Rezbárstvo
Umenie medzi ľuďmi Tlačiť E-mail
img_0257
Plavecký Štvrtok je veľkou obcou a má niekoľko viac či menej známych zaujímavostí. Zatiaľ čo niektoré obecné témy pútajú pozornosť prevažne bulvárnych médií – tie reprezentatívne zostávajú v ich tieni. No práve tieto podujatia a aktivity by si zaslúžili nielen viac pozornosti, ale aj prirodzenej hrdosti.

Plavecký Štvrtok má napríklad vo svojej stálej ponuke podujatie Mravenčárska míľa, alebo festival Mravenec. Mravca má vo svojom logu Občianske združenie Štvrtčan aj Dobrovoľný hasičský zbor. Spojenie malého pracovitého tvora s obcou nie je náhodné. Veď aj obyvateľom sa zvykne hovoriť „mravenčári". Pre veľký výskyt mravcov v okolitých lesoch je to logické - najmä ak by bolo pravdou tvrdenie, že v minulosti mravčie vajíčka miestni vozili do Viedne ako delikatesu. Obec je na túto skutočnosť hrdá a miestnu charakteristickú jedinečnosť v tomto roku zvýrazní aj výtvarnými realizáciami na túto tému. V obci vznikne niekoľko sochárskych diel (a jedno maliarske), ktorých témou je práve mravec. Ani po inej stránke tento zámer nie je náhodný. Nadväzuje totiž na dlhoročné výtvarné aktivity miestnej Záhradnej galérie Alojza Machaja (Student Gallery) – ktorá Plavecký Štvrtok v spojitosti s umením zviditeľňuje nie len na regionálnej úrovni. Ak by sme mali zámer popísať – jedná sa o spojenie tzv. „street artu", obecnej charakterovej jedinečnosti a miestnych umeleckých aktivít. Prezentácia umenia - sústrediaca aktivity viacerých umelcov, ktorí majú k Plaveckému Štvrtku nejakú väzbu má prirodzené dôvody, no menej tradičný formát aj umiestnenie – teda ulicu a verejné plochy. Konfronácia umenia s bežným životom obce má za úlohu vytvárať priaznivé väzby k regiónu, zviditeľnenie lokality a zároveň podporovať dlhoročné a reprezentatívne aktivity jednotlivcov aj obce. Verejné priestranstvá svojimi dielami ozvláštnia Alojz Machaj (Plavecký Štvrtok), Jozef Barta (Bratislava), Andrej Irša (Kátov) Miroslav Kinder (Brodské), Marek Halász (Bratislava) a Lucia Emilová (Piešťany). Otvorenie tejto jedinečnej a na Záhorí ojedinelej udalosti sa chystá na sobotu 7. júna o 10:00 h pred Ekocentrom v centre obce.

Vernisáž je zároveň súčasťou Dňa detí, ktoré okrem zoznámenia s mravcami, sa môžu zabaviť na Diskoparáde šaša Maroša, zaskákať si na nafukovacom hrade a zažiť veľa zábavy. Akciu finančne podporila spoločnosť NAFTA a.s. prostredníctvom nadácie SPP.

Andrej Irša

Ivan Slezák