Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 6:38 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 10 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: v knihe
PoslaťNapísal: Štv Dec 01, 2011 9:55 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Dec 01, 2011 9:48 pm
Príspevky: 10
vážení páni, predstavím sa na budúce. Pri čítaní vašich názorov som prekvapená určitou neznalosťou. Na mnohé veci o ktorých píšete (postavenie opierky, postavenie a uhol struhu, terminológia struhov = tokárskych nožov = soustružníckych dlát a veľa ďalších stanovísk) som našla odpoveď v knihe Tokár (autor pán Sabo Jozef). To nik z tokárov = soustružníkov dřeva uvedenú knihu nepozná?
Babkakatka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Štv Dec 01, 2011 10:31 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Dec 06, 2009 5:05 pm
Príspevky: 320
Bydlisko: Uherský Ostroh
Babkakatka píše:
vážení páni, predstavím sa na budúce. Pri čítaní vašich názorov som prekvapená určitou neznalosťou. Na mnohé veci o ktorých píšete (postavenie opierky, postavenie a uhol struhu, terminológia struhov = tokárskych nožov = soustružníckych dlát a veľa ďalších stanovísk) som našla odpoveď v knihe Tokár (autor pán Sabo Jozef). To nik z tokárov = soustružníkov dřeva uvedenú knihu nepozná?
Babkakatka



Vitaj mezi nami !

Musím se přiznat, že knihu poznám, ale nečetl jsem ji - jen listoval a proč ?
Víš on ji Jojo ( Sabo Josef ) přivezl na setkání do Klobouk a bohužel bral jen éčka, no a směnárna nefungovala. Věř, že bych ji chtěl a navíc s podpisem autora - skvělého člověka, který Ti dokáže poradit a předvést spoustu věcí, které jsou pro něj ( co by ostříleného mazáka ) naprostou samozřejmostí, ale pro spoustu jiných, objevem nevídaných rozměrů.
Ale věřím, že jsou tady i takoví co netuší, že taková publikace je na světě a tak se vyptávají.
Pěkně to řekl Gurt na setkání - že tady nejsme kvůli tomu abychom se hádali, čí postup, nebo názor je ten správný, ale abychom si ze široké škály vybrali to, co sedí právě nám.
A skutečně se ukázalo, že co je pro jednoho samozřejmost, může být pro druhého naprosto neznámé.
Sto lidí - sto názorů.
V rezbárstve se právě nad tímto strhla celkem živá diskuze - je třeba si uvědomit, že se sem dostávají lidé, kteří teprve dřevo a všechno kolem něj teprve objevují a tak se vyptávají... Což je pochopitelně jednodušší, než si dát práci s tím, si jednotlivá témata prostudovat a teprve pak se ptát. Právě díky tomu se některé dotazy objevují i několikrát a ještě v různých tématech...

Jejda, sem se nějak rozjel.

Božetěch


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Pia Dec 02, 2011 5:39 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Ahojte !
o knihe som počul, v Klobukoch som bol chviľku a minulo ma to :-(
tak kde ju kúpiť ? dajte odkaz , Slovensko - Česko, koruny - Eura nerozhodujú
Ďakujem
Pekný večer

Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Pia Dec 02, 2011 8:40 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 17, 2009 6:44 pm
Príspevky: 61
Bydlisko: břeclavsko
ST.NICOLAUS píše:
Ahojte !
o knihe som počul, v Klobukoch som bol chviľku a minulo ma to :-(
tak kde ju kúpiť ? dajte odkaz , Slovensko - Česko, koruny - Eura nerozhodujú
Ďakujem
Pekný večer

Štefan



http://www.tokarstvo.info/index.php/hni ... t/view/1/1


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Ned Dec 04, 2011 11:28 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Babkakatka píše:
vážení páni, predstavím sa na budúce. Pri čítaní vašich názorov som prekvapená určitou neznalosťou. Na mnohé veci o ktorých píšete (postavenie opierky, postavenie a uhol struhu, terminológia struhov = tokárskych nožov = soustružníckych dlát a veľa ďalších stanovísk) som našla odpoveď v knihe Tokár (autor pán Sabo Jozef). To nik z tokárov = soustružníkov dřeva uvedenú knihu nepozná?
Babkakatka


Jsme rádi, že jsme Joja mohli zažít "live" v přímem kontaktu. Velmi příjemný človíček.
Škoda jen, že ne vše je tak jednoduché...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Štv Dec 08, 2011 9:54 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Dec 01, 2011 9:48 pm
Príspevky: 10
S manželom sme si spravili prechádzku, ja za liečivkami a manžel za kúskami driev. Upútal nás „rev“ motorovej píly. Išli sme sa pozrieť kde to tak a prečo reve. Za nami sa tiež vydal mladý muž. Na čistinke boli dvaja mládenci, ktorí s motorovými pílami sa pokúšali o tvorbu, ako definovali svoju činnosť. Mladý muž mal iný názor: kluci neblbnete. Jo vole mi to zvládnem -bola odpoveď a píla sa zastavila tesne u palca ľavej nohy. Mladý muž im neustále dohováral, nebláznite, môžete si zapríčiniť úraz, radšej si preštudujte knihu a potom to skúšajte. Jo vole, taká kniha? neexistuje -opätovná odpoveď. Kupte si knihu Řezba motorovou pílou (píšem presne ako som počula), napísal to Slovák čo býva na hraniciach s Moravou. Dám vám jeho adresu. Je to základná učebnica, toto niekoľkokrát zdôraznil. Ďalšiu diskusiu sme už nepočúvali. Niektorí si teraz hovoria, no baba píše sem, čo patrí do iného vlákna. Páni, ja som si všetky príspevky v tokárstve-soustružení dřeva preštudovala a môžem presne povedať, kto má tento názor na mňa, že to sem píšem. Píšem to sem preto, lebo chcel zdôrazniť, že kniha pána Iršu: Rezba motorovou pílou je základnou učebnicou a presne i kniha pána Sabu je základnou učebnicou. Som pevne presvedčená, že kto chce rezať motorovou pílou, mal by si preštudovať, podčiarkujem preštudovať knihu pána Iršu a platí to aj o tokárstve. S úsmevom na tvári Vaša Babkakatka :D :D :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Pia Dec 09, 2011 12:05 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Píšem to sem preto, lebo chcel zdôrazniť, že kniha pána Iršu: Rezba motorovou pílou je základnou učebnicou a presne i kniha pána Sabu je základnou učebnicou. Som pevne presvedčená, že kto chce rezať motorovou pílou, mal by si preštudovať, podčiarkujem preštudovať knihu pána Iršu a platí to aj o tokárstve. S úsmevom na tvári Vaša Babkakatka :D :D :D[/quote]

Ahoj babi (babkokatko mi nějak nejde přes ret),
obávám se, že kniha pána Iršu: Rezba motorovou pílou a kniha pána Sabu o tokárstve nebudou jediné informační zdroje dnešního "kutila". Já bych povolil i jiné zdroje. Jestli založíš vlákno o anglo-německém názvosloví soustružnicko-tokárských výrazů tak Ti všichni budem fandit a hoď do placu nějakou fotku svých prací.

Ahoj Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Pia Dec 09, 2011 10:19 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Ahojte, mám tip:
dnes som v predajni knih Barvič Novotný viděl knihu Helga Becker Umělecké soustružení dřeva za krásnych 299 Kč. Tak keby niekto potreboval darček, alebo si chcel urobiť radosť ... :wink:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Str Dec 14, 2011 8:18 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Ono nejde len o preklad anglických a nemeckých kníh a odborného názvoslovia. Pokiaľ neexistujú české (a slovenské ) názvy najmä nových nástrojov, možno im ich jednoducho dať. Kniha, články v časopisoch a aj web je k tomu ideálna vec. Ja viem že nikto neverí sám sebe, alebo kamarátovi, že dokáže zaviesť výraz, ktorý by bol braný vážne - najlepšie by predsa bolo, ak by ho vymyslel nejaký profesor, kandidát vied... Lenže on to možno nevymyslí, ale zavedie výraz do slovníku a aj odbornej terminológie - ak sa ten výraz ujme. Samozrejme, výraz by mal byť volený s ohľadom na zahraničnú zaužívanú terminológiu, a aj odbornú popisnosť nástoja. Už sa konečne môžem venovať Gurtovmu článku, ktorý mi poslal. Takže nebude to síce kniha, ale prvý "sústružnícko- tokársky" článok na Rezbárstve. A nakreslil k tomu aj veľmi pekné obrázky.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: v knihe
PoslaťNapísal: Ned Jan 29, 2012 3:08 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
irsa píše:
Ono nejde len o preklad anglických a nemeckých kníh a odborného názvoslovia. Pokiaľ neexistujú české (a slovenské ) názvy najmä nových nástrojov, možno im ich jednoducho dať. Kniha, články v časopisoch a aj web je k tomu ideálna vec. Ja viem že nikto neverí sám sebe, alebo kamarátovi, že dokáže zaviesť výraz, ktorý by bol braný vážne - najlepšie by predsa bolo, ak by ho vymyslel nejaký profesor, kandidát vied... Lenže on to možno nevymyslí, ale zavedie výraz do slovníku a aj odbornej terminológie - ak sa ten výraz ujme. Samozrejme, výraz by mal byť volený s ohľadom na zahraničnú zaužívanú terminológiu, a aj odbornú popisnosť nástoja. Už sa konečne môžem venovať Gurtovmu článku, ktorý mi poslal. Takže nebude to síce kniha, ale prvý "sústružnícko- tokársky" článok na Rezbárstve. A nakreslil k tomu aj veľmi pekné obrázky.



Ahoj soutokári,
venku mrzne, do dílny se mi v té zimě chce jen občas, ale zato hrabu na internetu a tady jsem vyhrabal pěkného pavouka s rozdělením geometrií břitů jednotlivých soutokárských škrabáků a struhů. Zatím jsem nic kompletnějšího neviděl.
Kdo se trochu touto problematikou zabýváte, odvodíte si názvy a rozdělení jednotlivých typů škrabáků a struhů o čemž tu již byly různé polemiky.

Ahoj Ml.St. Radim.


Prílohy:
geometrie britu soustr nozu.jpg
geometrie britu soustr nozu.jpg [ 22.86 KiB | Zobrazené 16357 krát ]
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 10 ] 

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 8 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com