Rezbárstvo
VLADIMÍR MORÁVEK Tlačiť E-mail

Sample ImageMenšia postava, silná motorová píla, veľké pracovné nasadenie inak kľudného, až pohodového človeka - takto pozná Vlada Morávka nejeden rezbár, či náhodný návštevník sympózia...

Vladimír Morávek sa narodil 4.1.1949. Matematická náhoda, že každá číslica v dátume je dvakrát neznamená, že aj nasledovná životná cesta bola syntézou náhod. Práve naopak. Vlado (ako mu po párročnej známosti aj napriek vekovému rozdielu môžem hovoriť), je zaujímavou a cieľavedomou osobnosťou odhodlanou urobiť potrebný krok. Prvým veľkým krokom  formujúcim osobnosť budúceho výtvarníka bolo absolvovanie Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave v odbore fotografia. Odchod z dobre poznanej rodnej hrudy ktorá bola pre nejednu rodinu na Záhorí akousi oázou istoty, nezakončil v Bratislave. Tento krok bol pre Vlada ešte stále malý.

Štúdiom na FAMU v Prahe v odbore kamera, urobil krok k pozorovaniu sveta cez objektív ako svojej pracovnej náplni v Slovenskej televízii. Svetlo, kompozícia, priestor sú len veľmi stručným súčtom pojmov ktoré sú pre kameramana  pracovnými nástrojmi ktorými vzniká vizuálne dielo. Má však jednu chybu, ktorá mu vadí. Priestor natlačený v ploche je orámovaný neúprosným rozmerom. Dlhé roky kompenzuje tento nedostatok útekom do sveta fantázie, do časov detstva, štúdií a spoznávania seba samého. Túžba zastaviť tok času v tom správnom okamihu je vyjadrovaná v matérii hádam najvzdialenejšej od techniky ktorú používa v práci - teda kamery. Drevo, pre svoj skromný i majestátny vzhľad zároveň, poskytuje dostatočné možnosti pre realizáciu tajných myšlienok. Sám autor vie, ktorá socha zdielala pri svojom vzniku pocity radosti i smútku. Ktorá socha je svedkom tej ktorej životnej etapy. Len málo ľudí vie, že rezbári sa s každým úderom rezbárskej palice zbavujú ťažkostí bytia a stávajú sa silnejšími, vyrovnanejšími a odhodlanejšími. Aj Vlado Morávek  každým úderom posilňoval odhodlanie a vo veku kedy iný vsadí na istotu a opúšťa svoje nesplnené túžby urobí krok celkom nečakaný – stane sa skutočne voľným, profesionálnym rezbárom a povesí kameru na klinec. Vlado Morávek je tvrdým orieškom pre takzvané škatuľkovanie. Vždy bude niektorou stranou z tej pomyselnej „škatuľky“ vytŕčať. Keď som bol v prvej polovici deväťdesiatich rokoch vo Východnej, nebolo možné použitie farby na sochách. Nekompromisný postoj že „ľudovka“ musí byť len prírodná , maximálne primorená zemitými odtieňami, reprezentovaný istou pani Zuzkinovou, prelomil práve Vlado Morávek. Výstavy tej doby pre svoju monotónnu farebnosť (nech sa rezbári neurazia) pripomínali „krám s houskami a jiným pečivem“. Áno, takto vtipne vyjadrila svoj názor nemenovaná skúsená organizátorka výstav.  Vladimír Morávek svojou tvorbou dostal rezbárstvo do polohy kde autor robí to čo chce a nie čo sa od neho očakáva. Morávek má mnoho spoločného s ľudovými rezbármi (tématický okruh, nedodržanie pomerov postáv), veľa má z profesionálneho školeného výtvarníckeho prejavu (práca v náznaku, využitie priehybu k zvýšeniu dynamiky diela, priznanie motorovej píly ako finálneho nástroja, veľmi citlivé a vyvážené farebné riešenie, obhajoba tvorivého zámeru...).  Morávek  je Morávek, a ako som už spomenul, ťažko ho budeme „škatuľkovať“. Nech už pôsobia diela na pozorovateľa akokoľvek, jedno sa musí priznať: Jeho diela sú jedinečné a vo svojej krásnej jednoduchosti majú to, čo chýba mnohým vyumelkovaným, alebo naopak remeselne nezvládnutým  dielam.

 Sample Image

 
adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria