Články
Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne Tlačiť E-mail

IMG_0405Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne patrí medzi najkvalitnejšie výstavné podujatia a to už 58 rokov.  Teší sa záujmu zo strany vystavovateľov aj návštevníkov (vystavovateľov bolo 1700). Medziročný progres je poznať na ponuke ponúkaných technológií, ale aj kvalite predajcov, ktorí pripravujú reprezentatívne expozície. Potešiteľné je, že odbornosť nebola len z pozície obchodníka snažiaceho sa predať, ale bola cítiť aj profesionálna používateľská spätosť s predávanými strojmi.

 

Všimol som si, že elegantne oblečený pán v obleku a kravate zobral kľúč, odkrytoval neposlušného robotického zverenca a naučenými pohybmi dostal stroj do prevádzkového stavu. Rovnako aj v komunikácii bolo cítiť, že predajcami sú z podstatnej časti používateia strojov, schopní usmerniť aj nesprávne predstavy zákazníkov. Dodatočná odozva bola tiež rýchla. Ak uvážime, že počas výstavy sú predajcovia vyťažení predvádzaním, uzatváraním kontraktov, triedením požiadaviek a v závere rozobraním a prevozom exponátov – tak potom je telefonické skontaktovanie, doladenie nejasností v závere, alebo len jeden deň po podujatí mimoriadne rýchle. Napríklad zástupca ASK MACHINERY Henrich Graus po zvážení svojich možností poslal ako alternatívu odporučenie na iného dodávateľa a to len jeden deň po skončení akcie.


Nám rezbárom najbližší sortiment ponúkal takmer domáci predajca (z Tvarožnej pri Brne) Jiří Krška s dcérou Kristínou.

Jiří Krška z Ideaimportu nemal núdzu o záujemcov. Z vonkajších expozícií patrila práve tá jeho k najnavštevovanejším, pretože sa jednalo o vercajch ktorý nie je bežne v predajniach a zároveň si ho mohol zákazník ihneď zakúpiť. Lákadlom boli najmä špeciálne kotúče do uhlových brúsok, náradie Arbortech a Saburtooth. Po chvílke strávenej pri predajnom stánku ma potešilo, že záujemcovia o tovar pokrývali mladé, stredné aj staršie ročníky, od študentov cez robotníkov až po inteligenciu. V tomto stánku nechýbalo okrem výkladu aj predvedenie náradia, čo tiež nie je u niektorých stánkov samozrejmosťou.

 

IMG_0352

Jiří Krška v stánku Ideaimport predvádza brúsenie kotúčom s diamantovým posypom


Viem si predstaviť vo svojej výbave teleskopickú plošinu od výrobcu Telesteps, ponúkanú firmou Topcentrum. V prvom rade je obrovskou výhodou nastaviteľná výška, druhou výhodou je absencia vyčnievajúcich kĺbov na hranách pochôdznej plochy (aké sú napríklad na plošine z Lídla), potom je to drážkovaný povrch, široké nášľapné stupne, rýchle rozloženie a zloženie, jednoduchý transport. Napokon aj materiál je oveľa vhodnejší na práce s motorovou pílou, pretože nie je vylúčený kontakt zubov skonštrukciou. Hliník, alebo dural sú materiály oveľa vhodnejšie ako oceľ. Som si skoro istý, že práve tento typ by mohol byť odporučenou pracovnou plošinou na špeciálne práce v malých výškach (do 1,5 m), najmä v novovznikajúcich štandardoch pre prácu s motorovou pílou.

 

IMG_0359

Pracovná plošina Telesteps Black Line v celej svojej kráse

 

Tento rok by som mohol označiť za prelomový v tom, že po vzore niektorých kolegov sa začínam obzerať po zariadeniach, ktoré som doteraz považoval za nedostupné a vlastne aj menej vhodné na vybavenie vlastnej dielne. Tým myslím kopírovacie zariadenia, CNC frézy, lasery, 3D skenery, softvér... Koniec koncov – k rezbarine nemajú tieto zariadenia až tak ďaleko, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

 

IMG_0393

Zdeněk Marek a skener Himalaya PreciSCAN, pri procese spracovania nasnímaných dát


Veľmi ma zaujal stánok Prima Bilavčík z Uherského Brodu. Jednak šírkou špecializovanej ponuky a jednak zariadením, na ktoré som sa prišiel cielene pozrieť. Jednalo sa o mobilný (ručný) 3D skener Himalaya PreciSCAN. Je to skener schopný skenovať diela, tváre, či celé postavy a to priamo z ruky. Tým bola ponuka výnimočná, pretože alternatíva na veľtrhu chýbala, alebo som ju nenašiel. Nevýhodou je pomerne vysoká presnosť, pretože za presnosť sa platí a v tomto prípade je to 25 000 €. Výhodou je skenovanie aj za miernej nestability skenovaného objektu (vo vymedzenom tolerančnom poli), bezpečnosť pre oči pri skenovaní tváre a možnosť skenovania tmavých , jasných aj lesklých povrchov a to aj v slnečnom svite. Bez využitia grantov je zariadenie pre väčšinu umelecky orientovaných záujemcov nedosiahnuteľné, no ako top zariadenie si zmienku zaslúži. Firma sa javí ako ústretová, určite preberieme možnosti riešenia, aj alternatív. Veď segment vhodných skenerov na artprodukciu je u nás pomerne slabo pokrytý a trh hladný (napríklad sa k nám nedováža v zahraničí obľúbený skener Sense za  cca 600 €, alebo Eiscan Pro v cene plnej zostavy okolo 6 000 € a niekoľko typov stĺpových body skenerov v zaujímavej cenovej hladine).

 

IMG_0401

Sochár Adam Krhánek so svojím vytlačeným dielom a demonštračným pracoviskom

 

V nadväznosti na predchádzajúce zariadenie spomeniem aj skener Sense, ktorý síce neponúkala žiadna spoločnosť, ale zato ho používa sochár Adam Krhánek. Zastupoval ponuku stánku MCAE Systems Kuřim a odpovedal na otázky hádam skôr, ako boli vyslovené. Vecne, názornou ukážkou, rozborom a následnou argumentáciou poprel, že plne použiteľné skenovacie zariadenie musí byť aj náležite drahé. Jeho výklad o kybersocharine bol tak zaujímavý, že sa určite stretneme zasa. Možnosti 3D tlačiarní MCAE systems sú rôznorodé a netlačia len z rôznych materiálov, ale aj farebne a veľkoformátovo. Jednoducho radosť vidieť a dobré vedieť.

 

IMG_0402

Aj táto socha je vytlačená na 3D tlačiarni, rovnako ako tie v pozadí

 

Tento ročník mali návštevníkov výrazne zaujať dva čínske pavilóny. Bohužiaľ, tento predpoklad nebol iste nie len u mňa naplnený. Expozície boli síce architektonicky, technicky aj výtvarne zaujímavo až veľkoryso riešené, ale veľkoformátové obrazovky a modely nedokázali zaujať najmä preto, lebo v čínskom pavilóne bola komunikačným jazykom čínština, alebo angličtina. Čeština bola zastúpená len v informačných stánkoch, ktoré plnili viacmenej usmerňujúcu úlohu. O nejakej komunikačnej náhrade však nemôže byť ani reč. Naviac, povestná ázijská úslužnosť, pozývanie a komunikácia pozostávajúca len zo vzájomných úsmevov bola prakticky len zdržaním, pokiaľ chcel človek niečo vybaviť. Preto som si pozrel len jeden pavilón a do druhého som nešiel, aby som mal viac času na expozície, kde sa dá očakávať aj nejaký výsledok.

 

IMG_0298

Čínska expozícia venovaná železniciam

 

Presným opakom bol stánok 4ISP. Česká spoločnosť, s českým odborným výkladom a asi tridsiatkou CNC funkčných zariadení vo svojej expozícii dávalo tušiť možnosť dojednania zaujímavých obchodov a to napriek dovozu strojov, alebo ich častí z Číny. Ponuka bola doplnená aj o konzultácie vo financovaní a to z oblasti grantov aj bankových úverov. A že si tu prišli na svoje aj rezbári – to môžem len potvrdiť. Rezbárstvo totiž nemôže byť v budúcnosti ochudonené ani o CNC a robotické obrábanie. Kto tomu neverí, tak nech si spomenie, aký vzťah mali rezbári k počítačom pred pätnástimi rokmi a mnohí si bez tohto výdobytku nevedia súčasnú prácu ani predstaviť. Naviac, cena CNC fréz už je dosiahnuteľná a ponuka sa prispôsobuje aj veľmi špecifickým potrebám. Martin Čejka z 4ISP patril medzi najvyťaženejších konzultantov a verím, že po skončení veľtrhu bude mať ešte veľmi veľa práce s vypracovaním ponúk.

 

IMG_0321

Návštevník si pozerá router s automatickou výmenou nástrojov z ponuky 4ISP

 

Návštevu výstaviska môžem považovať za prínosnú, pretože som nie len videl, ale aj ohmatal, vyskúšal, priamo sa opýtal a dojednal ďalšie stretnutia. Niektoré výstupy z týchto stretnutí zverejním aj formou predstavenia produktov a práce s nimi.

 

Andrej Irša

 

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria