Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:09 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 217 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Štv Apr 05, 2018 5:52 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Dec 01, 2011 9:48 pm
Príspevky: 10
jiri tovarys píše:
Jindra píše:
Chodím po městě a skřípu zubama, když slyším hučet pily při prořezávání a kácení městských stromů, protože nemám žádné volné skladovací prostory, kam bych vyžebrané dřevo dal. Nedávno jsem však neodolal, když jsem v příměstském lesíku našel u vyvrácené a naporcované borovice špalík, který se mi akorát vešel do batohu. Následovalo rozštípnutí, vytočení dvou tlustostěnných polotovarů (voda cákala na všechny strany). Pak nastal kolotoč: zvážení, mikrovlnka, vychladnutí, zvážení, mikrovlnka, vychladnutí,….
Menší miska po dvouminutových pobytech v mikrovlnce postupně vážila (v gramech) :752; 727; 699; 672; 621; 590; 567; 539; 514; 491; 466; 443; 421; 391; 376; 363; 352; 346; 343,, celkový úbytek 409g (54%) původní váhy
Větší miska po půl třetí minuty: 995; 966; 939; 883; 845; 816; 787; 760; 736; 704; 677; 653; 610; 588; 545; 523; 509; 495; 482; 474; celkový úbytek 521g (52%) původní váhy.

pěkná práce Jindro, a ta práce s mikrovlnkou, super.
Pak už jsem se mohl vrátit k soustruhu a obnovit rotační tvary. Původně jsem chtěl vnější stranu misek upravit vykartáčováním, ale pak jsem si to netroufl, protože nevím přesně, jak a čím se to dělá.
Zdraví Jindra

Mám prosbu. po návrate domov som s hrôzou zistila, že pekne napilované drevo sa zapáčilo aj červotočovi. Myslím, že p.Jang písal dačo o ochrane. Môžem teda naložiť na seba 3 vypilované kruhy /orech, čerešňa, jaseň/ a medzi ne dať polienka 1x1cm. Majú 10%vlhkosť. Aký čas mám nadstaviť na mikrovlnke aby som zlikvidovala červotoč. Ďakujem babkakatka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Štv Apr 05, 2018 6:11 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
Babkakatka píše:
jiri tovarys píše:
Jindra píše:


Mám prosbu. po návrate domov som s hrôzou zistila, že pekne napilované drevo sa zapáčilo aj červotočovi. Myslím, že p.Jang písal dačo o ochrane. Môžem teda naložiť na seba 3 vypilované kruhy /orech, čerešňa, jaseň/ a medzi ne dať polienka 1x1cm. Majú 10%vlhkosť. Aký čas mám nadstaviť na mikrovlnke aby som zlikvidovala červotoč. Ďakujem babkakatka


Pokud suším mokré polotovary, snažím se držet maximálně 1 minutu na centimetr tloušťky. Už se mi podařilo i něco částečně spálit, když jsem to přehnal. Kdysi jsem takto sušil nějaký polotovar a zjistil jsem, že se to broučkům nelíbilo a vystupovali za jízdy.
zdraví Jindra


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Štv Apr 05, 2018 7:24 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Jindra píše:
Babkakatka píše:


Mám prosbu. po návrate domov som s hrôzou zistila, že pekne napilované drevo sa zapáčilo aj červotočovi. Myslím, že p.Jang písal dačo o ochrane. Môžem teda naložiť na seba 3 vypilované kruhy /orech, čerešňa, jaseň/ a medzi ne dať polienka 1x1cm. Majú 10%vlhkosť. Aký čas mám nadstaviť na mikrovlnke aby som zlikvidovala červotoč. Ďakujem babkakatka


Pokud suším mokré polotovary, snažím se držet maximálně 1 minutu na centimetr tloušťky. Už se mi podařilo i něco částečně spálit, když jsem to přehnal. Kdysi jsem takto sušil nějaký polotovar a zjistil jsem, že se to broučkům nelíbilo a vystupovali za jízdy.
zdraví Jindra


Čas ohrevu závisí od množstva drevnej hmoty. Ja keď suším v mikrovlnke, tak to robím tak, že to postupne zohrievam, až je to tak teplé, že sa to už nedá udržať v ruke, že je to príliš horúce. Potom už nezohrievam, aby sa neprepálilo, nechám pomaly vychladnúť a po vychladnutí opakujem. Ako písal Jindra vyššie, je dobré sledovať hmotnosť misky, keď už hmotnosť neklesá, tak ju považujem za vysušenú.
Pre červíky by mala stačiť jedna tepelná kúra.

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Apr 10, 2018 4:28 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Ahoj Štefane,
tu ruku máš taky v mikrovlnce???
jak zkoušíš, jak je miska zahřátá.
Tak na srazu se nesmím zapomenout podívat, jak taková ruka zapečená v mikrovlnce vypadá :-)
Ahoooooj
Jirka
a moc se už těším, kamarádi.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Sob Apr 14, 2018 8:44 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
To drevo si ma už samo vyhľadáva. Sused naproti mi ponúkol pekný orech, a to ani nevedel že (občas) sústružím.
Momentálne mám plný stav skladu tak som to dočasne odmietol s tým, že si to odveziem neskoršie. No nezober to keď je to tak blízko, a ešte k tomu orech. A to mám sľúbený ešte jeden orech od bratanca...

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Ned Apr 15, 2018 7:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Júl 03, 2015 4:01 pm
Príspevky: 113
Bydlisko: Opočno pod Orl.h.
Š.J. píše:
To drevo si ma už samo vyhľadáva. Sused naproti mi ponúkol pekný orech, a to ani nevedel že (občas) sústružím.
Momentálne mám plný stav skladu tak som to dočasne odmietol s tým, že si to odveziem neskoršie. No nezober to keď je to tak blízko, a ešte k tomu orech. A to mám sľúbený ešte jeden orech od bratanca...

Ahoj Štefane neboj nejseš v tom sám ,Já musel postavit auto na déšt a pod přístřeškem mám5m3 ořechu a třešní tak s chutí do toho a vydržet. Z Orliček zdraví Honza


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Sob Feb 16, 2019 7:20 pm 
Offline

Registrovaný: Str Feb 14, 2018 11:51 pm
Príspevky: 24
Bydlisko: Trenčín
Bol by záujem o lipové kmene? Nevidel som, len kolega ponúka. Sú už zrezané dva roky ale ležia na mieste spílenia. Cena by bola okolo 20 až 40 € podľa priemeru. Kmene majú dlžku 4 m. nejakých 7 kmeňov by bol schopný previesť ku mne do Trenčína.


Prílohy:
lipa4.jpg
lipa4.jpg [ 66.73 KiB | Zobrazené 8365 krát ]
lipa5.jpg
lipa5.jpg [ 51.26 KiB | Zobrazené 8365 krát ]
lipa3.jpg
lipa3.jpg [ 101.66 KiB | Zobrazené 8365 krát ]
lipa2.jpg
lipa2.jpg [ 50.06 KiB | Zobrazené 8365 krát ]
lipa1.jpg
lipa1.jpg [ 82.32 KiB | Zobrazené 8365 krát ]
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 217 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com