Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:55 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 90 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Uto Mar 28, 2017 10:31 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Ahoj Stando,
každý dle libosti....
Plavené dřevo, to je samostatná kapitola, Honza máčel trnku nekonečně dlouho v sudu, ale plavení v tekoucí vodě je i o vyplavování látek ze dřeva,
to by se musela voda v sutu stále měnit, často....
Zkrátka, každý si něco zkouší,
ale jak dojdeš do stadia, že na to vletíš a uděláš hromadu polotovarů, podle toho, jak přijdeš ke dřevu, tak to pak jen nějak co nejpomaleji sušíš, ztráty nepočítáš, časem to přestaneš vůbec prožívat, nějaké sušení.¨
Na drobné věci mám mikrovele, to funguje dobře, ale opět, neexist.univerzální návod, takže už ani neměřím vlhkost, ani nevážím, ani nic,
jen než jdu do práce a jak přijdu z práce, zapnu na 2 min mikrovlnku.
V mezidobí otevřeno. CCa za týden je usušeno. Opět-ztráty nepočítám.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Uto Mar 28, 2017 4:40 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
ale jak dojdeš do stadia, že na to vletíš a uděláš hromadu polotovarů, podle toho, jak přijdeš ke dřevu, tak to pak jen nějak co nejpomaleji sušíš, ztráty nepočítáš, časem to přestaneš vůbec prožívat, nějaké sušení.¨
jirka[/quote]


No jo Jirko, máš pravdu. Když je co dělat, nemáš potřebu hlídat zda už polotovary vyschly a to si představ, že jsou tu tací, co dělají převážně z mokrého a mají nasysleno hrubě přes 500 polotovarů a ani neví kdya zda je někdy dodělají :D :D :D neznáš náhodou jednoho takového? :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Mar 29, 2017 10:26 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Hurykan píše:
ale jak dojdeš do stadia, že na to vletíš a uděláš hromadu polotovarů, podle toho, jak přijdeš ke dřevu, tak to pak jen nějak co nejpomaleji sušíš, ztráty nepočítáš, časem to přestaneš vůbec prožívat, nějaké sušení.¨
jirka



No jo Jirko, máš pravdu. Když je co dělat, nemáš potřebu hlídat zda už polotovary vyschly a to si představ, že jsou tu tací, co dělají převážně z mokrého a mají nasysleno hrubě přes 500 polotovarů a ani neví kdya zda je někdy dodělají :D :D :D neznáš náhodou jednoho takového? :)[/quote]

Navíc jde už o tvary, které se mi moc nelíbí, a tudíž nechcou dodělávat :-(
jde to dopředu
Ale občas, jako pozornost nebo úplateček, nebo pididáreček, vezmu ten polotovar a něco dotočím, jako nedávno.
Teď se mi nejvíc líbí dotočit to z čisté vody úplně, když to má tak kolem 15ti procent, tak se to až tak nezdeformuje.
Včera jednu, foto zkusím
Ahooooj
a točte.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: pomoc pre začia-TOČ-níka :)
PoslaťNapísal: Pon Apr 10, 2017 9:16 pm 
Offline

Registrovaný: Str Dec 14, 2016 9:09 pm
Príspevky: 3
Ahojte,
Mám na vás viacero otázok a určite nebudú posledné :D
Pomáhali ste mi pri výbere sústruhu . Do mojej malej dielne som sa rozhodol pre Holzmann D460 FXL. Žiadna sláva viem .. ale na začiatok stačí.

Dnes som sa dostal k breze. Boli to dva kusy 2,2 dlhé priemer 25-30 cm. Boli na zemi vypodložené cca 2 roky, nezakryté. Keď som ich rozrezal našiel som to o čom som zatiaľ len čítal a nemám s tým skúsenosti. Mramorované drevo... Lenže teraz neviem či som spravil dobre ...po rozpílení na menšie kusy som sa rozhodol z niektorých dat dole kôru pretože bola napitá vodou a myslel som že to je dobrý nápad ...niektoré som nechal v kôre..stále sú v tvare gulatiny...mám ich ešte nejako rozpíliť ? A ako ich správne uskladnit? ...Prosím o váš názor a o radu ako som mal postupovať ďakujem.

A ešte jedna technická otázka ... S čím je spojené vytrhávanie vlákien pri sústružení?

Ďakujem za odpovede.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Uto Apr 11, 2017 8:42 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 17, 2011 10:47 pm
Príspevky: 321
Bydlisko: Prešov
Aktualne :
Ako sušiť,spracovať .
Drevo vyťažené v zime je potrebné spracovať čím skôr na jar.
Slnko by naň nemalo svietiť ani pred ani po spracovaní ,ani len na plactu ,či pristrešok.
Idealne uloženie na severnej strane domu,dielne.
Slnko -nikdy.
čelá zatrieť latexom,duvilaxom...
Uložiť na štrk na zem .
Radšej nech chytí pleseň,hubu ako má popraskať.
O drevo sa treba starať ,občas poobracať,skontrolovať postune spracovávať.Menšie kusy aspoň raz ročne na jeseň prehnať mikrovlnkou,ekologicky sa zlikviduju škodcovia a ich zárodky.
Takto mám uskladnené niektoré kúsky aj 20rokov .
Samozrejme straty sú povolené a je potreba s tým počítať ,veď aj do krbu niečo treba.


Prílohy:
sušenie.jpg
sušenie.jpg [ 117.7 KiB | Zobrazené 16608 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: pomoc pre začia-TOČ-níka :)
PoslaťNapísal: Uto Apr 11, 2017 8:57 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
borisseban píše:
....

Dnes som sa dostal k breze. Boli to dva kusy 2,2 dlhé priemer 25-30 cm. Boli na zemi vypodložené cca 2 roky, nezakryté. Keď som ich rozrezal našiel som to o čom som zatiaľ len čítal a nemám s tým skúsenosti. Mramorované drevo... Lenže teraz neviem či som spravil dobre ...po rozpílení na menšie kusy som sa rozhodol z niektorých dat dole kôru pretože bola napitá vodou a myslel som že to je dobrý nápad ...niektoré som nechal v kôre..stále sú v tvare gulatiny...mám ich ešte nejako rozpíliť ? A ako ich správne uskladnit? ...Prosím o váš názor a o radu ako som mal postupovať ďakujem.

A ešte jedna technická otázka ... S čím je spojené vytrhávanie vlákien pri sústružení?
...


Keď už je drevo mramorované, zakonzervuješ jej tak že jej vysušíš.
když bude stále v podmínkách při kterých houby mohou rást, stane se ti, že se to rozsipe...

Vytrháva se v tvojom prípade asi protože je až velmi drevo chycené houbou... volá sa to že měkká hniloba. Dokud je ještě tvrdá, nemá výraznější vliv na fyzikálně-mechnické vlastnosti.
a vtom tkví celé tajemství mramorování, mít to pěkně prokreslené, ale ještě tuhé ;)

dřevo pro uskladnění, až na vyjímky, je dobré rozbourat přes dřeň. 2/3 úspěchu zaručeny.

At se dílo daří.
a.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pon Máj 01, 2017 6:25 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Zdar kamarádi, tak jsem dnes zjistil nemilou věc. Skoro všechny misky co jsem vyrobil z buků jsou popraskané :( tak 50 kusů různých velikostí od 20 do 45cm. Něco je špatně a nevím co. Doba těžby dřeva je stejné jako u jasanů a javorů, které jsem točil předtím a tam nic nepraská. Skladování taky na stejném místě, ba naopak, polotovary bukových misek jsem začal balit do papíru, aby rychle nevysychaly. Papír je i teď vlhký a stejně miska z vnější strany praskla. Sílu stěny nechávám taky stále stejnou 10% průměru, v podstatě jsem nic nezměnil a takový nadělení na ho.... no evidentně rychle vysychají.
Jaké máte zkušenosti s bukem? Dík za vaše zkušenosti. Hurykán


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pon Máj 01, 2017 8:41 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Apr 10, 2014 6:13 pm
Príspevky: 83
Hurykan píše:
Zdar kamarádi, tak jsem dnes zjistil nemilou věc. Skoro všechny misky co jsem vyrobil z buků jsou popraskané :( tak 50 kusů různých velikostí od 20 do 45cm. Něco je špatně a nevím co. Doba těžby dřeva je stejné jako u jasanů a javorů, které jsem točil předtím a tam nic nepraská. Skladování taky na stejném místě, ba naopak, polotovary bukových misek jsem začal balit do papíru, aby rychle nevysychaly. Papír je i teď vlhký a stejně miska z vnější strany praskla. Sílu stěny nechávám taky stále stejnou 10% průměru, v podstatě jsem nic nezměnil a takový nadělení na ho.... no evidentně rychle vysychají.
Jaké máte zkušenosti s bukem? Dík za vaše zkušenosti. Hurykán

Ahoj Jirko

Teda žasnu nad tím, kolik máš misek, já jich mám čerstvě vytočených míň jak 20, kde vy všichni berete čas na výrobu těch misek...Jinak co se týká buku, tak ten je vyhlášenej tím, že praská a to hodně, a jelikož je to dřevo dle mého takové fádní, tak ho skoro nepoužívám, dle mýho to dřevo na skladování moc není a na výrobu taky ne, jinak asi by bylo nejlepší bud nepoužívat a když už, tak aby v něm nebylo jádro a bělmo, pak by to možná tak nepraskalo.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Máj 03, 2017 12:12 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Hurykan píše:
Zdar kamarádi, tak jsem dnes zjistil nemilou věc. Skoro všechny misky co jsem vyrobil z buků jsou popraskané :( tak 50 kusů různých velikostí od 20 do 45cm. Něco je špatně a nevím co. Doba těžby dřeva je stejné jako u jasanů a javorů, které jsem točil předtím a tam nic nepraská. Skladování taky na stejném místě, ba naopak, polotovary bukových misek jsem začal balit do papíru, aby rychle nevysychaly. Papír je i teď vlhký a stejně miska z vnější strany praskla. Sílu stěny nechávám taky stále stejnou 10% průměru, v podstatě jsem nic nezměnil a takový nadělení na ho.... no evidentně rychle vysychají.
Jaké máte zkušenosti s bukem? Dík za vaše zkušenosti. Hurykán


Točení polotovarů z mokrého je potřeba brát taky tak trochu jako ¨cvičení, nácvik techniky točení a v neposledním broušení strühů.
Nikdy jsem bukové nesušil.
Menší tendence k praskání mají misky, orientované v kulatině dnem vpravo a vnitřkem vlevo. Není to sice tak pěkná kresba jako při opačné orientaci, ale u buku je to asi jedno.
Bukovou kulatinu bych nechal v metrech chvíli stát, aby ztratila volnou vodu, kter¨é má buk hodně, oproti jasanu napríklad markantně.
tolik orientačně, ostatní v německu


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Máj 03, 2017 12:32 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Když nevíš co s tím....uvař to :)

Tak po tom nemilém zjištění popraskání misek zabalených v papíru jsem neváhal a dalších 20 které jsou zatím v pohodě jsem uvařil. Co 1cm síly, to 1 hodina varu. Buk krásně zčervenal a dnes jsem se opět prodíral webem a jak je mým zvykem taky studijními materiály pro střední školy :D a diplomovými pracemi na téma buk -sušení-paření.
Ujistil jsem se, že jsem tím snížil napětí podél vláken
viz. str. 24:
[url]is.mendelu.cz/zp/portal_zp.pl?prehled=vyhledavani;podrobnosti=34180;...prace...[/url]

a teď jen sehnat nějaký antiseptický roztok proti plísni, no asi to vyhraje opět roztok vody se solí.

EDIT 18.5.2017 - voda a sůl nebrat :) osvědčil se mi ocet!

V té práci z odkazu je také pěkně popsáno co se dějě s dřevem v mikrolnné troubě a jak se snižuje jeho vlhkost, takže ty malé mísečky co vejdou do mikrovlnky zkusím protočit, o tom se tu už píše na začátku, jen bych
zeptal,
jak po vyndání misky z mikrovlnky jí skladujete do doby dalšího ohřevu? Díky


Naposledy upravil Hurykan dňa Štv Máj 18, 2017 12:09 pm, celkovo upravené 2

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Máj 03, 2017 4:28 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
Hurykan píše:
Když nevíš co s tím....uvař to :)

jak po vyndání misky z mikrovlnky jí skladujete do doby dalšího ohřevu? Díky


V mikrovlnce polotovar točím cca 1minutu na 1cm síly stěny, vytáhnu z mikrovlnky a nechám na vzduchu zchladnout a opakuju. Před každým ohřevem si polotovar vážím a suším do té doby, než je úbytek zanedbatelný. Když to s délkou ohřevu přeženu, začne dřevo praskat nebo se dokonce pálit. Pokud se zadaří, dá se vysušený eliptický polotovar opět přesoustružit do kulata.
Zdraví Jindra


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Máj 03, 2017 6:29 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Díky Jindro :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Máj 18, 2017 12:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
To sušení mi nedá spát. Dnes jsem se snažil najít informace týkající se stavby sušící komory. Přeci jenom je to úkol trvalý, suchého není nikdy dost. Vize vysoustružit polotovar misky, zatřít proti popraskání a pak dát do sušárny není úplně mimo mísu.
Zaujala mě jedna domácí firma s možností postavit si základ sám a osadit to jejich komponenty a pak na YT videa týkající se domácí "solární sušírny". Co vy na to? Máte někdo nějaké osobní zkušenosti se sušírnou?

odkazy:
http://www.susarnyreziva.cz/suseni.html

https://www.youtube.com/watch?v=khOLIUPlaJc

https://www.youtube.com/watch?v=8XsUC_8LeFQ


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Máj 18, 2017 3:40 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
Zaujala mě jedna domácí firma s možností postavit si základ sám a osadit to jejich komponenty a pak na YT videa týkající se domácí "solární sušírny". Co vy na to? Máte někdo nějaké osobní zkušenosti se sušírnou?




Tak o takej tej solarnej susiarni som uvazoval uz davnejsie len s inou konstrukciou ,bez priameho slnecneho ohrevu a s nutenim privlhcenim ,pretoze prudke susenie je na prd.Tie kondenzacne su fajn len podla skusenosti kolegu ktori ju vlastnil, predavajuci mu ju vychvalil do neba ,no vysledky boli chabo polovicne.Kedze prave koketujem s myslienkou na stavbu skleniku,dal si mi chrobaka do hlavy a skusim to nejako spojit. Zatial to susim len takto volne .Ernest


Prílohy:
IMG_20170514_192951-2.jpg
IMG_20170514_192951-2.jpg [ 332.06 KiB | Zobrazené 16307 krát ]
IMG_20170513_140526-3.jpg
IMG_20170513_140526-3.jpg [ 381.79 KiB | Zobrazené 16307 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Máj 18, 2017 8:28 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Mě se to sušení na přímém slunci byť v uzavřeném prostoru taky nepozdává, ale nějak se nemohu smířit s tím, že pro to nic neudělám a hledám řešení. Ernest, klasické sušení v hranici je sice delší, ale nejvíce ekonomické. Možná spojení solární energie a trocha elektroniky bude cesta. No uvidíme :)


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 90 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 25 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com