Články
Záhorácko-Slovácky betlehem vo Francii Tlačiť E-mail

fr_-_kpiaDňa 25. novembra minulého roku sa uskutočnila vernisáž výstavy betlehemov v severonormandskom mestečku Allouville Bellefosse. Výstavy betlehemov sa tu konajú už zopár rokov – čiže túto výstavu už možno považovať za tradičnú. Ako každé podujatie, ktoré má za sebou pekných pár ročníkov - aj táto výstava má svoju vývojovú líniu. Výsledkom je, že počet vystavených betlehemov dosiahol číslicu 1200 kusov! Možno aj takto symbolicky sa vzdala pocta 1200 ročnému dubu, ktorý je jedným z hlavných atrakcií a symbolov mestečka. Čo je však nemenej zaujímavé – zastúpenie tu malo viac ako 80 krajín, s významným zastúpením Čiech a Slovenska. Čo nás však môže obzvlášť tešiť – je že na výstavu sa v tomto roku dostal aj Záhorácko-Slovácky betlehem z obce Kátov .

 

 

Betlehem pricestoval s niekoľkodňovým predstihom pred mojím príletom, no čakal na zloženie – pretože vlastnú inštaláciu diela a zaučenie prevádzky predsa len patrí do rúk osobe povolanej. S  cestovaním a skladaním betlehemu sa rátalo už pri jeho vzniku. Cez projekt – počas ktorého bol Záhorácko-Slovácky betlehem v roku 2011 zhotovený – dostala realizácia do vienka mobilitu aj dobrú skladnosť. Veď aj bývalé Československo malo v roku 1967 na výstave EXPO v Montreali Třebechovický betlehem – ktorý videlo 8 000 000 ľudí. Prečo by náš „Kátovský" mali vidieť len návštevníci Kátova a blízkeho okolia?

 

IMG_8981

Ako vlastne prišlo k zápožičke? Čiastočne je to vec náhody, no z podstatnej časti predsa len vecou plánovaného zámeru. Zásluha patrí francúzskemu novinárovi, dlhoročnému partnerovi podujatí FS Skaličan a mesta Skalice, Rogerovi Devoux, ktorý v roku 2008 za družobné aktivity dostal Cenu primátora mesta Skalica. V decembri roku 2013 si Roger všimol nášho betlehemu na výstave v galérii Záhorského múzea. Keďže aj v minulosti putovali na ich výstavu betlehemy zo Slovenska (aj z Kátova) a dokonca si francúzske mestečko nechalo zhotoviť  rozsiahly betlehem od autora Petra Chovana z Banskej Štiavnice - získať reprezentatívny betlehem z Kátova na výstavu bolo prirodzeným želaním, ktoré sa dočkalo naplnenia.

IMG_8945

Čo sa týka výstavy – započala sa vernisážou, za účasti predstaviteľov mesta, kultúrnych zložiek, novinárov a asi 50 návštevníkov. Výstavu pripravovali prevažne miestni dôchodcovia, ktorí diela nie len nainštalovali – ale vybavili aj štítkami krajín, z ktorých betlehemy pochádzajú. Prekvapením boli krajiny ako Mongolsko, Laponsko, Bangladéš – či iné exotické, alebo vzdialené lokality. U domácich som mal pocit mimoriadneho vzťahu k našim končinám, čo vysvetlia aj nasledovné riadky. Zhodou okolností – hneď pri mojom príchode bol pred kultúrnym domom na zemi obal od našich Lentiliek :) . Aj Rogerova knižnica mala bohatú sekciu slovenskej a českej literatúry. Nedalo sa nepovšimnúť plakiet a ocenení viacerých slovenských a českých miest (vyrobené z kovu, skla, dreva aj keramiky) – rovnako ako dva obrazy  Mariána Komáčka , ktoré boli namaľované špeciálne pre Rogera. Napriek rečovej bariére som mal pocit blízkeho prostredia a veľmi milých a priateľských ľudí, s ktorými som sa aj cez posunky a hatlaninu viacerých útržkovitých jazykov predsa len ako-tak dorozumel. Nedá sa nespomenúť aj úroveň stolovania. Vzhľadom k jeho dĺžke by som mohol povedať – že medzi jedlami som mal nejaký čas na vychádzky a spoznávanie okolia. Bežne totiž „občerstvenie" pozostávalo z niekoľkých chodov v trvaní niekoľkých hodín. Strava však bola ľahšia - s dôrazom na šaláty, ryby, syry a tekutiny.

A čo také charakteristické by som mohol dať do jednej fotografie? Asi severonormandský dom postavený technikou kolombáže so slamenou strechou. Nie je to v skanzene - ale riadne obývaný rodinný dom jednej z rodín žijúcej  v okolí Allouville Bellefosse.

IMG_8697

Celý „Francúzsko – Slovenský príbeh" sa ukončí návratom betlehemu v nasledovných dňoch.

Andrej Irša

Zápožičku financovala francúzska strana a pôvodný mikroprojekt je financovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu Mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria