Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 6:05 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 69 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Autor Správa
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Uto Feb 21, 2017 8:11 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Dnes jsem zkoušel točit mokrý jasan připravený včera. Ze tří misek se zdařila jedna. První praskla těsně před dokončením viz. fotky. tak jsem ji omotal páskou a dostrouhal tak nějak, abych se pak neubrousil k smrti :) ale půjde zachránit, nějak ji zdrátuju nebo svážu. Druhá miska házela jak sviňa, nechápu. Jako kdyby v jedné části bylo více hmoty. Nešlo to srovnat, pořád to házelo, až jsem nakonec prošel celý soustruh a všechny šrouby poutahoval, ale prd platný. I při síle 1 cm to stále házelo. Nepomohlo ani pootočení v uchycení ani znovu srovnání venkovní strany při částečně vybraném vnitřku. No prostě jsem vyrobil šišku 8) Nevadí, zítra pokračujeme.....


Prílohy:
Poznámka: to je život...
2017-02-21 17.05.56-900.jpg
2017-02-21 17.05.56-900.jpg [ 61.63 KiB | Zobrazené 10513 krát ]
Poznámka: sem si vypomohl
2017-02-21 17.10.30-900.jpg
2017-02-21 17.10.30-900.jpg [ 46.85 KiB | Zobrazené 10513 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Str Feb 22, 2017 8:53 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
Hurykan píše:
Dnes jsem zkoušel točit mokrý jasan připravený včera. Ze tří misek se zdařila jedna. První praskla těsně před dokončením viz. fotky. tak jsem ji omotal páskou a dostrouhal tak nějak, abych se pak neubrousil k smrti :) ale půjde zachránit, nějak ji zdrátuju nebo svážu. Druhá miska házela jak sviňa, nechápu. Jako kdyby v jedné části bylo více hmoty. Nešlo to srovnat, pořád to házelo, až jsem nakonec prošel celý soustruh a všechny šrouby poutahoval, ale prd platný. I při síle 1 cm to stále házelo. Nepomohlo ani pootočení v uchycení ani znovu srovnání venkovní strany při částečně vybraném vnitřku. No prostě jsem vyrobil šišku 8) Nevadí, zítra pokračujeme.....


Ta prasklina taam už byla, jen sis jí nevšiml, mikrotrhlina, nejspíše vznikla pádem stromu při kácení, to není prasklina vzniklá schnutím dřeva. Tomu jsi nemohl zabránit, jestli máš z toho kmene více kousků, nechej to trochu oschnout, mikrotrhliny se Ti ukážou, nebo aspoň některé.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Pon Mar 06, 2017 10:55 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Jeden neopatrný pohyb pri záverečnom opracovaní dna misky...


Prílohy:
jablon1.jpg
jablon1.jpg [ 78.78 KiB | Zobrazené 10425 krát ]

_________________
Štefan
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Uto Mar 07, 2017 8:57 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Jún 24, 2015 5:16 pm
Príspevky: 96
Tak to nena..re, ale příjde líto. Škoda ji, ale není to ruka pryč. Uděláš novou a ještě krásnější. Ať se daří

Karel.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Uto Mar 07, 2017 2:23 pm 
Offline

Registrovaný: Pia Dec 04, 2015 10:07 am
Príspevky: 55
Bydlisko: Uherské Hradiště
Š.J. píše:
Jeden neopatrný pohyb pri záverečnom opracovaní dna misky...


chapu jako miska se to nepovedlo, ale pokud zahladis zlom a prilepis na koliky k prkenku tak jako rustikal dekorace to bude velmi zdarily projekt ;)

_________________
JuraMahr


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Uto Mar 07, 2017 5:35 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Sep 07, 2015 12:16 am
Príspevky: 231
Bydlisko: Skalica
Mahr píše:
Š.J. píše:
Jeden neopatrný pohyb pri záverečnom opracovaní dna misky...


chapu jako miska se to nepovedlo, ale pokud zahladis zlom a prilepis na koliky k prkenku tak jako rustikal dekorace to bude velmi zdarily projekt ;)


Alebo k tej väčšej časti pripevním nejakú rúčku a bude z toho lopatka... :-)

_________________
Štefan


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Pon Jún 05, 2017 9:19 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 16, 2016 9:55 am
Príspevky: 28
Tak jsem jsem si ozkoušel eben, koupený v Olbernhau a pokusil se o základ pro jedno plnící pero. Pro ty, kdo to ještě netočili - zkuste si místo něho vzít pertinax, tváří se to přitom a smrdí podobně ;) Nicméně - týden po vytočení mi to vyrobilo takovouhle nadílku - prdlo to po celé délce, takže je to na vyhození. Chyba zpracování? Vrtané to bylo postupně po 1mm od 5 do cca 12mm, pěkně pomalu na cca 100ot/min, vrták průběžně vytahován a čištěn, takže se to ani moc neohřálo. Točeno potom velevofafrně po malé třísce, žádné násilí. Nebo mám vzít raději jiný materiál? Grenadil? Nebo něco jiného a namořit to? Černý to bohužel musí být, přes to nejede vlak :) Díky!


Prílohy:
20170605_214045.jpg
20170605_214045.jpg [ 81.81 KiB | Zobrazené 10219 krát ]
Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Pon Jún 05, 2017 9:54 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Júl 04, 2011 11:59 am
Príspevky: 1568
Bydlisko: Kroměříž
ladis1973 píše:
Tak jsem jsem si ozkoušel eben, koupený v Olbernhau a pokusil se o základ pro jedno plnící pero. Pro ty, kdo to ještě netočili - zkuste si místo něho vzít pertinax, tváří se to přitom a smrdí podobně ;) Nicméně - týden po vytočení mi to vyrobilo takovouhle nadílku - prdlo to po celé délce, takže je to na vyhození. Chyba zpracování? Vrtané to bylo postupně po 1mm od 5 do cca 12mm, pěkně pomalu na cca 100ot/min, vrták průběžně vytahován a čištěn, takže se to ani moc neohřálo. Točeno potom velevofafrně po malé třísce, žádné násilí. Nebo mám vzít raději jiný materiál? Grenadil? Nebo něco jiného a namořit to? Černý to bohužel musí být, přes to nejede vlak :) Díky!


hrušeň dobře nemořenou laik od ebenu nepozná,
někde tady dříve mám takovou misku.
jirka
černé mořidlo jsem ale měl ještě lignofix, nevím, jak je to dnes


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku: Re: Nezdary nezdarené.
PoslaťNapísal: Štv Nov 02, 2017 10:17 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv Apr 21, 2016 5:38 am
Príspevky: 234
Bydlisko: Nelahozeves
Ahoj kamarádi. Tak dnes jsem měl po dlouhé době letecký den. Bukový polotovar misky vážící 3,75 kg, průměru 40 cm, síly stěny 35mm se při soustružení rozlétl. Polotovar misky byl vyrobený v březnu 2017, pařený, což mělo zmírnit pnutí dřeva. Evidentně tam bylo ještě dost velké. Z vrchní strany lehká prasklina cca. 25mm dlouhá, neprocházející celou sílou stěny, taková jako že povrchová. Tak jsem ji trochu z čela odsoustružil a pak že vyberu vnitřek. Jen ho tak líznu, aby zůstala silná stěna což byl záměr, no a pak najednou ooops a točí se mi ve sklíčidle jenom čep. Rána, jak když pukne dřevo pnutím, spojená s další ránou, což byl kus misky, který prolétl plachtou a narazil do dalších misek v regále a tam rozštípal dubovou mísu a poškodil dalších několik jabloňových s kůrou. Další kus odletěl na opačnou stranu a tam prorazil dřevěné krytí stěny. No řeknu vám sekerou na jeden sek bych to nedal....
Resumé: stát mimo osu otáčení, psí přátelé uklidit jinam a ne do stružin v ose otáčení aby nepřišli k úhoně, krycí plachta, aby stružiny nelítali dál než je nutné je fajn,když je jen tak lehce přichycená, stejně odletí, v ose otáčení nemít uskladněné výrobky, umět soustružit na obě strany, tedy přehazovat struh v ruce tak, aby člověk maximálně omezil dobu, kdy se dostane do osy otáčení, jo a nestrkat hlavu do misky :D No dobře to dopadlo a jen doufám, že můj delší raport z nepovedených vám pomůže k tomu být stále ostražití a předvídat... JirHu


Prílohy:
DSC01295-900.jpg
DSC01295-900.jpg [ 84.61 KiB | Zobrazené 9964 krát ]
DSC01298-900.jpg
DSC01298-900.jpg [ 63.28 KiB | Zobrazené 9964 krát ]
DSC01303-900.jpg
DSC01303-900.jpg [ 44.44 KiB | Zobrazené 9964 krát ]
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 69 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 26 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com