Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 6:34 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 213 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Júl 20, 2017 7:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Feb 10, 2014 10:51 am
Príspevky: 72
PGCHEM maju problem (alebo ide na dračku) s tungoym. Mávajú ho len občas, mali ho pred týždňom, pokiaľ som sa spametal už nemajú. Preto hľadám alternatívu na slovensku.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Pon Aug 07, 2017 4:02 am 
Offline

Registrovaný: Str Aug 02, 2017 7:10 am
Príspevky: 13
Bydlisko: kladno
Za mne fichema.cz. Kupuji zde tungový svetlicovy pomerancovy i lneny olej, ze kterých s voskem dělám super pastu na dřevo. barviva a hlavně manželka směsi na mýdla


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Uto Aug 08, 2017 4:05 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
Vašek tygl píše:
Za mne fichema.cz. Kupuji zde tungový svetlicovy pomerancovy i lneny olej, ze kterých s voskem dělám super pastu na dřevo. barviva a hlavně manželka směsi na mýdla




Hm ... a bol by som velmi odvážny keby som poprosil o recept .Mam pocit že by ho ocenili viacerý. :D Ernest


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Uto Aug 08, 2017 9:27 pm 
Offline

Registrovaný: Str Aug 02, 2017 7:10 am
Príspevky: 13
Bydlisko: kladno
Je to docela jednoduché Včelí vosk od včelaře( opravdu včelí vosk, ne ty sr..... s parafínem co prodavají za vosk ) a pomerančový, světlicový, lněný a tungový olej... v poměru 2:1 od každého oleje, pak je to pěkně pastovité, pěkně se to nanaší, dobrě vysichá a leštícím kotoučem blejská tak že i kažký pes zavidí:-)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 7:57 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Vašek tygl píše:
Je to docela jednoduché Včelí vosk od včelaře( opravdu včelí vosk, ne ty sr..... s parafínem co prodavají za vosk ) a pomerančový, světlicový, lněný a tungový olej... v poměru 2:1 od každého oleje, pak je to pěkně pastovité, pěkně se to nanaší, dobrě vysichá a leštícím kotoučem blejská tak že i kažký pes zavidí:-)


Myslíš 2 diely vosku a 1 diel zmesi olejov?
A tie oleje zhruba v akom pomere medzi sebou?
Alebo to myslíš tak, že napr. na 2 litre vosku dáš po litri z každého oleja, teda spolu 4 litre oleja.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 10:49 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Vašek tygl píše:
Je to docela jednoduché Včelí vosk od včelaře( opravdu včelí vosk, ne ty sr..... s parafínem co prodavají za vosk ) a pomerančový, světlicový, lněný a tungový olej... v poměru 2:1 od každého oleje, pak je to pěkně pastovité, pěkně se to nanaší, dobrě vysichá a leštícím kotoučem blejská tak že i kažký pes zavidí:-)


... trošku mi to príde ako barbarstvo... okrem pomarančového, ktorý je na riedenie OK, miešať 2 samostatne použiteľné oleje + ľanový olej dohromady...
Možno výsledok je super, ale nikdy by ma to nenapadlo !
Jak to vo výsledku vonia/smrdí ??


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 5:13 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
Vašek tygl píše:
Je to docela jednoduché Včelí vosk od včelaře( opravdu včelí vosk, ne ty sr..... s parafínem co prodavají za vosk ) a pomerančový, světlicový, lněný a tungový olej... v poměru 2:1 od každého oleje, pak je to pěkně pastovité, pěkně se to nanaší, dobrě vysichá a leštícím kotoučem blejská tak že i kažký pes zavidí:-)




Ďakujem za recepis a už aj idem popohnať včielky k usilovnosti to bude parada Ernest


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 7:25 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Ernest píše:
Vašek tygl píše:

Ďakujem za recepis a už aj idem popohnať včielky k usilovnosti to bude parada Ernest


Ak tomu rozumieš na 1 liter rozpusteného vosku od popohnaných včeličiek dáš koľko čoho ( pol litra z každého zo 4 olejov, alebo pol litts zmesi)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 9:44 pm 
Offline

Registrovaný: Str Aug 02, 2017 7:10 am
Príspevky: 13
Bydlisko: kladno
Barbarství to není... Voní to krásně po pomeranči s medem.Takže já teda vše vážím:
řekněme 300g vosku a po 150g (každý)pomerančový, lněny, tungový, a světlicový olej. Nejdřív rozehřeju vosk ve vodní lázni na max 70°c, Vypnout plamen,( páč pomerančová olej pěkně hoří) no a pak vliji odvážené oleje s tím že se to musí do přihřát při přilití neboť vosk se schladí a tuhne, dorozhřeji a vliju do šikovné skleničky nebo jako já do plechovky od lesní směsi za 5kčs. Po vychladnutí se tváří že je to moc tuhé ale dotykem přes hadřík se bleskově rozpustí a suprově nanáší... poměr olejů je vyzkoušený, samozřejmě lze dát jen tungový nebo lněný či světlicový.., pouze bych neměnil celkové množství oleje v poměru na vosk.. což znamená 300g vosku a 600g oleje(olejů).A věřte mi Chemie je mé druhé já..:¨) a to ještě dělám šelakovou polituru ale to zase jindy


Naposledy upravil Vašek tygl dňa Štv Aug 10, 2017 10:24 am, celkovo upravené 3

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 9:53 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
Vašek tygl píše:
Barbarství to není... Voní to krásně po pomeranči s medem.Takže já teda vše vážím:
řekněme 300g vosku a po 150g (každý)pomerančový, lněny, tungový, a světlicový olej. Nejdřív rozehřeju vosk ve vodní lázni na max 70°c, Vypnout plamen,( páč pomerančová olej měkně hoří) no a pak vliji odvážené oleje s tím že se to musí do přihřát při přilití neboť vosk se schladí a tuhne, dorozhřeji na vliju do šikovné skleničky nebo jako já do plechovky od lesní směsi za 5kčs. Po vychladnutí se tváří že je to moc tuhé ale dotykem přes hadřík se bleskově rozpustí a suprově nanáší... poměr olejů je vyzkoušený, samozřejmě lze dát jen tungový nebo lněný či světlicový.., pouze bych neměnil celkové množství oleje v poměru na vosk.. což znamená 300g vosku a 600g oleje(olejů).A věřte mi Chemie je mé druhé já..:¨) a to ještě dělám šelakovou polituru ale o tá zase jindy





Tak a teraz som už celkom jak na trní. Šelak .... zarobil som si ho tak pred osmimi rokmi a cakam pokial vyzreje .Stretol som sa s majstrom ktorý mal šelak , zarobil mu ho jeho dedo zo slovami ked bude mat sto rokov potom bude najlepší.Už sa teším na report Ernest


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Aug 09, 2017 10:34 pm 
Offline

Registrovaný: Str Aug 02, 2017 7:10 am
Príspevky: 13
Bydlisko: kladno
jen pro zasvětcení do světa olejů... každý olej ma jiný poměr nenasycených kyselin a tím se vlastně liší... Zkoušel jsem do vosku jen tungu, dokonce jen sólo svetlici i lněný a pomeranč ale pořád to nebylo ono. Tunga je super ale dlouho vysychá ale zase dělá tvrdší povrch a když se míchá s pomerančem tak schne dobře... Lněný má taky své osobité vlastnosti a světlice to samé.. Proto to míchám ve stejném poměru... Třeba se mýlím a někomu to nesedne a má vlastní vyzkoušený recept, neboť každý má rád něco jiného, někdo nemusí tungu jiný vosk apod.:)

Jinak ŠELAK :

kupuji na Fichemě šupinky šelaku beru zlatý( ale teď ho zrovna maj celkem vybraný, měli jen Rubín)

a ten rozpustím v Lihu rezp. kupuji opět ve fichemě memrzku, kterou sami doporučují do šelaku a nesmrdí jako líh

a neberte to jako reklamu fichemy, nepracuji v ní jen se mi líbí jejich přístup a ceny....

Dále:

recept na šelak Dle amíku Frikšn poliš( friction polish):

Oni dávají :
1/3 šelaku
1/3 lihu
1/3 lněného

s tím že mají tekutý šelak, takže já cca do 150ml lihu ve skleničce rozpustím 10 kávových lžiček šelaku. až se rozpustí přidám 150ml mix olejů jako u vosku. a řádně protřepat..., nebojte se, vždy se vám bude časem rozdělovat lihová a olejová složka od sebe... Tuto polituru aplikuji po protřepání a a namočením hadříku. Hadříkem vlastně DŘU leštěný předmět točící se v soustruhu aby vzniklo menší teplo. tím se rychle odpaří líh a zafixuje šelak s oleji... Toť dle amíků celé... a pak Vás čeká jen úžas z lesku, bylo to použito na tužky které jsem zde již postoval... Ještě postnu foto vosku ale to musím nafotit...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 10, 2017 7:57 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
[quote="Vašek tygl"]Barbarství to není... Voní to krásně po pomeranči s medem.Takže já teda vše vážím:

Díky, teraz to už chápem, odskúšam, verím že to bude dobré a verím že aj voňavé. Včelí vosk mám ešte od Ernestových včielok, poctivý, tak ho zúžitkujem


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 10, 2017 10:16 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Vašek tygl píše:
Nejdřív rozehřeju vosk ve vodní lázni na max 70°c, Vypnout plamen,( páč pomerančová olej měkně hoří) no a pak vliji odvážené oleje

Ja som si robil voskovo-terpentínovú pastu opačným spôsobom - začal som pomaly zahrievať terpentín a do neho som nasypal na drobné kúsky nasekaný včelí vosk, keď sa vosk rozpustil, stačilo preliať do príslušných nádobiek a nechať stuhnúť bez ďalšieho medziohrevu.

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 10, 2017 10:25 am 
Offline

Registrovaný: Str Aug 02, 2017 7:10 am
Príspevky: 13
Bydlisko: kladno
Takto to má vypadat


Prílohy:
IMG_0985.JPG
IMG_0985.JPG [ 199.28 KiB | Zobrazené 14304 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 10, 2017 3:36 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Vašek tygl píše:
Barbarství to není... Voní to krásně po pomeranči s medem.Takže já teda vše vážím:
řekněme 300g vosku a po 150g (každý)pomerančový, lněny, tungový, a světlicový olej. Nejdřív rozehřeju vosk ve vodní lázni na max 70°c, Vypnout plamen,( páč pomerančová olej pěkně hoří) no a pak vliji odvážené oleje s tím že se to musí do přihřát při přilití neboť vosk se schladí a tuhne, dorozhřeji a vliju do šikovné skleničky nebo jako já do plechovky od lesní směsi za 5kčs. Po vychladnutí se tváří že je to moc tuhé ale dotykem přes hadřík se bleskově rozpustí a suprově nanáší... poměr olejů je vyzkoušený, samozřejmě lze dát jen tungový nebo lněný či světlicový.., pouze bych neměnil celkové množství oleje v poměru na vosk.. což znamená 300g vosku a 600g oleje(olejů).A věřte mi Chemie je mé druhé já..:¨) a to ještě dělám šelakovou polituru ale to zase jindy


No všechno fajn, tím mixem olejů se zřejmě ztratí pach tungového oleje ( měl jsem s ním nejlepší zkušenost na venkovní nátěry, kde ten smrad nevadí ), ale jak to dopadne s tím povrchem ošetřeným Tvojí pastou, když na něj kápne voda. Dělal jsem si pastu včelí vosk ( svůj domácí ) a terpentýn, dobře se to rozlešťovalo, ale kapky vody zanechají na povrchu stopy. A cenově těch 900g pasty vyjde na kolik ? Už jsem dlouho nenakupoval oleje samostatně.
Ahoj Radim.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 213 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com