Aktuálny čas je Štv Mar 28, 2024 9:26 am

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]




Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ] 
Autor Správa
 Predmet príspevku: Ako na dotácie - projekt "Kátovský kat"
PoslaťNapísal: Str Sep 22, 2010 11:18 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Diskusia k článku.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Okt 02, 2010 7:35 pm 
Offline

Registrovaný: Str Dec 19, 2007 8:17 pm
Príspevky: 373
Bydlisko: Pohorelá
Tak by som sa rád opýtal ako donútiť organizáciu aby mala záujem o realizáciu podobného charakteru keď ja ako jedinec mám len minimálnu šancu získať nejaký grant? Nápadov je veľa, ale kompetentný majú vždy niečo prioritnejšie a umenie je na okraji záujmu. V jednom prípade by záujem aj bol len treba čakať na správnu výzvu a tá zatiaľ podľa jednej agentúry ešte nevyšla. Sám totiž sa nevyznám v tých číslách a podmienkach takže začať nejak rozumne mám obavy pretože by som ťažšie predýchaval neúspech z nekvalitne vypracovaného projektu. A celkovo som už znechutený z tých prísľubov ktoré dostávam pri rôznych exhibíciách a pod. akciách, pretože zatiaľ nič z toho nevyšlo. A keď sa rok snažím dohodnúť na nejakých konkrétnych postupoch s kompetentnými a vždy neúspešne mám pocit akoby som sa ja chcel pchať niekomu do riti, a pritom iniciatíva vyšla práve z ich strany. Neviem kde robím chybu, ale mám pochybnosti o tom či vôbec sa dá len svojím pričinením získať niečo z eurofondov. Je to taký začarovaný kruh. Pokiaľ s tým neotravuješ a sám nevyvíjaš iniciatívu nedocieliš nič, ale ak s tým človek chodí otravovať často začne im to prekážať a to je ten začarovaný kruh. Tak poraď ako z neho von?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Sob Okt 02, 2010 11:15 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
martinkalman píše:
Tak by som sa rád opýtal ako donútiť organizáciu aby mala záujem o realizáciu podobného charakteru keď ja ako jedinec mám len minimálnu šancu získať nejaký grant? Nápadov je veľa, ale kompetentný majú vždy niečo prioritnejšie a umenie je na okraji záujmu. V jednom prípade by záujem aj bol len treba čakať na správnu výzvu a tá zatiaľ podľa jednej agentúry ešte nevyšla. Sám totiž sa nevyznám v tých číslách a podmienkach takže začať nejak rozumne mám obavy pretože by som ťažšie predýchaval neúspech z nekvalitne vypracovaného projektu. A celkovo som už znechutený z tých prísľubov ktoré dostávam pri rôznych exhibíciách a pod. akciách, pretože zatiaľ nič z toho nevyšlo. A keď sa rok snažím dohodnúť na nejakých konkrétnych postupoch s kompetentnými a vždy neúspešne mám pocit akoby som sa ja chcel pchať niekomu do riti, a pritom iniciatíva vyšla práve z ich strany. Neviem kde robím chybu, ale mám pochybnosti o tom či vôbec sa dá len svojím pričinením získať niečo z eurofondov. Je to taký začarovaný kruh. Pokiaľ s tým neotravuješ a sám nevyvíjaš iniciatívu nedocieliš nič, ale ak s tým človek chodí otravovať často začne im to prekážať a to je ten začarovaný kruh. Tak poraď ako z neho von?


Jednoducho aj ťažko.
Jednoducho preto lebo sú možnosti a cesty, ťažko preto, lebo všetko žiada svoje a nikto učený z neba nespadol. Než sa mi podarilo získať nejakú prácu kde boli použité dotácie, tak som sa zúčastnil niekoľkých podujatí obdobného charakteru a pýtal som sa. Zistil som, že s pesimistami nikto nechce pracovať. Prečo? Majú problémy, názory ale tie nikoho nezaujímajú, pretože negatívne veci nedávajú do pohybu, ale naopak brzdia. Psychicky fyzicky, názorovo... Potom prišli pozvania na prednášky, školenia. Až po nich som pochopil, že tie názory, ktoré som mal, boli často úplne od veci. Jednoducho, ja som videl len tú svoju myšlienku a potreboval som na zrealizovanie peniaze. Lenže myšlienky a nedostatok peňazí má kde-kto, vlastne väčšina. A ono to vôbec nefunguje tak, že ma niečo napadne, požiadam a dostanem. Každý projekt musí mať okrem tej základnej myšlienky aj hlavu a pätu, musí stáť na pevných základoch. Je vysporiadaný pozemok? Má tá realizácia vôbec nejaký význam? Aký? Čo prinesie ľuďom? Je v súlade s prioritnými osami rozvoja regiónu/lokality? Sú nejaké štúdie, štatistické údaje, plány, na ktorých zámer stojí, alebo len škrabanec ceruzkou a výsledok jasný len autorovi? Vzdeláva? Informuje? Je reprezentatívny?...

Kto nenapíše zopár projektov (a je skoro isté že v začiatkoch je percento neúspešnosti vysoké), nič nedostane - jednoducho a stručne povedané. Ostatné je už vecou záujmu a schopností, ktoré sa postupne zdokonaľujú. Je však pochopiteľné, že začiatky sú skutočne ťažké a nie je dobré hádzať flintu do žita hneď po prvých neúspechoch.

Prekvapilo ma, že úradníci s ktorými som spolupracoval, boli maximálne ústretoví (predtým sa mi zdalo, že majú úplne iný slovník, ktorému vôbec nerozumiem).
Existujú školenia (v niektorých prípadoch aj bezplatné) ktoré pomôžu pochopiť princípy dotačnej politiky a napomôžu k získaniu potrebných schopností pre ich realizáciu. Takéto školenia bývajú aj súčasťou jednotlivých projektov a v takýchto prípadoch sú veľmi konkrétne.

Ak by niekto tvrdil, že to nestojí za námahu - stojí. Aj spracovanie podkladov je práca. A bez práce nie sú koláče. Naviac, získavaním skúseností v danom smere sa nám ďalšie projekty nezdajú až tak náročné a dôležité je získanie vedomosti, ktoré sa dajú uplatniť v širokom spektre činností.

Môžem pomôcť s napísaním jednoduchého projektu, ale expert ešte nie som. Ale niečo už o tom aspoň viem. Zverejním aj plné znenie našej žiadosti, tak ako bola odoslaná a schválená. To je lepšie ako o tom len hovoriť a tiež som bol rád, keď mi niekto ukázal, ako sa to vôbec robí, alebo ako to má vyzerať.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Okt 05, 2010 10:30 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 05, 2008 7:59 am
Príspevky: 434
Bydlisko: Bošany
Ja som nejako takto pred rokom napísal projekt na betlehem v živ. veľkosti pre našu obec. Podal som to na Obec. úrade, priamo starostovi. Bol veľmi prekvapený a priznal, že som bol doteraz prvý jednotlivec, ktorý prišiel žiadať granty. Nápad sa mu pozdával. Projekt som vypracoval dosť podrobne, a myslím si že bol aktuálny aj vzhľadom k tomu, aká je u nás kresťanská základňa. Dohodli sme sa , že sa to prerokuje na niektorej zchôdzi. A zatial nič.... Keď sa teraz na to dívam spätne ich očami, moc sa ani nečudujem. Pred rokom tu o mne nevedeli ani susedia, že sa venujem tejto práci ,a ja macher som chcel takú zákazku. Je to tak , ako píše Andrej. ( vzdelávať sa, reprezentovať a zviditeľňovať. ) Zviditeľňovanie s kvalitou práce by malo ísť ruka v ruke. ( si myslím) Tento rok som pobehal zopár sympózií, bol som v nejakých novinách a na domácej pôde som spravil aj nejaké predvádzacie akcie. Ľudia ma začali zastavovať , a pýtať sa na to podrobne. Už som počul aj hlášky, že som poriadná celebrita, atď... Nejaké zákazky sa už črtajú, aj keď sú viacmenej od známich. Behom mesiaca budem už aj ja SZČO takže uvidíme.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Okt 05, 2010 1:00 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Jan 15, 2010 10:00 am
Príspevky: 177
Bydlisko: Papradno
Tiež som mal podobné pocity, že budem SZČO a živnostník a teraz skôr asi živorím. Nieje to ako som si predstavoval.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Uto Okt 05, 2010 4:20 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob Jan 05, 2008 7:59 am
Príspevky: 434
Bydlisko: Bošany
Môj príspevok asi vyzerá dosť idealistický , keď si ho čítam spätne. Ale pravda je trochu iná. Na to aby som začal byť SZČO, sa pripravujem už dosť dlho (na ÚP povedali, že až moc dlho :lol: ). Rozšíril som si počet odberateľov mojej charakteristickej práce a posilnil vybavenie dielne. Znížil výdavky v domácnosti, ženu som presvedčil, že potrebnejišia je motorová píla, ako nový sporák , a pod. nezmysli... :D . Po dvoch rokoch som zistil, že sa to dá. Je v tom jeden zádrhel, na ktorý si treba dat pozor. Bývajú mesiace hojna , a mesiace hov... V tých mesiacoch hojna treba odkladať zásobu na tie opačné mesiace. Toto mi trvalo dosť dlho pokiaľ som si zvykol. Ale pocit voľna a slobody stojí za to !!! A živiť sa prácou , ktorá ma baví , tiež.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Štv Okt 07, 2010 8:33 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Brano píše:
Môj príspevok asi vyzerá dosť idealistický , keď si ho čítam spätne. Ale pravda je trochu iná. Na to aby som začal byť SZČO, sa pripravujem už dosť dlho (na ÚP povedali, že až moc dlho :lol: ). Rozšíril som si počet odberateľov mojej charakteristickej práce a posilnil vybavenie dielne. Znížil výdavky v domácnosti, ženu som presvedčil, že potrebnejišia je motorová píla, ako nový sporák , a pod. nezmysli... :D . Po dvoch rokoch som zistil, že sa to dá. Je v tom jeden zádrhel, na ktorý si treba dat pozor. Bývajú mesiace hojna , a mesiace hov... V tých mesiacoch hojna treba odkladať zásobu na tie opačné mesiace. Toto mi trvalo dosť dlho pokiaľ som si zvykol. Ale pocit voľna a slobody stojí za to !!! A živiť sa prácou , ktorá ma baví , tiež.


Braňo to vystihol úplne presne. No a u tých projektov je to ešte o to horšie o to, že sa jedná ešte o niekoľko ďalších schopností, ktoré musí záujemca dosiahnuť. Od napísania projektu po peniaze v ruke prebehne celkom slušná doba a musí sa takmer do bodky splniť, to k čomu sme sa upísali... Ale nič to neberie na tom, že je to jedna z veľmi zaujímavých možností, ktorá nás naviac vybaví takou "pridanou hodnotou". Jedna vec je rezbár ktorý pekne vyreže, druhá vec je rezbár ktorý dokáže predať a tretia vec je rezbár ktorý vie získať financie aj z iných zdrojov. To čo napísal Braňo je svätá pravda a ide o to, aby tých mesiacovb keď nieje nič, bolo čo najmenej. Lenže niekedy sú aj také mesiace dobré - porobia sa aspoň vlastné zámery, ktoré sa pre nával práce odkladali. No aj tieto práce sú stále predajné a niekedy sa stane, že sa zadarí aj prácou, aj predajom prác, ktoré sme urobili, keď nebolo práce... Takéto obdobia sú najmä po Vianociach a tak trochu v období dovoleniek. Lenže projekty môžeme písať po večeroch ataktiež v dobe, keď nie je do čoho pichnúť. No a v tom je obrovská výhoda. Ak myslíme na zadné kolieska a nekupujú sa veci, ktoré sú síce užitočné ale peniaze neprinesú, tak sa to dá. No a keď sa na tom pracuje, tak sa dostane aj na tie príjemné veci, ktoré síce peniaze neprinesú (ale o to viac si ich po dosiahnutí vychutnáme) ale budeme si ich môcť dovoliť. Ako píše Husťo - je to niekedy živorenie a je to niekedy len vecou prístupu, či sa to zmení. A špeciálne pre - Husťa boli doby, keď bola česnečka s chlebom ráno, na poludnie aj večer, ledva sa platili účty na druhé vyzvanie, musel sa v prípade najväčšej núdze predať aj nejaký ten vercajch (stojanová vŕtačka, hobľovačka, cirkulárka), aby sa nejako prežilo...


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Štv Okt 07, 2010 9:04 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Projekt "Kátovský kat" musím ešte pohľadať v starom počítači, tak to bude ešte trvať, ale dám ho sem, ako vzor...


Naposledy upravil irsa dňa Pia Okt 08, 2010 5:39 am, celkovo upravené 1

Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Pia Okt 08, 2010 5:33 am 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
husto píše:
Tiež som mal podobné pocity, že budem SZČO a živnostník a teraz skôr asi živorím. Nieje to ako som si predstavoval.


Tomáš. Máš veľmi dobrú techniku rezu, dokážeš urobiť čokoľvek. Je tam ale jedno veľké "ALE" a to musíš nutne zvážiť. Na stránke máš práce Rajeckého výrobného družstva, ktoré sa predali v tisícoch, ak nie desaťtisícoch kusoch (ak rátam aj kópie ktoré robíš Ty aj mnoho ďalších rezbárov). Uvedom si ale, že taká hlava Krista v (tomto podaní) je vlastne napodobeninou práce kopírky a možno stredne, možno len málo zdatného rezbára, ktorý prácu ručne "dotiahol". Stroju a množstvu sa veľmi ťažko konkuruje, obzvlášť v téme, ktorá je taká neuveriteľne rozšírená a je v nej obrovská konkurencia aj oveľa originálnejších prác a ešte "konkuruješ" aj sadrovým odliatkom... Skutočne (a myslím to skutočne vážne) zamysli sa nad budúcnosťou, teda či je toto cesta, ktorou chceš kráčať. Veľmi rád by som Ti povedal niekoľko vecí medzi štyrmi očami. Ja si na Teba čas nájdem, ak budeš ochotný obetovať výdaje na cestu - za rady nechcem nič. Ale ten osobný kontakt a možno niekoľkohodinový rozhovor (a najlepšie aj s manželkou ak si ženatý) je skutočne dôležitý. Poviem len toľko, že technicky si na úrovni, ako s týmto kapitálom naložíš je Tvoja vec. Tak čo, na kedy sa dohodneme?


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Ned Okt 10, 2010 10:14 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia Jan 15, 2010 10:00 am
Príspevky: 177
Bydlisko: Papradno
Pozvánky neodmietam a ani tvoju Andrej neodmietnem, aj keď neviem kedy by to bolo reálne, lebo ty mávaš asi viac nabitý program ako ja. A ak by mala ísť aj moja milá tak to vychádza asi na niektorú sobotu. A čo k tým " Rajeckým " výrobkom ? To neznamená, že keď ich tam mám, tak že to robím vo veľkom. Tú hlavu a tie ostatné veci som robil len po jednom kuse a to len preto, aby som si to vyskúšal. Až na krížik " myslbek " ten sa mi páči, a samozrejme len v mojom prevedení. :lol: A môj web mám skôr na ukážku, čo všetko som robil a nie na ponuku či predaj a preto tam nemám ceny výrobkov. Možno je to chyba, ktovie. Na takýchto prkotinách si trochu pocvičím, možno zlepším techniku rezu a hlavne rýchlosť rezania, lebo ono nie je dôležite len pekne rezať, ale pekne a rýchlo rezať. Takže to čo som vyrezal, tak to som z väčšej časti musel vyhovieť zákazníkovi .


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Pon Okt 11, 2010 8:43 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
husto píše:
Pozvánky neodmietam a ani tvoju Andrej neodmietnem, aj keď neviem kedy by to bolo reálne, lebo ty mávaš asi viac nabitý program ako ja. A ak by mala ísť aj moja milá tak to vychádza asi na niektorú sobotu. A čo k tým " Rajeckým " výrobkom ? To neznamená, že keď ich tam mám, tak že to robím vo veľkom. Tú hlavu a tie ostatné veci som robil len po jednom kuse a to len preto, aby som si to vyskúšal. Až na krížik " myslbek " ten sa mi páči, a samozrejme len v mojom prevedení. :lol: A môj web mám skôr na ukážku, čo všetko som robil a nie na ponuku či predaj a preto tam nemám ceny výrobkov. Možno je to chyba, ktovie. Na takýchto prkotinách si trochu pocvičím, možno zlepším techniku rezu a hlavne rýchlosť rezania, lebo ono nie je dôležite len pekne rezať, ale pekne a rýchlo rezať. Takže to čo som vyrezal, tak to som z väčšej časti musel vyhovieť zákazníkovi .


Preberieme niektoré veci ktoré si uviedol. Najbližšiu sobotu nemôžem, ale potom asi áno.
Používať budeme mail.


Hore
 Profil  
 
 Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: Str Okt 13, 2010 5:34 pm 
Offline
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str Aug 15, 2007 11:08 pm
Príspevky: 2476
Kompletné znenie Žiadosti o poskytnutie podpory z Enviromentálneho fondu - projekt "Kátovský kat":

http://www.rezbarstvo.sk/images/stories ... od2010.pdf


Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ] 

Všetky časy sú v GMT [ letný čas ]


Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Minimal style was made by the DEVPPL/ThatBigForum crew.
Slovenský preklad: phpbb3.sk | phpbb.sk.


Bridge by mehdiplugins.com