Aktuálny čas je Uto Apr 16, 2024 6:38 pm

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 143 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Sob Apr 04, 2015 10:52 am 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 07, 2014 1:45 pm
Príspevky: 137
Ahoj všem, můžu to udělat, ale teď není moc času, po velikonocích by to mělo být v pohodě :)

D.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Ned Apr 05, 2015 6:14 am 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 19, 2009 7:26 pm
Príspevky: 357
Bydlisko: Nivnice u Uherského Brodu
V odkazu co dal Štefan na Frederika Wiliamsona je tip na výrobu brousících přípravků. Pán tu pěnovou gumu podlepuje ještě tenkou kůží. Ví někdo proč? Jan na ni pak přichytí brusný papír? Translátor z toho nebyl moc chytrý a já taky ne.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Ned Apr 05, 2015 9:22 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 07, 2014 1:45 pm
Príspevky: 137
Tak nakonec dneska odpadla návštěva, zasílám tedy Gurtem vyžádaný překlad (PS: není to dokonalé, takže nepranýřovat :D ):

Originál:

http://www.fredwilliamson.com/Pages-Met ... Essay.html

Překlad:

Soustružení - profesionální rozvoj a prezentace
(18 tipů)


Ačkoli ne každý chce být profesionální soustružník (a já se vám za to klaním, točení pro zábavu může být větší zábava), skoro každý se občas snaží prodat svoji práci. Tato esej je přesně o tom. Kamarád mi jednou řekl: „Neexistuje zklamání, které by prodej nevyléčil“. Taková pravda. A opačně to platí také – když dáte do své práce všechno, jste na ní hrdí, ale nejsou zájemci, dokáže vás to opravdu zklamat. Mám samozřejmě obě zkušenosti a chci se s vámi podělit o to, co jsem se z nich naučil. Toto vám předám jako pár tipů, které vám v širším pohledu mohou pomoci pokročit ve vaší práci. Pokrok je přeci jen to, o co usilujeme, že?

Na začátek je zde základní věc, která hraje v náš prospěch. Veřejnost je zahlcena spoustou sériově produkovaných výrobků a je zaplněna jejich agresivní reklamou. Co ale můžeme nabídnout my, je pravý opak. My nabízíme ručně dělané a jedinečné výrobky a mnoho lidí toto opravdu dokáže ocenit. V množství sériové produkce nemůžeme nijak konkurovat výrobkům z Číny, Hickory nebo CNC routerům. To, v čem naproti tomu máme navrch, je to, že naší práci věnujeme zvláštní péči a přidáváme profesionální znalosti. Dá se říci, že v konečném výrobku nabízíme i kousek sama sebe. A to je něco, čemu je nutné věnovat pozornost. To, na čem záleží, jsou detaily, prezentace a přístup k zákazníkovi.

Níže uvádím pár tipů, na které je nutné se zaměřit. První část se zabývá prací, kterou děláme, druhá pak jak naší práci prezentovat.

1. Moje základní filozofie je, že pro každou novou mísu mám jasnou představu. Chcete, aby každá mísa byla jedinečná a vyčnívala. To je meta, kterou ne vždy dokážete dosáhnout, ale vyplatí se o to pokoušet.

2. Dejte to nejlepší do každého výrobku. Je to samozřejmé, ale každá chvilka času navíc při broušení může být velkým rozdílem pro zákazníka. Měl jsem zákazníka, který prodával většinu mých mís v různých svých galeriích, a jednou mi vrátil celou sadu mís k přebroušení. V první chvíli jsem se cítil uraženě, protože jsem strávil mnohem víc času jejich broušením do požadovaného tvaru než nyní. Ale pak jsem musel přiznat, že byly hrubější. A tehdy jsem se naučil přebrušovat výrobek po zaschnutí první vrstvy povrchové úpravy. Rozdíl byl pak v ruce opravdu cítit. V tomto případě se opravdu vyplatí být až nepříčetně pečlivý. Musíte sami zjistit, jaký postup broušení a povrchové úpravy je pro vás nejvhodnější, a pak tuto rutinu automaticky dodržovat a rok za rokem jí zlepšovat, aby byl výsledek vždy co nejstálejší.

3. Pečlivě označujte svoje práce. Pouze iniciály nestačí. Uvádějte vaše jméno, datum, typ dřeva a název, pokud jste vynalézaví. A opět to byl ten samý zákazník, který mě požádal o změnu a samozřejmě měl pravdu, protože to opravdu pomůže spojit zákazníka s vámi jako s konkrétním umělcem. Jednou jsem slyšel o hrnčíři, který byl velkým příznivcem žádané nepodepsané starožitné japonské keramiky a rozhodl se nepodepisovat ani svá díla. Nefungovalo to. Prodeje ustaly. Vrátil se tedy zpět k podepisování své práce.

Pár praktických návrhů k procesu točení:

A. Věnujte dostatek času požadovanému tvaru mísy. Zaměřte se na podobný tvar křivek u celé nádoby. Uvědomte si, že základna nádoby na soustruhu bude vždy vypadat užší, než když jí dokončíte. Je to pouze optický klam, který jak věřím, je způsoben křivkou lícní desky. Iluze zmizí, jakmile je lícní deska odstraněna a mísa pak vypadá zploštěle. Možná chcete dosáhnout zploštělého tvaru, který je ale více náchylný k prasklinám.

B. Buďte disciplinovaní a přestaňte pracovat na míse, ve které se objeví závažné praskliny nebo trhliny. Suk u kraje nádoby, prasklina ve dřeni na dně, hniloba kdekoliv.. Je to těžké, ale pokud nelze poškozenou část odříznout, radši vyhoďte celý kus. Máte spoustu hodin na točení, ve skutečnosti ale jen jejich omezený počet. Toto je taky velice důležité pro funkční mísu. Prasklina nebo suk, který se rozevře zákazníkovi doma, se k vám vrátí.. Nicméně umělecká díla boří všechny pravidla a praskliny mohou být nejdůležitější částí mísy. Dřevo vybírejte pečlivě, tvar a vzor polotovaru tvoří polovinu hodnoty konečného výrobku.

C. Jestliže chcete být opravdu dobří, najděte si svůj postoj před soustruhem. Jednoduše tomu musíte věnovat čas. Po měsíci, kdy nejsem u soustruhu, musím věnovat celý den tomu, abych získal znovu svou jistotu.

D. Nakonec není nikdy nic rychlejšího a efektivnějšího, než ostrý nástroj. Neváhejte nástroj přebrousit ihned, jakmile se objeví první známky ztupení, ušetříte spoustu času při následném broušení.

4. Rozvíjejte své estetické cítění. Choďte do muzeí a na výstavy, pokud budete mít příležitost, čtěte články, kupte občas pár knih a věnujte čas umění všeobecně. Naplní to vaší vnitřní kreativní energii, rozvine to vaše cítění tvarů a barev, které spolu ladí, a stane se to vaším osobním vzdělávacím programem. Přinejmenším to jsou moje zkušenosti. Nikdy jsem nechodil do umělecké školy a musel se učit za pochodu. Když jsem bydlel na venkově v západní Virginii, každý výlet do Richmondu nebo do hlavního města pro mě byl nevýslovně důležitý a cítil jsem se doslova naplněn, když jsem navštívil mnoho muzeí, jako Renwick, Hirschhorn, Freer, Corcoran, Sackler galleries a samozřejmě různé výstavy ve východním křídle Národní galerie umění. Výstava skla Dalea Chihouliho může být stejně inspirující, jako výstava Davida Ellswortha a místnost plná Van Gogha, fotografií Edwarda Curtise, nebo starořecké sochy naplní vaši duši. Máme štěstí, že jsme tak blízko hlavního města. A Centrum dřevařského umění ve Filadelfii také není daleko.

5. Skočte rovnou do hluboké vody. Máte zaujaté obecenstvo ve svých přátelích a rodině, ale zkuste prodat svoje výtvory v pár obchodech. Napoprvé je to těžké – rozhodnout kde, jak a za kolik. Není tady nikdo, kdo by vám řekl, jak se věci mají. Můžete zjistit, tak jako jsem zjistil já, že jste vložili spoustu práce do něčeho, co se vám opravdu líbilo, a byl o to i zájem, ale nikdo si to nekoupil. A ten další kousek, který jste dodělali bez velkého přemýšlení, se prodal okamžitě. A když se to stává stále dokola, musíte to vzít na vědomí.

Takže, platí pořekadlo „Co jiný kraj, to jiný mrav“ a co se neprodává na jednom místě, může se prodat na jiném. Základem je najít si svůj trh. Nebo to vzít za jiný konec a nechat se vést prodejem. Veřejnost hlasuje svými peněženkami. Jestli máte oblíbený typ mís, které děláte opravdu rádi, ale není o ně zájem, nemá cenu se jimi dále zabývat. Možná budete muset cestovat, abyste nalezli svůj trh.

6. Když vystavujete na prodejním místě, rčení „Méně je více“ opravdu platí. Stále častěji jsem byl svědkem, jak na tom byl nepřelidněný stánek lépe než přelidněný. A to samé platí o pestrosti nabídky. Je dobré se zaměřit jen na pár stylů a tvarů a hrát si pouze s jejich variacemi. I zde pak najedete spoustu prostoru pro kreativitu, spoustu výzev pro vaše schopnosti a uděláte dojem jednoduchou nabídkou místo přeplněného a zmatečného stolu. Myslím, že jedním ze základních výhod jednoduché nabídky je ten, že veřejnost získá dojem vaší profesionality a vaší snahy o detaily. Pokud máte v nabídce spoustu salátových mís, je jasné, že je chcete vystavit všechny, ale nedělejte ze stolu skladiště.

7. Dejte si čas s prezentací vaší práce. Přirozeně chcete vystavit co nejvíce výrobků, a přirozeně se chcete zaměřit pouze na to, nikoliv na vzhled stolu. Ale pár skládacích stolků s kuchyňskými ubrusy není to pravé. Jednoduše do prezentace musíte vložit trochu snahy, musíte popřemýšlet o efektu a nezapomenout na proud lidí.

8. Ceny. Je to obtížné téma. Na konci dne spočítáte, co trh mohl přinést. Začněte na nižších cenách a zvyšujte je, dokud se zboží nepřestane prodávat. Nebo můžete mít stejné ceny jako ostatní. Ale to není tak jednoduché. I když vytvořím přesně stejnou mísu jako David Ellsworth, neznamená to, že za ní dostanu stejnou cenu. Tak to nefunguje. David pracoval tvrdě, než se dostal tam, kde nyní je. Musíte si vybudovat vlastní jméno a reputaci a pak budou následovat prodeje i vyšší ceny.

9. Nebojte se naúčtovat si víc za výrobky, na které jste pyšní a kterým jste věnovali hodně času. Nemusí se prodat hned, ale pomůžou prodat levnější kusy. A dají najevo, že věříte v sebe a v to, co představujete. Jednou jsem zašel do luxusní restaurace v dolním Manhattanu, kde měli spoustu jídel v ceně 35-55 USD a pak jedno za 225 USD! Byl jsem ohromený. Bylo to něco jako exoticky připravená obrovská kýta se spoustou příloh a nebylo pochyb, že to bude nezapomenutelné jídlo pro zvláštní příležitosti. Tady jsem se inspiroval šéfkuchařovou jistotou nacenit tuto specialitu na takou cenu.

10. Základy sebeprezentace:

A. Pořiďte si vizitky. Můžou být i jednoduché, nejdůležitější jsou kontaktní údaje, nicméně pokud je můžete doplnit chytlavým obrázkem, směle do toho. Jen myslete na to, aby vizitka byla čitelná.

B. Další krok je přidat kartu s popisem ke každému výrobku. Vyplatí se tomu věnovat čas, protože je to to, co vás jako osobu spojí s mísou, jakmile se dostane k zákazníkovi. Vaše fotografie je klíčová, stejně jako nějaká, ukazující vás přímo při práci. Obětujte popisu čas, lidé jej budou číst. Moje rozkládací popisové karty stály něco kolem 1 USD za kus, takže je rozdávám s rozmyslem. Ale náklady se vyplatí, i když jde zájemce pouze kolem, ale vypadá, že by mohl mít v budoucnu zájem.

C. Pokud chcete rozšířit svojí nabídku a reputaci, zřiďte si webovou stránku. To je na samostatné téma, nicméně existuje velké množství programů pro začátečníky, až po speciality typu WordPress nebo Weebly. Můžete za to někomu zaplatit, nebo se to můžete naučit a strávit s tím sám spoustu času. Webová stránka je v současnosti univerzální vizitkou.

11. Měl bych zmínit, že alternativa k prodejním trhům je prodej v galeriích a že je to vynikající alternativa. Budete muset zvednout ceny alespoň o 50%, což jsou náklady na pronájem. Když si spočítám náklady na vlastní výstavu, je to přibližně 30%. A to předpokládám dobré prodeje a poplatek za stánek jen ve výši 10% obratu (základní pravidlo pro kalkulaci). Samozřejmě ne vždy to tak musí být. Můžete místo toho být doma a točit. A opět je pak nutné, najít si vlastní trh nebo jinou galerii, která pro vás vyjde lépe.

12. Dokumentujte svoje nejlepší práce. Věnujte čas tvorbě dobrých fotografií. Opět je to na samostatné téma, ale když si pořídíte slušnější fotoaparát a středně šedé pozadí, dostanete dobré fotografie, jen si musíte hlídat osvětlení. Vyhněte se pozadí z barevného oblečení. Tyto fotografie jsou klíčové pro vaši prezentaci. Nestačí, když dokončený výrobek vypadá dobře - fotografie samotná musí být také dobrá.

13. Pozorujte se. Je to nejednoznačné prohlášení, ale je snadné se zaseknout ve vzorcích, které nemusíte hned poznat. Rád chodím do místnosti pro hotové výrobky a pozoruji, co jsem za poslední dny udělal, a jak si stojím. Dává mi to čerstvý pohled, jelikož celý čas koukám na točící se mísy z boku. Nebo srovnejte fotografie výrobků z minulosti a ze současnosti, a budete překvapeni, jak vám určité výrobky budou připadat jiné. Můžete být také překvapeni, jak dobře některé výrobky vypadali a můžete vás to inspirovat k návratu zpět.

14. Když se přihlásíte na výstavu, nebo dokonce na prestižní výstavu, buďte připraveni, že to nemusí vyjít. Ale to vás nesmí zarmoutit. Bývá zde spousta vlivů, které závisí na individuálním publiku než na vaší práci. Může to být nahodilé. Kamarád, který je nyní známý jako umělecký výrobce lžic, Norm Sartorius, byl odmítnut, když se poprvé přihlásil na Smithsonianskou výstavu. Následující rok poslal tu samou prezentaci a měl úžasné recenze. Tak si to pamatuji, a on se od té doby stal jedním ze základních vystavovatelů oné výstavy.

15. Platí základní pravidlo, že čím více vystavujete na veřejnosti, tím více se stanete známým pro to, co děláte. Až se to stane, lidé vás mohou začít vyhledávat a to vám zvýší sebevědomí a povzbudí vás v další práci. Jakmile vytříbíte své schopnosti a naleznete si svůj styl, budete lepší a lepší, dokud se nestanete profesionálem.

16. Pokud se rozhodnete, že to chcete brát opravdu vážně, vyplatí se zapojit se do širší soustružnické scény. Například jezděte na sympozia, seznamte se se známými borci a publikujte. V tomto jsem si vedl bídně a musel jsem si to stále připomínat. Stále jsem myslel na to, jaké články chci napsat, ale pouze myšlení nestačí, že? Musíte tomu prostě věnovat čas a energii.

17. Buďte připraveni strávit dost času na administrativní straně podnikání. Vedení záznamů, daní, webových stránek, objednávek, přípravy prezentací.. Strávíte hodně času u počítače na úkor času u soustruhu. Toto je hlavní důvod, proč si účtujte za svoji práci dvojnásobek běžné hodinové sazby. Je to prostě daň za podnikání.

18. A můj poslední tip je nespěchat. Jistě, mějte ambice. Ale váš růst by měl být pomalý, přirozený. Plánujte si realisticky svojí denní práci. Nástroje kupujte pečlivě, a jakmile budete jisti, že je opravdu potřebujete a ne jakmile se pouze dočtete o novinkách. Kupujte ty nejkvalitnější nástroje, jaké si můžete dovolit. Kvalita se vždy vyplatí. Zařiďte si svojí výstavu a prodejní stánek v podobném stylu. Zůstaňte u toho a než se nadějete, budete vy ten expert!

Fred Williamson
Březen, 2015

D.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Pon Apr 06, 2015 8:41 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Davide, obrovské děkuji a myslím, že nejenom z mé strany!
Je rozdíl text přetrpět a přečíst...
A jakou obrovskou pravdu tyto věty prezentují :shock:
ještě jednou: DÍKY :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Pon Apr 06, 2015 7:02 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
ST.NICOLAUS píše:
Davide, obrovské děkuji a myslím, že nejenom z mé strany!
Je rozdíl text přetrpět a přečíst...
A jakou obrovskou pravdu tyto věty prezentují :shock:
ještě jednou: DÍKY :)


Znovu sa pridám ,Davide Ďakujem .Aj ked niektoré princípi z textu platia ako univerzálne pravdy ,nie ja na škodu si ich znova a znova zopakovať.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Pon Apr 06, 2015 7:59 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Davide ještě jednou děkuji.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Pon Apr 06, 2015 8:28 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
čest dobré práci a děkuji autorům za rozdělení se o své zkušenosti a čas.

Frede si machr.

Davide poposunul jsi nás. Dík!



Jak píše Ernest, většinu teho víme, ale malokdy si uvědomujem (připouštíme?), že to platí i v reálném čase. Tedy: "právě Teď a právě Tady" (tedy kde se zrovná nacházíš :)
Mnoho z teho už jsme mohli slyšet i od Peťa Hromka, ale Miša Hanuli, nebo sochaře Navrátila, nebo ... .

Je dobré si připomínat pravdy. Dobré si podrž, špatně zahoď! toto si po přečtení směle můžete založit do kolonky nezahazovat!!!

Soutokárčení VPŘED =>


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 11:43 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
perfektní překlad, díky. člověk si některé principy musí pořád připomínat a stejně se jimi neřídí. Ale když to vidíte sepsané v bodech, tak Vás to zase posune dál. Aspoň v tom, že ta cesta k tvorbě má svoje zásady, jen je musíme dodržovat :-D ještě jednou dík, pěkný překlad a pěkný výklad. Polda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 11:55 am 
Offline

Registrovaný: Sob Aug 18, 2012 9:46 pm
Príspevky: 160
Dík za perfektní překlad, nemá to chybu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 1:49 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned Mar 01, 2009 12:38 pm
Príspevky: 136
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Vďaka, niektoré veci som už dávno pociťoval podobne, len som mal pocit, že som nejaký divný... Takto vidím, že uvažuje niekto v určitých veciach podobne. Vytlačil som si to a chystám si to čítať častejšie vo vlaku. U nás postarších sa už občas zabúda aj na veci ťažko získané.
Teraz sa už iba vrátiť k sústruhu.
Zdravím sútokárov u sústruhu a u točoviek.
A vy máte radšej keré ? Točené, či rezané ?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 3:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Feb 10, 2014 10:51 am
Príspevky: 72
Ďakujem, veľmi poučné.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 5:22 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 07, 2014 1:45 pm
Príspevky: 137
Ahoj, rado se stalo, jsem rad, ze to bylo k necemu a jr to zajimave tema :)

Uz jste zkousel nekdo neco prodavat? Jak to slo a kde jste prodavali?

D.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 8:50 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
špatně, chtěl jsem prodat soustruh a nikdo ho nechtěl, jen hand a pak cukl že prej si troufá jen na malý... ale to uplynulo už dost vody :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Uto Apr 07, 2015 9:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Feb 10, 2014 10:51 am
Príspevky: 72
Skušam v jednom "hand made" obchode za mesiac - dva predám jednu misku.
Čím nižšia cena tým to ide lepšie.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: zajímavé linky na webu
PoslaťNapísal: Str Apr 08, 2015 8:38 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
gurt píše:
špatně, chtěl jsem prodat soustruh a nikdo ho nechtěl, jen hand a pak cukl že prej si troufá jen na malý... ale to uplynulo už dost vody :)


kecáš :-D lekl ses, že se odvážím jít na velký :-D


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 143 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com