Aktuálny čas je Pia Mar 29, 2024 5:56 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 668 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 45  Ďalší
Autor Správa
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Apr 11, 2009 7:59 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Lepšie niečo ako nič, lepší bledý náter ako tmavý. Vodou riediteľnými farbami môžeš zatrieť aj mokré čelá, na olejové, syntetiku, vosk, nitro a polyuretanové nátery je lepšie obschnutie. Doma používam na takéto účely staré farby, nekupujem na tento účel zvlášť niečo ak nemusím. Niekde som čítal že latexové farby nie su dobré, nebolo však uvedené prečo, a nebol doporučený ani vhodnejší náter, takže taká rada je hodná génia veľkého kalibru :? .


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Apr 11, 2009 11:56 am 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 16, 2007 8:55 pm
Príspevky: 599
Bydlisko: Česká Kamenice
Mám totiž doma starší bílý latex. Tak teď nevím, můžu ho použít či schánět něco jiného :?: Jinak, děkuji za odpověď a přeji hezké Velikonoce všem. A chovejte se slušně :!: :lol: :lol:

_________________
Ať se daří.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Apr 11, 2009 2:55 pm 
Offline

Registrovaný: Str Mar 05, 2008 11:45 pm
Príspevky: 204
Bydlisko: okres Námestovo
Zdravím Radek

Ja by to skúsil i tým latexom, myslím že je to vhodnejšie ako tá syntetika. Jednak to môžeš nanášať priamo na mokré drevo a ten latexový náter umožní drevu viacej "dýchať" ako syntetika. Najvhodnejšie sú vodové parafíny ako napríklad Lignopol M (myslím že sa dodáva v dvoch farbách bielej a zelenej, cenu ti nepoviem...mal som o tomto prípravku jeden článok ale neviem ho nájsť - cenové porovnanie, vlastnosti atď.)
Obrázok
http://www.drevari.sk/clanky1106-vodovy ... pl%5Eoch-p
Dodávateľ :
AV TRADING
Lúky 1230/88
SK-952 01 Vráble
Tel / Fax : 037 7833783
Mobil : 0903 724121
e-mail : avtrading@stonline.sk
Obrázok
http://www.zemplin.sk/item3c1sk?sprava=1197900312

_________________
Marián


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Apr 11, 2009 5:39 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 16, 2007 8:55 pm
Príspevky: 599
Bydlisko: Česká Kamenice
Zdravím Marián, děkuji za vyčerpávající odpověď. Já to tedy napajcuju tím latexem, však je mi škoda kupovat něco jiného, když se mi doma válí a je k nepotřebě. Hezké Velikonoce i Tobě. :wink:

_________________
Ať se daří.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Apr 14, 2009 8:34 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 16, 2007 8:55 pm
Príspevky: 599
Bydlisko: Česká Kamenice
Pánové, a co tohle? Je to použitelné třeba k řezbě motorovkou a nebo ten tmavý flek znamená, že to mám klínama rozštípat a dělat z toho něco menšího :?: :roll:
Obrázok Průměr toho kmenu je zhruba něco kolem 40 - 45cm.

_________________
Ať se daří.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Apr 14, 2009 9:01 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Takto to vyzerá, že v strede je peň mokrý a je viditeľná hranica medzi obschnutým drevom, čo by nemalo znamenať žiadny problém. Ale ak je to huba to už problém je. Skús do toho rýpnuť dlátom. Pokiaľ je to dobrý materiál, tak bude síce púšťať vodu, ale bude mať pevnosť. Ak je drevo poškodené tak sa dláto doňho ľahko zaborí, ale mareriál sa ťažko reže (bortí sa).


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Apr 14, 2009 9:05 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Počkaj, všimol som si tej kôry a nevýrazných letokruhov, teda asi hruška. Tá máva v strede tnavé drevo, často v pásoch aj mimo stred. V tom prípade to nemusí byť na závadu, jednoducho to tak je.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Apr 14, 2009 9:13 pm 
Offline

Registrovaný: Štv Aug 16, 2007 8:55 pm
Príspevky: 599
Bydlisko: Česká Kamenice
Není to hruška, je to lípa. A čerstvě poražená.

_________________
Ať se daří.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Apr 15, 2009 5:46 am 
Offline

Registrovaný: Str Mar 05, 2008 11:45 pm
Príspevky: 204
Bydlisko: okres Námestovo
Zdravím, mňa na tej stredovej zóne najviac zaujala tá časť kt. som vyznačil, myslím si že sa jedná o hnilobu. Pravdepodobne ten strom bol poškodený v mladistvom veku (odlomený konár, rez do kmeňa ...), dostával sa tam vzduch s následnou oxidáciou parenchymatických buniek (obsahujú zásobné látky), tylácia (upchávanie ciev dreva) čo spôsobovalo tvorbu hniloby, ktorá nemusí prechádzať po celej dĺžke. Čo je zaujímavé , že to hraničí s ročným kruhom a z časti to zasahuje do ďalšieho ročného kruhu. Jedná sa pravdepodobne i o odlupčivú trhlinu.
Obrázok
Lipa je zrelodrevná drevina rozpoznáme to tak, že na čerstvo vyťaženej guľatine na čele vidíme farebný rozdiel medzi beľou a zrelým drevom (jedná sa o stredovú čas kmeňa). Beľ je farebne tmavšia pretože obsahuje viac vody a stredová časť - zrelé drevo naopak svetlejšie pretože obsahuje menej vody v dreve. Po čase sa tento farebný úkaz vyrovná vysychaním dreva. Takže z toho usudzujem, že je to hniloba. Keby to nebola hniloba tak pri tom zatieraní čela by nastal opačný efekt ,beľ by bola tmavšia (obsahuje viac vlhkosti) a stredová časť svetlejšia prijala by viac toho latexu (čiže belšia)

Prajem pekný a slnečný deň aký je tu na Orave.

_________________
Marián


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Ned Apr 19, 2009 7:09 pm 
Offline

Registrovaný: Pon Apr 06, 2009 7:41 pm
Príspevky: 408
Bydlisko: Vizovice
Podle obrázku jsem myslel že je to hniloba ale právě včwra jsem dovezl s pily pořezanou lípu a má taky takové i když maloučké černé jádro. Je to tvrdé, myslím že je to O K.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Ned Apr 19, 2009 8:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Aug 20, 2007 1:14 pm
Príspevky: 930
Bydlisko: Havířov
Chtěl jsem se zeptat co si myslíte o orientaci kmene na velkou sochu. Buďto si kmen otočíte podle toho ak se vám to zrovna hodí, a nebo respektujete růst kmene a spodek je spodek a presto nejede vlak. Co vy nato jak to vidíte a cítíte? :roll:

_________________
Stále ostrá dláta přeje Čestmír.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Ned Apr 19, 2009 8:26 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Ako sa to hodí...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Jún 03, 2009 1:11 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Aug 20, 2007 1:14 pm
Príspevky: 930
Bydlisko: Havířov
Nemáte někdo nějaký tip jak zaříznout kmen tak aby stál kolmo k zemi. Nevím jestli jsem se přesně vyjádřil tak to zkusím ještě jednou. Mám hotovou sochu ale nestojí rovně jak ji zaříznout aby stála rovně a nekolíbala se? Poláci mají krásnou metaforu - Uřnonť, uťoňť, skrutiť i vyžutiť. (Uřezat, utnout, zkrátit a vyhodit) a nebo je ještě jedna metoda: naměřit mikrometrem označit křídou a useknout sekerou. :D :D :D legrácky stranou a poprosil bych o nějaký regulérní postup. Díky

_________________
Stále ostrá dláta přeje Čestmír.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Jún 03, 2009 2:46 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Celkom dobrý postup je takýto:
Postavíš sochu na vodorovnú plochu (napríklad betón).
Potom sochu vyklínkuješ do potrebnej polohy a to tak, aby nevytŕčal žiadny klínok z priemeru. Potom zoberieš kúsok dosky, fošne, alebo hranola priložíš k stojacemu drevu, na vrchu prichytíš kriedu a obkrúžiš celú sochu. Vzniknutý kriedový prstenec presne kopíruje terén a je teda vodorovný. Sochu položíš na zem, podložíš koniec hranolom (aby si nezarezal do toho betónu) a urežeš a bude to ála tuti ! :D


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Jún 03, 2009 7:31 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon Aug 20, 2007 1:14 pm
Príspevky: 930
Bydlisko: Havířov
Dobré díky :roll:

_________________
Stále ostrá dláta přeje Čestmír.


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 668 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 45  Ďalší

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com