Materiál
Čo sa dá nájsť v dreve Tlačiť E-mail
 Pri práci s drevom nás niekedy (nemilo) prekvapia zarastené  predmety. Možno vzikne dojem, že takáto vec je pri práci úplne výnimočná  a očakávanie takejto príhody nie je veľmi pravdepodobné. Nuž, to som si myslel niekedy aj ja. Časom som zistil, že takéto prípady sa stávajú častejšie ako by si človek pripustil a že sa nestávajú iba mne...


 

Stromy sú nemými svedkami udalostí. Niektoré z nich sú zaznamenané v podobe úlomkov kovu a kameňov. Tieto sa dostanú do dreva úplnou náhodou, alebo aj úmyselne. Takou náhodou môže byť pád kameňa zo skaly ktorý sa zakliesni v rozvetvení, záplavy a vynesenie kameňa prúdom vody do rozvetvenia, dutiny, zanesenie nejakým živočíchom. Sú to síce náhodné udalosti, avšak v priebehu dlhšieho obdobia sa dejú celkom bežne. Veľa drobných  (prachových) nečistôt obsahuje kôra, obzvlášť v mieste rozkonárenia. Stretol som sa s pilčíkom, ktorý odmietol rozrezať peň v tomto mieste. Práve „pazucha“ je miestom kde sa zadrží naviaty piesok, a kamienky z trusu vtákov (kamienky im pomáhajú pri zažívaní). V exotických krajinách sú aj dreviny, ktoré dokážu doslova uchopiť kameň, obrásť jeho časť a ten sa stane ozdobou ako po zasadení kameňa zlatníkom (prvá fotografia, Indonézia - oblasť Batak)...


Do dreva sa dostanú cudzie predmety aj ľudskou činnosťou. Guľky zo zbraní  polovníkov a vojakov sú celkom bežným javom pri spracovaní dreva, najmä z blízkosti poľovných revírov, bojísk a podobne. Skutočnými raritami sú napríklad roztrieštené hlavice delostreleckých granátov ktoté tvoria pomerne veľké kusy kovu.
Guľky zo strelných zbraní sú v našom poňatí „dobré“ a „zlé“. Tie dobré sú olovené a olovené s medeným opláštením. Aj keď sú vadou v dreve, nepoškodia obrábacie nástroje tak ako guľky s oceľovým jadrom. Tie oceľové dokážu silno poškodiť rezné časti nástrojov, zapríčiniť vylomenie či zlomenie nástroja. Výnimkou nie su ani úrazy, dokonca smrteľné.

 


 

Veľmi nebezpečné sú zarastené drôty oplotení a elektrického vedenia. Drôty sa dostanú do dreva najčastejšie v spojitosti s drôteným oplotením ktoré mohlo byť pripevnené priamo na strome, alebo strom prerástol cez oplotenie. Pletivo sa používalo (používa) aj ako ochrana proti okusu zvieratami a ak sa neodstránilo včas, zarezalo sa pri hrubnutí kmeňa do dreva a stalo sa jeho nedeliteľnou súčasťou...  Niektoré splietané drôty a oceľové laná majú na zníženie ťažnosti pri vzdušnom vedení tvrdé jadro obalené mäkším materiálom. Naviac bývajú takéto materiály chránené proti korózii galvanickým pokovením či poplastovaním. Materiál dreva v okolí zarasteného lana, alebo dôtu nie je výrazne sfarbený a stav zarasteného materálu nepodlieha porušeniu.

  

Najčastejšie sa v dreve vyskytujú klince a skoby. U menších klincov sa stáva často , že vyčnievajúca časť klinca zrezavie a odpadne. Vo vnútri dreva však kov zostane zachovaný, a tak ani prvotná obhliadka nemusí byť dostatočná na určenie takýchto rizikových faktorov. Väčšie klince a skoby spravidla vyčnievajú nad povrch dreviny a dajú sa vizuálne zistiť bez problémov. Ale aj tu platí, že zarazený klinec či skoba môže úplne zmiznúť pod vrstvani pribúdajúceho dreva. U starých stromov z verejných priestranstiev (námestia, aleje, ihriská, parky), staré stromy u pohostinstiev, pri kostoloch, školách, cintorínoch, domoch kultúry, osadách, chatách a podobne je vysoká pravdepodobnosť, že drevo obsahuje kovové častice. Tieto miesta slúžili v priebehu desiatok rokov, či storočí rôznym účelom. Vešala sa na ne výzdoba, osvetlenie, ozvučenie, smerové tabule, upozornenia, výstrahy, reklamy. V mnohých prípadoch klince skoby a pripináčky neboli už po uplynutí účelu z dreva vytiahnuté... Drevo v okolí kovového predmetu reaguje zafarbením v okruhu niekoľkých milimetrov, častejšie však centimetrov a výnimočne až v dĺžke nad jeden meter v smere vlákien.

 
 

Aj keď na internete nájdeme rôzne  obrázky zarastených predmetov v drevinách, často sú to účelové fotomontáže. Tu použité fotografie sú však autentické a všetky „prípady“ poznám osobne, alebo mám z dôverného zdroja. To, že ich nie je zrovna málo, by malo stačiť na opatrnosť pri práci s drevom. Obzvlášť pri práci s obrábacími strojmi, ktoré sa v kombinácii s takouto nemilou náhodou stávajú oveľa, oveľa nebezpečnejšie.

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria