Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 5:50 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 73  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Štv Okt 11, 2012 7:30 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
petrV píše:


Ano,
to jsou krásné věci a pro kreativní jedince velký prostor. Musíš na to mít ale vybavení, protože je to náročné na přesnost, jinak umřeš na detailech - tam není místo pro kompromis a amatéry ( bez urážky všech soutokárů na tomto vlákně ). Pokud jsou přesné mašiny ( což my amatéři většínou nemáme, páč jsou drahé ) nápad a moře času lze experimentovat do bezvědomí.

Hodně štěstí Radim.

P.S. Nemyslel jsem to tak, že jsem neviděl žádné segmentové výrobky na internetu, těch je spousta, ale že se do tohoto typu výrobků nepustil nikdo z nás soutokárů. Pomíjím pokusy všech o nějakou podobnou věc. Myslím, že tu není nikdo kdo by se tím hlouběji zabýval a specializoval se na to. Pokud se o to pokusíš držím Ti palce.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pia Okt 12, 2012 5:15 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
Dobrý den,co se týče segmentových výrobků,tak pravda je,že záleží hodně na přesnosti a trpělivosti,ale ke zhotovení není potřeba až tak speciální vybavení.Naprosto stačí dobrá kotoučová bruska a obyčejná pokosová pila,samozřejmě pominu-li,že segmenty je potřeba nejprve připravit,tzn.řezat,hoblovat,protahovat.To se dá připravit u jakéhokoliv stolaře v metráži a pak jen zařezávat na pokosce a dobrušovat.Samotné lepení nevyžaduje vůbec žádné přípravky,stačí pár závaží a je to.To co jsem viděl na netu se stahováním obvodovými páskami atd.je dle mých zkušeností naprosto zbytečné.Lepidla jsou dnes velmi kvalitní a stačí dobře k sobě přitisknout,ba dokonce jsem schopen již po hodině točit,což jsem tak již párkrát dělal,(ale to by mi jistě mistři soutokári z hlediska bezpečnosti pěkně vyčinili ).Výsledky kolikrát stojí za to,ale mně osobně nejvíc vadí,že již mizí ta krásná neporušená kresba dřeva.Segmentové soustružení již vypadá více techničtěji,ale zase se dá pracovat s drobnějšími kousky dřeva,takže využitelnost je vyšší.


Prílohy:
výrobky 069a.jpg
výrobky 069a.jpg [ 274.55 KiB | Zobrazené 14367 krát ]


Naposledy upravil Pavel Dvořák dňa Pia Okt 12, 2012 8:10 pm, celkovo upravené 2
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pia Okt 12, 2012 7:28 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
"Výsledky kolikrát stojí za to,ale mně osobně nejvíc vadí,že již mizí ta krásná neporušená kresba dřeva"

souhlasím, a popravdě mne to netáhne, maximálně jedna lepená linie s využitím dýhy ale velké množství segmentů, sice v krásných geometrických tvarech jdou udělat z plastů, protože tam není hlavní nosný prvek dřevo ale geometrie. na druhou stranu dávám před kolegy, kteří toto dělají klobouk dolů, musí jim to vidět prostorově, víc než nám obyčejníkům.
Prostě "proti gustu žádný dišputát" říkával můj děda a každá ruční práce má svůj půvab.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Sob Okt 13, 2012 8:59 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
...ale mně osobně nejvíc vadí,že již mizí ta krásná neporušená kresba dřeva"
tak tak, máme malo pekného dreva?? alebo má niekto čas sa je**ť s niečim takým :-(
Výsledok nezatracujem, práca tam je a nie málo, ale ... :roll:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Ned Okt 14, 2012 8:58 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
alebo má niekto čas sa je**ť s niečim takým

Tohle mne velice zaujalo.Myslím,že to co děláme,děláme ze záliby a ne proto,že na to máme málo času,že to musíme mít co nejdříve hotovo.Když chci dosáhnout nějakého výsledku,tak čas je to první co musím obětovat a hlavně všechno nové a neokoukané je pro mne výzva se kterou se rád poperu a zkouším stále až toho výsledku,který jsem si předsevzal dosáhnu.Pro mne alespoň soustružení představuje relax a ne nucení,proto pojem času zde dostává zcela jinou dimenzi.Kolikrát,když něco dotočím,tak přijde ten pocit sebeuspokojení,že se podařilo něco,co jsem si představoval,ba výsledek kolikrát předčí i představy a teprvé poté si uvědomím,že je půlnoc a že ráno musím vstávat do práce.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pon Okt 15, 2012 9:01 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
[quote="Pavel Dvořák"]alebo má niekto čas sa je**ť s niečim takým

Tohle mne velice zaujalo.

Chlape, píšeš pravdu, ale pochopils špatně, co jsem chtěl říct ... :-(
Nelituju čas na nic, co mě baví, ale mám ho málo i na krásne dřevo, ne abych konal skládačky, složenky, bohužel... promiň, že to píšu na soustružení...
syn už třeba půl roku čeká na retro stůl, který nosím v hlavě a dřevo stojí v dílně, ... žel ... :-(
A mnohokrát jsem už šel z dílny přes sprchu přímo do práce ... :-( , škoda vstávat ...
ale mám toho v práci čím dál víc a bohužel, když urvu kousek času na koníčky, musím už ohužel bvybírat, do čeho vlítnu ... :cry:
ale když jsem se Tě, nebo někoho dotkl, tak se omlouvám,určitě to nebyl úmysl


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pon Okt 15, 2012 9:42 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Pavle,
potřebu vybavení dílny a náročnost na přípravu polotovarů jsi popsal sám - každý máme jiné možnosti doma, v práci a blízkém okolí, takže co je pro někoho salto mortale je pro jiného součást běžného tréninku. Stále jsem se nezbavil dojmu, že průměrný soutokár nedisponuje výše popsaným vybavením, ani stolařem v rodině ochotným dát svou těžce vybudovanou dílnu v šanc obrýlenému úředníkovi s pivním bříškem a kvalifikací s obsluhou kuchyňského robota. A už vůbec si nemyslím, že by se soused o svém volnu radostně hrnul do dílny s nadšeným poloamatérem aby si spolu připravili polotovary pro jeho koníčka (čest vyjímkám ).

Využívám této nahrávky na smeč a znova musím vzdát hold a čest těm, kteří nám letos jako loni umožní motat se po dílně a rozvíjet svého koníčka - pánům LEXOVÝM.

A Pavle souhlasím s Tebou, že jen o čase to není - v dílně když mě něco baví strácím pojem o čase. Jen jsem chtěl říct, že ty segmentové záležitosti jsou prostě pracné a časově náročné, ale tomu odpovídá i výsledek. Já to v žádném případě nezatracuju, ale možná jsem k tomu ještě nedospěl, možná mě to chytne později až dovybavím dílnu ( čas strávený přípravou polotovaru musí být úměrný k vlastnímu soustružení ). Myslím, že každý chce točit a pochlubit se výsledkem než by jen dlouze prováděl přípravu, ale to je o tom vybavení dílny.

Takže, máš to pěkné, vem to na sraz, podiskutujeme a vyměníme si zkušenosti.

Ahoj Ml.St.Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Okt 16, 2012 4:21 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
Dobrý den,chlapi doufám,že jsem se Vás nedotknul.Chtěl jsem vyjádřit,že když je to správné nadšení a odhodlání,tak prostě není překážek.Samozřejmě každý máme jiné možnosti,nápady,inspiraci,odhodlání.....a to je dobře.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Okt 16, 2012 6:38 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
http://www.uni-max.cz/soustruhy-na-drev ... ani-dreva/

Tak je to opět ve slevě.
Přijde mi to docela dobré, poměr cena-užitná hodnota.
Do menší dílny, na ponk, ideální, ještě omrknout jaký to má závit na vřeteni.
M 33x3,5 upřednostňujeme.
Nevidím přesně na motor, ale ohaduji že by se dal vyměnit za třífázový 500W, a to už pak stačí na průměr 30 cm bohatě.
Uložení hřídele, ložiska, to tradičně nebude nic moc, ale ložiska na pračku nebývají drahá.
Například i DB 1200 za 30-40 tis. má ložiska z pračky, a co vydrží.
Uvažujte o tom, co si nadělit pod stromeček :-)
Jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Okt 16, 2012 6:59 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Tak taky nevypadá špatně jeden domadělek na Aukru za 5000 Kč, ale je ve dražbě.
Motor by se tam dal event.dát silnější lehce, má top sklíčidlo, pokud je součástí dodávky,velice dobře vypadá koník, dlouhá pinola, stejně tak uložení hřídele-ložiska s dostatečnou distancí, jen chybí údaj o závitu vřetene, ev.přítomnosti Morse kuželů....
ale konstrukčce vypadá dobře, lože by se dalo lehce zpevnit.....


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Uto Okt 16, 2012 7:01 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Ten z toho Aukra se i fakt líbí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Str Okt 17, 2012 11:10 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned Mar 01, 2009 12:38 pm
Príspevky: 136
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto
Jirko plne Ťa chápem. Fakt vyzerá dobre. A za tú cenu , no nekup to.
Pre také blbnutie s drevom, keby že má kto robiť ani na tých dvoch mojich, hned sa
pridám. Je vidieť, že, niekto špekuloval, ako my. No liatina to nie je, ale na začiatok velmi slušný odpal.
Miroslav.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Str Okt 17, 2012 11:53 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
poklop píše:
Jirko plne Ťa chápem. Fakt vyzerá dobre. A za tú cenu , no nekup to.
Pre také blbnutie s drevom, keby že má kto robiť ani na tých dvoch mojich, hned sa
pridám. Je vidieť, že, niekto špekuloval, ako my. No liatina to nie je, ale na začiatok velmi slušný odpal.
Miroslav.


Hurááááááá,
Miro žijééééééé :-
:-) :-)
Ahoj Miro,
asi už Tě nebaví že se motáme stále kolem těch technických věcí a málo ses točí, něco na tom je. Nebo se kmarádům nechce fotit?? Nebo si schovávají překvápka na setkání?
Já popoháním elektrikáře s FM, protože se mi chce točit už na novém, jen jsem trochu trenoval tu mokrou lípu.
Dovezeš nějaké dutotvary??? Určitě ano.
Vybrousil jsem si ro radeco sec.Miro :-), do ruky, do kapsy, tak to tam budeme mít dva :-)
A jakkoli mi to přišlo prapodivné, vloni, jak jsi to dával z ruky, tak Ti musím dát za pravdu, že v ruce bez heftu je v tom docela jiný cit, ne žee by to bylo bez rizika, ale asi není až tak veliké.Teda já si zbaběle beru rukavici :-)
A troufl jsem si jen vnější tvar. Zatím.
Takže Miro,
měj se moc hezky, a těším se na setkání s Tebou a Tvé výrobky a škrabáky :-) /JoJo promine/
Jirka
A když už jsem to zmínil,
těším se i na Vás , upřimně.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Štv Okt 18, 2012 7:40 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Pavel Dvořák píše:
Dobrý den,chlapi doufám,že jsem se Vás nedotknul.Chtěl jsem vyjádřit,že když je to správné nadšení a odhodlání,tak prostě není překážek.Samozřejmě každý máme jiné možnosti,nápady,inspiraci,odhodlání.....a to je dobře.


Mluvím sice za sebe, ale myslím, že jsi se nikoho nedotknul. Není proč - to že máme různé názory na věc nebrání diskusi, právě naopak. Já jsem trochu štiplavější, ale je třeba to trochu rozpumpovat ať to tady žije.

Ahoj Radim.

P.S. Jo a už jsem to našel - to je odkaz na to segmentové točení mňam, mňam pánové.
www.tahoeturner.com


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruhy - točovky
PoslaťNapísal: Pia Okt 19, 2012 11:01 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Máj 19, 2011 7:15 am
Príspevky: 322
Čaute chlapi,
neviete poradiť na čo mohlo slúžiť sklučovadlo s navarenými hrotmi na čelustiach. Ja som to už také kúpil so sústruhom a skôr mi pripadá, že mi to tam zavadzia, nie že by to malo k niečomu slúžiť
díky Jaro


Prílohy:
IMAG0400-1.jpg
IMAG0400-1.jpg [ 130.76 KiB | Zobrazené 14166 krát ]
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1095 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 73  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 20 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com