Záhorácko - Slovácký betlehem II. |
![]() |
![]() |
Počas praktických vyučovacích hodín sa na výrobe betlehemu pod dohľadom umeleckého rezbára Andreja Iršu z Kátova a tiež pedagógov zmienenej školy, podieľali študenti tretieho a štvrtého ročníka. Projekt mal teda predovšetkým výukový charakter a bol nositeľom viacerých výnimočných výstupov. K vlastnej výrobe betlehema je použitých 24 druhov drevín, ktoré symbolizujú 24 hodín dňa, či 24 mesiacov - hranicu veku neviniatok vyvraždených v Betleheme na príkaz kráľa Herodesa. Subfosílny dub použitý v realizácii rástol skôr ako boli postavené egyptské pyramídy, čím je myšlienka obohatená o ďalší rozmer, siahajúci až ku kolíske civilizácie.
Použité dreviny Informačný systém
To však nie je všetko. Záhorácko-slovácky betlehem je nositeľom témy z roku 0 s použitím technológií roku 2010. Preto je betlehem vybavený zosilňovačom a reproduktormi o výkone 2x100 W, kapacitným priemyselným dotykovým displejom, LED diódovým osvetlením, motorom a prevodmi. Funkcie riadi programovateľný logický automat podľa užívateľského nastavenia, podľa príkazov cez displej, či diaľkové ovládanie. Doplnkové informácie: Základné rozmery diela sú (v mm):Výška - 3000 (s hviezdou - kométou viac ako 3500 mm) , šírka - 1250 , hĺbka - 300 (realizácia stojí kvôli zvýšeniu stability na základnej doske o rozmeroch 1500x1150x45 mm). Hlavným partnerom projektu je obec Kátov a jej štatutár, starostka obce Terézia Kučerová (SK). Cezhraničným partnerom je Stredná škola lesnícka a rybárska v Bzenci a jej štatutár, riaditeľ školy Ing. Miroslav Měsíček (CZ). Autorom výtvarného návrhu a technického riešenia je Andrej Irša. Na zhotovení diela sa podieľali títo žiaci školy - III. ročník: Jan Benda, Jakub Drábek, Jakub Páleníček, Tomáš Baďura, Radka Repová, Lukáš Kozár, Jiří Kadlček, Marek Káňa, Jaroslav Sporysz, Libor Zaoral, Petr Hovězák a Martin Bravenec. IV. ročník: Patrik Wrzecionko, František Liška, Kristýna Kafková, Libor Popelka, Miroslav Ovečka a Lukáš Kundrata. Video, fotodokumentáciu a katalóg priebehu projektu zrealizovali Andrej Irša, Jana Koutná, Miroslav Minďáš a Erik Rangl. Na projekte sa ďalej podieľali subdodávatelia: BS Acoustic s.r.o., Radošovce; DESIGN FACTORY spol. s r.o. Holíč; FCC průmyslové systémy s.r.o. Praha; Conrad Electronic Česká republika, s.r.o Praha; SIPRON, s.r.o., Popudinské Močidľany. Software pre prezentáciu urobil Ing. Radovan Blaha. Kontrolórom projektu bol Bc. Tibor Mikula. Video o realizácii tu.
TENTO MIKROPROJEKT JE FINANCOVANÝ EURÓPSKOU ÚNIOU, Z PROSTRIEDKOV FONDU MIKROPROJEKTOV SPRAVOVANÉHO TRENČIANSKYM SAMOSPRÁVNYM KRAJOM |