Nástroje
Vercajch pod stromčekom? Prečo nie! Tlačiť E-mail
Blížia sa Vianoce a nákupná horúčka onedlho dosiahne bod varu. Je veľa ľudí, ktorí si na Vianoce doprajú to, čo možno ani nepotrebujú - ale veď prečo nie, treba si urobiť radosť. Lenže Vianoce pominú a v novom roku nás bude čakať veľa práce a v niektorých prípadoch doslova boj o prežitie. Nie, našťastie sa nebojuje zbraňami, ale hlavou a schopnosťami. Ak sa trošičku zamyslíme, zistíme, že radosť sa dá urobiť aj darom, ktorý dokáže investíciu nie len vrátiť, ale vylepší nám rodinný rozpočet - či priamo nám bude zarábať. V nasledovných riadkoch si prečítate o najosvedčenejších nástrojoch sochárov, rezbárov či iných remeselníkov.
 

 

Arbortech Industrial Woocarver

Dnes už legendárny výrobok austrálskeho výrobcu by nemal vo výbave náročnejšieho rezbára chýbať. Výrobok sa vyznačuje dlhou životnosťou a to aj pri práci s tvrdými a uzlovitými drevinami a prachom či pieskom znečistených drevín. Pevný kovový kotúč je v pravidelných  rozstupoch vybavený tromi reznými tvrdokovovými telieskami. Tieto majú kruhový obvod, sú vymeniteľné a v prípade potreby (zatupenia, alebo iného poškodenia) sa dajú rezné vlastnosti obnoviť pootočením telieska, alebo sa telieska dajú vymeniť za nové. Používatelia však využívajú aj možnosť brúsenia teliesok diamantovými brúsnymi telieskami upnutými v priamej mikrobrúske, čím sa dá niekoľkonásobne predĺžiť použitie pôvodných tvrdokovových teliesok. Vo všeobecnosti - nástroje s tvrdokovovými telieskami zo spekaných karbidov volfrámu (prípadne iných kovov) pojených kobaltom veľmi dobre držia ostrie. Tvrdokovový kotúč Arbortech Industrial Woodcarver nemá tendenciu zarezať sa do materiálu viac ako je treba, čo je bežný jav u kotúčov reťazových a taktiež je bezpečnejší. Nevýhodou je vyššia cena výrobku, ktorá však plne zodpovedá vlastnostiam, spracovaniu aj "značke" celosvetovo uznávaného výrobcu špeciálneho náradia. Pozor - kotúč nie je určený na prácu s drevom v ktorom sú kovové či kamenné fragmenty (klince, skoby, drôty...).  Taktiež je nutné vyvarovať sa prípadného kontaktu s betónom, keramikou a inými materiálmi, ktoré by mohli byť dôvodom vylomenia, či iného poškodenia ostria.

Arbortech Turbo Plane
Turbo Plane je ďalším kotúčom zo série špeciálneho náradia austrálskeho výrobcu. Renomovaný výrobca v tomto kotúči splnil želania spotrebiteľov, ktoré sa týkali maximálneho plošného úberu dreva a to so stopou podobnou dlátu. Skutočne - profil oblého dláta je v kotúči identifikovateľný na prvý pohľad. Keďže na rozdiel od kotúča s tvrdokovovými telieskami po obvode má Turbo Plane brity  umiestnené stranovo (naviac s podstatne väčšou činnou hranou), je aj konštrukcia a spojenie britov s vlastným kotúčom riešené inak. Brity sú tvrdopájané a nedajú sa vymieňať. To však neznamená, že kotúč sa po prípadnom otupení stane nepoužiteľným. Práve naopak - nabrúsenie je možné s použitím ručných diamantových mikropilníkov, alebo s použitím diamantových brúsnych teliesok či diskov do priamej mikrobrúsky. Tak či tak - ostrie sa dá niekoľkonásobne obnoviť, čím je investícia do tohto kotúča skutočne dlhodobou. Ťažko povedať či kotúč zaujal viac ako tohtoročná novinka, alebo svojimi užitkovými vlastnosťami. Pravdou je však to, že len čo sa objavili prvé skúšobné a ukážkové kusy, zdvihla sa vlna neočakávaného záujmu. Pri zavedení predaja tohto výrobku v ČR nebola teda  cena odradzujúca, ale naopak - bol problém uspokojiť všetkých záujemcov, čo je aj dôvodom, že výrobok sa až v tomto období stáva voľne predajným artiklom, bez potreby dlhšieho čakania. S nadstávajúcim predvianočným obdobím je síce možné záujemcov uspokojiť, samozrejme aj tu platí, že objednávka tesne pred Vianocami sa už možno nestihne pod stromček dostať, pretože nie ste pravdepodobne jediní, koho práve tento kotúč zaujal a objem možných predsviatkových objednávok má svoje limity.

Dim lights Embed Embed this video on your site

Kotúče s tvrdokovovým zrnom
Veľmi obľúbenými sú kotúče s nepravidelným tvrdokovovým zrnom. V minulosti bolo možné tieto kotúče získať v predajniach BOSCH a vo svojich počiatkoch prakticky len na objednávku u predajcu z produktového katalógu. Dnes sa tieto kotúče uvedenej značky predávajú štandardne - predajne ich zaradili do stálej ponuky. Kotúče je možné použiť aj na iné činnosti, ako na opracovanie dreva. Dajú sa s nimi účinne očistiť použité tehly, upravovať nerovnosti či defekty betónu, odstraňovať omietka a s týmito kotúčami sa dá opracovávať aj drevo s výskytom klincov. V kotúči máme veľmi výkonného pomocníka, ktorý hravo prekoná krátkodobo účinné šmirgle s hrubším zrnom, používané nie len na finálne opracovanie, ale veľmi často aj na úber materiálu. Práve univerzálnosť použitia a cena ktorá je do 30 EUR robí nástroj pomerne žiadaným. Výhodou kotúčov v našej ponuke je to, že sú vyrábané v ČR a reflektujú požiadavky spotrebiteľov. V ponuke sú tak nie len rôzne profily kotúčov, veľkosť zŕn ako je to u konkurencie, ale aj ich hustota a šírka pracovnej plochy. Výhľadovo sa zvažuje aj uchytenie zŕn po obvode kotúča, čo by ešte viac rozšírilo možnosti používateľov.

Špeciálne stroje
Nezostaneme však len u kotúčov. Veľa rezbárov túži po elektrickom dláte. Aj keď zručný rezbár dokáže veľmi efektívne pracovať s dlátom a palicou, sú činnosti, kde elektrické dláto má niekoľko výhod. Podstatou pohybu dláta je totiž priamočiare kmitanie v smere rezu a to len s minimálnym zdvihom. Výsledkom je stopa, kde nie je badateľný úder palice (skok), ako pri ručnom obrábaní. Taktiež udržanie rezu v určených líniách a krivkách je jednoduchšie. Pokiaľ zvažujete kúpu "škrabiek" s označením "elektrické dláto", nezabudnite že Arbortech má motor o výkone 710  W, pričom konkurencia trojnásobne nižší. Cena mašinky síce vyššia je, ale určite nie s takým rozdielom, ako v prípade výkonu. Lenže to nie je všetko. Elektrické dláto je možno známejším náradím, ale vrcholom flexibilnosti je nástroj Arbortech Mini Grinder. S týmto strojom sa dá brúsiť, rezať, frézovať, kartáčovať, leštiť... Samozrejme, s príslušným nástrojom. Jeho sila je nie len v 710 wattovom výkone, ale aj malom priemere nástrojov, čo umožnuje prácu na detailoch. Ten kto si tento nástroj kúpi, rozhodne neobanuje...

Dim lights Embed Embed this video on your site

Všetky uvedené stroje a nástroje si môžete zakúpiť na Slovensku v E-shope www.vercajch.eu , alebo v ČR v E-shope www.ideaimport.cz . Pokiaľ sa slovenskému zákazníkovi páči tovar dostupný v ČR, nezúfajte. Za rovnakú cenu Vám bude dodaný aj na Slovensku. Stačí požiadavku napísať na mailovú adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. a Vaša požiadavka bude splnená.

 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria