Aktuálny čas je Sob Júl 02, 2022 9:26 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 73  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Feb 25, 2017 8:04 pm 
Obrázok užívateľa

Radime, teď už v pohodě, ale to víš že jsem v první chvíli mlátil hlavou o klávesnici :) jak říkáš, přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno. Ono se něco ukáže a myslím, že ty jsi čekal dost dlouho a mám upřímnou radost, že jsi ho získal. Až přijde ta správná doba, přijde i nějaká větší točovka zase ke mě. Zatím budu sledovat jak ti jde repase. Tak dávej fotky, ptej se a referuj co se ti povedlo :) Vše dobré ..
P.S.:už se těším na sraz Hurykán

PoslaťNapísal: Ned Feb 26, 2017 12:11 am 
Obrázok užívateľa

No, teď jsem trochu musel zbrzdit, protože poté co jsem to s mládežnickým elánem odsmýkal do sklepa tak marodím se zádama. Ale aspoň to chodím do sklepa okukovat.

PoslaťNapísal: Ned Feb 26, 2017 10:28 pm 
Obrázok užívateľa

Tak ty jednotlivé komponenty očuchávám a pomalu zjišťuji co bude třeba poladit, celkově si myslím,že mašina je v dobrém stavu, samozřejmě, že stav a parametry odpovídají provozu a době vzniku. Závity některých upínacích šroubů jsou omačkané, ale vyrobit nové šrouby nebude problém, někde jsem vykutal i velký vrták, který se bude muset stočit na kužel koníku aby se dal použít. Z koníku jsem vyklepnul pevný hrot a otočný budu muset sehnat. Support se zdá být vpořádku, akorát musím sehnat mazničku na promazání koncových ložisek. U koníku nechápu funkci šroubu, který u jiných slouží k aretaci polohy, zatím jsem s ním nepootočil a nechcu ho ulomit, ale pinola je pohyblivá bez omezení. Do vřeteníku asi přijde nová hřídel, protože stará na závit 33 x 3,5 mm předělat nepůjde a přijednom vyměním i ložiska. Napadla mě ještě taková věc, kterou se dá využít stávající masívní lícní deska a ty velké hlavy, které na ni pasujou. Hřídel bude mít z jedné strany tu stávající lícní desku a z druhé závit 33 x 3,5 mm a v případě potřeby se povolí upínací šroub a otočí se vřeteník na loži o 180 stupňů. Jestli je to blbost tak pisněte. Zatím ahoj.

Prílohy:
IMG_30981.jpg
IMG_30981.jpg [ 56.1 KiB | Zobrazené 9295 krát ]
IMG_30991.jpg
IMG_30991.jpg [ 61.51 KiB | Zobrazené 9295 krát ]
IMG_31001.jpg
IMG_31001.jpg [ 50.79 KiB | Zobrazené 9295 krát ]
IMG_31011.jpg
IMG_31011.jpg [ 53.7 KiB | Zobrazené 9295 krát ]
IMG_31021.jpg
IMG_31021.jpg [ 53.37 KiB | Zobrazené 9295 krát ]
IMG_31031.jpg
IMG_31031.jpg [ 46.16 KiB | Zobrazené 9295 krát ]
IMG_31041.jpg
IMG_31041.jpg [ 53.83 KiB | Zobrazené 9295 krát ]

PoslaťNapísal: Ned Feb 26, 2017 11:31 pm 
Obrázok užívateľa

Radim Kocián píše:
Tak ty jednotlivé komponenty očuchávám a pomalu zjišťuji co bude třeba poladit, celkově si myslím,že mašina je v dobrém stavu, samozřejmě, že stav a parametry odpovídají provozu a době vzniku. Závity některých upínacích šroubů jsou omačkané, ale vyrobit nové šrouby nebude problém, někde jsem vykutal i velký vrták, který se bude muset stočit na kužel koníku aby se dal použít. Z koníku jsem vyklepnul pevný hrot a otočný budu muset sehnat. Support se zdá být vpořádku, akorát musím sehnat mazničku na promazání koncových ložisek. U koníku nechápu funkci šroubu, který u jiných slouží k aretaci polohy, zatím jsem s ním nepootočil a nechcu ho ulomit, ale pinola je pohyblivá bez omezení. Do vřeteníku asi přijde nová hřídel, protože stará na závit 33 x 3,5 mm předělat nepůjde a přijednom vyměním i ložiska. Napadla mě ještě taková věc, kterou se dá využít stávající masívní lícní deska a ty velké hlavy, které na ni pasujou. Hřídel bude mít z jedné strany tu stávající lícní desku a z druhé závit 33 x 3,5 mm a v případě potřeby se povolí upínací šroub a otočí se vřeteník na loži o 180 stupňů. Jestli je to blbost tak pisněte. Zatím ahoj.

Radime držim ti palce a richle zloženie sustruhu .bude to pekna mašina a určite aj pevna.nech ti robi radost

PoslaťNapísal: Pon Feb 27, 2017 9:07 am 
Obrázok užívateľa

[quote="Radim . U koníku nechápu funkci šroubu, který u jiných slouží k aretaci polohy, zatím jsem s ním nepootočil a nechcu ho ulomit, ale pinola je pohyblivá bez omezení.

Ten koník je úplne rovnaký ako môj. Ten šroub je aretácia, musíš tam nastriekať wd alebo čosi podobné a rozbehať to. Otáčanie takého vreteníka by Ťa asi veľmi nebavilo, radšej by som sústružil z druhej strany. Vymyslieť len opierku a zaistenie hláv pri opačnom pohybe.
Ale dlho si nevydržal oddychovať a rehabilitovať, to človeku nedá.
PS: Bol som to pozrieť a mám na koníku pod tým šroubom liatinový odliatok prepolený, šroub to sťahuje dokopy. U Teba ten šroub pôjde rovno do pinoly. Alebo to dodatočne zavarili, ak to napr. mali ulomené.

Prílohy:
IMG_20170227_092137_601.JPG
IMG_20170227_092137_601.JPG [ 37.46 KiB | Zobrazené 9270 krát ]

PoslaťNapísal: Pon Feb 27, 2017 12:22 pm 

Radim Kocián píše:
. Hřídel bude mít z jedné strany tu stávající lícní desku a z druhé závit 33 x 3,5 mm a v případě potřeby se povolí upínací šroub a otočí se vřeteník na loži o 180 stupňů. Jestli je to blbost tak pisněte. Zatím ahoj.

Nazdar, Radime.
Nepřehází se Ti při otočení pořadí řemenic na vřeteníku proti řemenicím u motoru?
Přeju hodně potěšení při zprovozňování stroje.
Jindra

PoslaťNapísal: Pon Feb 27, 2017 9:35 pm 
Obrázok užívateľa

Jindro nepřehází, pořeší to frekvenční měnič na jeden převod.

Dal jsem na konzultaci s náčelníkem a odstrojil jsem vřeteník a je to dle náčelníkova předpokladu - kuličkové ložiska, otvory pro štauferku zalepené barvou a asi to půjde vyklepnout.

Jaríku do koníku se dám zítra a nafotím.
Ahoj kluci, tak jsem si to představoval a moc mě těší váš zájem.
Radim.

Prílohy:
IMG_31051.jpg
IMG_31051.jpg [ 54.44 KiB | Zobrazené 9214 krát ]
IMG_31061.jpg
IMG_31061.jpg [ 48.61 KiB | Zobrazené 9214 krát ]
IMG_31071.jpg
IMG_31071.jpg [ 44.44 KiB | Zobrazené 9214 krát ]
IMG_31081.jpg
IMG_31081.jpg [ 50.67 KiB | Zobrazené 9214 krát ]

PoslaťNapísal: Uto Feb 28, 2017 7:12 pm 

Radim Kocián píše:
Jindro nepřehází, pořeší to frekvenční měnič na jeden převod.

Dal jsem na konzultaci s náčelníkem a odstrojil jsem vřeteník a je to dle náčelníkova předpokladu - kuličkové ložiska, otvory pro štauferku zalepené barvou a asi to půjde vyklepnout.

Jaríku do koníku se dám zítra a nafotím.
Ahoj kluci, tak jsem si to představoval a moc mě těší váš zájem.
Radim.

Ahoj Radime ,ak by mi mala zostal len malá moznost zachovat viac remenicovy prevod urobil by som to .Ocenis to pri vecsich kusoch ,prehodis na mensi prevod teda do sili a frekvencnym doladis .Frekvencak je uplne super vec no nieje vsemocny .Co sa tyka tej vylamanej remenice ,bratranec vyvaril (doplnil material) Co-čkom dovrtany strojny sverak a nechal prefrezovat ,teraz je perfektny ako novy bez znamok zmeny v materiali , no skus prekonzultovat s odbornikom cez zvary mozno na svarforum .Ernest

PoslaťNapísal: Str Mar 01, 2017 7:26 pm 
Obrázok užívateľa

Ernest díky za radu, zvažuju to zachování řemenic, už jenom proto aby na vřeteníku něco bylo, ale je tam pětistupňová řemenice se zachovanými třemi stupni a na motoru je čtyřstupňová řemenice, takže to už skýtá dost kombinací a vyvařování zvážím až pokud mi to nebude stačit, ještě nevím jestli použiju řemenici od motoru, protože chci koupit menší motor 1,5 kW - 1420 ot/min ( 2,2kW - 1420 ot/min mám , ale nevím v jakém je stavu, protože jsem ho nespustil ). Takže bych přivítal i Vaše rady ohledně velikosti a provedení motoru. Jestli 1,5 kW stačí a jestli má být s přídavným ventilátorem pro nízké otáčky, anebo je doba pro srovnání obrobku aby neházel tak malá, že to není třeba ?

PoslaťNapísal: Str Mar 01, 2017 7:40 pm 

Motor 1,5 kw, 1420 ot. by ti měl stačit. Dal bych tam taky třístupňovou řemenici, lepší než řešit chlazení motoru.

PoslaťNapísal: Str Mar 01, 2017 9:04 pm 

Radim Kocián píše:
Ernest díky za radu, zvažuju to zachování řemenic, už jenom proto aby na vřeteníku něco bylo, ale je tam pětistupňová řemenice se zachovanými třemi stupni a na motoru je čtyřstupňová řemenice, takže to už skýtá dost kombinací a vyvařování zvážím až pokud mi to nebude stačit, ještě nevím jestli použiju řemenici od motoru, protože chci koupit menší motor 1,5 kW - 1420 ot/min ( 2,2kW - 1420 ot/min mám , ale nevím v jakém je stavu, protože jsem ho nespustil ). Takže bych přivítal i Vaše rady ohledně velikosti a provedení motoru. Jestli 1,5 kW stačí a jestli má být s přídavným ventilátorem pro nízké otáčky, anebo je doba pro srovnání obrobku aby neházel tak malá, že to není třeba ?

Osobne mam 1,5 Kw .postacuje bezproblemov,dokonca nemam ani pridavny ventilator aj ked som to zvazoval a skusal .Motor som ulozil na hriadel po ktorej sa motor môže pohybovat pozdlzne a aj sklopne ,napinanie je dokonca samotiažov a presmiknut sa mu nechce nie a nie .V tom spociva aj vyuzitie vykonu motoru vo vyssich otackach a tym nepotrebuje chladenie.Ernest

PoslaťNapísal: Štv Mar 02, 2017 8:48 pm 
Obrázok užívateľa

Ernest + Lorch ANO dobral jsem se spolu s náčelníkem ke stejnému výsledku ohledně elektromotoru. Tzn. výkon 1,5 kW stačí + možnost doladění řemenicí, dodatečné chlazení ventilátorem na elmot. zbytečné ( to je doporučeno pouze při dlouhodobém provozu - ne u nás hobistů ).
Dále jsem rozebral koník a vyjasnil se způsob aretace pinoly - viz. fotky a myslím náčelníku, že to zatím není zpraseno, pouze to bylo zavaleno barvou. Vevnitř tělesa koníku je pro aretaci pinoly bazmek upevněný na fest na šroubu , který se utahuje maticí na vrchu tělesa koníku, která tam momentálně chybí. Dále upřesňuji - náčelníku kecal jsem v tělese koníku není závit, po odstranění podložky jde se šroubem mírně pohybovat nahoru a dolů čili je to bez závitu. Přidávám fotky. Kdo nerozumí ptejte se.

Prílohy:
IMG_31091.jpg
IMG_31091.jpg [ 48.78 KiB | Zobrazené 9058 krát ]
IMG_31101.jpg
IMG_31101.jpg [ 43.91 KiB | Zobrazené 9058 krát ]
IMG_31111.jpg
IMG_31111.jpg [ 35.82 KiB | Zobrazené 9058 krát ]

PoslaťNapísal: Štv Mar 02, 2017 9:09 pm 

Radim Kocián píše:

Radime, záleží na tom, jak si ty řemenice dokážeš mezi sebou zkombinovat. Tady bych šel trochu jinou cestou než měničem. Pokud to totiž budeš mít hnané rovnou z motoru na vřeteno, tak budeš mít defaultně zbytečně vysoké otáčky, které při větších průměrech nejspíš nevyužiješ a dusit to pak měničem...

Nechal bych dovařit tu řemenici na vřeteni, ať máš víc možností, to udělá každý lepší zámečník a použil bych k ní tu 4stupňovou ze starého motoru jako vloženou předlohu. Když k tomu ještě uděláš několikastupňovou řemenici na novém motoru a budou obě v osově posuvném uložení, tak už to budeš moct kombinovat až do aleluja :D

Vzhledem k tomu, že znáš jmenovité otáčky motoru, tak finální otáčky na vřeteni si lze celkem bez problému spočítat podle průměru jednotlivých řemenic. Vzoreček bych snad ještě někde našel, ale válí se někde na netu, dohledat půjde v pohodě.

Mám to takhle vyřešené, motor 1kW/1410 ot. bez přídavného větráku a na nejnižší převod mi to díky té předloze dává cca. 280 rpm na vřeteni. Na hrubování i relativně velkých kusů (max. mám necelých 30 cm točný průměr) je to i na tom mém malém ořezávátku celkem bez problémů, na větší průměry jako u Tebe by to ale asi už chtělo níž. Měnič sice mám, ale hlavně kvůli převodu 230V na 3f, regulaci otáček se mi v téhle miniaturní jaderné elektrárně ani po roce ještě nepodařilo rozchodit (ne, že bych to nepotřeboval, na točení kovových věcí by se to sakra hodilo jít ještě níž).

Jinak i na ten nejnižší stupeň si motor točí stále těch svých 1410 rpm, ale díky zpřevodování přes vloženou předlohu do pomala nemá problém i třeba po hodině nepřetržitého kroucení. Maximální točky pak mám v téhle sestavě 1600 rpm, to mi stačí.

Chce si to sednout, přeměřit to a spočítat, pak teprve se rozhodnout.

PoslaťNapísal: Štv Mar 02, 2017 9:36 pm 

Radime, to je erotika , jak s novou babou, co ? :-)
jo, tomu rozumím :-):-)
Ale tomu, co píše ladis1973, tak z dvou třetin vůbec nerozumím :-/
Ale zas mám v dílně už několik let FM, který mi z 220 žene skoro vše v dílně,co má jakože motor 380, a otáčky jak chcu
Jak říkal Gurt, potkávat se a sdělovat si informace, asi je to nejlepší, co je
jestli to řekl někdo jiný, buď mu chvála taky ...

PoslaťNapísal: Štv Mar 02, 2017 10:41 pm 
Obrázok užívateľa

zdravym všetkych .pišem ukazovakom čo mi ostal.ja mam na sustruhu 1,1Kw motor 1400ot. a remenice mam 2. jedny mam jedna k jednej a druhe mam do 3200otačok.mam to riadene FM. robil som mysi priemer cez 45-50cm material o vahe asi 40kg.motor a menič sa nezahrieval ani po 5 hodinach.akurat mi to menič neubrzdi .podla mna keby bola ešte jedna remenica na nejakych 700ot.by to asi bolo vyladene.ale nestažujem si .urobim všetko.

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 73  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia