Remeslo
Akt - efektne, rýchlo, jednoducho Tlačiť E-mail

thumb_AktAnatomické stvárnenie ženskej postavy je vari najžiadanejšou túžbou začínajúcich rezbárov. Na strane jednej je však túžba ako taká, na strane druhej - vlastné schopnosti.

Svalstvo sa pri pohybe mení. Končatiny nie sú teda "rúry" s rovnakým priemerom, ale živá hmota, obopínajúca kostru. Svaly vykresľujú v závislosti od pózy kontúry postavy a členenie povrchu tela. Kostra dáva telu oporu a jej možnosti sú vymedzené dĺžkou jednotlivých častí a možnosťami ohybu v kĺboch. Toto všetko je vo vzájomnej súhre. Zhotovenie anatomickej sochy je pomerne zložité - obzvlášť ak je robená bez modelu. Avšak práve takto sa neskúsený adept pokúša sochu vytvoriť.


V nasledovnom postupe je úlohou vyrobiť ženskú sochu, podopierajúcu rukami a hlavou časť architektúry, alebo nesúcu  bremeno. Takáto socha sa nazýva "karyatida" a pokiaľ má nespracovanú spodnú časť, tak sa používa aj názov " herma". Ďaľšou úlohou je prispôsobenie požiadavke zákazníka. Obmedzujúcim faktorom je v tomto prípade cena.

 

Musím mať na pamäti, že zákazníčka síce neočakáva extra výstavný kus, ale taktiež neočakáva prácu úbohých parametrov. Takže si urobím plán prác, aby sme boli spokojní obaja. Okrem toho, priznám všetky "finty", ktoré najmä začínajúcim rezbárom uľahčia prácu.
Vlastná práca by nemala trvať viac ako tri dni (teda aspoň mne). Ako materiál z ktorého sa robí najrýchlejšie použijem lipu. Musím tiež znížiť maximálne náročnosť diela, použiť zmienené drobné finty na čo najjednoduchšie vyjadrenie s minimom vypracovaných detailov. Budem maximálne využívať strojného vybavenia (kto ho nemá, bude alternatívne pracovať "ručne"). Nebudem robiť ani podrobnejšiu štúdiu, len jednoduchú schématickú skicu. Na nejaké výraznejšie meditácie nebude čas. Začínam.

Dim lights Embed Embed this video on your site

Na drevenom hranoli urobím na spodnej a vrchnej ploche kružnice. Kružnice sú približne rovnakej veľkosti a urobené tak, aby minuli zvetraný okrajový materiál. V tomto pomyselnom valci bude postava. Na valci si značím hlavné rezy podľa ktorých sa zhotoví hrubý tvar. Potom sochu upnem na Čestmírov prípravok (Česťa je členom tohto portálu a ešte je lezec, a šporťák), a robia sa menšie a presnejšie rezy. Keď začne socha pripomínať postavu a práca s pílou je pre riziko neželaného zárezu problematická, začnem pracovať s uberacím kotúčom - v tomto prípade je to Woodcarver Gold. Spodnú časť postavy z časových dôvodov nevypracujem, ale použijem zárezy motorovej píly, elektrického dláta Arbortech a dláta profilu V so zaoblením na naznačenie tvaru postavy aj v tejto časti (dláta V so zaoblením sú od firmy Pfeil, ostatné dláta ktoré pri práci použijem sú od Petra Mészárosa). Dlátka poháňam údermi paličky z hokejových pukov, zasa tu vareného - pečeného člena fóra, rezbára a patentmajstra Jirku (ktorý je ale povolaním maklér v nemenovanej oblasti). Zárezy budú hrubé, vodorovne orientované a budú pripomínať štylizovanú drapériu. Horná časť tela bude o niečo náročnejšia, ale aj tu bude urobená selekcia detailov. V tomto prípade budú detailnejšie vypracované len tvár a prsia. Oči budú zavreté, pretože vyžadujú menej práce a nebudú na tomto type sochy pôsobiť neprirodzene. Uši a konce rúk budú prevedené len v náznaku.

Všetky uvedené selekcie výrazne uľahčia prácu a skrátia čas potrebný na zhotovenie sochy. Výsledkom je postava ženy plnších tvarov, ktoré skryjú anatomické nedostatky (rebrá, kĺby, kosti a svatstvo). Povrchová úprava je urobená bezfarebnou lazúrou dotónovanou farebným pigmentom. Potom je celá socha prebrúsená brúsnymi papiermi a brúsnou špongiou. Celý povrch je voskovaný a preleštený jemnejším čistým kartáčom - presnejšie upravenou "hajzelkefou" upnutou vo vŕtačke.


Návod som obohatil o zopár "reklamných" informácií, ale tie už k tomu patria a možno aj pomôžu.

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria