Erik Anton Berg - muž ktorý preslávil švédsku oceľ
 Švédska oceľ mala niekoľko príležitostí ukázať svetu svoje kvality. Spoznať materiál švédskych zbraní počas nájazdov vikingov, alebo počas tridsaťročnej vojny nebolo asi najpríjemnejšie. Našťastie, tieto udalosti si už nik nepamätá. Zato nástroje z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami majú ešte pamätníkov. Z tohoto obdobia pochádza aj ono frázovité spojenie slov "švédska oceľ". V mnohých prípadoch sa jedná o výrobky výnimočného muža, ktorého nástroje sa stali synonymom kvality. Bez nadsázky sa dá povedať, že je mužom ktorý preslávil švédsku oceľ.
 
 

Erik Anton Berg sa narodil v roku 1856 vo Švédsku v meste Eskilstuna, známeho výrobou nožov a náradia. Už ako malý chlapec pracoval v prevádzkach na výrobu nožov Heljestrand a Johan Engstrom. Keď mal 23 rokov, začal mladý Berg kovať a vyrábať britvy na holenie. Prenajal si priestor v jednej z Rademacherových vyhní (ktorá je dnes múzeom, kde možno vidieť, ako sa to začalo). Príbeh hovorí, že si požičal 500 švédskych korún na začiatok podnikania, ale potom používal len vlastný kapitál. Na zdôraznenie toho, aké boli začiatky skromné možno spomenúť, že manželka pána Berga sa na výrobe podieľala brúsením ostria britiev vo svojej kuchyni. V každom prípade, pre úspech boli rozhodujúce profesionálne schopnosti teda zručnosť, skúsenosti a povestný obchodný talent.

Bergove aktivity však narastali a čoskoro sa musel presťahovať do väčších priestorov na druhej strane ulice. Úspech jeho výrobkov bol založený na použití vysokokvalitnej čistej uhlíkovej ocele v kombinácii s kalením. Vedel, že kovanie má rozhodujúci význam pre kvalitu výsledného výrobku. Preto si pán Berg veľmi rýchlo vytvoril kontakty s poprednými odborníkmi na oceľ, kovanie a následné tepelné spracovanie. Možno spomenúť, že na zahrievanie nástrojov pred kalením sa používalo roztavené olovo, čo zaručovalo vždy rovnakú teplotu. Tento postup bol starostlivo kontrolovaný. Pán Berg bol tiež priekopníkom v kontrole kvality vrátane testovania surovín, testovania tvrdosti polotovaru po kalení a tiež hotových výrobkov. Dôsledkom bola vysoká a jednotná kvalita hotových výrobkov, čo bolo hlavným dôvodom rýchlo rastúceho predaja vo Švédsku i v iných krajinách.

V roku 1889 kúpil parcelu na stavbu novej továrne a neskôr musel postupne pozemok zväčšiť a niekoľkokrát továreň prestavať. Medzinárodné povedomie o jeho výrobkoch sa šírilo aj vďaka svetovým výstavám v Chicagu a Paríži a tiež v Štokholme v roku 1897.

Výrobný program bol v niekoľkých krokoch rozšírený. V roku 1896 bola založená továreň na tesárske nástroje a v roku 1898 boli do programu pridané kliešte. Ďalšími novými pridanými výrobkami boli záhradnícke nástroje (1914), nožnice na plech (1924), závitnice (1924) a  nakoniec mäsiarske a kuchynské nože v roku 1933.

V roku 1901 sa spoločnosť E.A.Bergs Fabriks AB, transformovala na akciovú spoločnosť E. A. Berg Manufacturing Company Limited (E.A. Berg MFG. Co. LTD), úplne vlastnenú rodinou. V roku 1903 pán Berg zomrel vo veku 47 rokov. Jeho päť dcér sa stalo vlastníkmi spoločnosti. Najvýznamnejšou osobou pre ďalší vývin spoločnosti bol však C. Gustaf Andersson, ktorý prevzal v roku 1928 riadenie a ostal na tejto pozícii až do odchodu do dôchodku v roku 1959. Pán Andersson bol predovšetkým vinikajúci technik, ale s potrebnou znalosťou marketingu. Pod jeho vedením sa zlepšil dizajn aj výkon výrobkov a modernizovali sa výrobné postupy. Vyvrcholením jeho dlhodobej práce v spoločnosti bolo postavenie novej modernej továrne s rozlohou 10 000 m² v novej priemyselnej oblasti mesta Eskilstuna. Táto továreň bola zamýšľaná len pre ručné nástroje a bola považovaná za najmodernejšiu továreň na nástroje na svete.

        K výrobe dlát možno spomenúť, že drevené rúčky sa vyrábali v samostatnej továrni z tvrdého dreva bielej, alebo kučeravej brezy. Rúčky majú špecifický tvar, ktorý popri vyrazenej značke na čepeli pomáha v identifikácii nástroja. V roku 1950 boli zavedené plastikové rúčky červenej farby, ktoré tvarovo vychádzajú z pôvodných drevených. Od roku 1969 sa dláta dodávali len s plastovými rúčkami. Za zmienku stojí aj výroba bojových nožov pre švédsku armádu (fm/54, fm/56 a fm/64).

 

V čase, keď pán Andersson odišiel do dôchodku, bolo päť sestier Bergových už pomerne starých na vedenie tak veľkého podniku a nikto z rodiny nebol pripravený zaujať vedúce miesto v spoločnosti. Preto sa rodina rozhodla spoločnosť predať. Kupcom bola  AB Bahco ( BAHCO je skratkou výrazu Bernt August Hjort & CO), najväčšia spoločnosť na výrobu ručných nástrojov vo Švédsku. Bahco bola významným výrobcom hasákov, maticových kľúčov a iného náradia, ale v sortimente výrobkov jej chýbali najmä kliešte. Preto bola spolupráca, ktorá začala v roku 1959, dobre skoordinovaná. V nasledujúcom roku Bahco kúpila aj ďalšiu veľkú spoločnosť na výrobu nástrojov v Eskilstune – Eskilstuna Jernmanufaktur AB, (ktorej obchodnou značkou bola kotva) a ktorá vyrábala predovšetkým nože, nožnice a dláta. Bahco spojila obe spoločnosti v Eskilstune a zo začiatku to fungovalo dobre  - s maximálne 700 zamestnancami. Avšak neskôr, v období poklesu dopytu, sa Bahco rozhodla znížiť počet tovární a presťahovať celú výrobu z Eskilstuny do svojej hlavnej továrne v Enköpingu. To znamená, že od roku 1970 sa kliešte a dláta vyrábali v Enköpingu. Čo sa týka ochranných známok, Bahco sa od začiatku rozhodla používať len ochranné známky Bahco v kombinácii so „žralokom“ a „kotvou“. To znamená, že od roku 1960 sa značka Berg nepoužívala.

Spoločnosť BAHCO prevzala farbu,  tvar aj značenie  Bergových dlát. Po roku 1960 však ponechala len  zobrazenie žraloka v kombinácii so svojím textovým označením BAHCO (číslo)  MADE IN SWEDEN v oválnom poli

 

Neskôr Bahco prevzala aj niektoré ďalšie výrobne nástrojov. V roku 1974 spoločnosť FE Lindstrom v Eskilstune, vyrábajúcu hlavne menšie kliešte pre elektrotechnický priemysel. V roku 1980 Record Ridgeway z Británie, veľkého výrobcu tesárskeho náradia, ale po niekoľkých rokoch továreň znovu prevzali Briti. A v roku 1988 bola prevzatá spoločnosť Belzer-Dowidat z Nemecka. Táto spoločnosť vyrábala najmä kliešte, skrutkovače a kľúče.

Ale v roku 1992 sa vývoj Bahco obrátil. Celá AB Bahco Tool Group bola prevzatá spoločnosťou AB Sandvik, ktorá je prevažne oceliarňou, ale tiež výrobcom zušlachťovaných obrábacích nástrojov v širokom sortimente.

Vlastníctvo Sandviku však tiež trvalo len krátko. V roku 1999 Sandvik predala celú svoju výrobu ručných nástrojov americkému nadnárodnému koncernu Snap-On-Tools Techologies. Výroba náradia Bahco bola ponechaná v Enköpingu a zachovala sa aj značka Bahco, a to aj pre označenie bývalých výrobkov Sandvik.

Avšak ďaľší krok nebol pre Bahco a Enköping priaznivý. V roku 2006 sa Snap-On-Tools rozhodol sústrediť svoju európsku výrobu nástrojov hlavne do troch tovární v Španielsku. To znamená, že v roku 2007 sa ukončila všetka výroba nástrojov v bývalej hlavnej továrni Bahco. Výroba dlát však ostala vo Švédsku; už bola presunutá do inej továrne, tiež riadenej spoločnosťou Snap-On-Tools.
 
A.I

 

Zdroje:                 Straight Razor Place

                             Old Tools Archiv

                             www.holzwerken.de

                             Swedish military knives

                             Archív autora

Preklady:              Janina Jankovičová

 

Podobné články:  Nástroje so značkou "Goldenberg"

                            Dláta S. J. Addis                             

                            Hoblíky

 

Vyberáme z článkov užívateľov

svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

Top ponuka

Ponuka tovaruforcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria