Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:02 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 90 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pia Jan 15, 2016 12:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Feb 20, 2013 9:59 pm
Príspevky: 106
Bydlisko: Trenčín
Poviem uprimne, neviem ci to moze byt didperzne lepidlom, nevyznam sa v tom. Vychadzam len z poznatkov ktore som ziskal na jednom americkom forume, a tam odporucaly len PVA lepidlo, Poly vinyl daco, ze iba to bolo schopne prepustat vodu pri suseni, ale zaroven drzat to drevo po kope, spomalovat susenie a zamedzovať prasklinam, pretoze aj po vytvrdnuti zostava mierne elasticke. ten link na everbuld neviem ci je spravne lepidlo, bolo to len jedine lepidlo ktore som nasiel z oznacenim PVA na nasom trhu, tak som ho sem dal.

A vie niekto poradit s tym polyethylenglykol-om ?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pia Jan 15, 2016 1:03 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
U nás sa viac používa pojem PVAC - polyvinylacetát. AJ tu v diskusii som našiel zmienku o zatieraní dreva duvilaxom. V princípe je jedno aký duvilax použiješ, základ je tam vždy rovnaký.
Pozri si stránky duvilax.sk, tam nájdeš špecifikácie aj v akých baleniach to dodáívajú. Ak kúpiš železničnú cisternu, môžeš sa dostať na zaujímavú jednotkovú cenu... :-)

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pia Jan 15, 2016 3:08 pm 
Offline

Registrovaný: Uto Aug 04, 2015 5:29 pm
Príspevky: 23
Bydlisko: Lučenec
Lepil som Bd-20kou (aj keď to nie je konkrétne lepidlo na drevo to je LS-50 - to môžeš použiť aj na hračky, má potravinársky atest) všeličo možné z dreva, aj tapety, penetroval som steny pred omietaním. Spoj ostáva pružný a je na ňom napísané, že prepúšťa vodné pary. Proste je to slovenský všehovýmysel, ktorý aj funguje, asi nič lepšie v tej cene nezoženieš.
Cena kilového je 3,20 so zľavou ho dostaneš aj za 2,40 ;) -> Stavmat


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pia Jan 15, 2016 3:13 pm 
Offline

Registrovaný: Uto Aug 04, 2015 5:29 pm
Príspevky: 23
Bydlisko: Lučenec
Ešte som niečo našiel
http://www.povrchoveupravy.cz/2008-01-clanek01.html


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Uto Feb 02, 2016 9:23 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Feb 01, 2016 7:23 pm
Príspevky: 1
Zdravím vespolek. Jsem tu úplně nový. Představím se později ve vláknu o soustruzích. Měl bych dotaz, snad né uplně mimo mísu. Jaké používáte vlhkoměry? Máte někdo zkušenosti s těmito následujícími přístroji? Případně doporučte přístroj s neinvazní technologií.
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... urefinder/
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... er-gmi-15/
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... aft-mf-50/
http://www.meraky.cz/Teplomery-vlhkomer ... MO280.html
http://elektronicke-stavebnice.heureka. ... u-st-128m/
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... ft-mf-100/


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Mar 15, 2017 5:03 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Tak nemůžu najít ten dotaz od poletušky.
nikdo to jak vidím nezvedl. ?:-(

Třešeň a trnka s bělí, aby to nepopraskalo, to je problém.
Pochybuju, že může někdo říct, že má fintu, aby mu běl nepraskla nikdy.
Platí tady více jak u jiných dřev obecná pravidla o době kácení, způsobu době uskladnění v kmeni, o tvaru a síle stěny polotovaru, způsobu sušení......

Pokud mám poměrně úzký kmen, poměrně mladé dřevo, poměrně silnou běl, a nechám z ní poměrně velký kus, tak prasknout asi musí.

Může se podařit třešeň i trnka ušatá, s kůrou, kde běl nemusí popraskat, taky kumšt.

Pokud dřevo dobře vytěžím, nechám pár měsíců stát ve stínu, hlavou dolů, a z takto lehce odvodněného dřeva udělám misku dohotova, se slabou stěnou i podstavou, pokud možno tvaru co se nejvíce vzdaluje kastrolu /svislé stěny a ostrý úhel mezi stěnou a dnem/, s vynecháním středu kmene a s jen úzkým pruhem běli, pak se při šetrném sušení miska jen zdeformuje a nepraskne.
Lze sušit v mikrowele.
U polotovarů z třešně a trnky spíš jen čekám, kde prasknou.
pro Poletušku Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Mar 16, 2017 9:49 am 
Offline

Registrovaný: Pon Sep 05, 2016 10:28 pm
Príspevky: 8
jiri tovarys píše:
Tak nemůžu najít ten dotaz od poletušky.

Pokud dřevo dobře vytěžím, nechám pár měsíců stát ve stínu, hlavou dolů,


Ahoj, pardon, nikdo na prispevek dva dny nereagoval a bylo to v i nevhodnem auditku. Tak jsem ho radsi smazala.

Kupodivu jsem v nedeli udelala misku z tresne s tenkou stenou (odhadem 1 cm na asi 18 cm prumer), ktera je ve tvaru jaky popisujes a zatim drzi. Zatimco vaza, ktere jsem nechala tlusty spodek, mezitim praskla az do pulky. Ale myslim, ze tady jsem mela jinak narezane drevo - cely spalek (vetev) a jadro bylo mezi stredy.

Tak nejak nevim co s tim. Kdyz to udelam tenke, tak to pak nedam znova na soustruh, protoze to bude tak zkroucene, ze z toho uz nic nevytocim. Kdyz je to tlustejsi (tak 1/10-2/10 prumeru), tak mi to zase popraska. Ale je pravda, ze tam delam ostrejsi tvary coz zrejme bude hlavni duvod toho praskani.
Treba u polotovaru z merunky musim nechat stenu 2/10 prumeru. Pri 1/10 se mi to totiz tak zkrouti, ze z toho uz nic nevytocim.

Nerozumim tomu co znamena "hlavou dolu". Aktualne mam vsechno drevo narezane na pulspalky (pres jadro) a nalozene na sobe kurou dolu. Vsechno lezi pod plachtou na kterou slunicko sviti jen rano.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Mar 16, 2017 7:27 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Hylopetes píše:
jiri tovarys píše:
Tak nemůžu najít ten dotaz od poletušky.

Pokud dřevo dobře vytěžím, nechám pár měsíců stát ve stínu, hlavou dolů,


Ahoj, pardon, nikdo na prispevek dva dny nereagoval a bylo to v i nevhodnem auditku. Tak jsem ho radsi smazala.

Kupodivu jsem v nedeli udelala misku z tresne s tenkou stenou (odhadem 1 cm na asi 18 cm prumer), ktera je ve tvaru jaky popisujes a zatim drzi. Zatimco vaza, ktere jsem nechala tlusty spodek, mezitim praskla az do pulky. Ale myslim, ze tady jsem mela jinak narezane drevo - cely spalek (vetev) a jadro bylo mezi stredy.

Tak nejak nevim co s tim. Kdyz to udelam tenke, tak to pak nedam znova na soustruh, protoze to bude tak zkroucene, ze z toho uz nic nevytocim. Kdyz je to tlustejsi (tak 1/10-2/10 prumeru), tak mi to zase popraska. Ale je pravda, ze tam delam ostrejsi tvary coz zrejme bude hlavni duvod toho praskani.
Treba u polotovaru z merunky musim nechat stenu 2/10 prumeru. Pri 1/10 se mi to totiz tak zkrouti, ze z toho uz nic nevytocim.

Nerozumim tomu co znamena "hlavou dolu". Aktualne mam vsechno drevo narezane na pulspalky (pres jadro) a nalozene na sobe kurou dolu. Vsechno lezi pod plachtou na kterou slunicko sviti jen rano.


Obávám se, že univerzální návod neexistuje.
Držme se Tvé třešně. Pravděpodobně malý strom, takže velký podíl bělového dřeva. Problém. Zbavit se větší části běli a dělat malé misky.
Polotovar byl měl mít sílu stěny cca 10% průměru misky.
Pokud se udělá ta slabostěnka, na těch 18 cm tenčí stěna jak 10mm, tak se to zdeformuje, snad nepopraská, a nechá dohotova. To už se neupne. Mokré dohotova. Polotovar těch 10%. Tenkostěnka dohotova by se měla točit s ofouklého dřeva, ne že z něho stříká voda. To by nefungovalo. To částečné proschnutí v půlšpalku je taky problém.
Praskne to od středu i běl. To by se musel střed vyřezat tak, že cca 1/4 síly kulatiny jde i s tím středem ven. Pak se to při schnutí stačí deformovat a nemusí to prasknout.
Proto nechávám kmen celý pár měsíců a hlavou dolů se rozumí korunou.
Rovnoměrněji to ztrácí volnou vodu.
Plánuj s té třešně menší kousky, nebo se smiř s prasklinami. :-(

Stran ponechání středu kmene ve výrobku- jen některé dřeviny to snesou bez praskliny.
Nebo mrtvé dřevo.

Už mě nic nenapadá.
Avizovaného seriálu o přípravě dřeva a sušení jsme se ZATÍM nedočkali :-)
A že jsme všichni jak na jehlách.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Mar 16, 2017 10:15 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Sep 05, 2016 10:28 pm
Príspevky: 8
Diky za vycerpavajici popis, uz je mi to trosku jasnejsi.

Ted mi doslo, ze ta vaza mela jeste zboku vetev. Takze kombinace vetve, tlusteho spodku, hodne belu a ostre hrany musela byt vrazedna :)

Co jsem tak koukala na pulspalky, tak zatim nic neprasklo. Rikala jsem si, ze odstranim jadro uplne, ale nechtelo se mi (krom jinych duvodu) hlavne plytvat materialem. Pri toceni vetsinou ten zbytek jadra jde stejne pryc.

Jeste mi vrta hlavou to uskladneni hlavou dolu. To teda osekas vetve a nechas nekde na vysku treba 5 m kmen?

Jo, kvuli slibovanemu manualu na schnuti jsem tu byla hodne casto, ale uz je to pul roku a nikde nic :(


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pia Mar 17, 2017 11:18 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Jjjjo,
nechávám tak 1 - 2 metry, podle tloušťky kmene a tím i hmotnosti,
abyc¨h s tím mohl manipulovat-dvoumetrové jsou asi nejlepší,
Delší stejně neodvezu na vozíčku.
Postavím to a nechám pomocí gravitace zbavit volné vody.
Uvolnění vázané vody se tímto neuspíší.
Určitě ale se může najít někdo, kdo tu teorii rozmetá, ale píšu, jak se mi to osvědčilo.
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Sob Mar 18, 2017 9:30 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
TomasN píše:
Zdravím vespolek. Jsem tu úplně nový. Představím se později ve vláknu o soustruzích. Měl bych dotaz, snad né uplně mimo mísu. Jaké používáte vlhkoměry? Máte někdo zkušenosti s těmito následujícími přístroji? Případně doporučte přístroj s neinvazní technologií.
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... urefinder/
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... er-gmi-15/
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... aft-mf-50/
http://www.meraky.cz/Teplomery-vlhkomer ... MO280.html
http://elektronicke-stavebnice.heureka. ... u-st-128m/
http://merice-teploty-vlhkosti.heureka. ... ft-mf-100/




Ahoj Tomas ,používam dotykovy pristroj nemeckej vyroby NMV-2001(žial nedokazem pridat fotku) specialne urceny pre meranie vlhkosti dreva nastavitelny podla tvrdosti dreviny a vskutku pecizne kalibrovany .Dokaze merat aj zadanu (volitelnu ) hrubku materialu .Z tych ktore tu mas vypisane sa mu žial žiaden nepodoba .Ale na orientacne merania +-nejake to % dostacuju ,aj tie lacnejsie .Pokial to ale potrebujes presne alebo od toho zavisí buduce spravanie sa vyrobku nesiel by som pod 290 e v nakupnej cene ,tam zacinaju uz profi masiny ktorym sa da verit a meraju priamo material nie vsetko dookola.Ernest


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Ned Mar 19, 2017 7:58 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO

Ahoj Tomas ,používam dotykovy pristroj nemeckej vyroby NMV-2001(žial nedokazem pridat fotku) specialne urceny pre meranie vlhkosti dreva nastavitelny podla tvrdosti dreviny a vskutku pecizne kalibrovany .Dokaze merat aj zadanu (volitelnu ) hrubku materialu .Z tych ktore tu mas vypisane sa mu žial žiaden nepodoba .Ale na orientacne merania +-nejake to % dostacuju ,aj tie lacnejsie .Pokial to ale potrebujes presne alebo od toho zavisí buduce spravanie sa vyrobku nesiel by som pod 290 e v nakupnej cene ,tam zacinaju uz profi masiny ktorym sa da verit a meraju priamo material nie vsetko dookola.Ernest[/quote]


Ernest ahoj,
je to potrebné, keď sa neživíš nábytkom a drevom ? Nie su to vyhodené éčka 290 ? Ale, ja tomu nerozumiem , v Česku máme Panbohzaplať koruny ! :-)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pon Mar 20, 2017 6:52 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
Ernest ahoj,
je to potrebné, keď sa neživíš nábytkom a drevom ? Nie su to vyhodené éčka 290 ? Ale, ja tomu nerozumiem , v Česku máme Panbohzaplať koruny ! :-)[/quote]





Ahoj Štefan,pravdou je že nabytok je moj denny chleba, drevo ako take konicek ,mam radost už lem ked ho držím.V prac sa k nemu dostavam sporadicky ,to vies moderne materialy plasty, polykarbonaty, umele kamene, sadra, nehorlave kompozity a ine vymoženosti .Oto radsej citim teplo dreva ,teda nie že by m to horelo pod rukami:))))) Kupoval som to do vlastnej firmy ,no musel som to zivnostnicenie kvoki zdraviu zavesit na klinec a vercjk zostal .No pri nabytku a vyrobe atypov som zostal ako zamestnanec a aj tam to využívam .Čo sa tyka ceny kupoval som to dokonca este drahsie ako to stoji dnes no neolutoval som pretože funguje doteraz a dobre .Preto som pisal že na orientacne meranie su tie co boli vypisane tiež dobre .Ved na večšom a silnejsom aute sa da ist tiež pomaly, no ked pride potreba tomu sliapnut tak možes .To sa mi pri naradi potvrdilo mnoho krat.Radsej som kupil kvalitnejsie ked som vedel ze to bude raz treba zatazit,pretože sa kazilo ked sa s ním pracovalo ,na polici sa nekazí:))))) No a čo sa tyka eur fandim Vám ,som však presvedceny že sa mu časom nevyhnete :( Pekny vecer Ernest


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Uto Mar 21, 2017 7:19 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Ernest ahoj,
so všetkým, čo si napísal, možem súhlasiť, až na tu poslednú vetu :-) ... rozhodne by to chcelo udržať Kč ... Ale to je debata k vínku alebo pivku, nie tuná! a hlavne o tom normály človek nikdy nebude rozhodovať ...
A k náradiu, nástrojom, prístrojom, ...dostal som sa do veku, kedy zastávám názor, že mám všetko doležité... ,no a čo nemám, nepotrebujem ... Maj sa pekne Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Ned Mar 26, 2017 7:56 am 
Offline

Registrovaný: Štv Apr 10, 2014 6:13 pm
Príspevky: 83
jiri tovarys píše:
Hylopetes píše:
jiri tovarys píše:
Tak nemůžu najít ten dotaz od poletušky.

Pokud dřevo dobře vytěžím, nechám pár měsíců stát ve stínu, hlavou dolů,


Ahoj, pardon, nikdo na prispevek dva dny nereagoval a bylo to v i nevhodnem auditku. Tak jsem ho radsi smazala.

Kupodivu jsem v nedeli udelala misku z tresne s tenkou stenou (odhadem 1 cm na asi 18 cm prumer), ktera je ve tvaru jaky popisujes a zatim drzi. Zatimco vaza, ktere jsem nechala tlusty spodek, mezitim praskla az do pulky. Ale myslim, ze tady jsem mela jinak narezane drevo - cely spalek (vetev) a jadro bylo mezi stredy.

Tak nejak nevim co s tim. Kdyz to udelam tenke, tak to pak nedam znova na soustruh, protoze to bude tak zkroucene, ze z toho uz nic nevytocim. Kdyz je to tlustejsi (tak 1/10-2/10 prumeru), tak mi to zase popraska. Ale je pravda, ze tam delam ostrejsi tvary coz zrejme bude hlavni duvod toho praskani.
Treba u polotovaru z merunky musim nechat stenu 2/10 prumeru. Pri 1/10 se mi to totiz tak zkrouti, ze z toho uz nic nevytocim.

Nerozumim tomu co znamena "hlavou dolu". Aktualne mam vsechno drevo narezane na pulspalky (pres jadro) a nalozene na sobe kurou dolu. Vsechno lezi pod plachtou na kterou slunicko sviti jen rano.


Obávám se, že univerzální návod neexistuje.
Držme se Tvé třešně. Pravděpodobně malý strom, takže velký podíl bělového dřeva. Problém. Zbavit se větší části běli a dělat malé misky.
Polotovar byl měl mít sílu stěny cca 10% průměru misky.
Pokud se udělá ta slabostěnka, na těch 18 cm tenčí stěna jak 10mm, tak se to zdeformuje, snad nepopraská, a nechá dohotova. To už se neupne. Mokré dohotova. Polotovar těch 10%. Tenkostěnka dohotova by se měla točit s ofouklého dřeva, ne že z něho stříká voda. To by nefungovalo. To částečné proschnutí v půlšpalku je taky problém.
Praskne to od středu i běl. To by se musel střed vyřezat tak, že cca 1/4 síly kulatiny jde i s tím středem ven. Pak se to při schnutí stačí deformovat a nemusí to prasknout.
Proto nechávám kmen celý pár měsíců a hlavou dolů se rozumí korunou.
Rovnoměrněji to ztrácí volnou vodu.
Plánuj s té třešně menší kousky, nebo se smiř s prasklinami. :-(

Stran ponechání středu kmene ve výrobku- jen některé dřeviny to snesou bez praskliny.
Nebo mrtvé dřevo.

Už mě nic nenapadá.
Avizovaného seriálu o přípravě dřeva a sušení jsme se ZATÍM nedočkali :-)
A že jsme všichni jak na jehlách.
jirka


Ahoj Jirko

A co takhle ty misky během vysoušení průběžně namáčet nebo aspoň pošplíchat nějakým rozprašovačem, aby neschly moc rychle ? Viděl jsem na trubkách jedno video, kde ukazovaly výrobu misek a tam říkaly, že během sušení se misky několikrát vlhčí. Jinak na jiným videu z ruska sem zase viděl, jak dotyčný soutokár misku ihned po vytočení namáčel do vody(na jiném to vařil ve lněném másle, to by asi byl jiný případ). Jinak dočetl jsem se i v jedný knize, že klády dřeva, které přepravovali voraři, nebo ještě lépe ty, které se potopily a nějakou dobu ležely pod vodou nemají tak velké vnitřní pnutí v sobě a kupodivu nepraskají.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 90 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com