Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:09 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 481 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 5:21 am 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 19, 2009 7:26 pm
Príspevky: 357
Bydlisko: Nivnice u Uherského Brodu
Pánové děkuji za objasnění. :D Já si vždy nyslel že se u takových nožíků střenky nýtují nějakými dutými nýty,něco jak používají sedláři. :) :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 6:56 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
zdarec, já se je pokoušel sehnat tady v okolí a ani vidu ani slechu, kde to kupuješ?
V Brně v Železářství u Bartáka na Táborské, bral jsem je tam vloni, myslím, že je vedou skladem


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 6:58 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Paťas píše:
Pánové děkuji za objasnění. :D Já si vždy nyslel že se u takových nožíků střenky nýtují nějakými dutými nýty,něco jak používají sedláři. :) :)

Taky možnost, ale tady je riziko, že se Ti tam bude držet "bordel", to u kuchyňáku zrovna nemusím ..


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 2:00 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
hand64 píše:
musím si dodělat nějaké nože, mám teď období i řezání , sehnal jsem si kus staré pásové pily a prý jsou nože z toho nejlepší, tak se do toho chci pustit.


Nejlepší materiál to asi nebude, existují i lepší ale vhodný bude určitě.

Když se člověk podívá trochu do historie s čím kdysi řezníci a lovci porcovali hromady masa a jak ty nože byly opotřebované častým použitím, tak dneska máme nepřeberné množství kvalitní oceli ze šrotu, která se dá na nůž použít a bude kvalitnější ( díky moderní technologii výroby ) než byly kdysi jejich běžné nože ( nemyslím samozřejmě speciálně vyráběné oceli na zbraně jako damascénské oceli apod. ). My s tím dneska uřízneme pár flákot a pokud nepoužijeme speciální práškové oceli je to "bláto"? Nejvíce se divím lidem, kteří mají touhu vlastnit " univerzální tábornický nůž ", kterým se ráno oholí, v poledne s ním naporcují maso na oběd a večer nasekají dva stromky na táborák ( a ve volné chvíli občas obtáhnou ostří brouskem). Příprava jídla - to beru, ale holení ksichtu a sekání stromků na táborák nechápu možná proto, že tyto dvě potřeby jsem v přírodě u nás nikdy neměl.
Takže o kvalitu nožů z pilníků, pilových listů a jiných vhodných materiálů bych se nebál.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 2:36 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
hand64 píše:
Radim Kocián píše:
Knife je dobrý zdroj informací, ale všechno tam nenajdeš, něco je i můj vlastní vývoj metodou pokus-omyl :D a stálo mě to tudíž nějakou kačku a čas. Takže pokud to někomu z kamarádů ten čas a korunu ušetří budu rád.
Ale např. nevím, proč se ty Allround vrtáky na měkké podložce tak štípou, ten průhyb vrtaného materiálu přece není tak velký ( stálo mě to dva vrtáky ). Netuší někdo?


zdarec, já se je pokoušel sehnat tady v okolí a ani vidu ani slechu, kde to kupuješ? na internetu jsem to sice sehnal ale to poštovné se neoplatí. Navíc jsem našel i protichůdné názory, že to někdy prodávají záměnou za vidiáky a že je problém, a roztaví se to tvrdé pájení.
musím si dodělat nějaké nože, mám teď období i řezání , sehnal jsem si kus staré pásové pily a prý jsou nože z toho nejlepší, tak se do toho chci pustit.


Obávám se, že matroš z pásovky je hodně ohebný - u větší kudly to možná bude na závadu, u nějakého speciálu se to možná hodí. Já osobně bych z toho vyrobil raději tvarované cidliny. Mimochodem docela dobře se s nimi vyhlazují vnitřky misek.
Ještě k Radimovi: Dík za detailní návod včetně těch spec vrtáků. Ten problém štípání bych viděl asi v tom zakončování. Když vrták vyjíždí do měké podložky, tak při stejném tlaku na něj má tendenci se zakousnout a urvat poslední zbytek naráz. No a protože ta řezná plocha je poměrně křehká (aspoň si to myslím), tak křach a je po něm. Kdyba to byla blbost, tak se omlouvám. Podstatné je to, že víme o podložce , že nesmí být měká. Za tu informaci velký dík.
Honza


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 2:56 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
Jan Vrtěna píše:
hand64 píše:
Radim Kocián píše:
Knife je dobrý zdroj informací, ale všechno tam nenajdeš, něco je i můj vlastní vývoj metodou pokus-omyl :D a stálo mě to tudíž nějakou kačku a čas. Takže pokud to někomu z kamarádů ten čas a korunu ušetří budu rád.
Ale např. nevím, proč se ty Allround vrtáky na měkké podložce tak štípou, ten průhyb vrtaného materiálu přece není tak velký ( stálo mě to dva vrtáky ). Netuší někdo?


zdarec, já se je pokoušel sehnat tady v okolí a ani vidu ani slechu, kde to kupuješ? na internetu jsem to sice sehnal ale to poštovné se neoplatí. Navíc jsem našel i protichůdné názory, že to někdy prodávají záměnou za vidiáky a že je problém, a roztaví se to tvrdé pájení.
musím si dodělat nějaké nože, mám teď období i řezání , sehnal jsem si kus staré pásové pily a prý jsou nože z toho nejlepší, tak se do toho chci pustit.


Obávám se, že matroš z pásovky je hodně ohebný - u větší kudly to možná bude na závadu, u nějakého speciálu se to možná hodí. Já osobně bych z toho vyrobil raději tvarované cidliny. Mimochodem docela dobře se s nimi vyhlazují vnitřky misek.
Ještě k Radimovi: Dík za detailní návod včetně těch spec vrtáků. Ten problém štípání bych viděl asi v tom zakončování. Když vrták vyjíždí do měké podložky, tak při stejném tlaku na něj má tendenci se zakousnout a urvat poslední zbytek naráz. No a protože ta řezná plocha je poměrně křehká (aspoň si to myslím), tak křach a je po něm. Kdyba to byla blbost, tak se omlouvám. Podstatné je to, že víme o podložce , že nesmí být měká. Za tu informaci velký dík.
Honza


No vy mně dáváte kamarádi, já si myslel jak dobrý matroš jsem sehnal a nakonec nic :-D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 6:38 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
y mně dáváte kamarádi, já si myslel jak dobrý matroš jsem sehnal a nakonec nic :-D[/quote]
Řekl bych Poldi,
že ses nepřesně vyjádřil.
Sehnal jsi kus pilového listu z pily na železo, to bybylo dobré, měla by to být HSS30, neboli 19830, solidka.????
Nebo se pletu :-)
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 7:17 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 19, 2009 7:26 pm
Príspevky: 357
Bydlisko: Nivnice u Uherského Brodu
A co takhle pilový list z katru na dřevo? Jeden sem dovlekl ještě když sem byl na učilišti, to by nemusel být špatný material.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pia Máj 10, 2013 7:23 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Paťas píše:
A co takhle pilový list z katru na dřevo? Jeden sem dovlekl ještě když sem byl na učilišti, to by nemusel být špatný material.

katr je v pohodě, akorát nevyhřát při řezaní a broušení
Katr používám jako tvrdou složku do damašku, když ho seženu


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Sob Máj 11, 2013 10:37 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Obávám se, že matroš z pásovky je hodně ohebný - u větší kudly to možná bude na závadu, u nějakého speciálu se to možná hodí.

Použitelnost toho materiálu záleží na jeho tloušťce , tu nám Polda zatajil. Za vhodný výchozí materiál pro výrobu řezbářských nožíků bych považoval mat. tl. 2mm, protože něco ještě stáhneš broušením. Kvalita toho materiálu bude závislá od toho, co s ním řezali, jestli to je pilový list z pásovky na železo, tak ten je většinou tlustší a z lepšího materiálu než na dřevo. Pokud chceš dělat větší nože tak úměrně tomu zvolit výchozí mat. - pro začátečníky je nejjednodušší se podívat na velikosti nožů používaných v kuchyni a z toho vyjít.

Já osobně bych z toho vyrobil raději tvarované cidliny. Mimochodem docela dobře se s nimi vyhlazují vnitřky misek.

Předpokládám, při otáčkách soustruhu = 0. :D

Ten problém štípání bych viděl asi v tom zakončování. Když vrták vyjíždí do měké podložky, tak při stejném tlaku na něj má tendenci se zakousnout a urvat poslední zbytek naráz. No a protože ta řezná plocha je poměrně křehká (aspoň si to myslím), tak křach a je po něm. Kdyba to byla blbost, tak se omlouvám.
Honza[/quote]


Blbost to není a taky mě to napadlo ( je to problém u dovrtávání obecně ), ale první vrták jsem odpravil, když ještě díra nebyla ani v polovině materiálu - to jsem neuvedl za čož se omlouvám. Měl jsem i pocit, že to vrtání jde celkově hůř a přičítal jsem to horšímu odvodu pilin. Na doplnění - vrtal jsem slepenou ručku ( dřevo, kov, dřevo ) a otvor do dřeva jsem předvrtal vrtákem HSS průměr 5mm.
Při vrtání vrtákem Allround určitě podkládat ocelovou destičkou to máš Honzo pravdu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Sob Máj 11, 2013 12:53 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
Radim Kocián píše:
[color=#BF0000]Já osobně bych z toho vyrobil raději tvarované cidliny. Mimochodem docela dobře se s nimi vyhlazují vnitřky misek.

Předpokládám, při otáčkách soustruhu = 0.


Při dobře nabroušené cidlině(což je také malá věda), kdy by zabírala jen malá část tvaru a miska byla velká a otevřená bych se toho moc nebál, protože cidlinou - jejíž hranou v podstatě škrábeš, možnost že se zasekne a otočí (i s rukou) je minimální. Nejmenší otáčky mé točky je 600/m horší by to bylo se zahřátím nebo spíše vyhřátím cidliny . Další věc je samozřejmě střádání směru vláken při otáčkách. Já to vyřešil tím, že mám misku upnutou, levou rukou točím nedříve na jednu pak na druhou stranu a cidlinka zabírá pouze po směru vláken. V závěru doladím jemnými smirky, nejlépe smirkovými houbičkami. Celkem se mi to osvědčilo.
Zdravím Honza.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Sob Máj 11, 2013 7:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
[quote="Radim Kocián"]Obávám se, že matroš z pásovky je hodně ohebný - u větší kudly to možná bude na závadu, u nějakého speciálu se to možná hodí.

Použitelnost toho materiálu záleží na jeho tloušťce , tu nám Polda zatajil. Za vhodný výchozí materiál pro výrobu řezbářských nožíků bych považoval mat. tl. 2mm, protože něco ještě stáhneš broušením. Kvalita toho materiálu bude závislá od toho, co s ním řezali, jestli to je pilový list z pásovky na železo, tak ten je většinou tlustší a z lepšího materiálu než na dřevo. Pokud chceš dělat větší nože tak úměrně tomu zvolit výchozí mat. - pro začátečníky je nejjednodušší se podívat na velikosti nožů používaných v kuchyni a z toho vyjít.

je to katr, já vás balamutil :-D a už se těším, jak to zpracuji. jen ten čas? nedá se někde koupit kamarádi? :-D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Sob Máj 11, 2013 7:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Mimochodem docela dobře se s nimi vyhlazují vnitřky misek.

Cidliny mám dvě a obě obdélníkové ( nemám zaoblenou ani labutí krk ) a použil jsem je jednou, ale na začištění škrábance na vnějšku misky při stojícím soustruhu. Pokud vím, tak cidlina se ani nebrousí, jen se otlačením vytvoří na hraně jakoby otřep, kterým se pak škrábe, ale zatím jsem to nezkoušel páč jsou obě ostré. Jen si říkám, že pokud by se soustruh točil ( byť na 600 ot.) tak takové vyhlazení zastane i škrabák. Spíše jsem tu cidlinu využil proto, že mi miska házela a já se na ten škrábanec nemohl dostat a materiálu už moc nebylo.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Sob Máj 11, 2013 7:29 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
Radim Kocián píše:
Mimochodem docela dobře se s nimi vyhlazují vnitřky misek.

Cidliny mám dvě a obě obdélníkové ( nemám zaoblenou ani labutí krk ) a použil jsem je jednou, ale na začištění škrábance na vnějšku misky při stojícím soustruhu. Pokud vím, tak cidlina se ani nebrousí, jen se otlačením vytvoří na hraně jakoby otřep, kterým se pak škrábe, ale zatím jsem to nezkoušel páč jsou obě ostré. Jen si říkám, že pokud by se soustruh točil ( byť na 600 ot.) tak takové vyhlazení zastane i škrabák. Spíše jsem tu cidlinu využil proto, že mi miska házela a já se na ten škrábanec nemohl dostat a materiálu už moc nebylo.

Já si to nedovedu představit při točícím se soustruhu do toho šáhnout cidlinou :-o to je tak na uříznutí dlaně


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Sob Máj 11, 2013 7:37 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
hodiny z kaštanu pro kamaráda, krásná kresba


Prílohy:
hod1.jpg
hod1.jpg [ 74.48 KiB | Zobrazené 12968 krát ]
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 481 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com