Aktuálny čas je Pia Apr 19, 2024 4:24 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1051 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 71  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Mar 17, 2009 7:57 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Aug 20, 2007 1:14 pm
Príspevky: 930
Bydlisko: Havířov
v češtině takové slovo není
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz
http://prirucka.ujc.cas.cz/

_________________
Stále ostrá dláta přeje Čestmír.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Mar 17, 2009 9:12 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 04, 2009 1:30 pm
Príspevky: 65
Bydlisko: Bratislava
Ďakujem za odozvu.Som pripravený a ochotný odpovedať na každú otázku,či pripomienku,/iba malá poznámočka/ " nie som ded vševed",ale budem sa snažiť.Čo sa týka knihy,chcem ju vydať vlastným nákladom,zháňam sponzorov.Ak by som sa dohodol s vydavateľom / už sa niektorí ozvali/ tak by to mohlo " možno " byť skôr ako som plánoval t.j.okolo vianoc.Žiaľ, niektorí z vydavateľov ponúkajú neprijateľné zmluvy.
Čestmír,máš pravdu,tokár v češtine nie je.Používate výraz soustružník dřeva.Prvýkrát som sa s týmto výrazom stretol v knihe p.Marhoula,knihu vydal nechcem klamať 1954 alebo 1964?Musím sa pozrieť do môjho archívu.Písal som mojím priateľom do USA.je to skupina nadšencov vyrábajúcich a propagujúcich sústruhy podľa starých výkresov.To je moja poznámka k tým pár fotografiám,ktoré boli uverejnené.Verím,že čoskoro dodám ich webovú adresu.
jojo
P.S.: ak by mal niekto záujem o tieto staršie sústruhy,prezrel by som môj archív,viem,že mám webové adresy.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Mar 17, 2009 9:27 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Pozrel som tiež Krátky slovník slovenského jazyka (Slovenská akadémia vied - Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra) a oba výrazy sú správne. Len v prípade slova "tokár" je uvedené, že je to sústružník (obrábajúci majmä drevený materiál). Tokanie je zvuk ktorý vydáva tetrov, bažant a pod. v čase párenia. Potom sa môže jednať ešte o slovo "točovkovať", čo je tiež starší výraz pre sústruženie aj tokárčenie. Ešte sa používajú dva nespisovné výrazy, "drexlovať" a "traxlovať", čo je odvodené z nemčiny. "Sústružník" je tiež "tokár", slovný základ je pravdepodobne od slova "sústrediť" (pracovať v sústredených kružniciach) a slova "stružlina". Takže výraz je vhodný a dostatočne popisný aj pre sústruženie dreva. Záver - správne sú oba výrazy, avšak že sa jedná o sústruženie dreva dáva na vedomie výraz "tokár", ktorý však nemá obdobný výraz v češtine a teda sa jedná o slovenské špecifické pomenovanie sústruženia.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 6:33 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 05, 2008 7:59 am
Príspevky: 434
Bydlisko: Bošany
:lol: Takže je to tokajúci sústržník dreva
v čase párenia?? :shock:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 7:44 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Tak to tam nie je uvedené od čoho je slovo "tokár" odvodené, ale "tokať" je hneď za ním. Možno ten zvuk ktorý vzniká pri tokárení pripomína tokanie. Alebo by to mohol byť tokár zamilovaný do dreva, ale že by sa mal páriť s drevom? Ale nechcem byť sprostý, jednoducho neviem si nájsť najbližšiu možnú variantu, od čoho je ten názov odvodený. Pilčík je od píly, sekerník od sekery, tesár od tesania, murár od murovania, kolár od výroby kôl na vozy atď. Tokárovi neviem prísť na jeho slovný základ ani za svet... :roll: :(


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 9:02 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 05, 2008 7:59 am
Príspevky: 434
Bydlisko: Bošany
To vôbec nevadí. Treba aj trochu humoru :lol: Veď dôležité je to , aby to prinášalo radosť z tvorby, nie či sa to volá tak, či onak, no nie?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 1:46 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 05, 2008 7:59 am
Príspevky: 434
Bydlisko: Bošany
Obrázok
Zdrevenený tokár v čase párenia :lol: :lol: :lol: :lol:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 3:25 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned Mar 01, 2009 12:38 pm
Príspevky: 136
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Bude to asi tak nejako, s tými skôr narodenými tokármi. Uff. Tak medzi nich sa už asi nedostanem. Keď som začal skusmo pichať ostrým kovovým "šróbovákom" do vrtiaceho sa dreva upevneného v univerzálnej hlavici, ani ma nenapadlo, čo to robím.
A ani vo sne ma nenapadlo, že to budem od vtedy často opakovať a skúšať.
Keď som sa pýtal tých, čo tokármi sa nazývali... vraj to sa sústruží a to zasa nie.
Keďže som na nich nedal a sústružím hlava nehlava, lipa, vrba, tŕpka, breza, a najlepšie zahnitá s hubami, tak to vyzerá že tokárom nikdy nebudem.
Ale takto mi to vyhovuje a asi zostanem bez príslušnosti k tomuto stavu.
Asi to tak musí byť, že iba blbec nevie, že niečo nejde a urobí to...
Tak zdravím všetkých, rovnako postihnutých.
Stretneme sa v Ríme. Aj keď pôjdeme každý inou cestou.
Hoc národov sme rôznych ...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 6:49 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 06, 2008 11:25 pm
Príspevky: 3
Trošička aj ja prispejem do diskusie. Tokár nie je od slova tokať ale točiť. Niekedy na každej dedine bol kolár ktorý mal " Tokareň " na ktorej točil potrebné časti na koleso.
Keď som sa učil pred pár desiatkami rokov v Umeleckých remeslách v Bratislave za Umeleckého rezbára tiež sa tam učil odbor Umelecký tokár, nie sústružnik. Podľa mňa je určite správnejšie po slovensky pokiaľ sa jedna o drevo odbor Tokár nie sústružník.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 7:11 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
jsem velmi rad ze sem zavital tokar Jojo.
Marhoul vydal knihu 64 coz sa domnivam ze neni az tak dulezite. Co je (bude) dulezite je to ze vyjde kniha nova a to v nam blizkem jazyce bez zkomolenych prekladu ze zahranicni literatury.
Zajiste je pravdou, ze je nejdrive vhodne se seznamit s obrabenim pravidelne rostleho dreva jak sa poustet do nejruznejsich vad dreva a jeho nepravidelnosti. Rovnako jako je nejdrive lepsi vyzkouset podelne soustruzeni mezi hroty jak volne soustruzeni napric drevem.
ale stejne tak jak se zde radi poridit si rovnou "vetsi" soustruh protoze u sachovich figurek to nezustane, tak malokdo vydrzi u pravidelne rostleho dreva. Ano je to zavysle na tom co nas chyti za srdce a cemuse oddame (neb poddame?)
Kazdopdne budeme radi kdyz kdoliv prijde s nametem na konverzaci. Napriklad jiz nakousle stare (historicke?) je to velice poutva kapitola. spise technicky zajimava pac se obavam ze to zada jiste technicke ovladnuti remesla. Ale pokud bude neco nadhozeneho tak jiste radi hodime rec.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 9:16 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 04, 2009 1:30 pm
Príspevky: 65
Bydlisko: Bratislava
Nechcel som vyprovokovať diskusiu k téme tokár či sústružník.Išlo mne iba o to aby sme sa dohodli na presnej termonológii.Tí ktorí pracujú dlhšie s drevom vedia aké je to dôležité,lebo ako sa vraví na slovensku " ja o voze a ty o koze" a vôbec si nerozumejú kto čo chcel vlastne povedať,doporučiť,navrhnúť a atď.A súhlasím aj tokár môže tokať,keď je zaľúbený do ženy a dreva.Obä sa doplňa.
Mám sen a nemáč čas.Chcem vyrobiť sústruh podľa Leonarda da Vinciho.Mám rôzne webstránky,kde sú reprodukcie tohto zaujimavého stroja.Ale verím,že po dopísaní knihy a plnení objednávok a záväzkov sa k tomu dostanem.Práve u týchto starých strojov si môže každý sám overiť svoje schopnosti,pretože tam je niekoľko remesiel.Som rád,že nie som sám koho to zaujíma.Srdiečko mne pookrialo pri foto týchto starčekov,ale stále funkčných.
jojo


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 9:46 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Jojo, daj si svoju webstránku do svojho profilu. To je dobré, ak sa niekto chce pozrieť čo je u teba nového, zvyšuje to návštevnosť stránky aj pagerank.
Inak, tie diskusie sú veľmi dobré. Nedávno som sa bavil s autorkou niekoľkých kníh, a tá mi povedala, že je veľmi dôležité počúvať a nechať posudzovať iných. Neutrpí tým odbornosť, ba práve naopak. Dokonca tvrdí, že to považuje za chyby minulosti, teda že sa spoliehala viac na svoju odbornosť a nepripúšťala si omyly. Nedávno som posielal do Husqvarny upozornenie na chyby v ich katalógoch, aj na stránkach. Bolo mi povedané, že oni to opraviť nemôžu, lebo to je preklad z odborných švédskych podkladov... Samozrejme, chyba je v neodbornom preklade. Jedná sa o tie "guľaté" pilníky, namiesto valcových, respektíve s kruhovým prierezom. A tu je doklad:
Obrázok


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 11:06 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Jan 02, 2008 11:24 am
Príspevky: 417
Zdravím všechny,
je zajímavé, jak někdo dovede rozebírat názvy oborů činnosti a zajímat se o správné pojmenování v tom, či onom jazyce, ale já to považuji za druhotné pro ten či onen obor činnosti. Daleko důležitější pro mne je to, jak se ten obor vyvíjel, zdokonaloval v čase a kam směřuje. Když se podívám na výrobky z oblíbených stránek Joja, tak nevím co nového a nápaditého by se dalo v soustružení dřeva zdokonali. Je tam prostě všechno, teď jde o to, to ještě zlepšit. A v tom vidím to hlavní. Ten název tokar, nebo soustružník je mi úplně ukradený. Nejdůležitější pro mně je ten hotový výrobek. No vidíte, a taky filozofuji, asi to bez toho nejde. Ale soustružím rád, veškerá soustružnická dláta a nože si vyrábím sám a mám z nich radost když berou. :lol: Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Mar 18, 2009 11:28 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Jirko, lenže presná voľba výrazov robí dobrého novinára, spisovateľa, rečníka. Upevňuje správnu terminológiu v povedomí prijímateľov a tým ich zasa vzdeláva. Predovšetkým odborná verejnosť si na tom veľmi potrpí. Je na ľuďoch ako sú voči sebe nároční. Pravdou však je, že latka náročnosti by mala byť mierne nad schopnosťami. To znamená, že možno nedosiahneš, ale aspoň sa o to snažíš. No ak dosiahneš, tak potom je to úplne super. V tom sústružení sú taktiež hranice veľmi vysoko. Videl som napríklad sústružené vázy ktoré boli prežrané hmyzom a pôsobilo to ako čipka. Videl som nenormálne priemery výrobkov. Začali sa pri sústružení používať frézy, laser, výrobok sa dá navrhnúť v počítači a podobne. Ja viem že niekto povie že potom to nie je robené "rukou", ale dôležitá je tá hlava ktorá to vymyslela, ktorá riadi ten proces a dokáže využívať nie jeden, ale desiatky, stovky, tisíce možností. To je motorom napredovania, originality a vlastne aj remesla a umenia. Napríklad aj internet sa nevyrovná knihe, ale má iné výhody, ktoré nemá kniha... Jednoznačne - neradno ho odsúdiť, lebo aj tam sa dá uplatniť talent a niekedy to tak nebolo... Ešte nie je koniec, éra možností dostupných takmer každému sa v podstate len začala!


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Štv Mar 19, 2009 3:29 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
jeden muj prispevek (posledni na strane 5 tohoto vlakna) se tykal jedne takove prekladatelske perlicky (po prepnuti do ceskeho jazyka) ono kdyz chces neco kupovat tak potrebujes vedet ak se to nazyva, i na zahranicnich webech obrazky v e-shopech casto chyby nebo je naraz vyobrazeno vyce nastroju, no a ktery je ten pravy?
terminologie patri ke kazdemu remeslu jak popisuje irsa. Jirko dokud soustruzis sam a s nikym neomunikujes tak si treba pojmenuj dlato XXX ale jak uz s nekym chces neco resit jakym dlatem co a jak, jak pise jojo, tak se list driv nebo pozdeji musi obratit....
Jinak jojo to je dobre ze se diskutuje, ja vim, je to jen to placani do vody ale jednou as se nekde slezem a ukazem si jak to kdo dela tak to bude teprve nadhera! zatim u nas neni pripravena puda ale i to je otazkou casu, proto potrebujem forum a diskotovat a najit vyce lidi spolecneho zajmu. Jak sa rika "neni dobre byti na tom svete cloveku samotnemu" a neplati jen o partnerskem vztahu ale beru to vseobecne.
koneckoncu by nam jojo mohl povypravet sam nakolik se inspiroval z okoli a na kolik veci prisel zcela sam! a verim ze by to bylo zajimave.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1051 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 71  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com