Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 5:38 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1051 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Pon Máj 11, 2015 8:19 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Jan 28, 2013 7:46 pm
Príspevky: 97
Larix píše:
Ale dělat takhle třeba nějakou dózu s pokličkou je asi nemožné, to jsem teda zatím dělal jen ze suchého dřeva, tam mě zase zaskočilo že i když to byly vyschlé výřezy třeba i 13 let, že se to po opracování taky trochu hnulo, ale to už jen minimálně, skoro nepozorovatelně. Teda u lípy, švestka se zkroutila trochu víc, ale taky v mezích použitelnosti.
Jakub


Jemné pokroucení u vyschlého dřeva znám... Dělal jsem taky dózu ze zaručeně vyschlého dřeva a ono se to po pár hodinách po konečném opracování trošičku zdeformovalo (víčko už nešlo tak lehce nasadit). Je to podle mě tím, že v dřevě vzniká během schnutí pnutí, které se při opracování sice uvolní ale asi ne všechno a pak to dělá trošku binec...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Uto Máj 12, 2015 7:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
u větších a mohutnějších a praskavých dřev jsem dost opatrny, ale takový dub, je lala.


Tož nazdar náčelníku, ale te větě nerozumím, zvlášť tomu konci. Buď Ti uteklo pismenko, anebo mi prosím vysvětli co jsi tim chtěl říct, páč mám ještě ty dvě dubové polena v záloze a čekají na zpracování.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Uto Máj 12, 2015 9:07 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
vysvětlení pro severské kmeny:
lala - je jižanský bojový pokřik, když jde něco dobře. takže přeloženo do češti, jako že s písní na rtech 8) lala=tralala

dub, se příliž nekroutí a nepraská (pokud praskliny již nemá) dobře vysychá a až na to že se při práci občas trochu štípe, je s ním práce dobrá, kůra u čerstě pokáceného dřeva dobře drží a pokud se vybere kus, kde není kůra (borka) příliš vysoká, je práce prostě lala
oproti třeba čerešni, kde dřevo se sice dobře soustruží, ale pásikatá kůra je pěkný prevýt a tedy kurovky z tohoto dřeva patří do skupiny ne-lala

snad jsem tedy bojový pokřik vysvětlil dostatečně názorně a bude odednešní půlnoci znít napříč ČR ostravské pánve nevyjímaje!

tedy! LALA :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Pon Máj 18, 2015 9:43 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Okt 22, 2013 4:56 pm
Príspevky: 76
Bydlisko: Mirošovice
gurt píše:
Michal postup je zajímavý a fandím tomu.
teď jiná otázka, někdo po vás něco chce vyrobyt, necháte ho rok a půl čekat? do mikrovlnky to nevleze, sušárnu nemáte.....
gurt:)


Pokud mám objednávku na misky či vázy tak zásadně točím z kupovaného dřeva buď z jednoho kusu nebo z lepeneho či vrstveného dřeva.Podle objednavky. Zaručuje mi to určitou kvalitu výrobků. V prodejne prolejzám fošny a vybírám ty s pěknou kresbou. Ted testustuji misky z lepenych pruhů různých barev drevin a taky lepené dýhy vrstvené na sebe na požadovanou tlouštku. Lepene maji velkou nevýhodu, že lepidlo strašně tupý struhy. Pokud točím z mokrého tak jedině na dlouhodobý sušení pro soukromé účely. i když je pravda že zminula jsem je všechny po dvou letech sušení udal.

Pak by mě zajimalo jaká je životnost ložisek na soustruhu ds900 od promy začínájí nějak divne hucet.
Tlačí me to neustále překračovat max průměr soustruhu vretenik mám natočeny o 45stupnu ven a podeprenou opěrku nohou k zemi. Zatím jsem někde na 35-40cm ale asi to je limit čínského stroje. Velké těžké věci se už bojím kdy mě navštíví nebo kdy mi něco uteče oknem z dilny.
Budu se muset pustit do stavby něčeho robustního a hlavně většího.

_________________
Nemám čas ztrácet čas


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Sob Máj 23, 2015 5:18 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Leje a je zima a tak dělám pořádky.
Chtěl jsem udělat pořádek v polotovarech misek, když tady o tom teď mluvíme.
Chtěl jsem je snést všechny na jednu hromadu a vyfotit pro zajímavost.
V dílně jich čeká suchých na dokončení 60, v garáži 45, na půdě 150-160, všechny jsem je ani nepřerovnal, jak jsem pvůdně chtěl, natož snést na jednu hromadu.

Takže si upřímně myslím, že to nikdy nedotočím.
Ale jak říká Peter Hromek, je potřeba stále cvičit,
beru tedy to točení mokrého dřeva a vytváření dalších a dalších potovarů "na sklad" jako cvičení.

Kolik misek prasklo při sušení, že se nedají dotočit jsem nepočítal, ale je jich jen pár.

Kamarádi, cvičte, točte.
U misek s přírodním okrajem, ať už s kůrou či bez ní, považuji za nejvhodnější vytočit hned slabostěnku a po vysušení jen dobrousit.
I tak už mám i zopár takových na dobroušení v krabici. Na NĚKDY INOKEDY.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Máj 24, 2015 8:03 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 07, 2014 1:45 pm
Príspevky: 137
Ahoj Jirko,

jak že dlouho už ty polotovary vyrábíš? Celkem slušná hromádka :))

D.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Máj 24, 2015 9:43 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Ahoj Davide,
už roky, ale tohle je z tohoto tisíciletí :-).Asi tak za posledních 5-7let.
Dnes jsem objevil v dílně dalších 15 polotovarů a 5 v garáži ve skříni,
6 jsem vytočil včera a dnes, takže se blížím té třístovce,
stejně ale se nepustím do dodělávek, dokud je z čeho mokrého, a to tak nějak je pořád.
Dá se ještě z hlohu, který už mám rok a vytvořila se jen jedna hlavní trhlina, takže super,
no a ten jilm, no a ještě nějaký ořech a mám pocit, že jak jsem jednu dobu neměl co roztočit, tak teď věřím, že mokrého bude stále dost.Jen se musí usilovat.

Přeji vám všem kamarádi hodně radostí z točení.

A mne berte jako odstrašující příklad. Určitě se nezahlťte polotovary, jako já.
A těším se na vás na všechny u Jaríka, snad mi to vyjde také.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Pia Jún 19, 2015 2:59 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Okt 31, 2014 6:51 am
Príspevky: 157
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Hezky den kamaradi.Nekde jsem tu četl neco o soutruzeni nebo drzeni struhu na jedne hodine (prominte jestli nejak komolim),vysvetli mi nekdo co to je?Zdenda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 21, 2015 8:29 am 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
Zdenek Svoboda píše:
Hezky den kamaradi.Nekde jsem tu četl neco o soutruzeni nebo drzeni struhu na jedne hodine (prominte jestli nejak komolim),vysvetli mi nekdo co to je?Zdenda


Pokud se někde použije orientace podle hodin, pak se rotující předmět považuje za ciferník, kdy 12hodin je nahoře, 6 hodin dole, 3 hodiny vpravo a 9 hodin vlevo.
Co se týče držení struhu na jedné hodině, to nechápu - obvykle se soustruží v oblasti 9 hodin, zvlášť, když soustruhy bez možnosti reverzace otáček točí proti směru hodinových ručiček.
Jindra


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 21, 2015 3:24 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Jan 28, 2013 7:46 pm
Príspevky: 97
Zdenek Svoboda píše:
Hezky den kamaradi.Nekde jsem tu četl neco o soutruzeni nebo drzeni struhu na jedne hodine (prominte jestli nejak komolim),vysvetli mi nekdo co to je?Zdenda


Sám takto soustružit neumím, ale viděl jsem myslím Gurta na srazu, jak takto soustružil miskovitý tvar v čelním dřevě pomocí vřetenového struhu... Přišlo mi to celkem nebezpečné, ale asi se pletu. Adam by k tomu určitě řekl více.
Trošku to jde vidět i na tomto videu (https://www.youtube.com/watch?v=H_-wUeV55_U), kde v čase 2:45 pán začíná soustružit vnitřek kalíšku. Není to úplně na jedné hodině, spíš bych řekl na "dvanácté hodině".
Asi to při volné chvilce taky vyzkouším.
Mějte se


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 21, 2015 6:13 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Okt 31, 2014 6:51 am
Príspevky: 157
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Diky moc,Zdenda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 21, 2015 6:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Sep 22, 2011 12:36 pm
Príspevky: 164
Bydlisko: Veľký Krtíš
Zdenek Svoboda píše:
Hezky den kamaradi.Nekde jsem tu četl neco o soutruzeni nebo drzeni struhu na jedne hodine (prominte jestli nejak komolim),vysvetli mi nekdo co to je?Zdenda

Ahoj!
V Nemecku jeden pán predvádzal niečo takéto:

1. začal "klasicky"
2. prešiel plynulo cez stred
3. a s pootočením struhu sa dostal do záberu na druhej strane.

Všetko bez reverzovania otáčok. Struh iba rukou pritláčal o opierku, triesku bral minimálnu. Nevenoval som tomu však zvýšenú pozornosť, nakoľko som v tom nevidel nejaké praktické využitie, pekné a zaujímavé na predvádzačku, no inak .... Tak neviem, či sa sústružením na "jednej hodine" myslí práve toto.

Peter


Prílohy:
Na 1-2 hodinách.jpg
Na 1-2 hodinách.jpg [ 31.9 KiB | Zobrazené 13235 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 21, 2015 8:43 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Zdenek Svoboda píše:
Hezky den kamaradi.Nekde jsem tu četl neco o soutruzeni nebo drzeni struhu na jedne hodine (prominte jestli nejak komolim),vysvetli mi nekdo co to je?Zdenda


Umí to Gurt s vřetenovým struhem v čelním dřevě.
Já se zatím mám moc rád, než abych to zkoušel :-)
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 21, 2015 8:51 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Okt 31, 2014 6:51 am
Príspevky: 157
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Ahojky.Myslim ze otom nekde psal gurt.
No ja ted zkousel delat číší nebo poharek z kulatiny a protože jsem vnitřek nechal naposled,nešel my ten vniřek vubec vybrat a pořad my to uletavalo.Jeste bych se chtel zeptat .Protoze si chci koupit nejaky nastavec na struh na dutiny.Co je lepší ?Haček nebo prstynek ?Maji ted na Drevorezbe http://www.drevorezba.cz/kategorie.aspx ... gorie=4743
Ja nejsem schopen ci to vyrobit ,aspon ne ty spicky.
A uz jsem ve fazi že bych se do misek ajinych hlubších vecí potřeboval nejaklepe dostat.
Zdenda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustruzeni dreva
PoslaťNapísal: Ned Jún 28, 2015 7:48 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Júl 13, 2013 9:04 am
Príspevky: 64
Ahoj všichni,
opět prosím o radu, ráda bych si vyrobila svůj otvírák, vývrtku, popř. i škrabku prostě všemožné náčiní do kuchyně. Dřevo mám v tom problém nevidím, jen nevím kde sehnat ty kovové části, poradíte mi někdo?


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 1051 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 13 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com