Nástroje
Nástroje so značkou "Goldenberg" Tlačiť E-mail
 Nástroje ktoré sa na našom území v minulosti používali, niekedy pochádzajú zo vzdialenejších oblastí. Takýmito nástrojmi sú aj výrobky vyrábané pod textovým označením, alebo grafickou značkou "Goldenberg". Najčastejšie sa vyskytuje zobrazenie oka, menej  časté je zobrazenie grifa, včely, labute...
 
 
 
 
Goldenberg, Dorlisheim (Francúzsko)
 
Jean-Guillaume Goldenberg (7.12.1778 - 18.2.1858), narodený v Bliedingshausene pri Remscheide, prišiel z politických dôvodov do Baerenthalu (Lotrinsko/Francúzsko). Tam viedol od roku 1826 železiarne, ktoré v roku 1818 kúpil Jacques Coulaux (Couleaux aîné et Cie). Prispel k rozvoju  železiarní, zaslúžil sa aj o zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva tým, že vysušil miestne močiare a zabránil komárom roznášať nebezpečné choroby.
 
Železiarne v Baerenthal (dobová fotografia)

Syn Jeana Guillauma, Gustave Paul Friedrich Albert Goldenberg sa narodil 10.5.1805 v Remscheide. V roku 1818 odišiel so svojím otcom do Molsheimu. Jeho dráha započala v malej dielni, kde pracoval ako výrobca pobočných zbraní (šable, kordíky, bodáky  a pod). Kvôli nedostatku zákazok zmenil zameranie firmy na výrobu nástrojov, kde  využil svoje znalosti metalurgie a v roku 1835 otvoril prvú fabriku v Dorlisheime v Alsasku.
 
V roku 1837 nasledovala druhá fabrika v Zornhoffe pri Saverne. Najprv sa tam vyrábali pilníky, neskôr náradie všeobecne - pílky, mlynčeky na kávu, poľnohospodárske náradie a nože na hoblíky a iné remeselnícke náradie.
Prvý katalóg výrobkov značky Goldenberg bol vydaný v roku 1838.

V roku 1850 je založená spoločnosť "Goldenberg et Cie.", teda „Goldenberg a spol.“.
Okolo roku 1870 vznikol nový podnik v Tronville en Barrois, z názvom "Francúzska manufaktúra na výrobu náradia, predtým Goldenberg a spol.“ Zároveň sa prestavala materská firma v Zornhoffe na spoločnosť s názvom "Alsaská manufaktúra na výrobu náradia, predtým Goldenberg a spol.".
Od roku 1893 sa v Tronville začali vyrábať prvé kompletné hoblíky.
V roku 1914 sa firma spomína ako člen kartelu fabrík na výrobu náradia na opracovanie dreva.
V roku 1924 sa spojili obe spoločnosti z Tronville a Zornhoffu do zoskupenia "Bývalé spoločnosti Goldenberg a spol."
 
Tieto vyobrazenia ukazujú fabriky v Tronville (1927) a Zornhoffe (1927) .

Medzi svetovými vojnami ustúpil predaj náradia, pritvrdila sa konkurencia najmä s francúzskou firmou Peugeot, ale aj s expandujúcimi americkými firmami.
V 70tych rokoch 20. storočia bola spísaná zmluva o spolupráci s fabrikou Peugeot na náradie a vznika firma SICFO, ktorú pohltil v roku 1986 britský koncern Stanley. Značka a meno Goldenberg sa pritom zachovali.


Značenie nástrojov:

Od založenia v roku 1835 do 1893 sa k hoblíkom vyrábali len železné časti -„železá“. Značenie pozostáva z nápisu "á l'oeil" - oko alebo "Zornhoff", v zúbkovanom rámčeku. Neskôr nasleduje nápis "Goldenberg" a jedna z troch značiek kvality ocele: najlepšia je značená okom, ostatné gryfom, alebo labuťou. Neskôr sa k používaným značkám začalo používať aj vyobrazenie včely a medveďa. Od roku 1893 sa vyrábajú celé hoblíky, telo hoblíka je označené "Goldenberg". Existujú dve línie výroby: jedna zreteľne francúzska, najčastejšie z jarabiny (Sorbus domestica) a len málo zaoblená, druhá na export na východ z hrabu, s nosom hoblíka a zaoblenými tvarmi veľmi podobnými hoblíkom od firmy „John Weiss & Sohn Wien“. Aj pre anglosaský trh sa vyrábali „železá“ (teda tie železné časti). Krátko po druhej svetovej vojne sa značili "Goldberg acier chromé (Goldberg chromová oceľ)“, telá dostávali značenie zodpovedajúce druhu dreva (ovocné, jarabina) a medailón so značkou Zornhoff. Asi od roku 1970 sa medailón vymenil za červenú pečiatku a spodná časť z kvajakového dreva (Guaiacum) je nasadená na tele zo svetlého dreva.

 

 

 


Značka na noži hoblíka, na klopke hoblíka a na dláte 

 

Je ešte potrebné spomenúť používané nápisy ktoré sa na nástrojoch značky Goldenberg vyskytovali:

GOLDENBERG; GOLDENBERG – ACIER FONDU; GOLDENBERG,A.F; GOLDENBERG (číslo, veľkosť nástroja) ACIER FONDU A GARANTIE; GOLDENBERG (číslo, veľkosť nástroja) ACIER FONDU A GARANTIE BREVETE S.G.D.G; ACIER FONDU; prípadne doplnkové údaje - á l'oeil; ZORNHOFF...

  
Použité zdroje:     www.holzwerken.de 

                             www.fr.wikipedia.org 

                             archív autora

Preklady:              nemčina Janina Jankovičová

                             francúzština Mgr. Hana Pekárová 

Podobné články:   Dláta S. J. Addis       
                             Hoblíky

                             Erik Anton Berg - muž ktorý preslávil švédsku oceľ

                           

                            

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria