Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 5:41 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 73  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pia Okt 19, 2012 11:18 am 
Offline

Registrovaný: Ned Dec 06, 2009 5:05 pm
Príspevky: 320
Bydlisko: Uherský Ostroh
Kdyby to byla univerzálka se zbroučenýma a posléze navařovanýma čelistma, pak by se po otočení čelistí dala používat místo unašeče.
Poud ne - pryč s tím - máš rád své prstíky !? Když kopnou čelisti, dá se to ustát, ale když Tě chytí tohle... Fakt nevím.
Ještě by se to dalo použít jako unašeč na větší průměry bez osazení - mezi hroty, ale stejně zůstanou dost zřetelné vpichy. Chce to vyzkoušet.
To je osumdesátka? Když jo, asi to tak používal.

Božetěch


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pia Okt 19, 2012 12:29 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Božetěch píše:
Kdyby to byla univerzálka se zbroučenýma a posléze navařovanýma čelistma, pak by se po otočení čelistí dala používat místo unašeče.
Poud ne - pryč s tím - máš rád své prstíky !? Když kopnou čelisti, dá se to ustát, ale když Tě chytí tohle... Fakt nevím.
Ještě by se to dalo použít jako unašeč na větší průměry bez osazení - mezi hroty, ale stejně zůstanou dost zřetelné vpichy. Chce to vyzkoušet.
To je osumdesátka? Když jo, asi to tak používal.

Božetěch


Díky za odpoveď, aj ja som premýšlal nad unášačom, ale to si radšej prišraubujem. Inak je to stovka priemer, z veľkého a ťažkého sústruhu, na prírube čo sa dá rovno našraubovať na osku. Druhú hlavu mám k tomu až dvestovku, preto by som aj túto rád používal, aj keď najlepšia by bola 125-ka.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pia Okt 19, 2012 7:11 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Ahoj Jaríku,
skutečně jiny význam než unašeč velkých obrobků mě taky nenapadá. Na nic jiného to není vhodné.

Ahoj Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Okt 20, 2012 8:20 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Radim Kocián píše:
Ahoj Jaríku,
skutečně jiny význam než unašeč velkých obrobků mě taky nenapadá. Na nic jiného to není vhodné.

Ahoj Radim.


Díky chlapi, však o to mi išlo počuť aj názor iných, takže teraz to pôjde s klidným svedomím pod brúsku. Však aj Gurtík to u mňa videl a tiež ho hneď nenapadlo na čo by sa to hodilo. Tak sa majte dobre, teším sa na setkání
Jaro


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Štv Nov 01, 2012 9:49 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Tak kamarádi,¨
už sa točí.
Fotky pošlu.¨
Točovka má klidný chod, ale rozhodně není tak tichá jako ta Taygrova, Mirova.
No a to pištění morotu pod FM je docela síla.
I když se dalo nastavit, jakou frekvencio to pištění může mít, nastavil jsem kolem 8000 Hz, i tak je to nepříjmené.
Takže budu řešit, jak to odhlučnit, ale bude to problém.Tak například při odhlučnění tzv.tiché kabiny k vyšetřování sluchu má vliv i ucpání klíčové dírky.Takže motor by musel býá být dokonale uzavřený, ale co pak chlazení.¨
No, zkusíme to nějak.Vankuš, péřový, a bude to :-)
Nejde to odstínit ani sluchátkama, asi to bude tou frekvencí.
Jinak ale, kdo FM nemá, je to luxus.
Už třeba jen zpětný chod, možnost měnit za chodu, přesné vyladění otáček k eliminaci nebo minimalisaci chvění a vibrací.
Akorát ta cena :-(
Kamarádi, mějte se krásně.
Bylo to skvělé, nesmíme dopustit, aby to šlo do kytek.
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Nov 03, 2012 9:36 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Kamarádi pomoooooc,
Boži, Lecho,
mám na té nové točovce motor 1,1 kW, FM Siemens Micromaster 420 a zastavím to při trošku větší šponě.
Věřím, že nějakým nastavením se toto dá ovlivnit?
Ne že bych to dokázal i když mi poradíte, jen bych potřeboval vědět, jetsli je to nastavitelný parametr a už bych zmačkl elektrikáře.
Zkrátka potřebuju, aby se to nezastavilo pokaždé když trochu zaberu.
Když to tak srovnám, zastavuju to asi takovou silou, jako jsem zastavil motor 750 W 220 V.
Díky.
Nemám vyvvedený ven reset.
Abych nemusel pro každý reset otevírat krabici s měničem, takk ho resetuju odpojením od sítě.Neškodí mu takové časté vypínání?
Nebo si mám nechat vyvést reset někam po ruce?
Kdybych to ale pořád nezastavoval, tak ten reset poruce nepotřebuju.
Díky¨
Jirka
Micromaster 6SE6420 -2UD21-5AA1
je na výkon 1500 W, 4A , můj motor má 1100 W a proud 2,8A


Naposledy upravil jiri tovarys dňa Sob Nov 03, 2012 11:25 pm, celkovo upravené 1

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Nov 03, 2012 11:04 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
pane Jirko,píšete,že máte motor 1,1 kw,předpokládám,že měnič máte taktéž 1,1 kw nebo více.V opačném případě by mohl být problém.Na svém soustruhu mám taktéž Siem.Micromaster ale 440 a ten je programovatelný,předpokládám,že ten Váš by mohl být také programovatelný.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Nov 03, 2012 11:41 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Pavel Dvořák píše:
pane Jirko,píšete,že máte motor 1,1 kw,předpokládám,že měnič máte taktéž 1,1 kw nebo více.V opačném případě by mohl být problém.Na svém soustruhu mám taktéž Siem.Micromaster ale 440 a ten je programovatelný,předpokládám,že ten Váš by mohl být také programovatelný.

Dobrý den,
děkuji, je programolvatelný, jen nevím, jestli i tento parametr a a který to vlastně je. :-)
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Nov 04, 2012 7:08 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
Dobrý den,ještě jsem našel odkaz http://stest1.etnetera.cz/ad/current/in ... &ctxp=home ,snad se tam dozvíte více


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Nov 04, 2012 11:16 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
jiri tovarys píše:
Kamarádi pomoooooc,
Boži, Lecho,
mám na té nové točovce motor 1,1 kW, FM Siemens Micromaster 420 a zas
Díky.echat vyvést reset někam po ruce?
Kdybych to ale pořád nezastavoval, tak ten reset poruce nepotřebuju.
Díky¨
Jirka
Micromaster 6SE6420 -2UD21-5AA1
je na výkon 1500 W, 4A , můj motor má 1100 W a proud 2,8A


Zdar,
podľa mňa keď zmením frekvenciu z 50 Hz napr. Na 25Hz, zmením otáčky na polovicu a výkon sa mi tiež zníži na polovicu. Tá sínusoida priebehu napätia dosiahne vrchol iba polovicu krát. Ja mám 2,2 kW motor a pri spomalení otáčok tam púšťam niekedy iba 10Hz a tiež sa to dokáže zaseknúť čo inak nehrozí. Preto si nastvím mechanicky prevod na najnižšie a tie spomaľujem. Je tam tiež nastaviteľná doba nábehu a podobné parametre (napr. mi to vyhadzovalo pri štarte a po prestavení to je OK). Radšej si Jirko trochu preštuduj návod k tomu svojmu FM a nechoď hneď za elektrikárom. Zíde sa Ti to neskôr aj pri iných funkciách a budeš lepšie vedieť ako to funguje. Podľa mňa tam bude nejaká funkcia maximálneho prúdu, doby preťaženia, alebo to môže súvisieť aj tou dobou nábehu.
Jaro


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Nov 04, 2012 12:54 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Jarík píše:
jiri tovarys píše:
Kamarádi pomoooooc,
Zdar,
podľa mňa keď zmením frekvenciu z 50 Hz napr. Na 25Hz, zmením otáčky na polovicu a výkon sa mi tiež zníži na polovicu. Tá sínusoida priebehu napätia dosiahne vrchol iba polovicu krát. Ja mám 2,2 kW motor a pri spomalení otáčok tam púšťam niekedy iba 10Hz a tiež sa to dokáže zaseknúť čo inak nehrozí. Preto si nastvím mechanicky prevod na najnižšie a tie spomaľujem. Je tam tiež nastaviteľná doba nábehu a podobné parametre (napr. mi to vyhadzovalo pri štarte a po prestavení to je OK). Radšej si Jirko trochu preštuduj návod k tomu svojmu FM a nechoď hneď za elektrikárom. Zíde sa Ti to neskôr aj pri iných funkciách a budeš lepšie vedieť ako to funguje. Podľa mňa tam bude nejaká funkcia maximálneho prúdu, doby preťaženia, alebo to môže súvisieť aj tou dobou nábehu.
Jaro


Díky,
taky myslím že maximální proud nebo doba přetížený, výkon by s otáčkama klesat neměl.
Do návodu o 150 stránkách hledím jako sůva do nudlí :-)
Hezkou neděli
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Nov 04, 2012 5:45 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Ja nemám elektrotechnické vzdelanie ale mi to pripadá tak, že znížením frekvencie prúdu sa zníži i počet tých elektrických impulzov, ktoré vlastne robia tú elektrickú prácu(vykon za určitý čas), pripadá mi to ako keby si menej krát šliapol do pedála. Viem že otáčky s výkonom priamo nesúvisia (ak ich zmením mechanickým prevodom tak sa nemení).
Jirko ale keď z tých 150 strán niečo nakoniec vylúštiš, tak si budeš vedieť pomôcť aj nabudúce sám, nebudeš odkázaný na iných, navyše pri tom lúštení môžeš prísť aj na iné veci o ktorých si ani netušil že sú dotupné.
Jaro


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Nov 06, 2012 9:47 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Dec 06, 2009 5:05 pm
Príspevky: 320
Bydlisko: Uherský Ostroh
Já se odstřelím – píšu jako pako, že to uložím do konceptů a když je hotovo, tak mne to sprostě odstřihne...
Tak tedy znova.
Je pondělí 22.39 hod. – aby bylo jasno, kdy začínám znova psát, co už jsem měl hotovo.

Dnes jsem si dokončil regulaci výkonu na 230V.
Je to do regulovaného výkonu 2300W, což obsáhne téměř všechny mašinky v dílně. Já to hned zkoušel na mých dvou malých flexách, velké 235 ( ta má právě 2300W ), maflovi, pásové brusce a radiátoru – přímotopu 2000W. Jede to na parádu, jen jsem díky tomu odhalil, že jedna malá flexa má v háji rozběhový kondík s odporem, což se bez regulace vůbec neprojevilo. Prostě jsem to vykuchal a bylo.
Myslím, že každý, kdo někdy držel pájku v ruce, je schopen si to zbastlit sám. Já to měl asi za dvě hoďky, celé hotovo.
Príloha:
P1015698.jpg
P1015698.jpg [ 88.12 KiB | Zobrazené 14424 krát ]

Jde o stavebnici, která je se vším všudy, jen chladič v balení je malý, vhodný pro spotřebiče do 600W, cena byla 186 Kč, chladič jsem vyhrabal ve svých zásobách, ale jde i koupit ( asi 280 Kč ) a krabičku našel vyhozenou v odpadu.
Tohle je jenom k tématu flexy s regulací na broušení, bez pálení obrobku a bez nutnosti investovat do nového stroječku.

Jirko,
pro nastavení měniče jsou rozhodující tyto parametry :
minimální kmitočet
maximální kmitočet
doba akcelerace
doba decelerace
volba reference – ovládání frekvence – v našem případě napěťově – potenciometrem
jmenovitý proud motoru
jmenovité otáčky motoru
jmenovité napětí motoru
účiník motoru
a někdy počet pólů motoru
pokud je některý z těchto nastaven jinak, vznikají v kritických momentech odlišnosti, které vyhodnocuje měnič jako chybové hlášení a je nutno jej resetovat.
A tady narážím na první divnost. Proč je nutno jít do měniče kvůli resetu, který se běžně provádí z ovládacího panýlku, na němž by měly být tyhle prvky – start/stop, reverz, potenciometr a stopka s aretací. Ta stopka je dost důležitá ve chvílích, kdy je třeba opustit prostor kolem soustruhu, do bezpečné vzdálenosti ( každý si vysvětlí podle svého ). Osobně ji nemám, ale už jsem ji potřeboval a budu ji instalovat.
Príloha:
P1015699.jpg
P1015699.jpg [ 97.88 KiB | Zobrazené 14424 krát ]

Tedy reset se provádí z ovládacího panelu, vypnutím a opětovným zapnutím startu a vypnutím a zapnutím stopky, pokud to tak nejde, je to špatně zapojeno.
Dalším problémem je odpadávání při zátěži, což by mohlo způsobovat špatné nastavení proudu motoru – někdy totiž motor mívá jiný ( větší ) a měnič samozřejmě vyhodí chybové hlášení v podobě dvou, či tří písmen, z nichž vyčteš, kde máš hledat např. Překročení mezního proudu...
Tyto hlášení máš sepsány v přehledné tabulce v manuálu, tipuji asi někde na konci.
Oni totiž jen opravdoví profíci dokážou nastavit měnič podle údajů zadaných po telefonu. Mají tabulky a zkušenosti. Také proto musel Adam táhnout motor v batohu až ke mně domů a nebylo to hotovo mávnutím proutku.
Potřebný je klešťový ampérmetr pro kontrolu proudů nastavených a skutečných.
Možná i když málo pravděpodobná je závada na samotném měniči o které bych uvažoval až po vyčerpání předešlých možností.
Vyprdni se na 160 stran, najdi si zadávání uvedených parametrů a tabulku chybových hlášení a trošku si pohraj – je to dobré, moci si sám upravit dobu náběhu, spíše doběhu a max. proudu.
A právě teď mne napadlo, jaký je vlastně max. proud na výstupu měniče?
Abych se přiznal, na technické listy Tvého měniče jsem se nedíval. Nafoť štítky motoru a měniče, porovnám je a pokud to bude sedět, pak Ti doporučuji, zanes motor s měničem borcovi, ať se s tím pohraje a vyzkouší naprosto psí kusy, které by člověka ani nenapadly – rychlý sled přepínání reverzu, rychlé přidání otáček a následné zpomalení, přišlápnout motor a řemenici brzdit klackem a pod...
Já mám motor 1,5 Kw a ještě jsem ho neudusil – frekvenčák má tu výhodu ( někdy nevýhodu ), že se snaží držet zadané otáčky – když zabereš a motor dusíš, přidá Ti a naopak.
Tož asi tak.

Božetěch

Ještě fotečka, jak vyrábím kolečka z pěnovky na broušení - je to 50tka PVC trubka, obroušená, aby řezala matroš...
Príloha:
P1015700.jpg
P1015700.jpg [ 106.1 KiB | Zobrazené 14424 krát ]


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Nov 06, 2012 9:57 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Díky Boži,
pracuji na tom.
Ukazuje mi to přizátěži chybu-Podpětí.
Nastavení a instalaci mi dělal chlapík, co se tím živí, tak jsem si říkal, že to bude to nejlepší.Ještě ho trochu potrápím.
Doufám že nemám nějaký studeňák na některé fázi.
Ještě jednou díky, překontroluju co svedu a uvidíme.
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Nov 06, 2012 10:13 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Ahoj Božo,
já mám taky problém s psaním dlouhých příspěvků a mnohokrát jsem se vypek. Nepíšu to bokem ve WORDU, ale před odesláním si to zkopíruju do schránky -označím text a dám zkopírovat. Pak mě to pošle do haj..zlu a já se znovu přihlásím a vložím text. ( již několikrát jsem překonal infarkt myokardu, ale na to Mi sere bílý Tesák ).
Měnič zatím neřeším, ale výroba kolečka na broušení s pomocí PVC trubky, to beru jako dobrý nápad. Akorát prosím Tě co to je pěnovka na broušení a kde ji sehnat.

Měj se fajn Radim.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 73  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 23 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com