Aktuálny čas je Pia Apr 19, 2024 8:33 pm

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 73  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pon Júl 16, 2012 9:40 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Paťas píše:
Na bazoši je ještě jeden krásný litinový za 7899,-Inzerát č 17098909 Odběr na Sázavě Nepodařilo se mě to zkopírovat. :oops: Hned by jsem ho bral.

Zdar Paťas,
toho bych nelitoval, v provnání s tím Jaríkovým za stejnou cenu.
Tohle je spíše pro sběratele?
Bral bych koníka :-)
mějte se všichni kamarádi moc hezky.
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pon Júl 16, 2012 9:49 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 19, 2009 7:26 pm
Príspevky: 357
Bydlisko: Nivnice u Uherského Brodu
Tady není čeho litovat, krásná poctivá česká mašina na které sa nedá nic pokazit. Spíš sa bojím že zkončí v rukách nějakého překupníka který ju po zgenerálkování štětků pustí do světa za dvoj násobek ne li dráž. :evil:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Štv Júl 19, 2012 4:53 am 
Offline

Registrovaný: Štv Júl 12, 2012 7:44 am
Príspevky: 24
Miroslav Žúrek píše:
Ahoj Peťo,ak chceš drevený a šlapací ,tak tu je už hotový aj s náradím.http://stroje.bazos.cz/inzerat/17175969 ... -pohon.php


Miro, jsou majstři, kteří kromě mašinky, dřeva a fortelu mají i místo k instalaci miláčka. Já bych si ho musel postavit (...ten soustruh :mrgreen: ) doprostřed jediné místnosti, kterou obývám. :(

...i když spát ve stružlinkách by mohlo být příjemné :D

Petr


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Júl 29, 2012 9:47 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
jiri tovarys píše:
...
Tohle je spíše pro sběratele?
...

nebral bych to jako pro sběratele. soustruh je jeden z nejstarších strojů, na jeho konstrukce je značně jednoduchá a pokud někdo vyloženě něco nepoškodí, tak není větší problém. problém může být trochu souosost vřeteníka s koníkem, ale to nezvládají ani na dnešních nových levnějších strojích.
Je to kus pěkného stroje za velice zajímavou cenu. tuhý a kompaktní.


petrV píše:
...
Pořád se tu řeší velikost vašich mašinek a přitom je řešení celkem snadné. ROZTRHNĚTE TU VAŠI MAŠINKU podle návodu dále...

soustruh pro skutečně veliké průměry a délky
http://www.youtube.com/watch?v=ydDQQQww ... re=related

...no a když jsme v těch strojích (nevím, zda nebudu až druhý, třeba už to tu někde bylo), je možno zbouchat z desek a trámků. Jen místo toho umělohmotného provázku bych volil kulatý kožený řemínek

šlapací dřevěný soustruh
http://www.youtube.com/watch?v=LvN_uMxdIus

Ať se vám mašinky točí.

Petr

Peťo ono to není problém "roztrhnout" soustruh, ale přitom všem zachovat ještě tuhost. Min. je dobré to přišroubovat, nebo jinak upevnit (což asi většině dojde) ale problém někdy muže být jak. Potom je potřeba už opravdu frekvenční menič. věc to není špatná, ale pro většinu lidiček, je naprosto dostažující "moťák" (max. prům. soustr.) 35cm a toho není problém dosáhnout standartní konstrukcí.

"dřevěný" soustruh jsem měl a vzdál jsem se jej, neboť mu chyběla tuhost, rozvibrovalo se to dost rychle. pravdou je že tomu byl na vině především celá opěrková noha, která byla též dřevěná - kdyby se bývala byla vyřešila jinak, bylo to dostačující.
Ale v zásadě máš pravdu.
Na soustruh ze dřeva se opět chystám, ale rozhodně nechci napodobovat současné "železné" soustruhy a přenést je do dřeva. Je dobré si uvědomit, jak vypadali soustruhý dříve a že se na nich užívalo jiné techniky vedení nástroje, jakož i to že samotné nástroje často byly více či méně odlišné.

Jak Tě Peťo neco napadne, nebo uvidíš, vrhni to sem, rádi se inspirujeme :wink:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Júl 29, 2012 7:49 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 30, 2012 10:04 pm
Príspevky: 47
Bydlisko: pri Skalici
Zdravím všetkých.Ak máte niekto záujem o ozaj starú klasiku, tak tu je jedna na predaj http://aukro.cz/stary-dreveny-soustruh-i2509343374.html


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Júl 31, 2012 5:34 am 
Offline

Registrovaný: Štv Júl 12, 2012 7:44 am
Príspevky: 24
Petr[/quote]
Peťo ono to není problém "roztrhnout" soustruh, ale přitom všem zachovat ještě tuhost. Min. je dobré to přišroubovat, nebo jinak upevnit (což asi většině dojde) ale problém někdy muže být jak. Potom je potřeba už opravdu frekvenční menič. věc to není špatná, ale pro většinu lidiček, je naprosto dostažující "moťák" (max. prům. soustr.) 35cm a toho není problém dosáhnout standartní konstrukcí.

"dřevěný" soustruh jsem měl a vzdál jsem se jej, neboť mu chyběla tuhost, rozvibrovalo se to dost rychle. pravdou je že tomu byl na vině především celá opěrková noha, která byla též dřevěná - kdyby se bývala byla vyřešila jinak, bylo to dostačující.
Ale v zásadě máš pravdu.
Na soustruh ze dřeva se opět chystám, ale rozhodně nechci napodobovat současné "železné" soustruhy a přenést je do dřeva. Je dobré si uvědomit, jak vypadali soustruhý dříve a že se na nich užívalo jiné techniky vedení nástroje, jakož i to že samotné nástroje často byly více či méně odlišné.

Jak Tě Peťo neco napadne, nebo uvidíš, vrhni to sem, rádi se inspirujeme :wink:[/quote]

Zdar Gurte,
určitě sis všiml, na videu je to dost dobře patrné, že pracovní stoly, na kterých je vřeteník a koník, jsou propojeny dvěma pořádnýma trámkama (ty by unesly v pohodě i střechu stodoly :) ). Taky trochu atypické hrubování motorovou pilou na soustruhu (i když povrch dodělával i struhama), obrobek nebyl těžký (byla to lepená skořepina), to všechno hraje pro to, že konstrukce tohoto soustruhu je pro danou práci a typ výrobku vyhovující. Asi by jinak vypadal případ, kdyby se snažil na té mašince něco strouhat z plného kmene :mrgreen: . Tam už by všechno hrálo proti (hmotnost obrobku, vlastní kmitání konstrukce stroje, kombinace ohybu a krutu - tuhost celé soustavy...).
Co se týče tuhosti strojů, litina je nepřekonatelná (to ví všichni strojaři), naopak dřevo se chová jinak, takže se to musí trochu dohánět zvětšováním průřezů...ale jen do nějaké únosné hranice. Taky se litina nedá dost dobře nahradit ocelí (i když se o to soudruzi v Číně a přilehlém okolí snaží).
Určitě sem občas něco přihodím, po netu šmatlu furt :D . Ať se mašinky točí.
Petr


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Júl 31, 2012 12:01 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned Mar 01, 2009 12:38 pm
Príspevky: 136
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Inu chvopy, tak ma napadá myšlienka, jak drevokazná huba drevo :
Čo keby sme to celé obrátili ? Drevené sústruhy, pazúriky do ruky, a na nich železné drevo obrábali. Však z dreva už vie točiť každý. To by sme ešte len boli machri. :mrgreen:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Aug 25, 2012 8:20 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Zdarboh vospolok,
Chlapi toto vyzerá byť dobrá mašinka za dobrú cenu:
http://stroje.bazos.sk/inzerat/17763050/Sustruh.php


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Aug 28, 2012 10:47 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Jarík píše:
Zdarboh vospolok,
Chlapi toto vyzerá byť dobrá mašinka za dobrú cenu:
http://stroje.bazos.sk/inzerat/17763050/Sustruh.php


Aj mi sa velmi páči,
chýba len točná výška.
A ten support!!!
A ja bysoch chcel takého koníka:-)
Odporúčam.
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Aug 28, 2012 4:49 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
jiri tovarys píše:
Odporúčam.
Jirka


Nazdar Jirko,
A čo robí ten Tvoj stroj? Ja som sa už začal o Teba báť, že si sa utopil niekde v mori

Jaro


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Aug 28, 2012 6:59 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Jarík píše:
jiri tovarys píše:
Odporúčam.
Jirka


Nazdar Jirko,
A čo robí ten Tvoj stroj? Ja som sa už začal o Teba báť, že si sa utopil niekde v mori

Jaro

Ahoj Jaro,
jezdil jsem na kole a cosi dodělával a na stroj nebyl čas, až včera trochu a už bych to taky chtěl mít hotové,
a toči a točit,
protože jsem se k tomu nedostal docela dlouho.
Kdybych to tak stihl do srazu :-)
Měj se hezky a nahoď nějaké foto posledních výrobků :-)
Zdravím
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pon Sep 10, 2012 4:38 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 30, 2012 10:04 pm
Príspevky: 47
Bydlisko: pri Skalici
Zdravím ,tu je odkaz na celkom slušnú mašinku a skoro za hubičku http://stroje.bazos.cz/inzerat/18222245/Soustruh.php , dúfam že skončí v dobrých rukách.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Str Sep 12, 2012 4:52 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
Dobrý den,zase jeden odkaz http://stroje.bazos.cz/inzerat/18271598 ... litina.php.
Hlavně ten točný průměr.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Štv Sep 13, 2012 6:22 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Zdar Gurte,
určitě sis všiml, na videu je to dost dobře patrné, že pracovní stoly, na kterých je vřeteník a koník, jsou propojeny dvěma pořádnýma trámkama (ty by unesly v pohodě i střechu stodoly :) ). Taky trochu atypické hrubování motorovou pilou na soustruhu (i když povrch dodělával i struhama), obrobek nebyl těžký (byla to lepená skořepina), to všechno hraje pro to, že konstrukce tohoto soustruhu je pro danou práci a typ výrobku vyhovující. Asi by jinak vypadal případ, kdyby se snažil na té mašince něco strouhat z plného kmene :mrgreen: . Tam už by všechno hrálo proti (hmotnost obrobku, vlastní kmitání konstrukce stroje, kombinace ohybu a krutu - tuhost celé soustavy...).
Co se týče tuhosti strojů, litina je nepřekonatelná (to ví všichni strojaři), naopak dřevo se chová jinak, takže se to musí trochu dohánět zvětšováním průřezů...ale jen do nějaké únosné hranice. Taky se litina nedá dost dobře nahradit ocelí (i když se o to soudruzi v Číně a přilehlém okolí snaží).
Určitě sem občas něco přihodím, po netu šmatlu furt :D . Ať se mašinky točí.
Petr[/quote]

Teď jsem ten příspěvek objevil, tak zkusím reagovat :
- ty trámky by možná unesly dvě střechy staticky, ale s vibracema způsobenýma rotací nevyváženého obrobku si neporadí ani náhodou
- myslím si, že ten soutokár má skutečně poměrně přesně slepený trup té vázy a celá hmota je jakž-takž vyvážená a vibrace pak ještě koriguje frekvenčním měničem aby se dostal z kritických otáček
- co se týče tuhosti strojů je nepřekonatelná - konstrukce, váha a ukotvení stroje do betonového základu - já mám litinové lože svého dřevosoustružku, zatížené 100kg betonových cihel a stejně poskakuje při nevyváženosti malého obrobku.
- takže na přesně slepenou vázu byť velkou to je dostačující, ale stačí upnout mu tam nevyvážený malý špalek a rozpadne se to, takže pro nevyvážené velké obrobky tudy cesta nevede. Je to jednoúčelový soustruh na velké vyvážené obrobky což většina z nás nevyužije - neviděl jsem tu zatím žádnou fotku segmentového obrobku. Osobně jsem dělal vázu ze čtyř kusů a jako příliš pracnou záležitost jsem to vzdal.

Toto je jen můj příspěvek do diskuse a pohled na věc.

Ahoj Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Str Okt 10, 2012 6:53 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Júl 12, 2012 7:44 am
Príspevky: 24
Ahoj Radime,
myslíš něco podobného?
http://www.youtube.com/watch?v=cH2dGg4G ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=-ASBaHLG ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=LNSmMLNc ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=gwCfAiQt ... re=related

Petr


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 73  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com