Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:28 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Pon Nov 28, 2011 8:24 am 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Tímto navazuji na několik příspěvků v hlavním soustružnickém tématu. Doufám že se tady sejdou lidi, které zajímají už "dávno překonané" soustružnické metody a nástroje - pružinové soustruhy, pohon lukem, háčkové struhy a tak. Na vlastní kůži mám vyzkoušeno že se takto opravdu soustružit dá. Moderní motorové soustruhy jsou samozřejmě rychlejší, přesnější a výkonnější, ale i na těch historických se dá dosáhnout mnohem lepších výsledků, než by člověk čekal.

A na úvod ještě moje video o soustružení misky - http://www.youtube.com/watch?v=m7CmH8Mfh_Q&feature=youtu.be . Omluvte prosím sníženou kvalitu kameramana (to jsem byl většinou já :-) ).


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Pon Nov 28, 2011 8:36 am 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Tak tolik na popis tématu a zrovna bych navázal dotazem na gurta (reaguju na to co začalo v hlavním soustružnickém tématu).

Chci se optat na ty háčky ... Já je samozřejmě používám taky - je to jednak tradice, a jednak bez toho by na tomhle soustruhu miska ani udělat nešla - ale trochu zápasím s poddlabáním středu na misce. Vím že se na to používaly různě zakřivené háčky, které byly schopné dostat se "za roh", ale buď ty moje nemají ten správný tvar a nebo to neumím, ale
poddlabání většího středu je vždycky boj. A navíc to už několikrát skončilo odlomením háčku. Máš s tím nějaké zkušenosti?

Jinak kdyby byla třeba fotka tvého háčku, bylo by to fajn. Zajímá mě to právě při soustružení misek. Při "válečkovém soustružení" (to je právě ta terminologie - jak se tomu říká česky? Anglicky je to spindle turning) šla docela dobře použít i normální rovná dláta, ale na misky už háček musí být.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Pon Nov 28, 2011 4:15 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Dec 06, 2009 5:05 pm
Príspevky: 320
Bydlisko: Uherský Ostroh
Říká se tomu ( pokud se nemýlím ) vřetenové soustružení, abych nedělal chytráka - já v terminologii také plavu.

A ty háčky má Gurt někde, tuším v sekci struhy, vyfoceny. Nakoukni tam. Je tam široká paleta jeho výrobků.


Božetěch


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Pon Nov 28, 2011 10:29 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Božetěch píše:
Říká se tomu ( pokud se nemýlím ) vřetenové soustružení, abych nedělal chytráka - já v terminologii také plavu.

A ty háčky má Gurt někde, tuším v sekci struhy, vyfoceny. Nakoukni tam. Je tam široká paleta jeho výrobků.


Božetěch


Tak to jsem nenašel ... v sekci struhy jsou akorát klasická rovná dláta - pěkná, nakolik to můžu zhodnotit - ale háčky ne.

No vida, takže vřetenové soustružení máme ... Anglické bowl turning bych s klidným svědomím nazval "soustružení misek", nicméně to může být na dva způsoby - buď tak, že na konci když misku postavím na stůl, tak vlákna jdou svisle, druhé že jdou vodorovně. Tomu prvnímu se anglicky říká end-grain, druhému nevím, a v češtině nevím ani jedno.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Nov 29, 2011 4:22 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Omlouvám se za nereakci, či ako to nazvat
O káblík do svetového pavouka se boxujeme dvaja a tím že spolubidla děla kickbox, jsem značně v boxování znevíhodněn :shock:

No velmi Ti s těmi háčky radost nenarobím, s těmi vyhlími, jaké máš na mysli, zkušenost nemám. Ale ak si můžem troufnout do teho prndat, tak to není až tak treba, pro běžné "miskvání".

Toto je první který sem si dělal už před nějakým tím pááatkem. Už od té doby jich mám porobených viacej, ale nemám je u tu u sebe, že bych to nafotil...
Měl jsem jich na "srazu" určitě jich tam mnohý pofotili, tak jak se k tomu někdo pochválí, tak je sem prosím vylepte :!:


Prílohy:
hacek.jpg
hacek.jpg [ 28.03 KiB | Zobrazené 22355 krát ]
hacek-detail.jpg
hacek-detail.jpg [ 21.37 KiB | Zobrazené 22355 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Nov 29, 2011 4:39 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Výborná věc, k těmto historickým věcem je tento materiál:
"Nálezy středověkých dřevěných předmětů v Plzni : katalog / Jiří Orna. – Plzeň : Západočeské muzeum, 2001. – 1 CD-ROM."

V knižnicách velkých se k němu dostaneš. Jsou tam především "loubkové" misy, ale aj soustružené mísy. Rozlišení není až kdoví jaké, ale stojí to za to....

Právě stopa nástroje mě fascinuje, jako prvek řemeslného vstupu. Tak jako řezbáři (ti tradiční majstři) jsou vysazení proti broušení. nebo se ztrácí výpovědní hodnota, tak u soustružení se této stopy nástroje dá dobře využít...


Prílohy:
Poznámka: Toto je tradiční tvar. Jak to dělali tehdá, mi není zcela jasný, jen určitů mlhavů predstavu mám jak by to snad šlo...

Vnůtro je vylévané včelím voskem. Ale ještě v tom je nejspíše nějaká fligna!

poharek.jpg
poharek.jpg [ 84.08 KiB | Zobrazené 22352 krát ]
Poznámka: toto byly záměrne, dělány také velké vlny, a v některý místech háčkem jen začišťované. Jediná fotka kde jej mám při práci...
miska_na_chleba.jpg
miska_na_chleba.jpg [ 119.97 KiB | Zobrazené 22352 krát ]
misa_prirodni_okraj.jpg
misa_prirodni_okraj.jpg [ 42.27 KiB | Zobrazené 22352 krát ]
Poznámka: no a toto mě jednoduše oslovuje. Už nevým čím jsem toto robkal, ale nejspíše vřetenovým nožem.
detail-vnejsi_cast.jpg
detail-vnejsi_cast.jpg [ 38.53 KiB | Zobrazené 22352 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Nov 29, 2011 4:53 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Kaven píše:
Božetěch píše:
Říká se tomu ( pokud se nemýlím ) vřetenové soustružení, ...
Božetěch


Tak to jsem nenašel ... v sekci struhy jsou akorát klasická rovná dláta - pěkná, nakolik to můžu zhodnotit - ale háčky ne.

No vida, takže vřetenové soustružení máme ... Anglické bowl turning bych s klidným svědomím nazval "soustružení misek", nicméně to může být na dva způsoby - buď tak, že na konci když misku postavím na stůl, tak vlákna jdou svisle, druhé že jdou vodorovně. Tomu prvnímu se anglicky říká end-grain, druhému nevím, a v češtině nevím ani jedno.



"end grain" a "face grain"? nevím nejsem angličtinár...

podélné (osové, vřetenové) -mezihrotové; volné
příčné (zde se myslim nerozlišuje, zda je mezi hroty, nebo volné, většinou se uvažuje, že volné. ... Mezi hroty, se to zpravidla upíná jen u velkých, nevyvážených,... kusů)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Nov 29, 2011 8:21 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 17, 2009 6:44 pm
Príspevky: 61
Bydlisko: břeclavsko
Kaven píše:

No vida, takže vřetenové soustružení máme ... Anglické bowl turning bych s klidným svědomím nazval "soustružení misek", nicméně to může být na dva způsoby - buď tak, že na konci když misku postavím na stůl, tak vlákna jdou svisle, druhé že jdou vodorovně. Tomu prvnímu se anglicky říká end-grain, druhému nevím, a v češtině nevím ani jedno.


k tomu názvosloví bych asi použil:

End-grain - z čelního dřeva , teoreticky se jedná o podélné soustružení, protože vlákna obrobku jdou v ose otáčení
Léta vodorovně - příčné soustružení, vlákna jsou kolmo k ose otáčení

Postup soustružení je u obou druhů naprosto rozdílný.........


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Nov 29, 2011 11:10 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Tak s těmi stopami po nástroji jsi mě dostal. Já se celou dobu snažím aby byly co nejméně vidět, a ty je tam děláš schválně! Tak teď vůbec nevím jestli si mám svých hrbolatých misek cenit víc nebo míň. Šmirgl se snažím nepoužívat (ve středověku ho taky neměli), takže teď jím jen občas zachraňuju místa, kde jsem to struhem zmršil (např. příliš vytržená vlákna). Stejně je to zvláštní - ve středověku dělali všechno ručně a usilovali o dokonalost, takže hladká miska beze stopy nástroje byla lepší než hrbolatá. Teď dokonalosti máme tolik, že se stala nezajímavou, a cení se taková ta "sofistikovaná nedokonalost".

Háček - nojo, na tom nic objevného není, prakticky stejný tvar mám taky.Tak aspoň mám potvrzeno že nemám uvažovat nad něčím lepším :-) Ty vyhnuté háčky nejsou nezbytné, však teď skoro všechno dělám s rovným. Jenže historický soustružník když dělal větší misku, tak neodstrouhával celý prostředek dutiny; naopak ho zachoval co největší a při tvarování vnitřku misky ho postupně poddlabával. Když měl hotovo, tak odloupnul misku a zbyl mu velký kus středu, ze kterého udělal další misku. A na to poddlabávání jsou ty zahnuté háky právě už nezbytné. Já jsem pár takových misek udělal i s těmi svými pokusnými háčky, ale byl to boj ... na posledních čtyřech centimetrech poddlabávání jsem strávil třeba hodinu, protože jsem ani za nic nemohl přesvědčit struh aby ubíral to co chci.

Ta první příloha, váza (nebo pohár?) - tohle by na pružinovém soustruhu mělo jít taky, zase pomocí háčků (vím že se na to mají používat co nejmenší). Zkoušel jsem to asi dvakrát, ale dopadlo to mizerně. Mám v úmyslu se do tohoto typu soustružení někdy pustit (tohle je ten end-grain, tedy čelní dřevo, jak už vím :-)), ale teď se snažím vymakat misky.

Taky sem lípnu pár fotek svých misek, jen co se zítra dostanu k foťáku :-)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Nov 29, 2011 11:27 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Terminologie: výborně, že bychom ten slovníček aspoň částečně dali dohromady? Tak vyhlašuju veřejnou soutěž kdo mi pojmenuje struhy na následujícím obrázku :-) Zleva doprava. A ideálně anglicky, česky a slovensky.
Obrázok

1 a 2 budou asi bowl gauge, 4 a 5 skew chisel (myslím že ostří jde šikmo, i když to z toho obrázku není úplně jasné), ostatní nevím v žádném jazyce.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Str Nov 30, 2011 1:54 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Založil jsem na terminologii nové téma, takže odpovědi prosím tam.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Str Nov 30, 2011 8:27 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Tak jak jsem sliboval dva moje výrobky. Obojí z pružinového soustruhu. To první je miska ze "skrenčeného" dřeva (údajně správné pojmenování ve slovenštině. Anglicky je to "spalted", česky nevím), to druhé talíř z jeřábu. Obojí soustruženo za mokra, ono to na pružinovém soustruhu jinak ani rozumně nejde. Tu misku jsem dolaďoval šmirglem, talíř je kompletně bez bez broušení. Však jsou taky stopy po nástroji docela patrné :-)

Obrázok
Obrázok


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Str Nov 30, 2011 11:46 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
tak na tohle jsem se těšil! :wink:
dobré to je

máš pravdu, s tím zanecháváním stop. O tom je (můj subjektivní dojem) i celé umění. Za každou cenu udělt něco "co tu ještě nebylo" jenže v tom je ten háček...

když se mi to někde chlpatí, tak na to mám takový kotouč se scotch-britem. Ale úspěšně jsem to před tím začišťoval kovovou vlnou OOO. V podstatě to tak ošětřuji i když se mi to náhodou povede. Lidem se líbí "vyhladkané" věci. když už nejsou vizuálně hladké, tak alespoň hapticky. Když to je na dotek hruby, nepůsobý to líbivě.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Štv Dec 01, 2011 1:50 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Nov 27, 2011 9:34 pm
Príspevky: 16
Dík. To je první pochvala od zkušeného soustružníka, cením si toho.

Scotch-brite? Nejsou to takové ty houbičky na nádobí? To fakt dokáže brousit dřevo?

Já jsem teď na dokončení misky začal používat to, že vezmu hrst hoblin zpod soustruhu, přitisknu na misku a chvíli točím. Vytržená vlákna to sice nezachrání, ale dobře opracovaný povrch se tím docela pěkně vyleští.

btw tady - http://www.bodgers.org.uk/gallery/main.php?g2_itemId=1065 - jsem našel pěknou fotku sady soustružnických háčků, mezi kterými jsou i ty zahnuté. A už vidím rozdíl - oni mají ten hák zahnutý na opačnou stranu než mám já. V tom může být ta finta. Bohužel je mi teď trochu šoufl a necítím se ani na kování ani na šlapání na soustruhu, takže to bude muset chvíli počkat.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Historické soustružení
PoslaťNapísal: Uto Dec 06, 2011 6:17 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Kaven píše:
Scotch-brite? Nejsou to takové ty houbičky na nádobí? To fakt dokáže brousit dřevo?

Já jsem teď na dokončení misky začal používat to, že vezmu hrst hoblin zpod soustruhu, přitisknu na misku a chvíli točím. Vytržená vlákna to sice nezachrání, ale dobře opracovaný povrch se tím docela pěkně vyleští.

...


Scotch-brite, je ta hrubší strana na koubičkách. Jedná se o brusivo pojené na vláknech. Vyrábý se různé hrubosti.
Některé levnější (tak jako i levné brusné papíry) pouštějí barvu a obarvují povrch..

Piliny doporučuje dost lidí, ale osobně toho příznivcem velmi nejsem...


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com