Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 6:26 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 137 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Pia Feb 22, 2013 7:33 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
Umbriell píše:
Aha , pokrievka hlavy, to mi ušlo :-) No, pokúsim sa to napraviť, len neviem či vôbec mám dáku takú fotku. Skúsim dačo pohľadať. Ďakujem za milé privítanie. Samozrejme, možeme pokecať o hocičom, o tokárstve o kováčstve ale i o ženách :-) Budem len rád. Rád načerpám nové nápady, a ešte radšej sa dačo naučím. A na učenie je toho tak veľa. Juraj.



tož na to téma ženy se s Radimem určitě těšíme To tady ještě nebylo :-D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Pia Feb 22, 2013 8:44 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
hand64 píše:
Umbriell píše:
Aha , pokrievka hlavy, to mi ušlo :-) No, pokúsim sa to napraviť, len neviem či vôbec mám dáku takú fotku. Skúsim dačo pohľadať. Ďakujem za milé privítanie. Samozrejme, možeme pokecať o hocičom, o tokárstve o kováčstve ale i o ženách :-) Budem len rád. Rád načerpám nové nápady, a ešte radšej sa dačo naučím. A na učenie je toho tak veľa. Juraj.



tož na to téma ženy se s Radimem určitě těšíme To tady ještě nebylo :-D


Ano Poldíku těšíméééééé!!! A toto téma zde určitě nebylo, takže novému kolegovi oba dva fandíme a jen otázečku:

kromě nás dvou s Poldíkem fandíte ještě někdo ženám chlapi ???


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Sob Feb 23, 2013 6:19 am 
Offline

Registrovaný: Pia Jan 04, 2013 10:57 am
Príspevky: 16
Bydlisko: Bratislava
kromě nás dvou s Poldíkem fandíte ještě někdo ženám chlapi ???[/quote]

Podľa toho v čom... :lol: :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Ned Apr 21, 2013 12:34 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 01, 2013 12:14 pm
Príspevky: 4
Zdravím všetkých tokárov,volám sa Palo Pastrnák,mám cca 34 rokov,som z malej podtatranskej dedinky Štôla.S drevom som robil 11 rokov,teraz už 1,5 roka robím s celkom iným materiálom(s fóliou).Prišiel som na to,že mi drevo chýba,tak som sa rozhodol kúpiť sústruh-tokáreň.A prečo sústruh?Bývam v bytovke,hľadal som stroj,čo vôjde do garáže a nenarobí veľa hluku(susedia :evil: :evil: :evil: ).A samozrejme aby sa tam vopchalo ešte aj auto.Kúpil som si ,,plecháč" DOS 350,na začiatok že vraj stačí,trochu som ho upravil a skúšam točiť.Aj keď som vyučený stolár,nikdy som netokárčil,takže som úplný nováčik :oops: Tak to by bolo v skratke asi všetko.Ak by chcel niekto niečo doplniť,som k dispozícii :wink:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Ned Apr 21, 2013 6:48 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
paolo píše:
Zdravím všetkých tokárov,volám sa Palo Pastrnák,mám cca 34 rokov,som z malej podtatranskej dedinky Štôla.S drevom som robil 11 rokov,teraz už 1,5 roka robím s celkom iným materiálom(s fóliou).Prišiel som na to,že mi drevo chýba,tak som sa rozhodol kúpiť sústruh-tokáreň.A prečo sústruh?Bývam v bytovke,hľadal som stroj,čo vôjde do garáže a nenarobí veľa hluku(susedia :evil: :evil: :evil: ).A samozrejme aby sa tam vopchalo ešte aj auto.Kúpil som si ,,plecháč" DOS 350,na začiatok že vraj stačí,trochu som ho upravil a skúšam točiť.Aj keď som vyučený stolár,nikdy som netokárčil,takže som úplný nováčik :oops: Tak to by bolo v skratke asi všetko.Ak by chcel niekto niečo doplniť,som k dispozícii :wink:

Ähoj Palo,
len sa pýtaj :-)
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Ned Apr 21, 2013 9:41 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
a co by jsi chtěl točit? jaké jsou ambice a očekávání? doufám že tě nezaskočím.... ale zajímalo by mě, s čím lidé do tohoto koníčku vstupují. nemusíš odpovědět, a naopak můžete odpovědět i jiní...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Pon Apr 22, 2013 1:46 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 01, 2013 12:14 pm
Príspevky: 4
No chcel by som skúsiť točiť hlavne misky a podobné tvary,zatiaľ sú vrcholom mojej práce akurát rúčky na struhy a 2 jednoduché misky,ktoré ani nestoja za to,aby som ich nafotil.Momentálne riešim nástroje(vlastná výroba),niektoré sa mi celkom pozdávajú :) .A samozrejme bojujem s časom pre toto hobby-4-zmenná práca a malé dieťa...Takže aby som to zhrnul:vyskúšal som to ,baví ma to,ostáva len točiť a točiť :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Uto Apr 23, 2013 7:20 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned Mar 01, 2009 12:38 pm
Príspevky: 136
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
K tejto téme sa viem vyňadriť.Odstupom času hlavne toho času treba požehnane.
Miska sa dá spraviť aj na kolene. Ak nemáš správne nástroje, ktoré Ti šetria námahu a ČAS, tak to musíš vykryť namáhavou prácou, časom a šikovnosťou. Ale tá spravidla príde až keď cez to všetko zariadzovanie sa prejdeš.
A až potom zistíš, že stačí chuť do práce, zvoliť si správny čas: tvorivú pohodu, vysústružiť poriadnu kopu stružlín a misky v tej kope schované nájdeš raz -dva.
Takže stačí zvoliť ten správny postup a rovno nájsť tie misky...
A potom zistíš, že Ti išlo vlastne byť pri tom a robiť tie stružliny. :D
Miroslav.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Jsem TU
PoslaťNapísal: Štv Okt 24, 2013 9:34 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Okt 22, 2013 4:56 pm
Príspevky: 76
Bydlisko: Mirošovice
Jsem tu novy. Je mi 33let. Pochazim ze strednich cech tj. Mirosovice u Prahy.
Truhlarinou se zabyvam profesionalne 16 let. Jsem vyuceny nabytkar. Soustruzeni zkousim uz 8let a musim rict,ze zacatky byly krusne hlavne ty letecke me trochu privedly k opatrnosti. Soustruh vlastnim Proma Db 900(myslim) za ty penize docela spokojenost az na maly tocny prumer.
Ruzne operky jsem si musel vyrobit a z duvodu malych financi i nektere dlata.
Vykon samotneho motoru 370W je tezce nedostacujici stale se pri vetsi trisce a prumeru nad 20cm ZASTAVUJE. Nekdy me to dohani k silenstvi.Vzhledem k tomu,ze soukromne podnikam v oboru tak mam malo casu-soustruzim po vecerech pri spatnem svetle(neni nad deni svetlo na praci). Zacinal jsem s narazenim polotovaru misek na drevene priruby a to pak stacilo trochu pritlacit a uz to litalo vzduchem. Jako knizni samouk jsem delal dost dlouho plno zasadnich chyb vedeni a pouziti dlat.Po koupi cinske univerzalky to bylo lepsi ale ta zase hazi takze jsou steny misek nerovnomerne tluste a to me stve.
Pro zacatek to asi staci. Az se naucim vkladat fotky obohatim toto skvele forum moji tvorbou.

_________________
Nemám čas ztrácet čas


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Pia Okt 25, 2013 10:16 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Ahoj Michale,
díky za novou krev.
Nerovnoměrná síla stěny misky není házivostí sklíčidla. Myslím.
Nevím přesně, jaký máš postup při točení.
Obecně běžně se vytočí vnější část,na spodině se udělá něco na uchycení do sklíčidla a obrobek se otočí a vybere vnitřek.
No a při upnutí do sklíčidla za nějaké udělátko na spodku misky se musí obrobek vycentrovat.Bo je dřevo měkké.
Jinak-do sklíčidla si upni kus nějaké ocelové hlazenky a přeměř úchylkoměrem.
Házivost nebude až taková, si troufnu odhadnout.
V pravdě, upnutí do dřevěnné příruby si nedovedu představit, v tomto století :-)
To jsi měl kuráž.
Ať se Ti daří,
v točení i truhlaření.
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Sob Okt 26, 2013 7:36 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Okt 22, 2013 4:56 pm
Príspevky: 76
Bydlisko: Mirošovice
jiri tovarys píše:
Ahoj Michale,
díky za novou krev.
Nerovnoměrná síla stěny misky není házivostí sklíčidla. Myslím.
Nevím přesně, jaký máš postup při točení.
Obecně běžně se vytočí vnější část,na spodině se udělá něco na uchycení do sklíčidla a obrobek se otočí a vybere vnitřek.
No a při upnutí do sklíčidla za nějaké udělátko na spodku misky se musí obrobek vycentrovat.Bo je dřevo měkké.
Jinak-do sklíčidla si upni kus nějaké ocelové hlazenky a přeměř úchylkoměrem.
Házivost nebude až taková, si troufnu odhadnout.
V pravdě, upnutí do dřevěnné příruby si nedovedu představit, v tomto století :-)
To jsi měl kuráž.
Ať se Ti daří,
v točení i truhlaření.
Jirka

Ahoj Jirko,
Bohužel úchylkoměr nemám,ale asi bude stačit upnout 60cm hlazenku a zkouknout to okem(alespoň přibližně).
Upínání do dřevěné příruby?! Na to mě navedla jedna odborná kniha-vzhledem k nedostatku financí to byla jediná možnost.
Postup výroby misky mám následovný-
Na lícní desce udělám venek včetně upínacího osazení,pak otočím upnu do univerzálky opřu koníkem (už nechci riskovat další letecký den),vyberu kam se dostanu,odvrtám velkým sukovníkem střed co mi zůstal po koníku dovyberu zbytek a na konec dočistím struhem do čista trochu přebrousím a buť vosk nebo olej dle použití. Pokud by mi nějaký mě neznámý postup práce pomohl rád si nechám poradit.
Zdar točení
Michal

_________________
Nemám čas ztrácet čas


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Str Okt 30, 2013 5:54 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
MichalKraft píše:
jiri tovarys píše:
Ahoj Michale,
díky za novou krev.
Postup výroby misky mám následovný-
Na lícní desce udělám venek včetně upínacího osazení,pak otočím upnu do univerzálky opřu koníkem (už nechci riskovat další letecký den),vyberu kam se dostanu,odvrtám velkým sukovníkem střed co mi zůstal po koníku dovyberu zbytek a na konec dočistím struhem do čista trochu přebrousím a buť vosk nebo olej dle použití. Pokud by mi nějaký mě neznámý postup práce pomohl rád si nechám poradit.
Zdar točení
Michal


No pak nevím, proč by síla stěny misky neměla být rovnoměrná?
Pokud nejde o mokré dřevo a tvarové změny během točení.
Zdar točení, to je pěkné
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Pia Nov 15, 2013 12:17 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Máj 28, 2011 9:59 pm
Príspevky: 54
Nestejnoměrná síla stěny je nejčastější když se pohne miska v univerzálce. Jednoduchý trik- místo otočného hrotu v koníku použít jen špičku a nechat ji co nejdéle. Kolem ní je víc místa a jde vybrat většinu dutiny. Dělávalo se to tak na historických soustruzích. Po odsunutí koníku se jen odstraní špunt, třeba sukovníkem a pak struhem. Když je upnuto ve dvou mistech, je mnohem menší šance na změnu pozice a můžeme se do struhu opřít a brát větší třísku. Jarda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Sob Jan 18, 2014 3:33 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Okt 22, 2013 4:56 pm
Príspevky: 76
Bydlisko: Mirošovice
gurt píše:
a co by jsi chtěl točit? jaké jsou ambice a očekávání? doufám že tě nezaskočím.... ale zajímalo by mě, s čím lidé do tohoto koníčku vstupují. nemusíš odpovědět, a naopak můžete odpovědět i jiní...


Vždycky mě zajímalo točit univerzálně všechno.
Michal

_________________
Nemám čas ztrácet čas


Naposledy upravil MichalKraft dňa Sob Jan 18, 2014 3:35 pm, celkovo upravené 1

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Jsem TU
PoslaťNapísal: Sob Jan 18, 2014 3:33 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Okt 22, 2013 4:56 pm
Príspevky: 76
Bydlisko: Mirošovice
gurt píše:
a co by jsi chtěl točit? jaké jsou ambice a očekávání? doufám že tě nezaskočím.... ale zajímalo by mě, s čím lidé do tohoto koníčku vstupují. nemusíš odpovědět, a naopak můžete odpovědět i jiní...


Když jsem začínal po vyučení tak jsem měl "asi" mylnou přectavu, že do každé truhlářské dílny patří hlavně soustruh. Jaké bylo moje zklamání po nástupu do nové práce, soustruh sice měly ale nikdo v dílně pomalu nevěděl co to je natož aby na tom něco dělaly. Tedy vlastně jednou za ty dva roky co jsem tam dělal se vyrobilo 20ks 20mm tyček na kopírce.
Dlouho jsem na soustruh nepomyslel až pak jednou a to mě to chytlo tak že kolikrát v postely přemýšlím co jak utočit. Můj sen je toto
Obrázok
Zatím pokusy zkončily někde po dílně. Musím na to pomalu a něžně jako na ženský a třeba se na konec zadaří.
Michal

_________________
Nemám čas ztrácet čas


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 137 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com