Články
Čo a ako na portáli Rezbárstvo.sk Tlačiť E-mail

thumb_strom2 kopie - kpiaNapriek prevažnej spokojnosti so staršou verziou Rezbárstva.sk, pristúpilo sa na základe niekoľkých podnetov k rekonštrukcii stránky. Bola urobená nová vizáž a rozšírená funkčnosť portálu. Práce trvali dlho a komponenty sú v súčasnej dobe dolaďované a dopĺňané.

 

Dizajn
Najviac badateľnou zmenou je grafika. Dizajn stránky vychádza z požiadavky minimalistiského vyznenia. Rozloženie stránky je síce odvodené z osvedčených modelov, ale grafikovi bola ponechaná viacmenej "voľná ruka". Táto minimalistická zmena postihla aj fórum. Prvá vec, ktorú si nutne musí pri návšteve všimnúť každý, je nadpis. Jednoduchý nadpis Rezbárstvo.sk so špirálou v rovnakom duchu je zároveň logom portálu. Špirála symbolizuje stružlinu a tenká linka a typ písma charakterizujú ostrý rez, respektíve vpich dláta. Špirála je v záklanom zobrazení formátu obrazovky použitá ešte jeden krát, tentoraz nižšie a z druhej strany - už len ako zjednocujúci charakterový prvok.
Ako súčasť úvodnej stránky je trojica obrázkov, ktoré sa obmieňajú na pozícii vpravo, tesne pod hlavnou lištou výberu. Aj keď farebnosť pôsobí dojmom bronzového reliéfu, jedná sa skutočne o drevorezbu. Tieto sugestívne detaily sú súčasťou neskorogotického oltára z dolnorakúskeho mesta Zwettle (cisterciánskeho kláštorného kostola), kde ho zhotovilo šesť doposiaľ neidentifikovaných majstrov. Z pôvodného krídlového retáblu sa dochovala len centrálna časť ktorá je v súčasnosti umiestnená nad menzou bočného oltára Adamovského kostola pri Brne. Dielo predstavuje nanebovzatie Panny Márie. Toto vrcholné rezbárske dielo je vybrané ako motív, ktorý reprezentuje rezbárstvo a vhodne vyvažuje inak strohý dizajn webu.


Farba
Pri výbere prevažujúcich farieb sa núkala možnosť použitia "drevených" farieb, teda odtieňov okrovej a hnedej (tak ako malo Rezbárstvo.sk vo svojej predchádzajúcej verzii). Tieto farby sú prevažne použité aj na ostatných portáloch s tématikou dreva a aj na osobných stránkach rezbárov. Práve to bolo príčinou úvah, či budeme "odvážnejší" a porušíme zaužívané pravidlá. Prečo nie, veď farba dreva a drevo samotné bude na stránkach zastúpené dostatočne v podobe fotografií.


Funkcie
Väčšina položiek Rezbártva je pôvodná, zmenilo sa okrajové umiestnenie výberu do hornej lišty, čo dalo viac priestoru obsahu . Najpodstatnejším doplnkom je položka Komunita. Táto položka by mala prevziať funkciu voľnej témy vo fóre. Modul je veľmi podobný Facebooku. Umožňuje vytváranie a zdieľanie obsahu, modifikáciu profilu podľa vlastných parametrov. Nastavenie súkromia Vám zabezpečí presne to čo chcete dať o sebe vedieť širokej verejnosti, úzkemu okruhu priateľov, alebo si to necháte len pre seba. Členovia môžu mať (zatiaľ) v galérii 30 fotografií, a 30 videí a pribudne aj funkcia písania blogov. Písanie blogu umožňuje informovať ostatných o zaujímavých podujatiach. Kvalitné správy budú vyhrané na titulnú stranu portálu a najlepšie články budú odmenené vecnou cenou (náradie). Bonusom bude aj bezplatná pomoc pre autorov, ktorí budú usmerňovaní tak, aby boli články zaujímavé, s minimom gramatických a štylistických chýb. V sekcii Komunita sa dá v položke Členovia → Pozrieť všetkých členov zistiť či je naša registrácia úspešná, pretože tu sa zobrazia len odsúhlasené registrácie (jedna registrácia je platná aj pre položku Komunita aj položku Fórum). Z dôvodu spamovania fóra je povolovanie prístupov robené v súčasnosti "ručne", teda na rozdiel od automatickej registrácie si musí novoregistrovaný záujemca počkať vo výnimočných prípadoch aj niekoľko dní. Vo fóre môžete odteraz používať aj identifikačný obrázok - avatar. Dôvodom zavedenia bolo, že niektoré nicky boli veľmi podobné a grafický identifikátor je v tomto nápomocný. Vo fóre sú novo umiestnené pravidlá pre zakladanie, vkladanie a formuláciu príspevkov a fotografií. Tieto pravidlá sa týkajú vzťahov, funkčné a technické problémy pomáha riešiť FAQ.


Student Gallery
V tejto položke budú postupne zverejnené informácie o fenoméne, ktorý bol dlhé roky známy pod pojmom Záhradná galéria Alojza Machaja. Podieľal som sa nejakým spôsobom takmer na všetkých aktivitách tejto inštancie a počas niekoľkoročného vydávania časopisu Dotyky a cesty som prispieval článkami a fotografiami. Táto skúsenosť sa možno stala základom pre prevádzkovanie portálu Rezbárstvo.sk . Po čase sa menia priority a postoje a tlačené médium Dotyky a cesty zaniklo. Naopak možnosti on-line komunikácií sa silne rozšírili a tak sme po niekoľkých diskusiách s Alojzom Machajom dospeli k názoru, že by nebolo zlé prezentovať činnosť galérie na portáli Rezbárstvo.sk.


E-shop
Chvíľu potrvá, kým bude v prevádzke táto položka. Dôvodov je niekoľko. Nástroje ktoré budú v ponuke, prejdú osobným testom, budú nasnímané ako video aj ako fotografie. Až výrobok, o ktorom budem vedieť takmer všetko sa dostane do ponuky E-shopu. Zákazník teda dostane okrem výrobku podrobnú špecifikáciu a nebudú mu predstavené len výhody, ale aj negatíva. Ani po kúpe sa na zákazníka nezabudne. Môže sám okomentovať výrobok, prípadne predložiť návrhy a pripomienky. Z počiatku bude v ponuke len zopár položiek a ponuka sa bude rozširovať podľa záujmu kupujúcich. V E-shope bude literatúra , náradie a pomôcky. Cez E-shop sa bude predávať aj tovar, ktorý zhotovia rezbári - nástroje, pomôcky a diela. Vybrané budú výrobky od rôznych výrobcov a dodávateľov, ale budú mať tématické zameranie na opracovanie dreva a vzdelávanie sa v tejto oblasti.


Registrácia
Registrácia zaberie približne dve minúty. Jedna registrácia je platná aj do položky Fórum, aj do položky Komunita. Z dôvodu spamovania fóra je v súčasnej dobe povoľovaný prístup výlučne "ručným" odblokovaním založeného účtu, čo trvá spravidla niekoľko hodín, vo výnimočných prípadoch aj niekoľko dní. Toto riešenie zaručuje "čistotu" fóra (bez porna a warez odkazov). Seriózni registrovaní nemajú svoje príspevky blokované a sú prakticky okamžite prístupné. V položke Fórum je možné vlastný príspevok kedykoľvek upraviť či zmazať, v položke Komunita je táto možnosť obmedzená na 15 minút a potom sa už príspevok nedá upraviť ani vymazať.


Súkromie
Portál umožňuje nastavenia profilu v Komunite aj vo Fóre tak, aby vyhovoval potrebám užívateľa. Cez kontaktné údaje ktoré zadáte pri registrácii nie sú posielané žiadne informácie, ktoré sa netýkajú Rezbárstva.sk a aj tieto je možné zakázať. Žiadne kontaktné údaje nie sú poskytované tretím stranám.


Čo sa robí teraz a čo bude na Rezbárstve.sk v budúcnosti?

Teraz sa hľadajú chyby portálu. Náhodne aj systematicky sa hľadajú chyby zobrazovania v najpoužívanejších prehliadačoch a používaných formátov monitorov. V administračnom rozhraní pribudne správa bannerovej reklamy (teraz vidíte len bannery bez linkovania na cieľ), čo umožní vedenie podrobnej štatistiky a tým aj úspešnosti reklamy pre reklamných partnerov. Prebieha spracovanie podkladov pre E-shop (popisy tovaru, fotografovanie, videá a testovanie). Niektoré z týchto výstupov budú zverejnené aj formou článkov. Po odstránení drobných nedostatkov bude spustený blog na Vaše písanie článkov.

Pri prenose dát do novej verzie sa napríklad nezobrazujú dokumenty vo formáte PDF, v niektorých prípadoch prišlo k poškodeniu textov (nesprávne formátovanie textov). No a potom je tu ešte taká "hra na piesočku", ktorú môžete vidieť v nočných hodinách. Tu sa spravidla pracuje s textom, obrázkami a tabuľkami a návštevník tak môže niekedy postrehnúť zmeny v článkoch, niekedy s výrazným rozhádzaním jednotlivých položiek. Toto je však nutné, pretože niektoré funkcie sa dajú naučiť len ich vyskúšaním a následným používaním. Napriek uvedenému by mal byť v ejto chvíli portál funkčný a nemal by obsahovať závažné nedostatky a niektoré budú odstránené krátko po zverejnení tohto článku.

Andrej Irša

Prezentačné video portálu Rezbárstvo.sk:

Dim lights Embed Embed this video on your site

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria