Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 1:07 pm

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 90 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Sušenie
PoslaťNapísal: Ned Jan 08, 2012 1:17 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 17, 2011 10:47 pm
Príspevky: 321
Bydlisko: Prešov
Ahoj .
V mikrovlnke suším hlavne slivku a jabloň,ine podľa potreby.

Výrobok vysustružim z dreva ktoré už nemožem nechať sušiť prirodzene ,lebo začina praskať.
Vysustružim do konečného tvaru.
Prebrusim podľa vhkosti ako sa dá.
Potom dam do mikrovlnky podľa hrubky steny 1cm na 1 minutu.
Necham vychladnuť,a to opakujem behom dvoch dni asi 4-6 krat,podľa potreby.
Pozor ak to daš na dlhšie spali Vám drevo ako som nafotil na tej najmenšej hranatej podložke v galerii.
Potom už možem dokončiť brusenie leštenie.

Je to potreba vyskúšať každé drevo je iné ....
Prasklinam sa nevyhnem ale som stým spokojný.


Tato téma sa už asi rozoberala ale ak máte nové postrehy napíšte.

Veľa zdaru pri varení a pečení Jano.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Ned Sep 16, 2012 3:38 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 19, 2009 7:26 pm
Príspevky: 357
Bydlisko: Nivnice u Uherského Brodu
Někde na netu jsem před časem narazil na sušení polotovarů v bednách zasypané kuchyňskou solí nebo ponořením do alkoholu (lihu) ale za boha to nemůžu vzpomenout kde jsem to našel. :oops: Bylo to tuším v ruštině. :shock: Máte s tím nějaké zkušenosti nebo odkaz kdo na co narazil?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pon Sep 17, 2012 12:50 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Paťas píše:
Někde na netu jsem před časem narazil na sušení polotovarů v bednách zasypané kuchyňskou solí nebo ponořením do alkoholu (lihu) ale za boha to nemůžu vzpomenout kde jsem to našel. :oops: Bylo to tuším v ruštině. :shock: Máte s tím nějaké zkušenosti nebo odkaz kdo na co narazil?

Ahoj Paťas,
díky za info o trafu,
viděl jsem sušit přířezy pod t¨rofeje z břízy ve vápně, asi hašeném, že ano,
v principu jde o zpomalení sušení, jakkoli, aby se nevytvořil strmý vlhkostní gradient povrchu a jádra obrobku.
Zkrátka aby povrch nevysychal rychleji, než se stačí vlhkost z jádra/vnitřku,prostředku, nic z toho není přesné/dostat zase k povrchu.
Tento vlhkostní gradient je pro každou dřevinu jiný, a je z toho jasné, že když máme dřevo s původní vlhkostí vysokou, musíme co nejdéle udržovat poměrně vysokou vlhkost i povrchu, aby ten rozdíl nebyl tak velký, že se utvoří trhlina.
Nemluvě o rozdílu vysychání jádrového a bělového dřeva, to je ještě jiná, další kapitola.
Z toho je také jasné, že takový proces schnutí je zdlouhavý, nic se neurychlí,aniž by dlošlo k praskline.
A pak sušičky.
Z mého pohledu má pro naši soustružnickou výrobu význam využítí mikrovlnky,které nám vyschnutí urychlí a při troše štěstí a šetrnosti bez prasklin.
Abychom ale dostali relevantní výsledky ze kterých by vzešla obecná doporučení, musel by někdo vyrobit nespočet polotovarů a měřit a zkoušet a vyhodnocovat, různá dřeva, různé tvary, a azejména, různé úrovně vstupní vlhkosti, přesně měřené.
Má snaha v tomto směru skončila na ceně kvalitního, přesného vlhkoměru.
Obecně.
Prohřátí v mikrovlnce urychlí přesun vlhkosti z jádra na povrch, to je žádoucí, ale i vysuší povrch, to je nežádoucí.
Po prohřátí se MUSÍ dát té urychlené vodě ČAS, aby se dopídila k povrchu.
Předčasné další zahřátí vede k prasklině, stějně jako přehnání výkonu,t.j.výsledné teploty.
Pokud se voda ve výrobku zahřeje do teploty splynování, vzniknou přinejmenším mikrotrhliny.
A takhle by se to dalo rozvíjet donekonečna, dokud si někdo nedá du práci-vide supra.
Jirka :-)
P.S. Je v tom ale budoucnost.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Nov 13, 2013 1:13 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
Zdar kamarádi soutokári,
dostal jsem za odvoz pár kousků boční větve z jilmu - délka cca 60 cm , průměry 35 a 18 cm. Je to čerstvě uřízlé . skoro z toho teče voda, ale v těch velkých průměrech jsou v jádru trhliny. Bohuže to nejde zpracovat okamžitě. Je to krásný materiál a škoda ho nevyužít co nejvíce. Nevím co by bylo lepší: odkořit - neodkořit,
štípnout podle těch trhlin, nebo čekat že se to schnutím doštípne samo( v Kloboukách nám mistr Lexa ukazoval jak tomu štípnutí pomoci - možná by stačilo malé naštípnutí té běli aby se to štíplo dle potřeby), Prostě navím. Poradíte kamarádi ?
Předem dík Honza
Príloha:
trhlina.jpg
trhlina.jpg [ 173.95 KiB | Zobrazené 21636 krát ]


Prílohy:
jilmy.jpg
jilmy.jpg [ 194.91 KiB | Zobrazené 21636 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Nov 13, 2013 9:04 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Já bych to viděl na dvě možnosti:
- určitě neodkorovat ( teď už se ti do toho žádný brouk nedá ), nechat to v celku a zpracovat později pokud nemáš čas - více odpadu.
- nebo zpracovat hned ( alespoň část co stihneš ) na polotovary misek na stěnu kolem 1 cm, která se sice zkroutí, ale snad nepopraská - menší odpad.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Nov 13, 2013 9:34 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Ahoj Honziku,
je otazné, zda to chceš točit "mokré" (a tedy to nechat v čerstvém stavu co nejdéle)
a nebo zda to chceš upravit tak, aby to trochu proschlo, ale přitom se to co nejméně znehodnotilo popraskáním.

brouky má smysl řešit, pokud to budeš chtít nechta do dalšího roku (kladení probýhá někdy na jaře, a nějakou dobu trvá, než z toho vzjede jedinec, kterej se může dál množiti, tak musíš být ve zpracování rychlejší :)

každopádně na čela dávám nějaký pytel (papírový, nebo tkaný, ne igelit!) aby voda z čela neodcházela tak rychle a nepraskalo to ještě víc.

ale tak či tak nejlépe je kmen aspoň rozříznout podel na půlky, lépe na třetiny (těžkoproveditelné), nebo čtvrrtiny. lépe je to rozříznout pilkou v prasklině. Když to štípněš, je tam hrozně moc odpadu, nebot ten štěp, často není rovný, ale různě někam zachází, a pak následně bývá problém, jak to zarovnat... všechno jde jen to chce vynaložit práci :) až jsem z toho slova opotil :shock:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Str Nov 13, 2013 9:51 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
[
ale tak či tak nejlépe je kmen aspoň rozříznout podel na půlky, lépe na třetiny (těžkoproveditelné), nebo čtvrrtiny. lépe je to rozříznout pilkou v prasklině. Když to štípněš, je tam hrozně moc odpadu, nebot ten štěp, často není rovný, ale různě někam zachází, a pak následně bývá problém, jak to zarovnat... všechno jde jen to chce vynaložit práci :) až jsem z toho slova opotil :shock:[/quote]

No nevím, já mám tu zkušenost, že čím víc to čerstvé řežu na nějaké díly, tím víc mi to dál praská a tím je větší odpad. Pokud to nezpracuju hned, tak neodkoruju a dál nedělím. Hodně záleží i na tom, kdy je dřevo popílené - čím víc mokré ( více mízy ) tím víc pracuje - praská. A to Tvoje má evidentně mízy hodně. Teď jsou stromy už sice bez listí, ale mokré. Pokud by šel k zemi v únoru měl bys méně odpadu.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 1:28 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
Radim Kocián píše:
[
Pokud by šel k zemi v únoru měl bys méně odpadu.
Bojužel jsem nebyl ten kdo o tom rozhoduje, nabídku jsem dostal až to bylo položené.
- Nejmenší kus zkusím štípnout podle praskliny. Se štípáním mám také celkem špatné zkušenosti -mnoho odpadu,ale když tam ta vnitřní prasklina je tak i při rozříznutí s ní musím počítat.
- bohužel to do jara nestihnu zpracovat,slíbil jsem udělat dvě kytary kamarádům, mamině nová dvířka na skřínky do kuchyně (před 3 roky, takže už musím) a sobě novou postel (ta asi zase počká)
-takže větší část bude zřejmě prosychat. Co se stane když natřu čela nějakou lazurou nebo něčím co by dovolilo pomalé vysychání.ale čím? Myslím si, že hadra to vysychání moc nezpomalí a papír se rozmočí protože to bude uloženo venku
Apropos kdyby jste chtěli kousek jilmu na misku tak dám
Honza


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 12:04 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Aug 18, 2012 9:46 pm
Príspevky: 160
Pokud se to nebude zpracovávat hned, tak bych to rozšípnul, nebo rozříznoul alespoň na dvě půlky, pozor, musí to být štípnuté přes střed, pak se případnému praskání hodně zamezí.
Odkornit, aby se to pod kůrou nezapařilo a lépe vysychalo i po celém obvodu /tohle funguje u každého dřeva trochu jinak/.
Čelní konce se natírají bílou latexovou barvou, lazury raději ne. Nemusí to být bílá barva, ale co nejsvětlejší, nemusí to být ani latex, ale vodou ředitelné barvy nejlépe chytnou na mokré dřevo.
Umístit někam do průvanu a ne na přímé slunce.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 3:15 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
rozmočený pytel nevadí, ta hadrovina je vhodná opravdu spíše když je to pod přístřežkěm, ale hrubý pytel to snese.... Když tam kůra zůstane, tak se to pod ní zapaří a někdy je to k prospěchu, zapařením to ztmavne a potom není tak velký konstrast jádra a běly. akorát když se to nechá moc dlouho, tak barevná změna přejde k destrukci a k poklesu mechanických vlastností... Jinak pokud se odkorňuje jen kvůli zapaření, tak stačí kůru na několika místech poškodit, tím se také předejde zapaření, proti broučkům, to musí jit naopak důsledně dolů včetně případného lýka
Raději bych volil řez motorkou ve směru praskliny...
na čela jde použít prakticky jakákoliv barva kterou doma najdeš... (některá je méně jiná více vhodná) pozor však na důkladné zatření! to se ti pak stane, že nemůže vlhkost ven a způsobí ti to zapaření dřeva na čele! (proto mám raději přikrytí čela, než zatření pokud beru barvu "co dům dal")


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 8:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Raději bych volil řez motorkou ve směru praskliny... píše Adam i já,
ještě vyřezávám střed-třeba 2cm prkýnko se středem.
Stejně,
Honzo,
je to skoro jedno.
Něco z toho jednou třeba zrobíš.
To rozříznutí na půlky počká i do Vánoc.Pak už asi bude více puklin.
Lexovi natírají čela Duvilaxem.
Když to odkorníš hden, popraská ti i běl, když kůru necháš, běl asi nepopraská, ale může se zapařit a ztmavnout.
Zkrátka, kdybys z toho zrobil hned tento vekend misky,bylo by to ideální :-) :-) :-)
Jinak co se má stát, se stane.
Hodně zdraví
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 8:42 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
no a nakonec kamna to jistí! :wink:

to je riziko experimentů, že se hold vždy nezadaříí... ale kdybychom vždy znali výsledek tak nevím jestli by nás to bavilo. Nebo se pletu?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 9:53 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Tak, všichni jsme chytří stejně a každý zvolí někdy některý z výše popsaných postupů. Universální návod neexistuje.
Já mám teď třeba čerstvě pokácený ořech, hrušku a dolů příjde třešeň. No neroztrhám se, ale nejlepší kusy rvu do mašiny hned, na zbytek dojde později, a větší propad :D kamna to ustojí. Kdybys nebyl tak daleko ach jo. Jilm je pěkný, tak se zkus na jedno polínko vykašlat, nechat ho tak do příštího srazu a zkouknem co s tím udělal čas.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Štv Nov 14, 2013 10:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Tak jste mě donutili seběhnout do dílny. Čerstvý ořech, stříká z něj voda, stěna tak půl centimetru a uvidíme co s ním udělá čas pod soustruhem v stružlinách.


Prílohy:
IMG_24641.jpg
IMG_24641.jpg [ 80.17 KiB | Zobrazené 21503 krát ]
IMG_24651.jpg
IMG_24651.jpg [ 93.3 KiB | Zobrazené 21503 krát ]
IMG_24661.jpg
IMG_24661.jpg [ 87.66 KiB | Zobrazené 21503 krát ]
IMG_24701.jpg
IMG_24701.jpg [ 73.01 KiB | Zobrazené 21503 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Sušenie
PoslaťNapísal: Pia Nov 15, 2013 2:23 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
Motto
[quote="Radim Kocián"]Tak, všichni jsme chytří stejně a každý zvolí někdy některý z výše popsaných postupů. Universální návod neexistuje.[/quote]je to skoro jedno. Něco z toho jednou třeba zrobíš.

Všichni máte pravdu. Využiji Vašich rad, jilmu je dost a tak každý kousek zaopatřím jinak. Jak pravil klasik: "I cesta je cíl" Takže všem dík za rady vyzkouším je.
Abych také přiložil polínko do ohně , tak jeden vyzkoušený postup momentálně bohužel neproveditelný. Kdysi mi kamarád který dělá repliky hist.nábytku radil ať dám čerstvé dřevo na dva až tři měsíce do vody nejlépe do potoka, že voda to dřevo ustálí. Dostal jsem tehdy čerstvé špalíky třešně (v srpnu položené) již nařezané na délku cca 30 cm . Tak nemaje potok jsem je vrazil do sudu s vodou na zahradě a vyndal až při zazimování v listopadu
Ty co jsem nechal venku byly již nepoužitelné, kdežto ty vodní už držely, z jednoho pulkuláče jsem dělal misku až asi za 3 roky. I Mistr Kotrba ve své knize píše, že plavení dřeva má takové účinky
No přátelé pokud máte možnost plavit zkuste to. Jo ještě k tomu sudu taková maličkost- ta voda začne asi potřech týdnech páchnout, takže manželku ( v mém případě i tchýni) musíte občas přesvědčovat že sice trochu smrdí, ale je to současně výborné hnojivo - možná je to dokonce pravda.
Ještě jednou: Dík vše za rady! Honza


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 90 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com