Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:54 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 699 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 47  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Štv Feb 07, 2013 8:27 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 17, 2009 6:44 pm
Príspevky: 61
Bydlisko: břeclavsko
Jan Vrtěna píše:
Kamarádi poraďte.

Co s tím? mám počkat do jara a sklidit úrodu, doufám že jsou jedlé. Honza


Jak psal Paťas je to penízovka sametonohá, se špalkem bych nic nedělal nechal bych ho nekde venku ve stínu a na vlhku a každý rok před vánocema sklidil koš hub :D, Sám mám několik takových špalků, původně se měly točit, ale dostaly milost...
pokud dřevo vysušíš růst houby se zastaví, žádná chemie není potřeba...

Pavlík


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Štv Feb 07, 2013 9:06 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Honzo neboj se toho všechny houby jsou jedlé, akorát některé jenom jednou. Mně to začalo taky ve sklepě chytat houbu a já místo abych počkal a nejdříve sklidil úrodu, tak jsem to vytočil, vysušil a potvrzuji už neraší nic.

Ahoj Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pia Feb 08, 2013 3:06 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
pavlik píše:
Jan Vrtěna píše:
Kamarádi poraďte.

Jak psal Paťas je to penízovka sametonohá, se špalkem bych nic nedělal nechal bych ho nekde venku ve stínu a na vlhku a každý rok před vánocema sklidil koš hub :D, Sám mám několik takových špalků, původně se měly točit, ale dostaly milost...
pokud dřevo vysušíš růst houby se zastaví, žádná chemie není potřeba...

Pavlík

Kamarádi dík za rady. Jsem houbomil a tak ta Pavlíkova dostala přednost, javůrek ušetřím a už se těším na úrodu. Momentálně trochu mrzne a tak ho strčím do sklepa na mokré piliny. Je tam tak 10 stupňů, třeba se něco urodí ještě do jara. Honza


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Feb 11, 2013 4:14 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
I já jsem zaváhal, a když se objevily první houby, hned jsem špalek upnul do soustruhu. Ostatně v paneláku se stím ani nic jiného dělat nedalo. Můžu potvrdit, že po několika expozicích v mikrovlnce se žádná další úroda již nekonala.


Prílohy:
houby na špalku 1.jpg
houby na špalku 1.jpg [ 55.64 KiB | Zobrazené 13703 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Feb 18, 2013 10:14 pm 
Offline

Registrovaný: Pia Jan 04, 2013 10:57 am
Príspevky: 16
Bydlisko: Bratislava
Jindra píše:
I já jsem zaváhal, a když se objevily první houby, hned jsem špalek upnul do soustruhu. Ostatně v paneláku se stím ani nic jiného dělat nedalo. Můžu potvrdit, že po několika expozicích v mikrovlnce se žádná další úroda již nekonala.


Ohľadom ,,spalted wood-u,, mám nedávnu skúsenosť. Asi 2 roky mám vonku síce pod strieškou, ale vonku, drevo uskladnené na kúrenie. Zbadal som na jednej metrine o priemere cca 15 cm známu kresbu, tak šup a ufikol som si motorovkou asi 30cm medzi hroty a vytočil si vázičku, síce len s takou plytkou dutinou zvrchu /nemám háčik :-( / a bola pekná. Ale ako som ju šupol do tašky a doniesol ju do paneláku pochváliť sa manželke, behom 2 dní v suchom vzduchu ,,pukua ,, :-) skoro po celej dĺžke a dnes má puklinu širokú cca 5-6 mm, hm... Nie všetko suché je skutočne suché. Asi to chcelo pred točením troška drevo aklimatizovať v interiéri, kde bude neskoršie, aby sa prejavili všetky event. pukliny? Či?...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Uto Feb 19, 2013 8:37 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned Mar 01, 2009 12:38 pm
Príspevky: 136
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Problém bude v tej plytkej dutinke, mala byť väčšia. Ak je materiál dostatočne tenký, u spalted aspoň 1,5 cm a menej, aklimatizácia po vysústružení prebieha v prostredí stabilnej teploty (pivnica) a vysychanie je pomalé (zabalené do klasického papierového vrecka zo Zeleniny Ovocia 70-80 roky) . Po mesiaci , dvoch možno udrží po kope.
Problém č. 1 je veľa silnej hmoty pokope. Jasné, že aj druh dreva spalted má svoj podiel.
Buk je prevít až do popola. Myslím zosychaním. Breza je ľudskejšia.
Tak veľa šťastia na ceste objavovania spalted krásy.
Absenciou háčika sa nedaj odradiť. Čo nemáš nepotrebuješ. :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Ned Mar 10, 2013 12:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 17, 2011 10:47 pm
Príspevky: 321
Bydlisko: Prešov
Ahoj Jirko.
trak som sa presunul na toto téma .
čo sa tyka drevostavby ,tiež to môžem -niečo v menšom som skúsil.
Dielničku plánujem tak niejako ako si to popísal,len podlahu chcem tiež trámovu konštrukciu,zasypanu perlitom ,záklop,podlaha osb...
Cca6x4m.
Mám zvyšnu kulatinu tak to ešte musím pozdlžne prerezať,niečim ako Logosol.
Na to sa teším.
Jang.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Mar 11, 2013 11:29 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
jang píše:
Ahoj Jirko.
trak som sa presunul na toto téma .
čo sa tyka drevostavby ,tiež to môžem -niečo v menšom som skúsil.
Dielničku plánujem tak niejako ako si to popísal,len podlahu chcem tiež trámovu konštrukciu,zasypanu perlitom ,záklop,podlaha osb...
Cca6x4m.
Mám zvyšnu kulatinu tak to ešte musím pozdlžne prerezať,niečim ako Logosol.
Na to sa teším.
Jang.


Taková podlaha bude asi pevnější, než jsem popisoval.
Vycházel jsem hlavně z toho, že většinu prací jsem dělal sám, i ty podlahy,trámovou konstrukci bych asi nezvládl, do roviny, to musí být řezivo suché jak pepř, aby to nepracovalo.Na stěnách se nerovnost ztratí.
Kvalitní impregnaci proti hmyzákům a plísním :-)
Používal jsem Katrit, ale snad se už nevyrábí.
Obvodové "prahy" a podlahové trámy je dobré kotvit k základu.
Pahy jsem krom impregnace proti škůdcům napouštěl i luxolem.Neurotik :-)
Hodně zdaru
Jirka
Stavění je radost


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Mar 11, 2013 2:03 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
jiri tovarys píše:
jang píše:
Ahoj Jirko.
trak som sa presunul na toto téma .
čo sa tyka drevostavby ,tiež to môžem -niečo v menšom som skúsil.
Dielničku plánujem tak niejako ako si to popísal,len podlahu chcem tiež trámovu konštrukciu,zasypanu perlitom ,záklop,podlaha osb...
Cca6x4m.
Mám zvyšnu kulatinu tak to ešte musím pozdlžne prerezať,niečim ako Logosol.
Na to sa teším.
Jang.


Taková podlaha bude asi pevnější, než jsem popisoval.
Vycházel jsem hlavně z toho, že většinu prací jsem dělal sám, i ty podlahy,trámovou konstrukci bych asi nezvládl, do roviny, to musí být řezivo suché jak pepř, aby to nepracovalo.Na stěnách se nerovnost ztratí.
Kvalitní impregnaci proti hmyzákům a plísním :-)
Používal jsem Katrit, ale snad se už nevyrábí.
Obvodové "prahy" a podlahové trámy je dobré kotvit k základu.
Pahy jsem krom impregnace proti škůdcům napouštěl i luxolem.Neurotik :-)
Hodně zdaru
Jirka
Stavění je radost


Ahoj , k té podlaze ještě jedna rada: Tam kde bude stát soustruh je vhodné zapustit betonový sokl o hloubce cca 50 cm (doporučení mé ženy stavařky), aby podlaha zbytečně nevibrovala při případných otřesech mašiny, případně to netřepalo s celou boudou, pardon dílnou. Ještě maličkost, bacha na délku a šířku soklu, Já jej udělal dle stávajícího soustruhu, jak přibývají zkušenosti toužím po větším a nyní babo raď (tím nemyslím manželku i když kdo ví?).
Zdravím všechny kamarády soustružníky a současně všem potenciálním stavebníkům přeji hodně štestí a jen radostné chvíle při stavbě . Honza


Prílohy:
sokl.jpg
sokl.jpg [ 245.03 KiB | Zobrazené 13487 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Mar 11, 2013 4:07 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Vidíš Honzo,
to mě nenapadlo, to je nebezpečí té trámové konstrukce podlahy, když se to neohlídá.
Ze zkušeností s přenosem vibrací a hluku jsem považoval za samozřejmost,že podlaha je plovoucí, ale plovoucí doopravdy, ne jen jak se říká plovoučka každému laminu nebo podobně, co je na zemi.
Plovoucí konstrukce podlahy se nesmí dotýkat stěn, z Tebou uvedených důvodů, mezi podlahou, ale tím se rozumí už i ten styrodur, v Jankově případě trámy podlahy, se nesmí dotýkak obvodových konstrukcí, ale dilatační mezera vyůlněná měkkým pružným materiálem.
Stejně pokud by se na styrodur třeba lila betonová podlaha, do dílny asi dost dobré, tak by musela být oddělena od obvodových zdí dilatační spárou.
Armovaný beton by byl super, nejlépe v síle kolem 10ti cm, ale to už jsme někde docela jinde.
Sokl vycházející ze základu by asi byl dobrý, jak říkáš, stačily by ale sloupky a a na ně armovaná deska 10cm.Takový betonový stůl zapuštěný nohama v zemi.
To mám například pod komínem Schiedel cca 7 bm.
Osobně bych ale jen zesílil/snad/pod základovou deskou
místo, kde bude soustruh.Jako základ pod nosnou zdí.
Sokl, který by šel z rostlého terénu až do dílny, by bylo obtížné odizolovat od vlhkosti.
Stavba je radost :-)
Plovoucí podlaha v dílně je základ.
Janko, bývá u vás i sníh????
To by kladlo na dřevostavbu zvláštní požadavky.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Mar 11, 2013 4:27 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 17, 2011 10:47 pm
Príspevky: 321
Bydlisko: Prešov
Tak Honza ma uplne dostal:
Podlahu budem pokladať na betonové petky asi 20 až 40 cm nad terén a teraz musím pod sustruh dať dalšie petky a tu betonovu platňu.
Len čo ked budem chcet sustruh preunuť inam to už asi nepojde.
To si ešte premyslím šak času je dosť.
Snehu býva tak akurár tejto zimy 50cm.,v záveji aj viac.
Jang


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Ned Mar 31, 2013 12:24 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Ahoj Janko,
hezké svátky všem
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Ned Apr 21, 2013 12:48 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 01, 2013 12:14 pm
Príspevky: 4
Ahojte sútokári,mám otázku-ako riešite odsávanie prachu?Ja rozmýšľam o odsávači,ktorý som zbadal na foto vyššie,máte s ním skúsenosti?Potrebujem malé spratné odsávanie,nakoľko točím v garáži v bytovke.Prípadne poradte niečo za rozumnú cenu.Dík


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Ned Apr 21, 2013 9:47 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
kupil jsem si karchera - průmyslový vysavač. na prach při broušení super (na hobliny nepoužívám, ale věřím, že by fachčil také dobře) problém je v hluku o vysoké frekvenci - daleko pronikavější jak soustruh samotný. (ve dvě hodiny ráno namě doběhla mamka zda už toho fakt nechcu nechát, dělilo nás několik dveří, oken... a vzdušná vzdálenost cca 15m)
osobnně bych se na odsávání (při práci) pokud možno vykašlal. nebo se dal na soustružení na šlapacím, nebo pružinovém soustruhu :) tam třísky maj větší průřez a tedy nejsou podobné prachu, který poletuje všade...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Volné téma ( pro všechny - o všem )
PoslaťNapísal: Pon Apr 22, 2013 6:18 am 
Offline

Registrovaný: Pia Jan 04, 2013 10:57 am
Príspevky: 16
Bydlisko: Bratislava
gurt píše:
kupil jsem si karchera - průmyslový vysavač. na prach při broušení super (na hobliny nepoužívám, ale věřím, že by fachčil také dobře) problém je v hluku o vysoké frekvenci - daleko pronikavější jak soustruh samotný. (ve dvě hodiny ráno namě doběhla mamka zda už toho fakt nechcu nechát, dělilo nás několik dveří, oken... a vzdušná vzdálenost cca 15m)
osobnně bych se na odsávání (při práci) pokud možno vykašlal. nebo se dal na soustružení na šlapacím, nebo pružinovém soustruhu :) tam třísky maj větší průřez a tedy nejsou podobné prachu, který poletuje všade...


Ja osobne uvažujem o riešení odsávania už dlhšie, lebo po každom brúsení prekašlem polku noci...Respirátor nefunguje, lebo 2x vydýchnem a popri nose mi teplý vzduch zarosí okuliare...V dielni cca 2 metre od sústruhu mám na úrovni podlahy v stene rúru na druhú stranu steny /bývala to menšia maštaľ a tu bol odtok močky/. Ktovie, že aký ventilátor by bolo vhodné postaviť/pripevniť za stenu na rúru na odsávanie, či by stačil kúpelňový alebo taký, čo bývali v panelákoch v práčovni v okne. Na výfuk pripnúť štipcami plátené vrece na obilie a je to...ktovie, či by to fungovalo...mám obavy, že prach a piliny by zaniesli motor, ale ak mám na sústruhu hneď za obrobkom motor a tiež sa prach hrnie cez neho...čo myslíte? Od sústruhu ku stene by šla nejaká flexi rúra 100ka ako na rozvod teplého vzduchu po dome...


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 699 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 47  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 15 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com