Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:41 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 217 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústružením
PoslaťNapísal: Pon Dec 07, 2015 3:13 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Po dohode s Adamom si dovoľujem otvoriť toto vlákno, kde je možné debatovať o tom ako získavať drevo a čo s ním robiť ešte pred tým ako skončí v sústruhu...

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Pon Dec 07, 2015 3:24 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
A hneď pridám aj prvý príspevok:
Kamarát sa mi medzi rečou zmienil, že u synovca na záhrade pílili nejaké stromy s tým že to skončí u neho v peci. Hneď som spozornel a spýtal som sa aké to boli stromy, že vraj asi nejaká jabloň a hruška. Tak som požiadal, nech to ešte neštiepa, že sa na to prídem pozrieť. Včera som sa k nemu konečne dostal a keď som to videl, hneď mi bolo jasné že naprázdno domov nepôjdem. Nakoniec auto sedelo na ceste ako kačica a výsledok je na obrázku, pre lepšiu predstavu - ten zdravý klátik vľavo dole má v priemere 23 - 25 cm.
K sústruhu sa dostanem počas zimy len sporadicky, takže moja otázka znie, ako si to drevo predspracovať než ho uložím do sucha, aby nepopraskalo ako chce ale tak ako to bude vyhovovať mne? Naštiepať na polovice? Alebo nejak inak?


Prílohy:
hruska_jablon.jpg
hruska_jablon.jpg [ 143.67 KiB | Zobrazené 22307 krát ]

_________________
Štefan
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Pon Dec 07, 2015 10:11 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Štefan! Super a najdoležitejší počin, že drevo skončí v Tvojej peci a nie v peci príbuzného, alebo známeho :lol:
Ja by som to reťazovou pilou rozrezal napolovic a zatrl okraje, ak to je aspoň 45-50 cm dlhé, snaď z toho niečo použiješ ... na točenie, inak ... príjemné teplo
Štefan ;-)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 8:55 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Ak by som tým hrubším klátikom so zdravým stredom zrezal kraje tak ako je na obrázku, ako sa to bude správať pri sušení? Klátiky sú dlhé tak do pece, cca 30 cm, snáď by sa z nich po zrezaní koncov mohlo 20 cm využiť...
Akou farbou je najlepšie zatrieť konce? Niekde som čítal že najlepšie latexom, ale ten momentálne nemám, zato mám dosť zbytkov akrylátovej farieb z čias keď sme zariaďovali detskú izbu, alebo by sa určite našli zbytky syntetiky, prípadne mám aj malú bandasku acetónky, čo som dostal od známeho, ktorý ju používa vo firme na striekanie.


Prílohy:
zrezanie.jpg
zrezanie.jpg [ 24.28 KiB | Zobrazené 22247 krát ]

_________________
Štefan
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 9:22 am 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Š.J. píše:
Ak by som tým hrubším klátikom so zdravým stredom zrezal kraje tak ako je na obrázku, ako sa to bude správať pri sušení? Klátiky sú dlhé tak do pece, cca 30 cm, snáď by sa z nich po zrezaní koncov mohlo 20 cm využiť...
Akou farbou je najlepšie zatrieť konce? Niekde som čítal že najlepšie latexom, ale ten momentálne nemám, zato mám dosť zbytkov akrylátovej farieb z čias keď sme zariaďovali detskú izbu, alebo by sa určite našli zbytky syntetiky, prípadne mám aj malú bandasku acetónky, čo som dostal od známeho, ktorý ju používa vo firme na striekanie.



potrebuješ odstraniť pnutie zo stredu, takto Ti to popraská ako trámy na krove
používám akékoľvek vodou riediteľné zvyšky, drevo je mokré, syntetika sa mi na mokré neosvedčila :(
Št


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 10:40 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
S tou priľnavosťou nevodných farieb na mokré drevo na to nenapadlo, a pritom je to tak jednoduché a prirodzené... :-)

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 4:14 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Jún 24, 2015 5:16 pm
Príspevky: 96
Š.J. píše:
S tou priľnavosťou nevodných farieb na mokré drevo na to nenapadlo, a pritom je to tak jednoduché a prirodzené... :-)

Štefan, já myslím, že to prdne středem tak jak tak. Mi se osvědčila na konce fermež. Tady je to těžká věc. Nejlépe udělat polotovar.
Zdar tvé práci Karel


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 4:18 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Okt 31, 2014 6:51 am
Príspevky: 157
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Hezky den kamaradi.
I ja pridam malej serialek pripravy a skladovani dreva.
Sbiram hlavne sousky na stojato a padle kmeny nebo si je ulozim do vlhka a stinu na par mesicu.Pridavam par fotecek.toto drevo jen podelne narezu a ulozim na stinne misto,nic nenatiram.Hlavne aby na drevo neslo slunce.Z takto vytezeneho,a ulozeneho dreva v podstate hned delam misky a skoro se nehnou .
PS:omluvte řazeni fotek je to od konce .
Zdenda


Prílohy:
WP_20151208_0099.jpg
WP_20151208_0099.jpg [ 217.1 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0088.jpg
WP_20151208_0088.jpg [ 216.79 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0066.jpg
WP_20151208_0066.jpg [ 261.44 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0077.jpg
WP_20151208_0077.jpg [ 233.65 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0055.jpg
WP_20151208_0055.jpg [ 262.54 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0044.jpg
WP_20151208_0044.jpg [ 250.25 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0033.jpg
WP_20151208_0033.jpg [ 292.51 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
WP_20151208_0011.jpg
WP_20151208_0011.jpg [ 293.92 KiB | Zobrazené 22227 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 5:30 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
[quote="Š.J."]Ak by som tým hrubším klátikom so zdravým stredom zrezal kraje tak ako je na obrázku, ako sa to bude správať pri sušení? Klátiky sú dlhé tak do pece, cca 30 cm, snáď by sa z nich po zrezaní koncov mohlo 20 cm využiť...

Taky si myslím, že to praskne i po přířezu, protože to bude hrubé a bude pořád velký rozdíl mezi pnutím ve středu a na okraji. Souhlasím s tím, že daleko větší šance je pokud si rychle uděláš polotovary se stěnou kolem 1cm. Pokud bys chtěl nechat dřevo vcelku na proschnutí, tak alespoň kusy kolem 1,2 m, kdy potom odřežeš prasklé konce, ale zbytek pak musíš stejně rychle zpracovat na polotovary - podle počasí a dřeva tak do 10-ti dnů, protože praská dál ( stále není vyschlé v celém průřezu, mám dojem, že dřevo schne 1 cm/rok, což znamená, že 30 cm kmen je bez pnutí tak za 15 let. ). Já jsem nechal dub průměru 30cm stát v neodkorované metrové kulatině půl roku a pak najednou zpracoval a je bez prasklin.

U Zdenka je to jasné, u soušek a padlých kmenů vcelku už po těch letech co to leželo na zemi je dřevo vyschlé a pnutí tam není. Zejména, když je to ještě napadené houbou. Rychle je třeba zpracovat čerstvé dřevo. Kdybych se někde poblíž svého bydliště objevil s pilou v lese, tak do půl hodiny je tam zásahovka s majitelem lesa. Tu možnost Ti Zdenku závidím.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Uto Dec 08, 2015 7:16 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Vzhľadom na krátke dni a rýchle stmievanie som si vyskúšal novú disciplínu - pílenie reťazovkou v interiéri. Ešte že je tá reťazovka elektrická... :-)
Plánujem urobiť aj nejaké polotovary, len musím najprv spojazdniť homemade pásovku, ktorá inštaláciou sústruhu prišla o svoje miesto a teraz neviem kam s ňou...


Prílohy:
drevo.jpg
drevo.jpg [ 75.51 KiB | Zobrazené 22209 krát ]

_________________
Štefan
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Str Dec 09, 2015 1:19 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Zdenek Svoboda píše:
Hezky den kamaradi.
I ja pridam malej serialek pripravy a skladovani dreva.
Sbiram hlavne sousky na stojato a padle kmeny nebo si je ulozim do vlhka a stinu na par mesicu.Pridavam par fotecek.toto drevo jen podelne narezu a ulozim na stinne misto,nic nenatiram.Hlavne aby na drevo neslo slunce.Z takto vytezeneho,a ulozeneho dreva v podstate hned delam misky a skoro se nehnou .
PS:omluvte řazeni fotek je to od konce .
Zdenda


Zdeňo,
hezký archiv,
to jsi se nám pěkně vypracoval :-)
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Str Dec 09, 2015 1:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Š.J. píše:
Vzhľadom na krátke dni a rýchle stmievanie som si vyskúšal novú disciplínu - pílenie reťazovkou v interiéri. Ešte že je tá reťazovka elektrická... :-)
Plánujem urobiť aj nejaké polotovary, len musím najprv spojazdniť homemade pásovku, ktorá inštaláciou sústruhu prišla o svoje miesto a teraz neviem kam s ňou...


Když máš řetězovku, nepotřebuješ pásovku :-)
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Pia Jan 29, 2016 2:47 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Tak som sa konečne dostal aj k sústruženiu, vyskúšal som si spracovať tú čerstvú jabloň o ktorej píšem vyššie. V jednom z dvoch kúskov spracovávaného dreva boli červíky - asi larvy nejakého tesárika. To čo z nich zostalo po centrifúge pri sústružení som dorazil sušením v mikrovlnke.
Moja otázka znie, či mám niečo robiť s ostatným nespracovaným drevom. Odstrániť kôru a napadnuté drevo dať preč? Môže sa chrobák rozšíriť aj do ostatného nenapadnutého dreva, prípadne do krovu drevárne?

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Pia Jan 29, 2016 3:58 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Š.J. píše:
Tak som sa konečne dostal aj k sústruženiu, vyskúšal som si spracovať tú čerstvú jabloň o ktorej píšem vyššie. V jednom z dvoch kúskov spracovávaného dreva boli červíky - asi larvy nejakého tesárika. To čo z nich zostalo po centrifúge pri sústružení som dorazil sušením v mikrovlnke.
Moja otázka znie, či mám niečo robiť s ostatným nespracovaným drevom. Odstrániť kôru a napadnuté drevo dať preč? Môže sa chrobák rozšíriť aj do ostatného nenapadnutého dreva, prípadne do krovu drevárne?


NECH BROUKA ŽÍT ! :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Drevo na sústruženie - získavanie, príprava pred sústruž
PoslaťNapísal: Sob Jan 30, 2016 8:06 am 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
Š.J. píše:
Tak som sa konečne dostal aj k sústruženiu, vyskúšal som si spracovať tú čerstvú jabloň o ktorej píšem vyššie. V jednom z dvoch kúskov spracovávaného dreva boli červíky - asi larvy nejakého tesárika. To čo z nich zostalo po centrifúge pri sústružení som dorazil sušením v mikrovlnke.
Moja otázka znie, či mám niečo robiť s ostatným nespracovaným drevom. Odstrániť kôru a napadnuté drevo dať preč? Môže sa chrobák rozšíriť aj do ostatného nenapadnutého dreva, prípadne do krovu drevárne?




Najlepšou odpovedou je spracovať ,no druhou strankou mince ja že dierka po "kolegovi drevospracovatelovi " nieje vždy na škodu :D .Ak by som však chcel drevo uložit na dlhši čas určite odkôrnit ,pripadne ošetriť nejakou lahkou chemiou . Drevospracovatelske chobaciky nakladu potomstvo do väčšinou čerstvo spíleneho alebo dlhšie uloženeho dreva na poveternosti a pod kôru .Do sucheho malokedy s vynimkou dreva s silnou vrstvou beloveho dreva ktore môže byt aj odkôrnene.To dokonca aj do dreva narezaneho a v klietke uloženeho .Drevo krovu by som určite ošetril chemiou už len z praktickych dôvodov nakolko sa predpoklada dlhodobe využitie. Ak však chrobačiky najdu vhodne podmienky zostava len rýchlo spracovať Ernest


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 217 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 19 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com