Články
Rezbárska škola Kunovice 2013 Tlačiť E-mail
Dvadsiaty ročník detského folklórneho festivalu Kunovské Léto v Kunoviciach bude po desiaty raz doplnené rezbárskym sympóziom. Zúčastnia sa ho autori, ktorí začínali prvým ročníkom, alebo niektorého z nasledujúcich. Tentoraz to bude Alojz Machaj, Jozef Barta, Miroslav Kinder a Branislav Petráš. Témou sympózia bude voda - tvorba blízka vode. Užšou motiváciou môže byť realizácia projektu Živá škola - Živá voda v obci Modrá, pretože v tejto lokalite boli umiestnené aj prvé diela Rezbárskeho sympózia v Kunoviciach.

 

Súbežne s rezbárskym sympóziom bude prebiehať aj Rezbárska škola. Tento trojdňový „rýchlokurz" sa začína v stredu 19. 6. 2013, teda deň po začatí sympózia. Práve prebiehajúca tvorba skúsenejších autorov je vhodným doplnením snáh žiakov školy. Témou tohtoročnej rezbárskej školy je štylizácia a abstrahovanie. V minulých rokoch to bola anatomická rezba, postava, hlava. Témy boli volené na základe preferovaného záujmu, ale v podstate sa obmieňali . S istotou vieme, že tohto ročníka sa zúčastnia aj „veteráni" a obmena doterajších tém sa núkala sama. Čo si však pod pojmami štylizácia a abstrakcia môžeme predstaviť?

Štylizácia je vlastne schopnosť vytvoriť niečo v nejakom štýle, alebo „duchu" prostredia, doby, alebo charakteristického prejavu. Abstrakcia znamená nefiguratívnu tvorbu, zjednodušenie tvarov, využitie geometrie, kriviek aj plôch, ale princíp abstrahovania sa dá použiť aj pri figúre. Toľko v krátkosti. Na doplnenie však ešte uvediem, že rezbár sa naučí „vidieť", respektíve zobraziť námety inak, ako mu predsudky spravidla umožňujú. Naučí sa rôznym fintám, ktoré dokážu vyvolať príjemný vizuálny vnem s využitím minima výrazových prostriedkov. Tento kurz je vhodný aj pre záujemcov o rezbárstvo, ktorí majú pochybnosti o svojich schopnostiach, alebo sa im nedarí v realistickom stvárňovaní zámerov. Získané vedomosti budú úzko súvisieť so schopnosťou využitia remesla (čistota práce, presnosť línií, hladkosť povrchu, využitie daných tvarov, alebo vynútenie tvaru naším zámerom). Výučba bude doplnená ukážkami prác rôznych autorov aj vlastným príkladom. Z pobytu by ste si mali odniesť účastnícky list a samozrejme aspoň jednu hotovú prácu, pokiaľ možno – hodnú vystavenia v galérii.

Na záver dôležité čísla:
Príchod do Letního areálu v Kunoviciach (bývalé Sokolské ihrisko) o 9.00 hod 19. 6. 2013 (streda) , areál je tesne pred želežničným prejazdom.
Kurz je zadarmo, ale účastník si hradí stravu a ubytovanie. Jedna noc vychádza na cca 200 Kč a obedové menu na cca 100 Kč. Potraviny sú v blízkosti areálu.

Odporúčam rátať aj s nocou z piatka na sobotu, lebo sa začína program Kunovského leta a je čo vidieť a užiť. Veď aj rozlúčka patrí k takémuto podujatiu.

Prihláste sa na Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , maximálny počet účastníkov je limitovaný počtom 12 ľudí.

 

 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria