Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:07 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 481 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Ned Máj 05, 2013 11:36 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Chci se Tě zeptat na tu výronu nožíků ze starých pilníků. Zbytky mého strojařského vzdělání mi říkají, že to ostří by mělo být poměrně křehké. Pravděpodobně to nějak popuštíš. Prozraď jak. Předem dík Honza[/quote]

Ano, máš úplně pravdu. U toho starého pilníku, kde náklady na materiál = 0 s úspěchem používám popouštění v troubě :
- očistím pilník ocelovým kartáčem
- zabalím do alobalu ( z estetického hlediska aby manželka nevrčela )
- mrsknu do trouby na rošt tak aby to nezavázelo
- nechám to tam a když se něco peče v troubě, tak společně s tím i pilník
- obyčejná trouba dá max. 250st.C což skutečně popustí, pilník ztratí něco ze své tvrdosti, ale je dostatečně tvrdý i tak a zlepší se mu houževnatost
Popustit při teplotě 150 - 250st.C po dobu 1 až 3hod. Takže ho klidně po týdnu vytáhnu a mezitím už prošel dvěma, třema cykly pečení. Je to uhlíková ocel, která dobře drží ostří, ale samozřejmě rezaví. Tam, kde se nůž ( sekyrka ) nepoužívá na potraviny lze povrch za tepla ( pokud už je po finálním vyleštění) napustit parafínem (svíčka), nebo včelím voskem.

V Americe je fabrička, která na výrobě nožů z pilníků založila svou živnost a prodávají se i u nás - Anza knives. Tady je pěkné videjko demonstrující houževnatost popuštěného pilníku.
http://www.youtube.com/watch?v=ybMDdLpMAvQ

Nevýhodou je vybrušování tvaru do tvrdého materiálu, takže je dobré mít výkonné brusky, ale zase kromě toho popouštění není třeba žádné vědy s kalením apod. Při broušení je třeba chladit ať nepřehřeješ ostří.
Tak ahoj a zkus to Honzo.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Ned Máj 05, 2013 1:29 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Nov 18, 2011 1:35 am
Príspevky: 113
Bydlisko: Brno
Tak ahoj a zkus to Honzo.[/quote]

Dík za vyčerpávající návod, rozhodně to zkusím. Starých pilníků pár mám a nožíků není nikdy dost (hlavně těch co si mohu udělat sám).Ty co se osvědčily přeposílám. První dva jsou z pásoviny kterou jsem kdysi dostal z Chirany - materiál na skalpely, třetí je předělaný ševcovský knejp a poslední vybroušený z železa brusle kanady(koupené v bazaru za 5 Kčs, protože byla jediná a ještě měla prasklý ten plastový zbytek).


Prílohy:
nožíky.jpg
nožíky.jpg [ 55.85 KiB | Zobrazené 13677 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Ned Máj 05, 2013 6:36 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Honzo ještě jsem zapomněl - kdybys chtěl pilník provrtat, tak i po popuštění si s normálními vrtáky z rychlořezky ani neškrtneš ( i kobaltové mají smůlu ).
Vhodné jsou vrtáky s plátkem ze slinutého karbidu ( zkráceně SK ) od firmy ARTU Werkzeuge GmbH., ( stránky jsou www.artu.de ) a ty vrtáky se jmenují Allround - bohrer.

Někteří prodavači u nás je znají jako vrtáky ARTU a někteří jako vrtáky ALLROUND. Finta je v tom, že tyto vrtáky se nechladí a po ohřátí ( třením vrtáku o vrtaný kov ) kov změkne a vrták ho odvrtá. Pilník musí být na tvrdé kovové podložce, takže vrtat před zalepením do ručky nože jinak se SK plátek vyštípne. S těmito vrtáky se dá vrtat normálně ve stojanové vrtačce a vrták průměru 5mm přijde asi na 50,-Kč. SK plátek není pájen, ale je navařen laserem s tím, že spojení SK plátku s tělem vrtáku proběhne difuzí atomů na úrovni krystalové mřížky obou materiálů. U standartních vrtáků do zdi, betonu ( tzv. vidiáků ) je SK plátek napájený na tělo vrtáku pájkou, takže při pokusu odvrtat pilník se pájka při vysokých teplotách vytaví a vrták se zničí.

Kdo má čas a nechce investovat do Allround vrtáků s vidiákem pilník odvrtat může - v ruční stojanové vrtačce s pomalými otáčkami a vidiákem přebroušeným jako vrták do kovu. Takto lze odvrtat i sklo .


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Ned Máj 05, 2013 9:32 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Radime,pravdu máš, dobře nastudováno !!
Když už se má dělat radost, tak konečně jeden nožík k nám do kuchyně, radost udělal
Jinak brutální šeřík/orgovan/syringa :shock:
nebojte, bude i soutokaření, je ten čas ... :oops:


Prílohy:
šeřík 2.jpg
šeřík 2.jpg [ 75.42 KiB | Zobrazené 13638 krát ]
šeřík 1.jpg
šeřík 1.jpg [ 137.74 KiB | Zobrazené 13638 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Ned Máj 05, 2013 9:37 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Jan Vrtěna píše:
Doháním dluhy vzniklé různými nemocemi a jejich následky. Takže se mi konečně podařilo dokončit ukulele - původně vánoční dárek pro jednu slečnu (7 let). Vím, že to sem moc nepatří, ale udělal jsem si radost protože hraje lépe než jsem si myslel. Tak se chci trochu pochlubit, že nezahálím.
Zdravím všechny nadšence pro domácí tvorbu vlastníma rukama.
Honza


Honzo obdivuji všechny, co dokážou hudební nástroje... Pokoušel jsem se ukecat houslaře, abych si u něj pod jeho vedením udělal housle, smůla, v poslední chvíli cuknul... a to jsem byl ochotný přistoupit na jakékoli podmíky... :(


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pon Máj 06, 2013 5:25 am 
Offline

Registrovaný: Štv Mar 19, 2009 7:26 pm
Príspevky: 357
Bydlisko: Nivnice u Uherského Brodu
ST.NICOLAUS píše:
Radime,pravdu máš, dobře nastudováno !!
Když už se má dělat radost, tak konečně jeden nožík k nám do kuchyně, radost udělal
Jinak brutální šeřík/orgovan/syringa :shock:
nebojte, bude i soutokaření, je ten čas ... :oops:


Krásný nožík! Jakým způsobem nýtujete střenky? Docela mě to láká něco takového vyrobit. :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Pon Máj 06, 2013 8:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Paťas píše:
ST.NICOLAUS píše:
Radime,pravdu máš, dobře nastudováno !!
Když už se má dělat radost, tak konečně jeden nožík k nám do kuchyně, radost udělal
Jinak brutální šeřík/orgovan/syringa :shock:
nebojte, bude i soutokaření, je ten čas ... :oops:


Krásný nožík! Jakým způsobem nýtujete střenky? Docela mě to láká něco takového vyrobit. :)

Koho by to nelákalo,
takových krásných kudel se tu ukázalo,
krása plus nádhera,
od všech kamarádů.
Šikovných.
JIrka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Uto Máj 07, 2013 10:16 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Krásný nožík! Jakým způsobem nýtujete střenky? Docela mě to láká něco takového vyrobit. :)[/quote]

Přiznám se, že pokud se nejedná o střenku kovovou tak nenýtuju, páč u dřevěné hrozí její prasknutí. U mě bych to co je vidět na střenkách nazval spíš pojistný kolík - jde o volné suvné spojení.
Kupuju v Lídlu dvousložkové epoxidové lepidlo ( asi 60,-Kč ), které všechny části ( ocel, měď, mosaz, dřevo, paroh atd.) spolehlivě zajistí, vyplní případné nerovnosti a je čiré, takže není vidět ( co vyteče se odbrousí ). Tvrdne rychle, takže za dvě, tři hodiny po slepení můžeš pokračovat - když spěcháte jde to urychlit horkovzdušnou pistolí.
Já to po slepení upnu do svěráku a přejedu to na 1-2 min. horkovzduškou, aby nedocházelo k masívnímu vytékání lepidla.

Pokud bych chtěl nýtovat, tak bych trochu díru z obou stran zahloubil a do nýtu bych taky udělal mírné zahloubení. To už je ale práce navíc a pak už moc nejde brousit střenky abys neodbrousil i rozklepnutou hlavu nýtu. Navíc to lepidlo má i tu funkci, že se Ti mezi jednotlivé části nože nedostane voda, jídlo apod.

Tak chutě do teho jak by řekl Gurt, který též nožíky tvoří a neukáže. Nebo ukáže ?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Uto Máj 07, 2013 3:43 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Jak píše Radim, tady je zbytečné nytovat, žádná brutální zátěž nehrozí a v tomto připadě by to ani nešlo, jako nýty jsou použite 4mm zakalené valečky z valečkového ložisky, které neroznytuješ (nemohl jsem najít, kam jsem odložil 4mm nerez drát :-(
V čepeli díry 4,0mm, ve střenkách 3,95mm (ale klidně i 4nevadí, když je hezká neokousaná díra)
opatrně natlačit, naklepat a přilepit, někdy používám epoxy Lidl, jak píše Radim, tady UHU endfest 24 hod. - nikam jsem nespěchal
upnu přes strečku do bukových prkýnek do svěráku, nebo když spěchám, tak do svěrek a šup s tím do trouby ohřát

Čepel je fultang a mezi nýtama pro odlehčení odvrtaná, lepidlo drží v pohodě

Mějte se hezky
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Uto Máj 07, 2013 7:45 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Potěši, když profik potvrdi moje zavěry. Potem nežiju zbytečně, zdravim Svaty :D . Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Uto Máj 07, 2013 7:46 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
hej, ten Gurt je poslední dobou nějaký utajený, že?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Štv Máj 09, 2013 7:58 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Radim Kocián píše:
Potěši, když profik potvrdi moje zavěry. Potem nežiju zbytečně, zdravim Svaty :D . Radim.


kdepák Radime profík, nemám čas na řemeslo, těší mě , že máš načteno,KNIFE je nekonečná studnice, děkuji za kompliment


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Štv Máj 09, 2013 3:45 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Knife je dobrý zdroj informací, ale všechno tam nenajdeš, něco je i můj vlastní vývoj metodou pokus-omyl :D a stálo mě to tudíž nějakou kačku a čas. Takže pokud to někomu z kamarádů ten čas a korunu ušetří budu rád.
Ale např. nevím, proč se ty Allround vrtáky na měkké podložce tak štípou, ten průhyb vrtaného materiálu přece není tak velký ( stálo mě to dva vrtáky ). Netuší někdo?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Štv Máj 09, 2013 6:27 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Dec 28, 2010 10:14 pm
Príspevky: 408
Radim Kocián píše:
Knife je dobrý zdroj informací, ale všechno tam nenajdeš, něco je i můj vlastní vývoj metodou pokus-omyl :D a stálo mě to tudíž nějakou kačku a čas. Takže pokud to někomu z kamarádů ten čas a korunu ušetří budu rád.
Ale např. nevím, proč se ty Allround vrtáky na měkké podložce tak štípou, ten průhyb vrtaného materiálu přece není tak velký ( stálo mě to dva vrtáky ). Netuší někdo?


zdarec, já se je pokoušel sehnat tady v okolí a ani vidu ani slechu, kde to kupuješ? na internetu jsem to sice sehnal ale to poštovné se neoplatí. Navíc jsem našel i protichůdné názory, že to někdy prodávají záměnou za vidiáky a že je problém, a roztaví se to tvrdé pájení.
musím si dodělat nějaké nože, mám teď období i řezání , sehnal jsem si kus staré pásové pily a prý jsou nože z toho nejlepší, tak se do toho chci pustit.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: dnes jsem si udělal radost
PoslaťNapísal: Štv Máj 09, 2013 6:55 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
hand64 píše:
Radim Kocián píše:
Knife je dobrý zdroj informací, ale všechno tam nenajdeš, něco je i můj vlastní vývoj metodou pokus-omyl :D a stálo mě to tudíž nějakou kačku a čas. Takže pokud to někomu z kamarádů ten čas a korunu ušetří budu rád.
Ale např. nevím, proč se ty Allround vrtáky na měkké podložce tak štípou, ten průhyb vrtaného materiálu přece není tak velký ( stálo mě to dva vrtáky ). Netuší někdo?


zdarec, já se je pokoušel sehnat tady v okolí a ani vidu ani slechu, kde to kupuješ? na internetu jsem to sice sehnal ale to poštovné se neoplatí. Navíc jsem našel i protichůdné názory, že to někdy prodávají záměnou za vidiáky a že je problém, a roztaví se to tvrdé pájení.

Je to přesně tak jak píšeš. Nesmíš se nechat podvést a musí to být vrták od firmy ARTU. Problém je v tom, že distribuce je v "bedýnkách", ne po jednotlivých kusech, takže distributoři to balí do svých obalů z kterých výrobce nemusíš poznat a někteří prodejci šidí. Já jsem to zatím bral od firmy JIMI brusivo v Ostravě a jako podmínku jsem uvedl, že chci tyto vrtáky (jinak je jdu vrátit ) a oni byli solidní prověřili dodavatele a garantovali výrobce - ty vrtáky pilník provrtaly, čili jsem spokojen a firma je důvěryhodná. Pokud bude setkání soutokárů u kohokoliv, tak vrtáky zajistím a přivezu :D :D :D . Poldíku pro Tebe všechno :lol: .


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 481 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com