IVAN TOMEŠ Tlačiť E-mail
 Dej života Ivana Tomeša sa začal odvíjať 26. augusta roku 1925 v Senici. Pochádzal z robotníckej rodiny, zo šiestich detí. V tom istom roku odišla rodina do Francúzska. Rodičia odišli za prácou, bola nezamestnanosť. Vo Francúzsku Ivan Tomeš začal robiť prvé kroky, tam začal chodiť to školy a ukončil šesť tried. Detstvo - to bolo predmestie Paríža, pozoro­vanie pouličných maliarov, tak typických pre toto mesto.
 
 
 
 
 

V roku 1937 sa ro­dina vrátila do vtedajšieho Československa - začas žili vo Svite, potom v Senici. Životná realita pred druhou svetovou vojnou mu zabránila študovať maliarstvo, po ktorom túžil. Vyučil sa za nástrojára vo firme Tauš v Myjave (neskôr n.p. SAM), kde začal aj pracovať. Na túžbu z mladosti však nikdy nezabudol.
Ivan Tomeš mal nielen výtvarné nadanie, ale i dispozície pre šport. Bol aktívnym futbalistom – hrával za Duklu Trenčín, neskôr za ŠK Myjava a napokon bol aktívnym trénerom myjavských futbalistov. Od roku 1950 mal svoju rodinu, založil ju s Annou Ondušovou z Trenčína. Z manželstva sa narodili dve dcéry – Dagmar a Idka.
V období plného pracovného nasadenia vyštudoval  (večerne) profesiu technika na Slovenskej vysokej škole technickej. Podielal sa na technickom rozvoji Slovenskej armatúrky v Myjave (SAM), v roku 1952 bol povolaný k výchove pracovných záloh v Strednom odbornom učilišti strojárskom (SOUs Myjava), ako zástupca riaditeľa. Po skončení štúdia na Vysokej škole pedagogickej v Trnave od roku 1966 až do roku 1980 pôsobí v pozícii riaditeľa strojárskeho učilišťa. Počas svojho funkčného obdobia získal vyznamenanie „Vzorný učiteľ“ (1970). Približne v roku 1977 sa zoznamuje s tvorbou strážnického rezbára Františka Gajdu. Od tej chvíle bolo o budúcom záujme rozhodnuté. V tvorbe začínajúceho rezbára sa objavujú motívy kopaničiarskej krajiny. Nechýbajú ani kompozície kytíc (ešte pod vplyvom „maliarskej etapy“).  Veľmi obľúbenou témou autora sú aj kopaničiarske tance (najmä „vyhadzovaná“), stvárnenie legendárneho majstra hudca Samka Dudíka a to vo figurálnej aj reliéfnej podobe, neskôr pribúda aj betlehemárska tvorba.
Ivan Tomeš sa často v tvorbe venoval portrétu. Zobrazoval známe osobnosti, vlastné fantázijné štúdie tváre aj tváre príbuzných. Obzvlášť smutnou pripomienkou je reliéfna rezba dcéry Idky, ktorá zomrela jeden deň pred sobášom... Táto udalosť silne ovplyvnila osobnosť Ivana Tomeša, pretože bola tvrdým úderom osudu, ktorý nepodlomil, ale zocelil jeho charakter. Ivan Tomeš sa neuzavrel do seba, ale bôľ liečil neúnavným a cieleným nasadením. Po odchode na dôchodok sa Ivan Tomeš nezmieril s postom „dôchodcu“ a okrem vlastnej tvorby sa začal venovať aj adeptom rezbárstva. V roku 1988 otvoril pri SOUs v Myjave „Drevorezbársky krúžok“, ktorý neskôr získal ešte jeden názov „Myjavskí drevorezbári“. Prvým žiakom bol Andrej Irša, nasledoval, Peter Marek, Ulrika Pohubová, Ondrej Bučenec, bratia Michal a Stanislav Maliarikovci...


 

Celkovo to bolo  deväť žiakov-rezbárov... Ivan Tomeš so svojimi žiakmi absolvoval niekoľko výstav. Bol im viac ako učiteľom. Prispieval radami do života, pomáhal riešiť problémy. Tvorba ľudového umelca začína pútať záujem etnografov, historikov umenia a v neposlednej rade aj médií. Vzniklo niekoľko článkov, audionahrávok, a napokon 27 minútový dokument  STV „Vianoce v srdci“ v réžii Petra Záchenského v roku  1997... To sa však začínajú hlásiť aj prvé závažnejšie zdravotné problémy. V roku 2002 mozgová príhoda paralizovala všetky optimistické zámery. Ivan Tomeš sa vzoprel a zdravotný stav sa na čas zlepšil. Silná vôla však teraz nestačila na zákernú chorobu a v závere roku 2003 bola nutná amputácia časti končatiny. Stav sa naďalej už nezlepšoval a Ivan Tomeš zomrel dňa 20. januára 2004 o 16.hodine v kruhu svojich blízkych. Jeho zámer pokračovať v životnom diele však bol naplnený a posledná výstava "Pieseň dreva", ktorá bola poctou jeho tvorivému životu, sa uskutočnila na pôde Múzea SNR v Myjave, v čase konania 46.ročníka známeho Medzinárodného folklórneho festivalu v roku 2005.K článku boli  použité texty Mgr. Blanky Landovej (voľná úprava), spomienky a spoločná fotografia z archívu  Andreja Iršu, fotografie prác Ivana Tomeša  zo zbierok Múzea SNR v Myjave , fotografia Ivana Tomeša od Petra Kurica    

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria