Erik Anton Berg - muž ktorý preslávil švédsku oceľ |
![]() Erik Anton Berg sa narodil v roku 1856 vo Švédsku v meste Eskilstuna, známeho výrobou nožov a náradia. Už ako malý chlapec pracoval v prevádzkach na výrobu nožov Heljestrand a Johan Engstrom. Keď mal 23 rokov, začal mladý Berg kovať a vyrábať britvy na holenie. Prenajal si priestor v jednej z Rademacherových vyhní (ktorá je dnes múzeom, kde možno vidieť, ako sa to začalo). Príbeh hovorí, že si požičal 500 švédskych korún na začiatok podnikania, ale potom používal len vlastný kapitál. Na zdôraznenie toho, aké boli začiatky skromné možno spomenúť, že manželka pána Berga sa na výrobe podieľala brúsením ostria britiev vo svojej kuchyni. V každom prípade, pre úspech boli rozhodujúce profesionálne schopnosti teda zručnosť, skúsenosti a povestný obchodný talent.
K výrobe dlát možno spomenúť, že drevené rúčky sa vyrábali v samostatnej továrni z tvrdého dreva bielej, alebo kučeravej brezy. Rúčky majú špecifický tvar, ktorý popri vyrazenej značke na čepeli pomáha v identifikácii nástroja. V roku 1950 boli zavedené plastikové rúčky červenej farby, ktoré tvarovo vychádzajú z pôvodných drevených. Od roku 1969 sa dláta dodávali len s plastovými rúčkami. Za zmienku stojí aj výroba bojových nožov pre švédsku armádu (fm/54, fm/56 a fm/64).
V čase, keď pán Andersson odišiel do dôchodku, bolo päť sestier Bergových už pomerne starých na vedenie tak veľkého podniku a nikto z rodiny nebol pripravený zaujať vedúce miesto v spoločnosti. Preto sa rodina rozhodla spoločnosť predať. Kupcom bola AB Bahco ( BAHCO je skratkou výrazu Bernt August Hjort & CO), najväčšia spoločnosť na výrobu ručných nástrojov vo Švédsku. Bahco bola významným výrobcom hasákov, maticových kľúčov a iného náradia, ale v sortimente výrobkov jej chýbali najmä kliešte. Preto bola spolupráca, ktorá začala v roku 1959, dobre skoordinovaná. V nasledujúcom roku Bahco kúpila aj ďalšiu veľkú spoločnosť na výrobu nástrojov v Eskilstune – Eskilstuna Jernmanufaktur AB, (ktorej obchodnou značkou bola kotva) a ktorá vyrábala predovšetkým nože, nožnice a dláta. Bahco spojila obe spoločnosti v Eskilstune a zo začiatku to fungovalo dobre - s maximálne 700 zamestnancami. Avšak neskôr, v období poklesu dopytu, sa Bahco rozhodla znížiť počet tovární a presťahovať celú výrobu z Eskilstuny do svojej hlavnej továrne v Enköpingu. To znamená, že od roku 1970 sa kliešte a dláta vyrábali v Enköpingu. Čo sa týka ochranných známok, Bahco sa od začiatku rozhodla používať len ochranné známky Bahco v kombinácii so „žralokom“ a „kotvou“. To znamená, že od roku 1960 sa značka Berg nepoužívala.
Neskôr Bahco prevzala aj niektoré ďalšie výrobne nástrojov. V roku 1974 spoločnosť FE Lindstrom v Eskilstune, vyrábajúcu hlavne menšie kliešte pre elektrotechnický priemysel. V roku 1980 Record Ridgeway z Británie, veľkého výrobcu tesárskeho náradia, ale po niekoľkých rokoch továreň znovu prevzali Briti. A v roku 1988 bola prevzatá spoločnosť Belzer-Dowidat z Nemecka. Táto spoločnosť vyrábala najmä kliešte, skrutkovače a kľúče.
Ale v roku 1992 sa vývoj Bahco obrátil. Celá AB Bahco Tool Group bola prevzatá spoločnosťou AB Sandvik, ktorá je prevažne oceliarňou, ale tiež výrobcom zušlachťovaných obrábacích nástrojov v širokom sortimente. Vlastníctvo Sandviku však tiež trvalo len krátko. V roku 1999 Sandvik predala celú svoju výrobu ručných nástrojov americkému nadnárodnému koncernu Snap-On-Tools Techologies. Výroba náradia Bahco bola ponechaná v Enköpingu a zachovala sa aj značka Bahco, a to aj pre označenie bývalých výrobkov Sandvik. Avšak ďaľší krok nebol pre Bahco a Enköping priaznivý. V roku 2006 sa Snap-On-Tools rozhodol sústrediť svoju európsku výrobu nástrojov hlavne do troch tovární v Španielsku. To znamená, že v roku 2007 sa ukončila všetka výroba nástrojov v bývalej hlavnej továrni Bahco. Výroba dlát však ostala vo Švédsku; už bola presunutá do inej továrne, tiež riadenej spoločnosťou Snap-On-Tools. A.I
Zdroje: Straight Razor Place Archív autora Preklady: Janina Jankovičová
Podobné články: Nástroje so značkou "Goldenberg" |