Aktuálny čas je Ned Feb 25, 2024 9:09 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1051 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 ... 71  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Štv Apr 09, 2015 8:49 pm 
Obrázok užívateľa

Radim otevřel zajímavé a stále aktuální téma.
Já jsem chtěl něco jiného, seriál, jak by tu kterou situaci kdo řešil.
Tak třeba k tomu Radimovému.
Dalo sem málo fotek k diskuzi, ale jedno vyplynulo jasně.
Kromě vlastností materiálu, řekněme dřeva v kulatině, je při schnutí důležité, jestli je miska z kraje nebo středu třeba metrové kulatiny, protože na kraji vznikají neviditelné mikrotrhliny, projevující se až při schnutí. Takže cca 10cm, nebo i více od kraje kulatiny, zdánlivě nepopraskané, je potřeba odřezat a obětovat do kozubu.
Pak záleží na poloze misky v kulatině. Miska otevřená k okraji má menší tendenci k prasknutí, než miska otevřená ke středu.
Uzavřené tvary praskají méně, jak otevřené.
Hranatý tvar, podobný mým kotlíkům na guláš, mají snahu k praskání velkou.
Paradoxně-čím slabší stěna polotovaru, tím menší snaha k praskání, ale o to horší je to pak dotočit, jestli to vůbec jde.
Proto snaha, utočit to dohotova z mokrého. Ale to z toho nesmí šťágat voda při točení.
Sakriš, to jsem se rozepsal, nechám toho, protože to je nekonečné téma.
Chtěl bych se o zkušenosti podělit, ale jak vidím, jen se do toho zamotávám.
Mám t.č.doma 100,možná i více polotovarů, možná je ani nikdy nedotočím, ale jak se který chová při sušení, bych si troufal odhadnout.
Není ideální zpracovávat dřevo, ze kterého stříká voda.Taky to dělám, ale není to ono. Lepší je, když se nechá ta metráž nastojato a ono to tu vodu trochu ztratí.Sušení hodně mokrého dřeva je problém.Taky jsem zpracoval pár metrů mokré olše, misky z toho jste viděli, suky nepraskly, ale i kdyby, tak to bych za vadu nepovažoval. Prasklý suk je dekorace,? Pro K .určitě.
Celkově globálně, po krátké pauze, bych řekl, že zkušenost je nepřenositelná.
Poznáváme to denně na vlastních dětech. Naše zkušenosti jsou pro ně nepřijatelné a nepoužitelné.
Kamarádi, chce to asi vytočit hromady polotovarů, a pak uvidíme. :-)
Jdu do toho jilmu. Je mokrý, prý uschlý nastojato, vůbec nevím, co si o tom myslet, je to samá prasklina, výtěžnost bude mizerná .
Hezké dny.¨
jirka

PoslaťNapísal: Štv Apr 09, 2015 9:30 pm 
Obrázok užívateľa

podobne sa mi spravalo drevo zo starej jablone,
niektore kusy som musel vyhodit a niektore su ok
Praskliny tam boli este v mokrom dreve a z toho som usudil ze sa jedna o poskodenie pri spileni a pade stromu na zem.
Samzrejme ze pri suseni sa praskliny otvaraju este viac

PoslaťNapísal: Pia Apr 10, 2015 9:49 am 
Obrázok užívateľa

Radim Kocián píše:
Jirko, přesně tak mi to dělá dub. Vždycky se nechám nachytat, protože je mi to líto vyhodit - ubírám, ubírám v naději, že to odsoustružím , a vždycky s tím prásknu do nepodarků až za půl dne. Ty trhliny jdou tak zvláštně přes vlákna, nemám proto nějaké logické vysvětlení. A co je ještě zajímavější - z jednoho kusu kmene mám šest polotovarů - tři osoustružené na tl. stěny 1cm v klidu schnou a tři brutálně popraskaly a je to z jednoho kmene ? Bylo to shozené v únoru a špalky byly mokré. To co jsem nafotil (fotil jsem to teď ) popraskalo po hrubém osoustružení venkovní strany a měl jsem to cca týden ve sklíčidle - nebyl čas a pak jsem přišel do sklepa a vypadalo to přesně jako ty Jirkovy praskliny. Podotýkám sklep je vlhký a teplota kolem 14 st.C a běžně zde dosušuju misky.

Ta prasklina v jilmu není sesycháním, ale spíš jak říká Jano, pádem zmrzlého stromu, nebo vznikly nastojato ve větru v ne zcela zdravém dřevě.
Jsou nečekané, protože neodhadnutelné.Kdekoli uvnitř dřeva.

PoslaťNapísal: Pia Apr 10, 2015 1:06 pm 
Obrázok užívateľa

Skryté praskliny jsou potvory. Minulý rok jsem dostal asi dva velké špalky dubu. Co jsem tehdy nevěděl bylo, že ten strom byl vyvrácen větrem a v jednom z těch špalků bylo několik na první pohled nerozpoznatelných prasklin... Takže jsem z toho vytočil polotovary a při schnutí jsem se jen smutně díval, jak se ty potvory otvírají. Takže je dobré znát odkud dřevo je, jak a kdy bylo položeno... O tom žádná.
Hodně zdaru
Vojta

PoslaťNapísal: Pia Apr 10, 2015 7:23 pm 
Obrázok užívateľa

To já všecko beru, ale doprčic jeden metrový kus o průměru 30-35 cm ( beru jen takové co se mi vlezou do soustruhu ) tři misky OK. a tři polotovary na vyhození v chladu a vlhku za tři týdny ? A ten typ prasklin přes vlákna to přece není od toho jak to padalo. Už jsem uvažoval i nad tím, že jak je ten dub sviží a tvrdý, jestli to nedělá zahřátí polotovaru od struhu. Že to teplem udělá prasklinu a ta se pak šíří. Ale zajdu Vám ještě do sklepa vyfotit půlšpalky, které mi též popraskaly bez toho aniž bych na to struhem šáhnul. A mám ještě dva metrové kusy toho dubu, které jsem nerozřezal, protože nezbyl čas a skoro se vsadím, že až do toho vjedu, tak ta mrcha bude mít stejné zvětšující se praskliny jak u Jirky, ale nedám se ,vyhradím si víkend a udělám polotovary z celého metrového kusu včetně fotodokumentace - tj. šest misek.

Prílohy:
IMG_2923.JPG
IMG_2923.JPG [ 51.12 KiB | Zobrazené 12190 krát ]
IMG_2925.JPG
IMG_2925.JPG [ 51.87 KiB | Zobrazené 12190 krát ]
IMG_2926.JPG
IMG_2926.JPG [ 50.06 KiB | Zobrazené 12190 krát ]

PoslaťNapísal: Pia Apr 10, 2015 7:56 pm 

[quote="Radim Kocián"]
Radime, asi je potřeba pokora
bojujeme s tím všichni a jestli najdeš emerického soudruha, který tento problem nemá, tak Ti asi přispěji na letenku
Tak přidám mojua třešeň ... by se jeden pos*al
Tohle jde do kamen, třešeň letecký den riskovat nebudu

Prílohy:
10042015133.jpg
10042015133.jpg [ 217.48 KiB | Zobrazené 12184 krát ]
10042015134.jpg
10042015134.jpg [ 189.1 KiB | Zobrazené 12184 krát ]

PoslaťNapísal: Sob Apr 11, 2015 5:30 pm 
Obrázok užívateľa

Možná si nerozumíme. Myslel jsem polotvar-misku o síle 10ti procent průměru.
Kolečko z mokrého, navíc pokud má v sobě i běl, prasknout musí.
Z metrového špalku uříznu 40cm, to rozpůlím a ořežu na kolečka a hned vytočím dvě misky vide supra. Když rozpůlím celý metr, je to podobné, uříznu 30-40 cm a kolečko a miska. Po jedné misce jsou samozřejmě větší ztráty, protože už druhý den ztratím nejméně 5cm od kraje.
Když už se mi z nějakého důvodu podaří, že vytočím jen vnější tvar misky, a nemůžu jít hned na vybrání vnitřku, tak se to snažím dokonale zabalit do igelitů, jinak musím druhý den utočit 1 i více cm. prasklin.
Ponechání běli na dubové misce zvyšuje riziko prasknutí dost.
U některých dřevin není dobré , ze 30cm průměru kmene chtít misky o průměru 20-25cm. Na takovou dubovou misku by ten průměr kmene měl být větší, nebo by to muselo být káceno přísně v období spánku stromu.

Usušit třešňovou ušatou misku bez prasknutí je první liga.
Při nedodržení zásad při kácení nemožné.
Jedině snad u stromu uschlého nastojato.

Vyzývám všechny soutokáry,
hodte sem fotku ušaté třešnové misky bez prasklin.
Kolik jich bude.
Trochu větší šance je, vytočit ji hned slabostěnku, dohotova, jak je ta stěna silnější, rupne.

A už zase moc kecám, ale když přijde na misky, tak nevím, kdy skončit :-)
Na Pradědu je stále více jak metr sněhu :-)

PoslaťNapísal: Sob Apr 11, 2015 7:08 pm 
Obrázok užívateľa

když to tak čtu, tak říkáte všichni to stejné - dělá to dub, třešeň , jabloň, dřezovec - zkuste si to porovnat, co je to vlastně za dřevo :-D

PoslaťNapísal: Ned Apr 12, 2015 12:21 pm 
Obrázok užívateľa

[quote="jiri tovarys"]Možná si nerozumíme. Myslel jsem polotvar-misku o síle 10ti procent průměru.
Kolečko z mokrého, navíc pokud má v sobě i běl, prasknout musí.

No dobře, ale aby to popraskalo tak rychle? Když jsem točil ty misky, tak z toho cákala voda, tak jsem si myslel, že mám chvíli času a bylo to zasypané v pilinách. No tak tos mi Jirko otevřel oči, až příšte přivezu dřevo, tak v pátek, ať mám v neděli večer polotovary hotové.

PoslaťNapísal: Uto Apr 14, 2015 2:58 pm 
Obrázok užívateľa

poleno bolo vyhodené pri ceste našťastie pod stromami v chládku a nik sa oň nijako nestaral ako pekne preschlo, rok som okolo chodil až som ho prinisel domov.

Prílohy:
čerešňové fi 40cm.JPG
čerešňové fi 40cm.JPG [ 61.23 KiB | Zobrazené 12067 krát ]

PoslaťNapísal: Uto Apr 14, 2015 7:20 pm 
Obrázok užívateľa

jang píše:
poleno bolo vyhodené pri ceste našťastie pod stromami v chládku a nik sa oň nijako nestaral ako pekne preschlo, rok som okolo chodil až som ho prinisel domov.

Parada Janči. Dúfam že nejaké také fi urobíš aj u mňa. Dones si potom aj nejaký ten svoj špeciálny nástroj. Aj na obrázku pri miske je čosi špeciálne.
Čauko
Jaro

PoslaťNapísal: Str Apr 15, 2015 9:54 am 
Obrázok užívateľa

jang píše:

Ušatá moc pěkná,
taková kulatá :-)
jirka

PoslaťNapísal: Str Apr 15, 2015 3:06 pm 
Obrázok užívateľa

Dik.
to je obyčajný elsvortgurt nič špecialne.
Radime kolečka režem až pred točením inak to dopadne ja k si nafotil, akože níč sa nedeje ale to pnutie sa hromadi v dreve až v sekunde je to v pr. to už nezastavíš.

PoslaťNapísal: Str Apr 15, 2015 4:38 pm 
Obrázok užívateľa

[quote="jang"]Dik.
to je obyčajný elsvortgurt

Tak teraz som to zbadal, to je nejaká 13 nátska. Mne to pri prvom pohľade vyzeralo ako taký široký žleb spolu s tým čo je nad ním, pod miskou.

PoslaťNapísal: Sob Máj 02, 2015 6:44 pm 
Obrázok užívateľa

Zdravim vas.Potřebuji radu.Točil jsem asi 28 cm misu z teměř čerstvého jasanu a mistama ,venku i uvnitř jeto strašně chlupaté.Dělám něco špatně?Zdenda

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1051 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69 ... 71  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia