Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:34 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 657 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Feb 21, 2013 10:53 am 
Offline

Registrovaný: Str Feb 20, 2013 8:45 pm
Príspevky: 3
Díky za rychlou reakci.O jaké papíry jde je mi jasné ale netuším jaké zrnitosti použít. Určitě bude rozdíl mezi broušením zcela tupého nože a mezi "dobrušováním" během práce.
Na tom videu co jsem zmiňoval, používá 4 druhy smirku, ale netuším jestli začíná např. na 600 a končí 2000, nebo jestli začít např. až na 1000 a skončit 2500.
+ čím jde přilepit papír na sklo tak aby šel potom i sundat? Může to být nějaké disperzní lepidlo když se to bude máčet?
Díky


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Feb 21, 2013 11:20 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 11:10 pm
Príspevky: 1536
Bydlisko: Choceň
začít až na 1000 a skončit 2500.a lepit disperzním.však to jen vlažíš vodou a nejdeš se s tím koupat :D :D :D a jednou je budeš potřeba sundat. A než to sklo použí radši kamenou desku z kamenosochařství(o tu se mužeš opřít)sklo musíš zas položit na rovinu.A né že tu desku ukradneš na krchově :D :D :D :D :D :D :D

_________________
Dřevořezba není cil ale cesta.
Oskar


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Feb 21, 2013 11:27 am 
Offline

Registrovaný: Str Feb 20, 2013 8:45 pm
Príspevky: 3
Pane jo, to je fofr :) Díky moc za radu, zkusím se podívat po nějakém silnějším skle nebo se poptám v kamenictví.
P.S. Neboj, nijak netoužím po tom smýkat ze hřbitova stokilovou mramorovou desku :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Str Apr 03, 2013 8:17 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Nov 28, 2011 8:28 pm
Príspevky: 80
Tak nevím jestli už tady tohle video někdo dával, ale mě teda ta paní řezbářka a její styl nadchnul. Dláto šup, šup dva kameny, vyleštit a hotovo, žádný tisíce udělátek a přípravků, to se mi jako lenochovi líbí :lol: Nutno podotknout, že to má teda hooodně v ruce......takhle nějak to zkoušim brousit.......výsledek různý :roll:
http://www.youtube.com/watch?v=zUwKLNVW1AE

a tady pro zajímavost, že jí to opravdu řeže, smekám
http://www.judefritts.com/organmenu.html


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Str Apr 03, 2013 10:17 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Jan 15, 2010 10:00 am
Príspevky: 177
Bydlisko: Papradno
Každý má svoj štýl brúsenia. Ja radšej uprednostňujem brúsenie na kameni oproti ostriu. No skôr mi nejde do hlavy, ako mohla to dláto preleštiť z vnútornej strany pod takým uhlom. To si musí hneď to ostrie zničiť a po druhom možno treťom leštení zase brúsiť na el. brúske, lebo inak by strúhala nie pri 25° ale pri 45°. A to že to tebe nejde najlepšie, tak to len niekde robíš malú chybu, na ktorú musíš prísť tak trochu aj sám.
Je dobré mať skúšobný kus dreva a na priečnom reze treba pred brúsením skúsiť ako je ostrie poškodené. Potom ho naostriť a opäť cez ten istý rez vyskúšať či tie chyby zmizli.
Ak stále píše, tak na to treba kameň a keď je len zabelený rez, tak postačí filc. Len pozor s tým filcom. Treba dodržiavať uhol ako pri brúsení. Ja som sa to naučil až po niekoľkých rokoch a to už som čo to vyrezal. Teraz by to už len chcelo nový vercajch na brúsenie a už to bude dokonalé.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 8:04 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Mar 03, 2009 7:17 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Otín - Planá
husto píše:
No skôr mi nejde do hlavy, ako mohla to dláto preleštiť z vnútornej strany pod takým uhlom. To si musí hneď to ostrie zničiť a po druhom možno treťom leštení zase brúsiť na el. brúske, lebo inak by strúhala nie pri 25° ale pri 45°.
Ve světě je běžné, že se dláta brousí, kromě s vnějsím úkosem i standardně s vnitřním.
Probíralo se to tady před časem: Téma brusenie strana 20 od Ned Mar 21, 2010 11:16 pm (i na dalších stránkách)
Hynek píše:
...2) vnější a vnitřní úkos - někteří řezbáři brousí dláta nejenom z venku, ale pod menším úhlem (asi 15°). K tomu přidávají vnitřní úkos (asi 5°) u přímých dlát, ať už plochá, nebo s profilem do U.

Chris Pye v knížce "Woodcarving Tools Materials & Equipment - ...
Vnitřní úkos přináší podle něj tyto výhody:
• uvolňuje dřevěnou třísku nebo hoblinu z ostří jak se řeže, dovolující ostří postupovat dřevem s menším úsilím
• usnadňuje používání dláta v obrácené pozici
• rozděluje celkový úhel úkosu mezi vnitřním a vnějším, což dovolí vnějšímu úkosu mít delší, pozvolný řez, a dávající větší kontrolu dláta
• posiluje ostří umístěním více směrem ke středu ocele, kde je podpořené na obou stranách. (str. 137)

Viděl jsem video "Woodcarving 1 - Sharpening Techniques with Chris Pye", kde vnitřní úhel brousí hned na začátku po srovnání roviny břitu.
Ve videu "Carving Techniques and Projects with Sam Bush & Mack Headley" je občas vidět, jak se na dlátu řezbáře zaleskne na vnitřní straně ploška.
Takže to asi bude používáno. :D ...
Chris Pye říká, že použití vnitřního úkosu odlišuje řezbářské dláto od truhlářského :wink: Moje skušenosti s vnitřním úkosem jsou pozitivní. 8)


husto píše:
Len pozor s tým filcom.
Z videa Jude Fritts mám pocit, že nepotřebuje brousit dláto, protože by bylo tupé. Taky nejde o hrubé broušení, ale spíš jen o jemné a obtahování.
Na vině může být zrovna obrahování na filcu. Ostří dláta po něm je sice pěkně ostré, ale trochu se zaobluje (zvyšuje se tím úkos na velmi krátkém úseku od ostří a dláto musí, aby řezalo, držet pod vyšším úhlem). To broušení na vodních brouscích asi trochu obnovuje rovinu úkosu. :idea: Toto zarovnání na ručních brouscích se dá provést i po filcu, nebo i po častějším obtahováním na kůži.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 12:38 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Jan 15, 2010 10:00 am
Príspevky: 177
Bydlisko: Papradno
Hynek píše:
husto píše:
No skôr mi nejde do hlavy, ako mohla to dláto preleštiť z vnútornej strany pod takým uhlom. To si musí hneď to ostrie zničiť a po druhom možno treťom leštení zase brúsiť na el. brúske, lebo inak by strúhala nie pri 25° ale pri 45°.
Ve světě je běžné, že se dláta brousí, kromě s vnějsím úkosem i standardně s vnitřním.
Probíralo se to tady před časem:

Veď aj ja leštím z vnútornej strany, to mi je jasné. Lenže nie pod takým uhlom ako tá tetuška.
"No skôr mi nejde do hlavy, ako mohla to dláto preleštiť z vnútornej strany pod takým uhlom"!
Hynek čitaj pozorne :D
I tých 5° je veľa, O° je podľa mňa správne, pretože ak pritlačíš na filc, tak sa prehne a hneď sa mení uhol záberu. A čím viac pritlačíš tým viac sa mení. Je si to dobré vyskúšať na rovnom dláte, ktoré sa dlhšie len na filci obťahovalo. A s vnútornou stranou vyskúšať, pri akom uhle má záber. Pri 0° filcovaní to pod 5° nepôjde. Záleží od toho kto ako pritláča.
Ja sa s tým nemaznám. Ten kto reže dennodenne tak sa stým nemazná a vie o čom hovorím. A ten, čo má času a ide raz za čas niečo vystrúhať, tak to prebehne aj cez tri kamene a potom cez kožu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a do prsta ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 3:45 pm 
Offline

Registrovaný: Str Aug 03, 2011 12:59 am
Príspevky: 299
Bydlisko: Trenčín
http://www.madmat.sk/suprava-na-ostreni ... -050-p4270

možná ako pomôcka ?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 6:09 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Nov 28, 2011 8:28 pm
Príspevky: 80
Tak sem na to koukal a ten úhel pod kterým to leští je opravdu velkej :shock: Já to taky leštim zevnitř, ale tohle je už spíš zaoblování. Peter to vodítko je tušim jen na rovný truhlářský dláta a pro mě je lepší zkoušet a zkoušet až do zblbnutí než spoléhat na udělátka.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 6:52 pm 
Offline

Registrovaný: Str Aug 03, 2011 12:59 am
Príspevky: 299
Bydlisko: Trenčín
Bořek píše:
Tak sem na to koukal a ten úhel pod kterým to leští je opravdu velkej :shock: Já to taky leštim zevnitř, ale tohle je už spíš zaoblování. Peter to vodítko je tušim jen na rovný truhlářský dláta a pro mě je lepší zkoušet a zkoušet až do zblbnutí než spoléhat na udělátka.



ANO viem. Mám podobné ručne robené. Avšak veľmi málo používané.
Aj skúšam brúsiť, ale nejak sa mi veľmi nedarí. Ešte že mám v susedstve pána z Oravy ktorý vždy pomôže. 8)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 7:01 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 11:10 pm
Príspevky: 1536
Bydlisko: Choceň
Ten uhel není tak velkej :D :D to klame jak prase,a vnitřek jen tak lízne :D Jinak to broušení má úžasně pod kontrolou.A hlavně nevíme jak hodně to dláto bylo tupé. :lol: :lol: Jinak dva kameny a pak dvě různé pasty je dost dobré broušení :lol: :lol: :lol:

_________________
Dřevořezba není cil ale cesta.
Oskar


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 7:04 pm 
Offline

Registrovaný: Str Feb 20, 2013 9:02 pm
Príspevky: 34
peter píše:
http://www.madmat.sk/suprava-na-ostrenie-dlat-a-zeliezok-hoblikov-0-16-050-p4270

možná ako pomôcka ?


neviete nahodou ake maju zrnitost tie kamene?cena sa mi pozdava aj by som to vzal. vdaka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 7:09 pm 
Offline

Registrovaný: Str Aug 03, 2011 12:59 am
Príspevky: 299
Bydlisko: Trenčín
vividoff píše:
peter píše:
http://www.madmat.sk/suprava-na-ostrenie-dlat-a-zeliezok-hoblikov-0-16-050-p4270

možná ako pomôcka ?


neviete nahodou ake maju zrnitost tie kamene?cena sa mi pozdava aj by som to vzal. vdaka


STANLEY Súprava na ostrenie dlát a želiezok hoblíkov 0-16-050
Súprava pre ostrenie dlát a želiezok hoblíkov
Umožňuje ostrenie všetkých čepelí...

Kód produktu: 0-16-050
Výrobca: STANLEY
Záruka: 2 roky
Dostupnosť: 3-10 dní
Za nákup získaš 10 bodov
Cena: 10,42 € s DPH
Všetko na webe.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 7:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 11:10 pm
Príspevky: 1536
Bydlisko: Choceň
Ty kameny jsou dosti hrubé je to patrné z fotografie,KLASICKÝ OBOUSTRANÝ KARBORUNDUM :lol: :lol: Ta jemnější strana má asi hrubost 500 což je velice málo pro leštění :lol: :lol:

_________________
Dřevořezba není cil ale cesta.
Oskar


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: brusenie
PoslaťNapísal: Štv Apr 04, 2013 8:53 pm 
Offline

Registrovaný: Str Feb 20, 2013 9:02 pm
Príspevky: 34
oskar píše:
Ty kameny jsou dosti hrubé je to patrné z fotografie,KLASICKÝ OBOUSTRANÝ KARBORUNDUM :lol: :lol: Ta jemnější strana má asi hrubost 500 což je velice málo pro leštění :lol: :lol:

som si myslel ze budu hrube....keby aspon 1000ka tak vezmem ale... skusim im napisat ,mozno aj 5000 :D :D


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 657 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com