Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 6:44 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 454 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 31  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pia Jan 25, 2013 12:39 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
Nazdar,Radime.
Moje úvahy jsou čistě teoretické- ve svém panelákovém bytě nehodlám ani válcovat, ani svařovat. Zatím používám jen v obchodech zakoupené struhy (kdysi dávno narex, v poslední době jsem se několikrát plácl přes kapsu a koupil pár anglických struhů od Molina).
K té naší diskusi o pevnosti kulatiny verzus trubky: máš pravdu , že trubka má větší pevnost, ale za předpokladu stejného množství materiálu. kulatina 10mm má příčný průřez cca 78mm čtverečných a modul průřezu v ohybu 98 mm3. pokud tedy použiješ trubku o vnitřním průměru 10mm o stejném půřezu( s vnějším průměrem cca 14mm) pak samozřejmě dostaneš modul průřezu v ohybu 199 mm3. Pokud bys však vzal trubku s vnějším průměrem 10mm, tak to bude vždycky slabší než desítka kulatina. Tak mluví vzorečky.
Ale mám jiný problém: mám dojem,, že Tě tady někdo chválil za takový "labutí krk". Já bych měl o jeden taky zájem. Nepomohhl bys mi?
Ahoj Jindra


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pia Jan 25, 2013 2:12 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
Jindra píše:
Nazdar,Radime.
Moje úvahy jsou čistě teoretické- ve svém panelákovém bytě nehodlám ani válcovat, ani svařovat. Zatím používám jen v obchodech zakoupené struhy (kdysi dávno narex, v poslední době jsem se několikrát plácl přes kapsu a koupil pár anglických struhů od Molina).
K té naší diskusi o pevnosti kulatiny verzus trubky: máš pravdu , že trubka má větší pevnost, ale za předpokladu stejného množství materiálu. kulatina 10mm má příčný průřez cca 78mm čtverečných a modul průřezu v ohybu 98 mm3. pokud tedy použiješ trubku o vnitřním průměru 10mm o stejném půřezu( s vnějším průměrem cca 14mm) pak samozřejmě dostaneš modul průřezu v ohybu 199 mm3. Pokud bys však vzal trubku s vnějším průměrem 10mm, tak to bude vždycky slabší než desítka kulatina. Tak mluví vzorečky.
Ale mám jiný problém: mám dojem,, že Tě tady někdo chválil za takový "labutí krk". Já bych měl o jeden taky zájem. Nepomohhl bys mi?
Ahoj Jindra


to jsem ho chválil já a chválím jej doteď


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pia Jan 25, 2013 9:40 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
pavlik píše:
ivanm píše:
Ahojte, potreboval by som radu ako spravne pouzivat skew chisel. Oprierka je asi zarovno osi otocania obrobku. Nizsie nejde dat. Mam chut hodit tento noz do kuta a vratit sa ku svojim skrabakom. Len zatial mi to nedovoli ten krasny povrch ktory s nim dosiahnem.....


Problém by mohl být v té opěrce, já si ji speciálně při práci se skew chisel dávám o dost výš. Asi tak do 2/3 průměru obrobku, ale dá se i zároveň s horní hranou. Jinak je důležité používat jen spodní část struhu, na tom tvém videu je to krásně vidět jak používá na zaoblování jen spodní hranu struhu. Toto dláto dokáže spoustu, ale neodpouští chyby a člověk ho musí mít docela v ruce. Takže to chce hlavně trénink a nevzdávat se. :wink:

Ahoj Ivane,
hladící, je opravdu kanec. jak psali kluci je to neskutečná zbraň, jen vědět kde se nabíjí :)
všeci jsme v práci sním začátečníci, tuto zbraň zvládnout je opravdu hodně řemesla (citu a cviku)
Zkusím sem dát dva obrázky, které by měli něco málo přiblížit.
k tomu jen dodám, že při řezání (nutno chápat jako techniku) třísků odebírá ostří a hřbet se opírá! (na tebou zmíněném videu jde vidět ten okamžik, kdy se změní geometrie odebírání-hřbet přestává být opřen; hlubší rýha znamená tvrdší držení) pokud se neopírá (nebo zatím nemá o co opřít) tak prostě "spiráluje :)

ještě jedna poznámka pro začátek. nůž nasazujeme víše a jdeme s ním dolů do záběru postupně, až začne odebírat, tak pokračujeme v řezu, opačný postup může přivodit spirálování ještě dřív, než cokoliv stihneme jiného udělat :shock:
Toť zatím takto k tvojemu problému.
Je to jedna z věcí , která se špatně popisuje a je lepší ji vidět na živo. Zkoušet, zkoušet, zkoušet ...


Prílohy:
casti_hladici_struh.php.jpg
casti_hladici_struh.php.jpg [ 18.1 KiB | Zobrazené 13102 krát ]
poloha_hladici_struh.php.jpg
poloha_hladici_struh.php.jpg [ 12.5 KiB | Zobrazené 13102 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Ned Jan 27, 2013 2:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Jindra píše:
K té naší diskusi o pevnosti kulatiny verzus trubky: máš pravdu , že trubka má větší pevnost, ale za předpokladu stejného množství materiálu. kulatina 10mm má příčný průřez cca 78mm čtverečných a modul průřezu v ohybu 98 mm3. pokud tedy použiješ trubku o vnitřním průměru 10mm o stejném půřezu( s vnějším průměrem cca 14mm) pak samozřejmě dostaneš modul průřezu v ohybu 199 mm3. Pokud bys však vzal trubku s vnějším průměrem 10mm, tak to bude vždycky slabší než desítka kulatina. Tak mluví vzorečky.
Ale mám jiný problém: mám dojem,, že Tě tady někdo chválil za takový "labutí krk". Já bych měl o jeden taky zájem. Nepomohhl bys mi?
Ahoj Jindra


Ahoj Jindro,
trochu jsme zmastili všechno dohromady a když si to člověk po sobě přečte lze to chápat různě. Tak svou úvahu vysvětlím snad lépe:

Tvar struhu pro menší průměry pracovní části ( pod 10mm ):
- pokud mám polotovar pro výrobu struhu - plnou kulatinu, tak předpokládám, že u pracovní části, kterou obrábím, brousím apod. dojde ke zmenšení průměru.
- takže bych na konci, který půjde do heftu nechal průměr co největší a nezbrušoval bych ho do zužujícího se čtyřhranu ( jak kvůli tuhosti, tak kvůli přesnějšímu usazení do heftu ) a pokud by byl např. průměr pracovní části 10mm a konec 12mm, tak tuhost by se zvětšila.
- Jindro, souhlasím s tebou, že kulatina 10mm je tužší než jakákoli trubka venkovního průměru 10mm, takže nic neodvrtávat.
- nicméně nesouhlasím s tvojí teorií :
že trubka má větší pevnost, ale za předpokladu stejného množství materiálu.

Pokud je trubka většího obvodového průměru než plná kulatina, pak může mít při menší ploše průřezu ( tzn. menším množství materiálu ) vyšší tuhost ( pevnost v ohybu...). Z hlediska odolnosti proti ohybu není podstatná pouze průřezová plocha, ale také její rozložení kolem středové osy setrvačnosti. V praxi při použití tenkostěnných profilů jsou konstrukce méně hmotné při zachování stejné únosnosti - viz. trubková lešení používaná dodnes - nikde jsem neviděl plný profil ( v asii se s úspěchem používá třeba bambus ). U těchto konstrukcí jde ale hlavně o hmotnost, což není náš případ.

Závěrem:
Dostáváme se prakticky oklikou k osvědčenému řešení - Olando tools. To znamená trubka s dírou dle průměru krátké pracovní části struhu - tu si každý vybrousí z RADECA , fixovat to červíkem a hurá do díry. Např. trubka venkovního průměru 16mm s dírou a nástrojem průměru 8mm může mít větší tuhost jako 13mm plný struh, ale nechce se mi to počítat - možná Jindra to zkusí ?
Na venkovní podélné a příčné soustružení, kde vyložení struhu je minimální lze v klidu použít klasické struhy průměr 10mm.
Pokud si vzpomínám Peter Hromek používal na hluboké díry háček a škrabák fixovaný v trubce. :D

P.S. Jindro, teď se bohužel k výrobě labutích krků nechystám - nemám potřebné vybavení doma a musel bych k zámečníkovi, protože se to musí při ohýbání nahřát plamenem, jinak to praskne. Spíše to dělám příležitostně, když se to s něčím spojí, protože samostatně bych se nedoplatil.

Ahoj Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Ned Jan 27, 2013 3:41 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Jindro, teď se bohužel k výrobě labutích krků nechystám

Radime a nemohl bys "labutí krk" aspoň nafotit ?
Děkuji
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Ned Jan 27, 2013 6:19 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
ST.NICOLAUS píše:
Jindro, teď se bohužel k výrobě labutích krků nechystám

Radime a nemohl bys "labutí krk" aspoň nafotit ?
Děkuji
Štefan



Fotky jsou v Galerii-naše výrobky na straně 18, je tam o tom krku diskuze nebo klikni na tento odkaz a asi v půlce stránky to najdeš:
viewtopic.php?f=4&t=387&start=255

Zdraví Polda (šťastný majitel tohoto krku) mám jich teda doma ještě trochu víc, ale ty musím krmit :-D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Uto Jan 29, 2013 5:22 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
Ahoj,Radime
1) To je ten problém: pořádně si po sobě přečíst a i možná popřemýšlet, jak napsané vyzní. Kdybych to minule udělal, určitě bych svůj příspěvek trochu přeformuloval, i když se stejnými fakty. Vždyť oba říkáme prakticky to samé.
V naší pružno-pevnostní diskusi máš samozřejmě pravdu v tom, že záleží na rozložení materiálu. I z těch vzorečků, na které se odvolávám, to vyplývá. (např. stejný modul průřezu v ohybu jako 10mm kulatina má i trubka např.průměrů 15mm/13mm, která má o cca 44%menší průřez).
2) Na labutí krk pro mne si, prosím, vzpomeň, až se tím zase budeš někdy v budoucnu zabývat.
Díky
Jindra


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Uto Jan 29, 2013 5:43 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Jindra píše:
Ahoj,Radime
1) To je ten problém: pořádně si po sobě přečíst a i možná popřemýšlet, jak napsané vyzní. Kdybych to minule udělal, určitě bych svůj příspěvek trochu přeformuloval, i když se stejnými fakty. Vždyť oba říkáme prakticky to samé.
V naší pružno-pevnostní diskusi máš samozřejmě pravdu v tom, že záleží na rozložení materiálu. I z těch vzorečků, na které se odvolávám, to vyplývá. (např. stejný modul průřezu v ohybu jako 10mm kulatina má i trubka např.průměrů 15mm/13mm, která má o cca 44%menší průřez).
2) Na labutí krk pro mne si, prosím, vzpomeň, až se tím zase budeš někdy v budoucnu zabývat.
Díky
Jindra



Jo Radim. :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Str Jan 30, 2013 8:35 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Jindra píše:
Ahoj,Radime
...
2) Na labutí krk pro mne si, prosím, vzpomeň, až se tím zase budeš někdy v budoucnu zabývat.
Díky
Jindra

kup si "železo" čtyřhranou tyč 10/10 nebo 12/12 (to se dá pohobývat lehkým poklepem kladívečka ve svěráku) uprav si konec pro uchycení nástroje, nebo ho tam můžeš navařit a povohýbej podle potřeby (nebo nejdříve povohýbej a pak uprav konec, to záleží na podmínkach a úpravě), potřeba je jen zajistit aby ostří bylo v ose nástroje, jak už to kus nazpět Pavel Dvořák vkreslil do obrázku.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Str Jan 30, 2013 8:47 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Jan 28, 2013 7:46 pm
Príspevky: 97
Zdravím všechny "dřevotoče",
jsem na foru nový, ale nějakou dobu už to tady sleduju. Teď bych měl i dotaz.
Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost(třeba jen z doslechu) s touhle sadou struhů:
http://www.uni-max.cz/sada-soustr-dlat-hdb-65-profi-6-ks/d/

nebo s touto sadou:
http://www.uni-max.cz/sada-soustruznickych-dlat-carbid-3/d/

Teď mám jen škrabáky od narexu, ale chtěl bych se časem pokusit i o nějakou mističku(to až budu mít nový stroj). Možná bych šel i do nějakého dražšího struhu. Soustružily by se s tímhle Crownem dobře misky? Něbo by se muselo to dláto nějak přebrousit?
http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4748

Děkuji za odpovědi.
Vojta


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Str Jan 30, 2013 10:04 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Vhyn píše:
Zdravím všechny "dřevotoče",
jsem na foru nový, ale nějakou dobu už to tady sleduju. Teď bych měl i dotaz.
Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost(třeba jen z doslechu) s touhle sadou struhů:
http://www.uni-max.cz/sada-soustr-dlat-hdb-65-profi-6-ks/d/

nebo s touto sadou:
http://www.uni-max.cz/sada-soustruznickych-dlat-carbid-3/d/

Teď mám jen škrabáky od narexu, ale chtěl bych se časem pokusit i o nějakou mističku(to až budu mít nový stroj). Možná bych šel i do nějakého dražšího struhu. Soustružily by se s tímhle Crownem dobře misky? Něbo by se muselo to dláto nějak přebrousit?
http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4748

Děkuji za odpovědi.
Vojta

Sada 6ti dlat, HRc cca 61,62 , matroš obstojný, horší hefty, krátké, profily ujdou, přímo dláto na misky tam ale není, kromě toho, že Gurt se hned ohradí, že miska jde dělat čímkoli, třeba vřetenovým struhem.
Vřetenové dobré, skiw dobrý, dutý ubírací dobrý, upichovák rád nemám, ale dobrý, ploché jdou vybrousit dle potřeby.
Sadu 3 dláta s navařenými hroty neznám
Hluboké duté je přesně na misky, záleží s jakým nábrusem ho dostaneš, bez varování to může být klidně Ellsworth, kdyby to bylo 90st,, je lepší pro snazší práci zbrousit na 45st.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Str Jan 30, 2013 11:06 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Jan 28, 2013 7:46 pm
Príspevky: 97
Aha, myslel jsem, že ty dvě dláta frézované z kulatiny jsou právě na misky. Takže to tak není? Jsou příliš malá nebo nemají správný nábrus nebo profil?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pia Feb 01, 2013 8:14 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Vhyn píše:
Aha, myslel jsem, že ty dvě dláta frézované z kulatiny jsou právě na misky. Takže to tak není? Jsou příliš malá nebo nemají správný nábrus nebo profil?


mAJÍ PROFIL ŽLÁBKU TZV.vřetenového struhu.¨
Viz Gurtův článek o struhách.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Sob Feb 02, 2013 11:30 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Okt 06, 2012 9:09 pm
Príspevky: 23
Bydlisko: Roztoky u Prahy
Ahojky,
mám zkušenost pouze s touto sadou:
http://www.uni-max.cz/sada-soustr-dlat-hdb-65-profi-6-ks/d/

Spokojenost, protože jsem zatím neměl v ruce nic jiného :-) Misky s nima jedu o 106.
ostří to docela drží, hefty příjemné, dá se vybrat, cím co budeš dělat - dobré na pokusy a učení. Nebojím se zkusit jiné nábrus, protože za ty peníze si klidně koupím novou sadu a vybrouším to třeba úplně jinak :-).

Jediné mínus je hrubovací dláto, u kterého se velmi rychle ohne uchycení v heftu, ale dá se to narovnat a uvidím, jestli to upadne. Pokud ano, tak to uborousím a nasadím znova, nebo to u sousedů navařím na kulatinu.

Zdar Láďa


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Feb 04, 2013 9:06 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Jan 28, 2013 7:46 pm
Príspevky: 97
Lada Vrany píše:
Ahojky,
mám zkušenost pouze s touto sadou:
http://www.uni-max.cz/sada-soustr-dlat-hdb-65-profi-6-ks/d/

Spokojenost, protože jsem zatím neměl v ruce nic jiného :-) Misky s nima jedu o 106.
ostří to docela drží, hefty příjemné, dá se vybrat, cím co budeš dělat - dobré na pokusy a učení. Nebojím se zkusit jiné nábrus, protože za ty peníze si klidně koupím novou sadu a vybrouším to třeba úplně jinak :-).

Jediné mínus je hrubovací dláto, u kterého se velmi rychle ohne uchycení v heftu, ale dá se to narovnat a uvidím, jestli to upadne. Pokud ano, tak to uborousím a nasadím znova, nebo to u sousedů navařím na kulatinu.

Zdar Láďa


Děkuju za rady. Přemýšlel jsem o koupi struhů, ale po přečtení několika článků a diskuzí jsem se rozhodl, podle rad zkušenějších, jít cestou postupného vývoje. Mám momentálně jen ty škrabáky od narexu. Až sestrojíme s bráchou lepší soustruh (přidám potom foto...), budu se snažit zdokonalovat a jak to půjde přikoupím i nějaký ten vřetenový a dutinový struh. Jinak děkuju za tohle fórum, je to dost motivující, je tady spousta rad pro začátečníky jako jsem já a vypadá to na fajn partu pohodových lidiček.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 454 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 31  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com