Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:15 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Sep 18, 2013 1:28 pm 
Offline

Registrovaný: Pia Sep 24, 2010 5:53 pm
Príspevky: 7
Bydlisko: ba/ke.sk
zdravim vas tokarov vospolok. mate paradneho konicka alebo remeslo. nepostastilo sa mi pracovat s drevom, hoci mam k nemu vztah. moji predkovia boli spati so zelezom, vsetko naradie tomu bolo podriadene, na pracu s drevom temer nic. tolko uvod - teraz k veci ;)
uz dlhu dobu by som rad zrealizoval "sen" - reproduktor s ozvucnicou v tvare vajca. uvazoval som nad roznymi sposobmi vytvorenia vajca a jednym z nich je sustruzenie z dreva resp. mdf. rozmyslal som aj nad inymi postupmi ako napr 3D tlac...
vajce by malo mat rozmer 44x33cm, cize ak by malo byt tocene, tak niekym kto vie sustruzit taky rozmer. dalsia vec je material. drevo by bolo krajsie, ale ozvucnica nesmie mat vady alebo nesmie popukat a vseobecne taky kus vhodneho dreva by bol asi problem zohnat, resp. zaplatit. preto som myslel, ze by ozvucnica bola z materialu vhodneho a najviac vyuzivaneho - mdf. tu vsak predpokladam "odpor" tokarov k takemu materialu. umysel bol z prstencov zlepit vajce a potom ho opracovat na sustruhu. ak by sli prstence so sikmou hranou, tak o to menej sustruzenia predpokladam.
aky je vas nazor? podujal by sa na to niekto z vas, alebo o niekom viete? co by stala jedna ozvucnica? alebo mate iny napad ako ju vyrobit?
vdaka a nech sa vam dari
marian


Prílohy:
Poznámka: ozvucnica so stojanom
vaj44x33 06.jpg
vaj44x33 06.jpg [ 13.78 KiB | Zobrazené 22175 krát ]
Poznámka: opracovane vajce
vaj33x44$04.jpg
vaj33x44$04.jpg [ 90.35 KiB | Zobrazené 22175 krát ]
Poznámka: prstence
vaj33x44$06.jpg
vaj33x44$06.jpg [ 42.67 KiB | Zobrazené 22175 krát ]

_________________
ak neuvediem inak, tak pisem svoj nazor
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Sep 18, 2013 6:29 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
zdravím,přesně tak,jak jsi napsal.Na ozvučnici je nejlépe pro své vlastnosti použít MDF.Vyrobit lze téměř vše,žel soustružit MDF znamená ničit si svoje milované struhy a polikat "kilogramy" formaldehydu a jiných svinstev.Technologie výroby je vlastně segmentové soustružení.Při takovéto velikosti a materiálu moc nevěřím,že se do toho někdo bude chtít pouštět.Vyrobit to lze,ale počítej s velkou cenou.Napadá mne ještě,že by to šlo vyrobit na NC stroji ze dvou půlek,které by se potom slepily.NC to obrobí na setinu přesně a lepený spoj na MDF krásně zarovnáš a vyhladíš.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Sep 18, 2013 7:58 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Sep 22, 2011 12:36 pm
Príspevky: 164
Bydlisko: Veľký Krtíš
Skús pozrieť http://www.michalhanula.com a prípadne kontaktovať. Viem, že má skúsenosti s "veľkými" vecami, 3D tlačou ....


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Sep 18, 2013 8:46 pm 
Offline

Registrovaný: Pia Sep 24, 2010 5:53 pm
Príspevky: 7
Bydlisko: ba/ke.sk
vdaka za reakcie.
pavel ano zvazoval som ako pises nechat vyrobit z dvoch casti na nc stroji, cnc frezkou som videl vyrobit zvukovod (horn). prislo mi to vsak sofistikovane/nakladne, pravda neskumal som cenu ani moznosti.
dalsia alternativa je pouzit napr (brezovu) preglejku a tu sustruzit, ale asi je to z pohladu tokara podobne ako mdf.
plne chapem nevolu pracovat s mdf, je to logicke a predpokladal som to :) ved s drevom to uz ma malo spolocneho.

peter vdaka za tip. michala hanulu som uz pozeral, pozdavali sa mi napr jeho kukly. videl som na fotkach, ze toci aj velke veci, aj do fora prispel.
skusal som najst niekoho zanieteneho z tokarov "smrtelnikov". skusim ho oslovit, mozno je predsalen z masa a kosti ako my ostatni ;)

ako uz byva zvykom hladal som lowcost riesenie pre amatera, kedy chcem overit, ci to vobec bude po akustickej stranke ok - v prvom rade to musi splnat funkciu.

_________________
ak neuvediem inak, tak pisem svoj nazor


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Sep 18, 2013 9:31 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Jan 29, 2009 12:12 pm
Príspevky: 116
v prvom rade to musi splnat funkciu.

Pán Trojbodkový :)
Keď chceš dať vyrobiť čosi tak drahou metódou, tak človek predpokladá, že to už máš odlaborované, máš k tomu nejaké výpočty a máš aj odskúšanú funkčnosť - t. j. akustický rozsah, potlačenie a zdôraznenie jednotlivých frekvencií vzhľadom na tvar vnútorného priestoru tej reprobedne, vieš akými reprákmi to osadíš, či jedným či tromi, aké výhybky použiješ, či to bude aktívna či pasívna reprobedňa..., že to všetko máš odskúšané na nejakom modeli - prototype z nejakého lacného materiálu spracovaného nejakou lacnou technológiou.
Ak to nemáš odlaborované, tak pouvažuj nad tým, či by nebolo rozumné vyrobiť najprv prototyp z niečoho lacného - napr. odliať to do sadry, do betónu s jednoduchou armatúrou z dvoch šablón... V 70tych rokoch minulého storočia si v HI-FI kluboch bežne vyrábali betónové reproskrine... A to už nehovorím o epoxyde. Alebo nakašírovať to z čohosi... a až potom, keď tomu vychytáš muchy hľadať niekoho, kto ti to vytočí z dreva. Preskočiť fázu prototypu sa mi nezdá dosť rozumné - hlavne preto, že by výsledok nemusel splňať tvoje predstavy a hlavne že by to mohlo byť dosť drahé a s neurčitým výsledkom.
Jozef


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Štv Sep 19, 2013 8:03 am 
Offline

Registrovaný: Pia Sep 24, 2010 5:53 pm
Príspevky: 7
Bydlisko: ba/ke.sk
jozef ano pravdu mas. nechcel som sklznut do audio temy, predsalen je to rezbarske forum a audio fora existuju.
sirokopasmove menice su uz 5rokov doma. nie su presne zmerane, ale vychadzal som z navrhov, ktorych je k danym menicom dost. objem vajca je zvoleny podla skusenosti a odporucani. vplyv samotneho tvaru je vsak tazko vyratat. ano rad by som prototyp urobil lacnym postupom, na druhu stranu je vsak potrebne dodrzat nejaky vhodny material, pretoze ma samozrejme na zvuk vplyv.
nemam predstavu, co by stalo vyrobenie jedneho vajca z dreva/mdf - hlavne praca. aj preto som napisal na forum, pomozu mi aj odhady. nakoniec moze to byt aj drevo lepene z mensich kuskov a potom prstence. nemusi to byt z jedneho kusu.
po vyrobeni vajca este planujem sa hrat s vnutrom, aby som dosiahol co najlepsie zvukove vlastnosti.
o betone ako aj inych postupoch som pocul, zvazoval ich, no vzhladom na moje ziadne skusenosti a vybavenie, by som to zrejme zas len daval niekomu urobit. proste drevo mi prislo ako najschodnejsia cesta.
3d tlac mi pride velmi dobra cesta, no je to v plienkach, cize stale dost drahe vzhladom na rozmer. ale aj tento smer mam rozbehnuty.
je to cele moj konicek, zvedavost, no nizsia priorita.

_________________
ak neuvediem inak, tak pisem svoj nazor


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Štv Sep 19, 2013 9:43 am 
Offline

Registrovaný: Štv Jan 29, 2009 12:12 pm
Príspevky: 116
jozef ano pravdu mas. nechcel som sklznut do audio temy, predsalen je to rezbarske forum a audio fora existuju.
- máš pravdu Trojbodkový. Ale keďže nikto z nás nieje uzulinko špecializovaný, tak si myslím, že už dokončíme to čo sme začali preberať - možno sa to niekomu tiež zíde.

objem vajca je zvoleny podla skusenosti a odporucani. vplyv samotneho tvaru je vsak tazko vyratat.
- asi preto, že Tvar vnútra reprobedne nemá vplyv na zvuk - pokiaľ sa nejedná o extrémy a riešenie typu bass reflex.

ano rad by som prototyp urobil lacnym postupom, na druhu stranu je vsak potrebne dodrzat nejaky vhodny material, pretoze ma samozrejme na zvuk vplyv.
- ver mi, že nemá. Jediný nárok na materiál je ten, že nesmie rezonovať.

po vyrobeni vajca este planujem sa hrat s vnutrom, aby som dosiahol co najlepsie zvukove vlastnosti.
- to vôbec netreba, lebo vnútro musí byť vytlmené vatou alebo čímsi podobným kvôli tzv.stojatým vlnám. Toto nerieš - už to vyriešili akustici pred tebou :)

proste drevo mi prislo ako najschodnejsia cesta.
- zdanie niekedy klame :)
Jozef


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Štv Sep 19, 2013 10:48 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
myslím že pan Josef ví o čem mluví.Když pročítám příspěvky,tak mi přijde na prototyp nejlacinější metoda právě poslepovaná a opracovaná MDF,poněvadž výroba forem na odlévání mi nepřijde jako nejlacinější řešení . MDF má tu výhodu,že nepracuje,žel to obrábění je za trest.Možná poslepování dřeva,stejně jako MDF by bylo řešení.Důležité je po odzkoušení tvaru u prototypu si uvědomit,jakou má mít konečný výrobek povrchovou úpravu.Předpokládám,že bude barven,proto mi MDF přijde nejlepší,pokud by měl mít kresbu dřeva,tak tam by to z hlediska konstrukce nebylo tak jednoduché.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Štv Sep 19, 2013 12:24 pm 
Offline

Registrovaný: Pia Sep 24, 2010 5:53 pm
Príspevky: 7
Bydlisko: ba/ke.sk
jozef, naozaj som chcel smerovat diskusiu k ziskaniu informacie, kolko by to stalo tocenim, ake by boli predpokady. ale aby to zas nevyzeralo, ze som si len namaloval obrazok a hor sa do stavby, tak malinko rozviniem debatu audio smerom.
uzavreta ozvucnica ma za ulohu v maximalnej moznej miere pohltit vlny smerujuce do nej a drzat menic tak, aby negenerovala vlastne vlnenie a aby bola menicu najlepsou oporou. vsetko sa dosiahnut neda a su rozne postupy ako sa k tomu priblizit. aby sa co najlepsie pohltila polovica signalu, ktora smeruje do ozvucnice hra rolu aj tvar (napr. 2 paralelne plochy vyvolavaju vznik stojateho vlnenia). sikovni ludia vyratali, ze vybornym tvarom je gula o urcitom priemere s otvorom oproti menicu a zuzujucim sa "tunelom" - vsetko pre urcitu frekvenciu (http://www.bowers-wilkins.eu/Discover/D ... -Tube.html) - na tomto zaklade potom urobili skvost - b&w nautilus. preto som pisal, ze vyratat ako sa bude spravat tvar vajca je pre mna zlozite - isto su na to algoritmy a aplikacie, s ktorymi by to slo. tvar kvadra s mnou zvolenym menicom je uz odtestovany vela ludmi v roznych variantach - verim im a nebudem to sam skusat - opat by to navysilo naklady. iny pristup mal opat b&w so systemom prism. dalsia vec co sa tyka vonkajsieho tvaru su zalezitosti ako baffle step (to vyratat ide), difrakcie na hranach atd... cize vnutorny a vonkajsi tvar maju vplyv na zvuk. tu si myslim, ze 3d tlac prinesie velke zmeny, budu sa dat urobit sofistikovane pasce na signal vyzareny do ozvucnice. ina tema je bassreflex, transmission line atd. ja som nateraz zvolil uzavretu s tym, ze by bola moznost to zmenit na bassreflex ustiacu vzadu.
zatlmenie vnutra je dalsia kapitola.
co sa tyka materialu ozvucnice, opat ma samozrejme vplyv na zvuk. slovami odbornikov: The ideal loudspeaker enclosure will be highly rigid, highly damped, and monotonic. (viac napr. http://www.wilsonaudio.com/company_exce ... ials.shtml) a to sa dosahuje opat roznymi sposobmi.
no a v neposlednom rade su naklady, vykonatelnost, vzhlad...
cize by som rad nechal urobit, alebo urobil ozvucnicu rovno v tvare vajca. rozhodujem sa len akym sposobom a aky material. bol uz aj taky navrh, ze to zlepim z prsetnov a vzniknute schody zakryjem tmelom alebo niecim.
ak sa teda mam posunut dalej, tak potrebujem vstupne info co sa da za aku cenu.
mozno by sa niekto nasiel, kto by take vajce ponal ako vyzvu a vytocil by "umelecke dielo", ktore by aj hralo (az to bude overene na niecom lacnejsom). naozaj neviem co obnasa opracovanie zlepenych prstencov, alebo vytocenie z niekolkych kusov, alebo nebodaj z jedneho kusu dreva.
pavel povrchova uprava moze byt farba/lak to v pripade mdf, alebo len lak ak by to bolo drevo. imitacia dreva nie je moj styl, to sa mne nepaci. pri prstencoch je tiez riziko, ze to trochu popracuje, ked to uz bude nalakovane a vzniknu vady. aj na to som bol upozorneny - povrchova uprava bude zvolena optimalna pre material a nemam v tom smere vyhraneny nazor.

_________________
ak neuvediem inak, tak pisem svoj nazor


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Štv Sep 19, 2013 7:13 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
To je přesně,co jsem předpokládal,že výrobek bude barven,poněvadž kresba dřeva by vzhledem k výslednému celku nebyla vhodná.Proto bych volil MDF,která je dostatečně hutná vzhledem k ozvučnici a hlavně nepracuje.Vhodné by bylo optat se v okolí u firem,co používají NC stroje např.na výrobu kuch.dvířek aj.Víme všichni,že nejdražší je stroj naprogramovat a samotný pracovní výkon již tolik práce nezabere.Osobně bych volil tuto cestu,protože poslepovat polotovar již tolik času a práce nezabere a NC stroj by udělal i osazení na obou půlkách ohledně následného slepení,takže výsledný výrobek by byl naprosto přesný,což si myslím že vzhledem k rovnoměrnému lámání vln je žádoucí.Jen netuším,kolik by si firma vzala za naprogramování a samotný pracovní úkon.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Štv Sep 19, 2013 8:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
Já bych použil pštrosí vejce, a je po ptákách.Radim.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Uto Nov 05, 2013 9:18 pm 
Offline

Registrovaný: Sob Máj 28, 2011 9:59 pm
Príspevky: 54
Řekl bych, že u výroby soustružením nebude možné udělat přesnou tloušťku stěny a dokonce nebude ani možné ji mít všude stejnou. Mán dojem, že s akustikou by to mohlo zahýbat.
Jarda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Nov 06, 2013 10:48 am 
Offline

Registrovaný: Štv Jan 29, 2009 12:12 pm
Príspevky: 116
Jaroslav Machaj píše:
...nebude možné udělat přesnou tloušťku stěny a dokonce nebude ani možné ji mít všude stejnou. Mán dojem, že s akustikou by to mohlo zahýbat.
Jarda

Ver mi - pokiaľ stena bude "festovná", t.j. nebude kmitať - a to pri tvaru vajca možno ani nieje možné - a bude mať po opracovaní okolo 6 mm, tak to "nezahýbe" s akustikou...
Čiže kľudne by to mohlo byť sústružené.
Čakal som či bude táto téma ešte živá. Keďže je, tak ja by som to riešil takto:
zohnal by som - v najhoršom prípade aj kúpil :) platňu napr. 10 - 20 mm hrubej preglejky a na tú by som rozkreslil kruhy o hrúbke povedzme 10 mm (s rezervou na brúsenie) alebo aj menej. Keďže je to vajce, kreslil by som aj kruh do kruhu - bola by lepšia vyťažitelnosť materiálu. Vyrezával by som to kmitavou pílkou s dodržaním škmého rezu - tak, ako sa budú kruhy ukladať na seba, čiže len kruh s najväčším priemerom by bol s kolmým rezom. A potom to iba zlepiť - povedzme na dva krát, aby sa to lepšie opracovávalo a zbrúsiť zvonku aj zvnútra. Aj vzhľadovo by to nemuselo zle vyzerať - ako vajce od zebry :)
Jozef


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Nov 06, 2013 7:45 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 01, 2012 6:31 am
Príspevky: 92
Bydlisko: Letovice
hurdox píše:
Jaroslav Machaj píše:
...nebude možné udělat přesnou tloušťku stěny a dokonce nebude ani možné ji mít všude stejnou. Mán dojem, že s akustikou by to mohlo zahýbat.
Jarda

Ver mi - pokiaľ stena bude "festovná", t.j. nebude kmitať - a to pri tvaru vajca možno ani nieje možné - a bude mať po opracovaní okolo 6 mm, tak to "nezahýbe" s akustikou...
Čiže kľudne by to mohlo byť sústružené.
Čakal som či bude táto téma ešte živá. Keďže je, tak ja by som to riešil takto:
zohnal by som - v najhoršom prípade aj kúpil :) platňu napr. 10 - 20 mm hrubej preglejky a na tú by som rozkreslil kruhy o hrúbke povedzme 10 mm (s rezervou na brúsenie) alebo aj menej. Keďže je to vajce, kreslil by som aj kruh do kruhu - bola by lepšia vyťažitelnosť materiálu. Vyrezával by som to kmitavou pílkou s dodržaním škmého rezu - tak, ako sa budú kruhy ukladať na seba, čiže len kruh s najväčším priemerom by bol s kolmým rezom. A potom to iba zlepiť - povedzme na dva krát, aby sa to lepšie opracovávalo a zbrúsiť zvonku aj zvnútra. Aj vzhľadovo by to nemuselo zle vyzerať - ako vajce od zebry :)
Jozef


Přiznám se,že tento způsob se mi moc vhodný nezdá.Nevím jakou máte zkušenost s obráběním překližky,ale brousitelnost křižných vrstev překližky,ještě k tomu zešikma a od ruky - to znamená vše, jen ne rovnoměrnost a plynulost.Dále řezání překližky přímočarou pilou a ze šikma je naprosto totéž,co jsem psal o broušení.Pilka vyžaduje ostrý pil.list a stejně bude mít časem snahu podřezávat,-záleží velmi mnoho na zručnosti obsluhy.Jak jsem již psal výše,osobně bych raději zvolil MDF již kvůli vynikající obrobitelnosti,jemné homogennosti a konečný tvar po obroušení bych napustil nejprve penetrační vrstvou ohledně velké nasákavosti a poté klasicky bud´nalakoval,nebo nabarvil,protože povrchovka dá povrchu tu patřičnou pevnost a tvrdost,což z hlediska ozvučení a rezonance je žádoucí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: ozvucnica v tvare vajca
PoslaťNapísal: Str Nov 06, 2013 8:41 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 17, 2009 6:44 pm
Príspevky: 61
Bydlisko: břeclavsko
Radim Kocián píše:
Já bych použil pštrosí vejce, a je po ptákách.Radim.



Já bych vzal kus čerstvýho dřeva a normálně to vytočil, nejspíš by to bylo po vyschnutí "trochu" nepravidelné, nevím jak by to hrálo, ale dekorace by to byla jistě pěkná :wink:


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com