Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:18 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 454 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Ned Jan 17, 2016 6:58 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
http://www.tumlikovo.cz/rubriky/materia ... oceli-hss/

Pro Zdendu.
Ušetřil jsem Gurtovi ty večerníčky. I když o samotných vlastnostech, jako jak to jde nabrousit a jak to drží ostří ve dřevě, to je jiná kapitola.
Není to, co je nejlepší pro kov, nejlepší i pro dřevo.
Hezké počteníčko
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Ned Jan 17, 2016 7:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Okt 31, 2014 6:51 am
Príspevky: 157
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
jiri tovarys píše:
http://www.tumlikovo.cz/rubriky/materialy/nastrojovematerialy/rychlorezne-oceli-hss/

Pro Zdendu.
Ušetřil jsem Gurtovi ty večerníčky. I když o samotných vlastnostech, jako jak to jde nabrousit a jak to drží ostří ve dřevě, to je jiná kapitola.
Není to, co je nejlepší pro kov, nejlepší i pro dřevo.
Hezké počteníčko
jirka

Diky Jirko


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Uto Feb 09, 2016 8:11 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Okt 31, 2014 6:51 am
Príspevky: 157
Bydlisko: Benešov nad Ploučnicí
Zdravim kamaradi.
Potrebuji radu nebo zhodnotit co si o tom myslite.Takže:
Protože se spatne dostavam do vnitrku misek kdyz je miska trosku klenuta.Napadlo mne jak by to slo kdybych urizl treba 2-3 cm dutinoveho struhu a udelal to na kloub abych si to mohl ohnout a ziskat uhel abych se lepsi dostal po stene misky.Mozna to je blbost .Co mi na to reknete?
Hlavne mne neukamenujte.
Zdenda


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Uto Feb 09, 2016 10:26 pm 
Offline

Registrovaný: Ned Okt 23, 2011 1:11 pm
Príspevky: 417
Bydlisko: BRNO
Zdenek Svoboda píše:
Zdravim kamaradi.
Potrebuji radu nebo zhodnotit co si o tom myslite.Takže:
Protože se spatne dostavam do vnitrku misek kdyz je miska trosku klenuta.Napadlo mne jak by to slo kdybych urizl treba 2-3 cm dutinoveho struhu a udelal to na kloub abych si to mohl ohnout a ziskat uhel abych se lepsi dostal po stene misky.Mozna to je blbost .Co mi na to reknete?
Hlavne mne neukamenujte.
Zdenda


Zdendo zdar, už se těším,až se někdy potkáme a pokecáme, ne jenom dva člověci, ale všichni naklonění tvorbě!! bojuji s vnitřkem dutých misek dnes a pořad a jestli se Ti povede to, co píšeš, bude to paráda!Asi by to mělo jít ! Jenom nevím, jak to opřít, aby se to nekousalo, protože to s kloubem asi nepůjde naklopit :-(
měj se hezky Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Str Feb 10, 2016 8:14 am 
Offline

Registrovaný: Uto Aug 04, 2015 5:29 pm
Príspevky: 23
Bydlisko: Lučenec
Zdendo, ak máš elswortha tak na dno sa ťažko dostáva ak je hlboko to máš pravdu. Na to potrebuješ niečo takéto v vačším uhlom ostria (60°a viac):
https://www.google.sk/search?q=traditio ... bowl+gouge


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Štv Feb 11, 2016 8:08 am 
Offline

Registrovaný: Sob Nov 10, 2012 6:53 pm
Príspevky: 216
Zdenek Svoboda píše:
Zdravim kamaradi.
Potrebuji radu nebo zhodnotit co si o tom myslite.Takže:
Protože se spatne dostavam do vnitrku misek kdyz je miska trosku klenuta.Napadlo mne jak by to slo kdybych urizl treba 2-3 cm dutinoveho struhu a udelal to na kloub abych si to mohl ohnout a ziskat uhel abych se lepsi dostal po stene misky.Mozna to je blbost .Co mi na to reknete?
Hlavne mne neukamenujte.
Zdenda


Nazdar Zdenku.
Jestli jsem Tě správně pochopil, potřebuješ soustružit "za roh", kam není přímo vidět. Pokud nástroj nějak ohneš, vznikne ti kroutící moment okolo osy struhu a neudržíš to v ruce. Proto musíš použít dvakrát ohnutý nástroj - tzv.labutí krk, aby břit zůstal v ose struhu a v záběru se nekroutil. Když pohledáš na tomto vláknu, určitě najdeš nějaké obrázky na téma labutího krku.
Zdraví Jindra


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Ned Feb 28, 2016 7:51 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 07, 2014 1:45 pm
Príspevky: 137
Ahoj,

dostal jsem se k Radecu 32x8x250, tak si delam skrabak - jediny problem je, ze to neni plochac, ale klasicky upichovak, takze je koso. Ale snad to nebude vadit.

Prace s tim hrozna - hrube opracovani karbinou, ale spalil jsem u toho 2 kotouce :)

David


Prílohy:
IMG_20160228_171615_new.jpg
IMG_20160228_171615_new.jpg [ 183.83 KiB | Zobrazené 12827 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Feb 29, 2016 11:12 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Takisto som kúpil cez Aukro upichovacie Radeco v domnienke že je to plocháč, 25x6x200 mm, nakoniec z toho bola hrúbka 5,75 mm na jednej a 4,25 mm na druhej strane. Jeden struh som riešil aj s výrezom na zarazenie do rúčky, druhý som už riešil ako je na obrázku, nechcelo sa mi s tým drbať a takisto som mal obavy z oslabenia a prípadného zlomenia struhu. Ešte to nie je dokončené, zatiaľ je urobený len hrubý nábrus na 36-ke kotúči, treba prebrúsiť drevo, atď. Ale už som s ním skúšal škrabkať, dá sa to...


Prílohy:
struh1.jpg
struh1.jpg [ 38.82 KiB | Zobrazené 12761 krát ]

_________________
Štefan
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Feb 29, 2016 3:06 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Š.J. píše:
Takisto som kúpil cez Aukro upichovacie Radeco v domnienke že je to plocháč, 25x6x200 mm, nakoniec z toho bola hrúbka 5,75 mm na jednej a 4,25 mm na druhej strane. Jeden struh som riešil aj s výrezom na zarazenie do rúčky, druhý som už riešil ako je na obrázku, nechcelo sa mi s tým drbať a takisto som mal obavy z oslabenia a prípadného zlomenia struhu. Ešte to nie je dokončené, zatiaľ je urobený len hrubý nábrus na 36-ke kotúči, treba prebrúsiť drevo, atď. Ale už som s ním skúšal škrabkať, dá sa to...


Chytře vymyšlené.
Upichovák už je takový a možná si z toho mohl udělat dobrý upichovák,
s takovými parametry.
Na scraper je to docela slabé, nesmíš to moc vyložit přes opěrku.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Feb 29, 2016 3:54 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
jiri tovarys píše:


Upichovák už je takový a možná si z toho mohl udělat dobrý upichovák,
s takovými parametry.

jirka


Mám ešte 3, takže šanca na dobrý upichovák tu ešte stále je... :-)

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Feb 29, 2016 7:28 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 07, 2014 1:45 pm
Príspevky: 137
Dobry, 5mm neni moc, ale na srovnani vnitrku misek by melo stacit, i kdyz 10mm by bylo lepsi.. Uz mi to schne, jeste si delam 16mm upichovak nebo bedan, kdyz jsem v tom.. :)

David


Prílohy:
Nuz 2_new.jpg
Nuz 2_new.jpg [ 100.53 KiB | Zobrazené 12744 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Mar 28, 2016 9:51 am 
Offline

Registrovaný: Str Mar 16, 2016 9:55 am
Príspevky: 28
Vážení kolegové, podařilo se mi zakoupit na jednom blešáku sadu starých nožů ještě z dob Ericha Honeckera neblahé paměti... No, nekup to, když to bylo skoro zadarmo... :) Vzhledem k tomu, že se dřevem a s točením vůbec prakticky začínám, mám jenom trochu prehistorické zkušenosti se soustružením oceli (před cca 25 lety na průmyslovce) dovolím se zeptat: bude to k něčemu nebo si to mám dát do vitrínky? Zatím jsem zkusil ohrubovat jeden špalík meruňky, co jsem dostal od kamaráda a celkem to šlo, dneska prubnu trochu jemnější zpracování. Díky, fotky jsou na rajčeti: http://ladis1973.rajce.idnes.cz/soustruh#20160327_221817.jpg a následující. A ještě jeden dotaz: používáte na upínání někdo takovouhle lícní desku? http://www.strojesvoboda.cz/foto/Prislusenstvi/Deska4414%2018,9,13/04414.JPG


Prílohy:
kudly.jpg
kudly.jpg [ 150.52 KiB | Zobrazené 12561 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Pon Mar 28, 2016 6:23 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
ty podre jsem mel, jsou drobnejsi, tedy na jemnejsi praci, ale je to dobra nastrojovka, ty druhe jsem v ruce nemel. zpracovani, je vsak v obou pripadech pro jednoduche pouziti (jak i nazev hobby naznacuje) a robkat sa s tim urcite da.
soustruzek mas moc prijemny, a ta uklizecka co ti to tam kontroluje taky neni spatna :)

jen jestli na tom delas i kov, dej si pozor, olej s jemnym drevnim prachem, je dost dobrej sajrajt. proto dřevňáci moc nemažou, ne že by to neuměli, ale někdy je rez menší zlo....

stran tej upínací desky, ne že by se to nedalo použít, ale spíše na speciality, na bežne soustružení je rozhodně vyhodnější samostředící sklíčidlo. Ti kdo tuto upínací desku vlastní, většinou říkají "nikdy jsem to nepoužil".

vítaj mezi červotoči, nezapomen co jsi se na průmce naučil a přiuč se tomu v čem je dřevo jiné. Potom to bude lala ;)

vše dobré
gurt


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Uto Mar 29, 2016 7:13 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
ladis1973 píše:
Vážení kolegové, podařilo se mi zakoupit na jednom blešáku sadu starých nožů ještě z dob Ericha Honeckera neblahé paměti... No, nekup to, když to bylo skoro zadarmo... :) Vzhledem k tomu, že se dřevem a s točením vůbec prakticky začínám, mám jenom trochu prehistorické zkušenosti se soustružením oceli (před cca 25 lety na průmyslovce) dovolím se zeptat: bude to k něčemu nebo si to mám dát do vitrínky? Zatím jsem zkusil ohrubovat jeden špalík meruňky, co jsem dostal od kamaráda a celkem to šlo, dneska prubnu trochu jemnější zpracování. Díky, fotky jsou na rajčeti: http://ladis1973.rajce.idnes.cz/soustruh#20160327_221817.jpg a následující. A ještě jeden dotaz: používáte na upínání někdo takovouhle lícní desku? http://www.strojesvoboda.cz/foto/Prislusenstvi/Deska4414%2018,9,13/04414.JPG


Ladis,
krásná mašinka, má to někdo štěstí.
Nádhera.
jirka


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: soustružnické struhy - tokárské nože
PoslaťNapísal: Uto Mar 29, 2016 8:58 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 16, 2016 9:55 am
Príspevky: 28
Děkuji za milé odpovědi, dušička jest potěšena :)

Mašinka je sice hezká, ale práce je na ní ještě jak na kostele. Je to přece jen už pradědeček, co nejspíš pamatuje ještě císaře pána, a moc toho tedy k němu k sehnání není. Takže denně trávím nějaký čas na internetu a hledám doplňky a příslušenství, co by mohlo pasovat. To, co mám, tak na základní točení už sice stačí, jak dřevo, tak na kov, ale věci, co jsem zatím ukroutil, do galerie výtvorů zatím rozhodně nepatří a ještě dlouho to lala nebude :)))

Ohledně oleje je to poněkud průšvih, neb má ztrátové mazání a při točení dřeva (ergo vyšší otáčky, cca 1600 s tímhle převodováním a motorem) spotřebovává olej jak ruský dvoutakt. Krapet nedomyšleno při nákupu. Takže kocour uklízeč (pan Zikmund, liška jedna ryšavá, by se děsně urazil, kdyby se dozvěděl, že o něm někdo tvrdí, že je kočka :D) se musí holt snažit. Zatím sice místo práce nejraději okusuje různé kabely a bowdeny, co se válejí po dílně, ale to jen tak na okraj...

Dovolím se zeptat a poprosit, zda je tu někdo ze severočeského kraje, ideálně okolí Teplice/Ústí/Děčín, kdo by byl ochotný se občas věnovat nějakou tu chvíli začátečníkovi, poskytl nějakou případnou konzultaci, okouknutí jak se se dřevem dělá, abych jen nevyráběl třísky a prach, ukázal nějaké fígle ohledně broušení nožů atp. Internet a samostudium je fajn, ale reál je něco jiného. Díky moc předem.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 454 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com