Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:51 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 213 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Uto Jún 28, 2016 1:42 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 16, 2016 9:55 am
Príspevky: 28
Milí kolegové, konečně jsem se po dlouhých týdnech na chvíli urval od práce a šel si vyčistit hlavu ke stroji. Na fotce moje včerejší, zatím ještě ne komplet hotová "prvnička". Točeno ze staré, léta uleželé borové fošny (válelo se mi to na chatě ve dřevníku, lepší materiál zatím nemám k dispozici), průměr 200mm, tloušťka 33mm. Samozřejmě je ten povrch nekonzistentní až běda, tudíž bych rád poprosil o tip, čím to ještě srovnat, aby to k něčemu aspoň trochu vypadalo - pokud to u tohoto materiálu vůbec jde... Šmirgl? Nebo vykartáčovat? Čím? Díky předem moc.


Prílohy:
miska.jpg
miska.jpg [ 159.14 KiB | Zobrazené 14136 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 04, 2016 5:52 am 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 04, 2016 4:49 am
Príspevky: 9
Ahojte.

Som začiatočník v sústružení dreva a mám v pláne robiť malé poldecáky alebo nejaké poháriky na alkohol, má niekto s týmto skúsenosti. Čím by bolo dobre spraviť povrchovú úpravu aby tomu alkohol neublížil, prípadne aby to nerozleptalo. Mám na to nachystanú suchú brezu a jarabinu alebo osiku, neviem presne ktoré s týchto dvoch je druhé,
Ďakujem za rady.

Jaro


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 04, 2016 7:58 am 
Offline

Registrovaný: Štv Apr 10, 2014 6:13 pm
Príspevky: 83
Jaro píše:
Ahojte.

Som začiatočník v sústružení dreva a mám v pláne robiť malé poldecáky alebo nejaké poháriky na alkohol, má niekto s týmto skúsenosti. Čím by bolo dobre spraviť povrchovú úpravu aby tomu alkohol neublížil, prípadne aby to nerozleptalo. Mám na to nachystanú suchú brezu a jarabinu alebo osiku, neviem presne ktoré s týchto dvoch je druhé,
Ďakujem za rady.

Jaro


Ahoj Jaro

Nejlepší bude, když přijedeš do Velkých Bílovic a zeptáš se soutokárů, není nad osobní konzultaci s praktickou ukázkou..
viz zde viewtopic.php?f=4&t=519


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 04, 2016 9:28 am 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 04, 2016 4:49 am
Príspevky: 9
stanislav kašík píše:
Jaro píše:
Ahojte.

Som začiatočník v sústružení dreva a mám v pláne robiť malé poldecáky alebo nejaké poháriky na alkohol, má niekto s týmto skúsenosti. Čím by bolo dobre spraviť povrchovú úpravu aby tomu alkohol neublížil, prípadne aby to nerozleptalo. Mám na to nachystanú suchú brezu a jarabinu alebo osiku, neviem presne ktoré s týchto dvoch je druhé,
Ďakujem za rady.

Jaro


Ahoj Jaro

Nejlepší bude, když přijedeš do Velkých Bílovic a zeptáš se soutokárů, není nad osobní konzultaci s praktickou ukázkou..
viz zde viewtopic.php?f=4&t=519


Rád by som sa takejto akcie niekedy do budúcna zúčastnil hoci to mám kus cesty. Na najbližšie stretnutie mi to moja práca nedovoľuje aby som sa zúčastnil. :(
Dovtedy sa budem musieť zapájať do diskusií a vzdelávať v tejto tématike len v rámci fóra .

Jaro


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 04, 2016 5:54 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
ladis1973 píše:
Milí kolegové, konečně jsem se po dlouhých týdnech na chvíli urval od práce a šel si vyčistit hlavu ke stroji. Na fotce moje včerejší, zatím ještě ne komplet hotová "prvnička". Točeno ze staré, léta uleželé borové fošny (válelo se mi to na chatě ve dřevníku, lepší materiál zatím nemám k dispozici), průměr 200mm, tloušťka 33mm. Samozřejmě je ten povrch nekonzistentní až běda, tudíž bych rád poprosil o tip, čím to ještě srovnat, aby to k něčemu aspoň trochu vypadalo - pokud to u tohoto materiálu vůbec jde... Šmirgl? Nebo vykartáčovat? Čím? Díky předem moc.


Ahoj Ladis,
cetl jsi nekdy nejakou knihu o soustruzeni? vetsina knih pise o drevech vhodných a nevhodnych k soustruzeni, hádej kterou jsi si vybral...
Já knihy nectu a proto nevím, že to nekdo napsal a tak mohu doporučit použít téměř cokoliv... Je to potom o technice a zkusenostech, takze zkouset a hlavne hledat polohu noze, kde to odkrajuje a nedrhne! k tomu sjou dobrá videa a naše srazy, nebo není nad to videt to nazivo.

pokud jsou vlákna vytrhaná, těžko se to brousi, hlavně v čelním dřevě jsou vlákna vytrhnuta do hloubky třeba až milimetr....
drasat můžeš ručně ocelákem, a nebo drátkovým rotačním kartáčem (kotoučem) na pomalejší otáčky. rotačně mám lepší zkušenost.

mnoho (ne)kulatého zdaru!
gurt:)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 04, 2016 5:59 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Dec 26, 2008 3:51 pm
Príspevky: 780
Bydlisko: u Brna
Jaro píše:
Ahojte.

Som začiatočník v sústružení dreva a mám v pláne robiť malé poldecáky alebo nejaké poháriky na alkohol, má niekto s týmto skúsenosti. Čím by bolo dobre spraviť povrchovú úpravu aby tomu alkohol neublížil, prípadne aby to nerozleptalo. Mám na to nachystanú suchú brezu a jarabinu alebo osiku, neviem presne ktoré s týchto dvoch je druhé,
Ďakujem za rady.

Jaro


Jaro, Jaro, rádi bychom ti poradili, ale sami nemáme k tomuto příliš úspěchů. Tedy nezbívá, než rychle pít!
neznamená to, že to nemá řešení, jen nepatří k jednoznačným a každy na to má svůj názor.
Kdo nepije, tomu zbyde více kořalky na horší časy :) až horší časy přijdou, pohárků už není třeba;)

vše dobré
a.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Štv Aug 04, 2016 6:07 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Jún 24, 2015 5:16 pm
Príspevky: 96
Kdo nepije, tomu zbyde více kořalky na horší časy :) až horší časy přijdou, pohárků už není třeba;)

vše dobré
a.[/quote]
Tak tato moudrost zaslouží vytesat do kamene. Zdraví a těší se na viděnou v VB Karel


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Pia Aug 05, 2016 5:56 am 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 04, 2016 4:49 am
Príspevky: 9
Neostáva mi nič iné len skúšať, alebo to nahať na neskôr. Kedže len teraz začínam asi si nájdem najskôr niečo jednoduchšie.

príslovie som počul prvý krát, aspoň sa tu dozviem nové veci :) ale má to zmysel, bude stačiť nakoniec iba fľaša. :idea:


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Ned Aug 07, 2016 3:26 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto Máj 31, 2011 10:26 pm
Príspevky: 872
[quote="Jaro"]Ahojte.

Som začiatočník v sústružení dreva a mám v pláne robiť malé poldecáky alebo nejaké poháriky na alkohol, má niekto s týmto skúsenosti. Čím by bolo dobre spraviť povrchovú úpravu aby tomu alkohol neublížil, prípadne aby to nerozleptalo. Mám na to nachystanú suchú brezu a jarabinu alebo osiku, neviem presne ktoré s týchto dvoch je druhé,
Ďakujem za rady.


Udělal jsem si týden dovolené, tak reaguju až teď.
V tomto směru ( poháriky na alkohol - po našem půlky ) jsem již kdysi podnikl poměrně sofistikovaný výzkum :
- dřevo jsem volil takové, o kterém víme, že se v něm alkohol uchovává a zraje - dub.
- povrchová úprava - neexistuje ( zatím ) nic z mně známých nátěrů, který by odolal tvrdému alkoholu, takže ničím nenatírat, jen vnitřek dostatečně vybrousit a nechat vnitřní stěnu min. 3-4mm. Dřevo totiž část alkoholu nasaje a příliš tenkou stěnou by mohl prosakovat. Venek jsem lísknul přírodním včelím voskem - i když se rozpustí neublíží. Dělal jsem tak známěmu půlky na chatu ( měl jsem je na prvním srazu v Kloboukách 2011 na ukázku ) a od té doby se už několikrát se pochvalně zmínil že mu stále perfektně slouží. Další jsem dělal pro švagra jako procvičení mimoosého soustružení - ty nejsou funkční, ale na ozdobu - nazval jsem to opilé půlky.
Jinak jsem zkoušel ještě půlky z buku, ale ten více saje alkohol a musí se pít fakt rychle. Obecně jsou vhodné nejedovaté dřeva bez pryskyřice, protože nekazí chuť alkoholu. Existují nějaké certifikované oleje, které jsou vhodné pro úpravu dřevěných pohárů na víno a pivo, ale na slivovicu není nic :D . Jak jsou vhodné ty dřeva co máš musíš vyzkoušet, ale dub je jistota.


Prílohy:
IMG_14011.jpg
IMG_14011.jpg [ 43.59 KiB | Zobrazené 13934 krát ]
IMG_17971.jpg
IMG_17971.jpg [ 52.86 KiB | Zobrazené 13934 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Ned Aug 07, 2016 7:52 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 04, 2016 4:49 am
Príspevky: 9
Radim Kocián píše:

Udělal jsem si týden dovolené, tak reaguju až teď.
V tomto směru ( poháriky na alkohol - po našem půlky ) jsem již kdysi podnikl poměrně sofistikovaný výzkum :
- dřevo jsem volil takové, o kterém víme, že se v něm alkohol uchovává a zraje - dub.
- povrchová úprava - neexistuje ( zatím ) nic z mně známých nátěrů, který by odolal tvrdému alkoholu, takže ničím nenatírat, jen vnitřek dostatečně vybrousit a nechat vnitřní stěnu min. 3-4mm. Dřevo totiž část alkoholu nasaje a příliš tenkou stěnou by mohl prosakovat. Venek jsem lísknul přírodním včelím voskem - i když se rozpustí neublíží. Dělal jsem tak známěmu půlky na chatu ( měl jsem je na prvním srazu v Kloboukách 2011 na ukázku ) a od té doby se už několikrát se pochvalně zmínil že mu stále perfektně slouží. Další jsem dělal pro švagra jako procvičení mimoosého soustružení - ty nejsou funkční, ale na ozdobu - nazval jsem to opilé půlky.
Jinak jsem zkoušel ještě půlky z buku, ale ten více saje alkohol a musí se pít fakt rychle. Obecně jsou vhodné nejedovaté dřeva bez pryskyřice, protože nekazí chuť alkoholu. Existují nějaké certifikované oleje, které jsou vhodné pro úpravu dřevěných pohárů na víno a pivo, ale na slivovicu není nic :D . Jak jsou vhodné ty dřeva co máš musíš vyzkoušet, ale dub je jistota.


Ďakujem za radu, veľmi mi to pomohlo. Ja by som to určite niečim natrela :lol: :lol: a potom by sa to pilo aj s prísadou . :D Mám v pláne niečo skúšať v najbližšej dobe a určite sa aj pochválim a podelím so skúsenosťami ak sa to podarí.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Ned Aug 07, 2016 8:00 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 16, 2016 9:55 am
Príspevky: 28
gurt píše:

Ahoj Ladis,
cetl jsi nekdy nejakou knihu o soustruzeni? vetsina knih pise o drevech vhodných a nevhodnych k soustruzeni, hádej kterou jsi si vybral...
Já knihy nectu a proto nevím, že to nekdo napsal a tak mohu doporučit použít téměř cokoliv... Je to potom o technice a zkusenostech, takze zkouset a hlavne hledat polohu noze, kde to odkrajuje a nedrhne! k tomu sjou dobrá videa a naše srazy, nebo není nad to videt to nazivo.

pokud jsou vlákna vytrhaná, těžko se to brousi, hlavně v čelním dřevě jsou vlákna vytrhnuta do hloubky třeba až milimetr....
drasat můžeš ručně ocelákem, a nebo drátkovým rotačním kartáčem (kotoučem) na pomalejší otáčky. rotačně mám lepší zkušenost.

mnoho (ne)kulatého zdaru!
gurt:)


Děkuji! Jojo, zkusil jsem si to hodit zase do sklíčidla a problém byl v tom drhnutí, po jiné poloze a hlavně jiné kudle to už vypadá podstatně lépěji. Chybama se holt člověk učí. Jinak literaturu mám nějakou amerikánskou a ruskou, pomalu se tím prohrabávám, není moc čas. Spíš když to jde, urvu se k mašině a hraju si. Teď naposled jsem točil nějakou drobnost ze švestky. To je tak hezký dřevo, že skoro se mi tam ani nechce dávat nějaký olej nebo vosk. Ale stejně ta borovice, i když se to točí naprd, aspoň krásně voní :)


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Ned Aug 28, 2016 9:33 am 
Offline

Registrovaný: Pon Mar 18, 2013 9:38 pm
Príspevky: 313
Bydlisko: Topolčany
V celku zaujmava technika upravy ...https://www.youtube.com/watch?v=XOyG2vyBnk4


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Uto Júl 18, 2017 8:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Feb 10, 2014 10:51 am
Príspevky: 72
Ahojte , kde nakupujete Tungový olej.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Uto Júl 18, 2017 9:54 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Erich Černaj píše:
Ahojte , kde nakupujete Tungový olej.



Ahoj Erich, koupil jsem tady:
https://www.olejenadrevo.cz/http/www-olejenadrevo-cz/olejenadrevo/eshop/5-1-OLEJE-ciste-oleje-na-drevo/75-2-Tungovy-cinsky-drevni-olej

k tomu na ředění pomerančový. Jistě to víš, ale přeci si neodpusím poznámku: i při zředění a "navonění" pomerančovým olejem ( jeho konzistence je spíš jak ředidlo) zůstává tungová olej dost cítit a to i víc jak půl roku. Někomu to nevadí, ale pozor na to. Napiš mi případně do mailu, pošlu ti vzorek :) Zdar Hurykán


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: povrchová úprava
PoslaťNapísal: Str Júl 19, 2017 6:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Jún 08, 2015 9:27 am
Príspevky: 384
Bydlisko: Myjava
http://www.pgchem.sk


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 213 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 16 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com