Nástroje
KAINDL - Woodcarver Gold Tlačiť E-mail

thumb_woodcarverNa princípe rezných zubov reťazových píl je založená konštrukcia kotúčov z profilovaného oceľového plechu, ktoré sú na rozdiel od reťazových kotúčov vyrobené z jedného kusu. V článku si predstavíme jeden z najobľúbenejších kotúčov pre efektívne uberanie materiálu WOODCARVER GOLD od nemeckej firmy KAINDL.

 

 


Technické údaje
Kotúč má deklarovanú tvrdosť 62 HRC (Rockwell).
vonkajší Ø 115 mm
maximálne dovolené otáčky 11.000 RPM
Upnutie na závit M 14 mm (cez plastový prstenec - súčasť balenia)
Otvor kotúča Ø 128 mm
maximálna hĺbka zárezu 28 mm,
šírka zárezu 9 mm

 

Bezpečnosť práce
Uberací a rezazí kotúč KAINDL má certifikáciu nemeckého profesijného združenia 'Holz
Berufsgenossenschaft ' - BG-Test 172-001. Náradie je pri dodržaní bezpečnosti práce a obzvlášť s použitím špeciálneho krytu vhodné na prácu s ručnou uhľovou brúskou. Kotúč je odolný voči spätnému rázu a unikátnou konštrukciou kotúča je dosiahnutý kľudný chod s minimom vibrácií.

Uberacím kotúčom tohto typu urobilo zlú reklamu tvrdenie, že môže prísť k deštrukcii kotúča v priebehu práce. Toto tvrdenie s fotografiou je predmetom rôznych internetových diskusií a je aj v knihe Martina Patřičného.  Poškodenie vytrhnutím časti kotúča počas práce však nebolo u výrobku Woodcarver Gold od firmy KAINDL preukázané. Môžeme však pripustiť, že existujú výrobky, ktoré nedosahujú bezpečnostných parametrov hore uvedeného kotúča.

Napriek testom a kvalitnému prevedeniu musíme mať na mysli aj riziko, ktoré vychádza z princípu práce. Rotačné nástroje sú pri nedodržaní bezpečnosti práce nebezpečné. Zuby pri kontakte s tkanivami spôsobujú závažné devastačné poranenia s dlhou dobou liečby.

Porovnania
V porovnaní s reťazovými kotúčmi je konštrukcia výrobku oveľa Woodcarver Gold bezpečnejšia. Tvrdenie predajcov o bezpečnostnom aspekte reťazového kotúča, ktorý pri zaseknutí prekĺzne je skôr marketingový ťah, ako skutočná výhoda. Prekĺzanie totiž znižuje efektívnosť práce a sú tu výrazné bezpečnostné riziká. Roztrhnutá reťaz vrhnutá rotujúcim kotúčom je nebezpečná nie len pracovníkovi, ale aj okoliu. Taktiež prekĺzaním vzniká tolerancia, ktorá je častou príčinou hádzavosti kotúča. Rozstúpenie plechových diskov a zapadnutie reťaze do drážky je taktiež reálnou hrozbou.

Konštrukcia kotúča Woodcarver Gold
Kotúč KAINDL je povrchovo upravený tzv. nitridovaním. Nitridovanie je nasycovanie povrchovej vrstvy ocele dusíkom. Pri tomto spôsobe úpravy ocele prichádza k spevneniu materiálu až do hĺbky 500 mikrónov. Na rozdiel od klasického kalenia a cementovania neprichádza vplyvom nižších teplôt (50 až 600 °C) k nežiaducej deformácii výrobku. Základný materiál zostáva v hĺbke mäkší. Kombinácia tvrdého povrchu a mäkkého jadra zabezpečuje maximálnu pevnosť. Povrchová vrstva je nie len tvrdá, ale aj odolná voči oderu, korózii, je podstatne znížené trenie a únava materiálu.

Striedavé umiestnenie zubov so zaobleným profilom väčšieho priemeru na obvode kotúča pridali nástroju na účinnosti. Tieto kotúče vynikajú silným ubratím materiálu, veľmi dobrým odvodom stružliny, oblou stopou po nástroji. Kotúče sa vyznačujú stálosťou vlastností počas používania, takmer až do úplného spotrebovania rezných zubov brúsením. Kľudný chod a takmer nulové riziko spätného vrhu robia z nástroja ideálneho pomocníka na opracovanie dreva. Výraznou nevýhodou je vymedzovací plastový prstnec, ktorý sa pri nedostatočnej pozornosti pri výmene nástroja či transporte môže stratiť.

Zhrnutie
Kotúč Woodcarver Gold je určený na opracovanie masívneho aj vrstveného dreva, vrátane drevotriesok. Je vhodný na krátenie, drážkovanie, plošný úber a tvarové opracovanie. Je nevhodný na opracovanie znečisteného dreva (hlina, piesok), uzlovitých a veľmi tvrdých drevín a subfosílneho dubu. Pri dodržaní bezpečnostných pravidiel je práca oveľa bezpečnejšia ako s reťazovými kotúčmi. Aj keď nástroj produkuje minimálne chvenie, pri dlhotrvajúcej práci je zvýšené riziko vazoneurózy (zbelanie a tzv. mravenčenie prstov rúk, prípadne dlaní), čo môžeme obmedziť používaním antivibračných rukavíc.

Predaj kotúčov Woodcarver Gold

Príklad použitia nástroja (v prvej časti výroby sochy):
Dim lights Embed Embed this video on your site

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria