Novinky
Brúska Holzstar NTS 251 Tlačiť E-mail
IMG_2920Na internete je veľa užitočných informácií, no no čo sa týka produktov – veľmi často je pozornosť venovaná jednému, na úkor iných. A tak sa opakovane dozvedáme ako je onen výrobok vynikajúci a iné nestoja za nič, alebo ani neexistujú... Je to skutočne tak? Som presvedčený, že existujú aj iné alternatívy.

 

Najprv spomeniem jeden zo svojich omylov. Keď som začínal s rezbárstvom, vyhľadával som všetky dostupné informácie a zaobstaral som si každú knihu, ktorá sa dala zohnať. Prakticky v každej knihe bola zmienka o brúsnom kameni Arkansas, ktorý vraj musí mať každý rezbár. A tak ho mám od tej doby tiež. Avšak po tridsiatich rokoch, ak by sa niekto opýtal ako často používam svoje arkansasy - musel by som s farbou von. Vlastne vôbec. Prečo? Arkansas je legendou a existujú porovnateľné náhrady, ktoré som si zvykol používať a Arkansas nepoužívam, aj keď ho mám.

Takých tvrdení, ktoré sa odlišujú od skutočnosti by som mohol uviesť viac. Preto, keď mi dnes niekto tvrdí, že musím mať výlučne produkt ktorý je odporúčaný, prirodzene nedôverujem. Možností je spravidla vždy o niečo viac ako len jedna a dobrých volieb môže byť hneď niekoľko. Podobne to bolo aj s mokrosuchou brúskou. V minulosti som si kúpil niekoľko brúsok, vrátane tých lacnejších. Už som chcel byť aj náročnejší, ale keď fungujú a plnia svoju úlohu... Je totiž nespornou výhodou, ak máte možnosť brúsiť na rôznych brúsnych kotúčoch, filcových kožených a handrových a nemusíte stále meniť osadené kotúče. Tu je výhodná aj malá slabšia a lacná brúska, ktorú zoberiem do auta a môžem si nabrúsiť dláta priamo na podujatí. Čiže nevyhodím dobrý stroj len tak.

Viacerí návštevníci mojej dielne sa čudovali, prečo ešte nemám brúsku Tormek. Toľko sa o nej píše a hovorí. Nemám. Obával som sa, či by to nebolo ako horeuvedený „prípad Arkansas". S Tormekom som sa občas stretol v školách, jeden krát na rezbárskej akcii a jeden krát u kolegu rezbára. Bol som prekvapený, ako veľa sa o tejto brúske hovorí a nesedel mi pomer, koľko týchto brúsok sa reálne v dielňach rezbárov nachádza. Samozrejme – keď som mal možnosť, vyskúšal som si brúsenie. Zaujal ma originálny brúsny kameň, spôsob prezentácie výrobku, príslušenstvo, prípravky a zapôsobila aj istá dávka eufórie, ktorá z dobrej značky robí to, čím je. My chlapi sme už takí - dobrý vercajch si nás dokáže podmaniť. Ale ak máme dostatok času na zváženie zámerov, vieme skrotiť vášne a priestor dostane aj konštruktívna úvaha. Neveríte? Tak malý príklad: Ak sa vrátite z výstavy áut s hlavou plnou rýchlosti a luxusu, spravidla si aj tak nekúpite to, čo najviac vybičovalo Vaše emócie, ale s odstupom času oveľa rozvážnejšie posudzujete svoje možnosti a aj výhody, ktoré sú pre Vás podstatné. A nakoniec sa rozhodnete pre to, čo spĺňa Vaše očakávania aj finančné možnosti. Je to tak, alebo nie?

Ak sa vrátim k Tormeku, je to vynikajúci brúsny systém a je to vlastne taký Mercedes medzi brúskami. Ale čo si budeme hovoriť: Mecedes je dobrá značka, ale nie len Mercedes nás odvezie z miesta A do miesta B. Dôležité je okrem toho čím aj ako brúsime. Môj dedo veľmi dobre brúsil nástroje na starom krivom ručnom pieskovcovom bruse. Ak sa vrátime k brúskam, stačí ak si pozrieme odborné diskusie, ktoré sa stroju venujú len okrajovo a riešia sa najmä kotúče, nástavce, prípravky a širšia problematika brúsenia.

Prečo je to tak?
Ak sa nebudeme baviť len o značke, musíme spomenúť úplný základ. Každá brúska sa skladá z brúsnych kotúčov, pohonu, prípadne stojanu. Potom má brúska opierku, alebo opierky pre brúsený nástroj. Bežne sa dá brúsny systém doplniť aj širším príslušenstvom (prípravky) na udržanie uhlov, brúsenie rádiusov a iných tvarov či veľkostí. Brúsny kameň a možnosti brúsenia môžu úplne rozhodnúť o tom, ktrorý stroj (ako zdroj pohybu) je lepší. Čo však vybrať ako alternatívu na porovanie k Tormeku? Nie je to ľahké, ale ani nemožné. Naviac, bolo to témou nejednej kolegiálnej diskusie.

Môžem posúdiť len to, čo používam a čo sa mi osvedčilo. Na základe veľmi dlhého výberu som sa rozhodol pre brúsku Holzstar NTS 251 a nebudem tvrdiť, že je to jediné riešenie a ani to, že je to plne adekvátna náhrada za Tormek. Avšak brúska NTS 251 vychádza konštrukčne z dlhodobo osvedčených brúsok Tormek, či sa nám to páči, alebo nie. Spracovaním síce nepredčí posledné modely Tormeku, no posúdiac štyridsaťročný vývoj legendárnej značky, celkom iste má vychytanné mnohé nedostatky, cez ktoré brúsny systém Tormek prešiel.
Čo ma však zaujalo najviac, je absencia užívateľských skúseností, nedostatok recenzií a tým aj spotrebiteľská zvedavosť. Dokáže oveľa lacnejší stroj vôbec brúsiť tak, aby som mal dôvod k spokojnosti? Urobil som dobre, ak som nepodľahol omieľaným frázam, že nie sme tak bohatí aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci?

Brúsku som používal reálnej praxi, pri bežnom brúsení v dielni. Popis je urobený až po trojmesačnom praktickom používaní, čiže žiadny rýchlotest, kde predajca za desať minút vyriekne ortieľ. U mňa si hodnotenie brúska riadne „odmakala". Spoznal som výhody aj nedostatky, pozrel som sa pod kryty. Môžem odporučiť aj zaujímavé kombinačné riešenia, ktoré dostanú z brúsky maximum.

IMG_2936

Teda od začiatku. Ak porovnávame dva stroje s pomerne rovnakými parametrami (otáčky, prevedenie, výbava) rozdiely sú vlastne len v detailoch, ktoré však v súčte môžu zmenať celkom dosť (kvalita továrenského spracovania, presnosť plastových odliatkov, kvalita povrchových úprav, odliatok šasi, alebo zváraná konštrukcia, dizajn, zaoblenie hrán, vyrazenie stupníc a značiek na zariadení...) Tieto detaily na kvalitu brúsenia možno nemajú až tak zásadný vplyv, ale majú nepochybne podieľ na vyššom užívateľkom komforte. Čo však zásadný vplyv má, to sú použité kamene. Kamene pre každú brúsku môžu byť originálne (v dodávke so strojom) aj alternatívne. Asi Vás sklamem, ale k strojom (a nie len v prípade brúsok ) sa nedodáva vždy to najlepšie riešenie pre konkrétne použitie a neexistuje také, ktoré by riešilo všetko v jednom kuse... Vzhľadom k vyšším cenám sa kvalitnejšie, alebo špecializovanejšie kotúče dokupujú samostatne.

Napríklad v prípade brúsok Tormek má firma v ponuke tri odporúčané kotúče, ktoré distribuuje pod svojím označením. Tým je doriešená komplexnosť ponuky. Ak sa pozrieme na výrobky iných značiek (vrátane Holzstar NTS 251), ponúkaný je len jeden typ kotúčov a spotrebiteľa viaže návod a informácie len na jeho použitie. To však nie je najšťastnejšie. V princípe musíme pochopiť záujem výrobcu dostáť v návode na použitie vyskúšanému riešeniu (ktoré prešlo skúškami, schvalovacím procesom, udelením zhody s normami EU a podobne), no zároveň musíme pripustiť aj možnosť použitia iného výrobku, ktorý má rovnakú hrúbku kotúča priemery obvodu aj otvoru pre nasadenie na hriadeľ. Na bezpečnosť pracovníka a funkciu stroja to nemá v tomto prípade žiadne negatívne dopady. Keďže výrobca nemôže z horeuvedených legislatívnych dôvodov uvádzať možnosť použitia iných kotúčov, skúsme použiť zdravý sedliacky rozum, prípadne to, čo nás učí odborná prax a porozmýšľať, či je možná alternatíva. Rozhodnutie je na Vás. Ja ako vyučený mechanik strojov a zariadení, rezbár s dlhoročnými skúsenosťami v brúsení nástrojov mám vo svojom výbere predsa len určitú výhodu. Nerobilo by mi problém zameniť pôvodný kotúč, napríklad za Rozsutec v cene cca 150 €, ktorý mi na zákazku dokáže vyrobiť slovenský výrobca podľa zadaných parametrov. Alebo by som použil kotúče od Tormeku. Ako som spomenul sú tu tri možnosti voľby, použiteľné aj pre brúsky inej značky. Lacnejšia brúska osadená špičkovým kotúčom pre jemnejšie brúsenie robí z úsporného riešenia top produkt, nehľadiac na to, že ani pôvodný kotúč nie je rozhodne zlý. Pravda, dobrým je len pre zmienené hrubšie brúsenie.

IMG_2989

Brúska NTS 251 sa mi dostala do užívania v so starším vydaním návodu (mám však k dispozícii aj novú verziu). Návod na obsluhu však nie je úplne ideálny, pretože obsahuje skôr informácie ako a čo sa nesmie s brúskou robiť, ako to ako a čo sa robiť dá. Staršie vydanie návodu naviac obsahovalo niekoľko prekladateľských chýb, ktoré zakazovali aj to, k čomu táto brúska vlastne je určená. V tomto vidím kameň úrazu. Ak totiž spotrebiteľ vie ako brúsku nemôže používať, ale zároveň nevie ako zariadenie používať, neobsiahne prirodzene celú možnosť použitia, ktorá je v skutočnosti oveľa oveľa širšia. Brúska Holzstar má totiž potenciál byť (a nie len z dôvodu ceny) byť najpredávanejším výrobkom vo svojej kategórii obzvlášť na našom trhu.

 

Technické parametre brúsky

 

Priemer brúsneho kotúča

250 mm

Priemer obťahovacieho kotúča

220 mm

Hrúbka brúsneho kotúča

50 mm

Hrúbka obťahovacieho kotúča

30 mm

Zrnitosť brúsneho potúča

K180

Otáčky

90 ot/min

Príkon

200 W

Elektrické pripojenie

230 V

Rozmery

340 × 460 × 280 mm

Hmotnosť

16 kg

 

Samostatné voliteľné príslušenstvo

 

Prípravok pre sekery a upichovacie nože

 

 

 

Prípravok pre brúsenie oblých dlát

 

 

 

Prípravok na brúsenie hobľovacích nožov

 

 

 

Klzné vedenie pre brúsne prípravky

 

 

 

Prípravok pre brúsenie nožov

 

 

 

Orovnávací diamant s držiakom

 

 

 

Orovnávač kotúča

 

 

 

Prípravok pre kruhové brity

 

 

 

Prípravok pre brúsenie dlát

 

 

 Video o použití brúsky Holzstar NTS 251

 

 

Materiály

Materiálové prevedenie je pomerne veľkorysé. Aj keď podstatnú časť z hmotnosi 16 kg zaberá keramický kotúč, predsa len použité plechy nemožno považovať za šetrenie s materiálom. Plasty nájdeme všade tam, kde majú opodstatnenie. Celkové spracovanie materiálov je však priemerné a nedosahuje úrovne drahších výrobkov. Vzhľadom k zváranej konštrukcii sa dá očakávať aj kusová rozmanitosť a to napríklad u spodnej zásuvky, ktorá môže byť u niektorých kusov tesnejšia, u iných voľnejšia. Taktiež posuv opierky môže mať rôzne úrovne odporu. Na mojom kuse sa posúva najmä v spodnej úrovni ťažšie.

 

IMG_2938

 

Ložiská

Klzné ložiská hriadeľa sú plastové. Zámerne kladiem túto vetu na začiatok, pretože najprv vyčarí na tvári nedôverčivý úsmev a v hlave myšlienku, že plastové ložisko=šmejd. Ale to je omyl. Klzné ložiská brúsky sú vyrobené z teflónu. Teflón je materiál, ktorý odoláva vysokým teplotám, má najmenší koeficient trenia spomedzi iných materiálov (vrátane bronzu, ktorý sa používal na klzné ložiská v minulosti). Ložisko je samomazné, čo znamená že ho už netreba (nikdy) mazať. To je dôležité, pretože oleje a tuky na seba viažu prach z dielne a sú príčinou zanášania iných typov klzných ložísk. Opotrebenie je pomerne nereálne, pretože teflonové ložiská by uniesli podstatne väčšiu záťaž ako sa im na brúske dostane pri rýchlosti otáčania 90 ot/min a majú dostatočnú rezervu proti prehriatiu, aj proti zodratiu.

 

IMG_2971

 

Motor a prevod

Brúska je vybavená jednofázovým motorom o príkone 200W. Vnútorný priestor pod krytom je pomerne veľkorysý. Uvádzam to preto, lebo aj keď nie je predpoklad poškodenia motora, predsa len sa objavia pochybnosti čo ak... Nič – v záruke by bola reklamácia uznaná, pretože cez klzný prevod je vylúčené neúmerné zaťaženie (prevod začne preklzovať) a motor sa ani pri pomerne dlhej prevádzke nezahrieva, čiže by sa muselo jednať viacmenej o vadu kusu ako zavinenie zo strany spotrebiteľa. No a po záruke je práve pre veľkorysosť priestoru možná výmena aj za iný motor, aspoň približných parametrov. Zo skúseností s brúskami však viem, že motor je hádam tým posledným, čo sa na brúske môže pokaziť. Otáčky sú sprevodované v pomere 1:17. To znamená, že 200W je úplne postačujúcich.

 

IMG_2953

 

Kotúče

Ak je reč o brúsení, musíme si uvedomiť, že motor dáva pohyb, no to čo brúsi je kotúč. Chcem tým povedať, že pohyb ktorý je kotúču dodaný nie je všetko. Zrnitosť kotúča, jeho tvrdosť a ďalšie vlastnosti majú zásadný vplyv na výsledok brúsenia. Preto sa aj u špičkových výrobkov stretneme s menením kotúčov podľa účelu na ktorý je kotúč použitý, alebo podľa výsledku, ktorý od neho očakávame. Ani tá najdrahšia brúska nám nedá v jednom kotúči vlastnosti troch rozdielnych kotúčov. To je dôvod, prečo majú práve kotúče tak veľa diskusného priestoru v odborných fórach, článkoch aj videách. V skutočnosti sú tieto diskusie skôr o brúsnych kotúčoch, ako o brúske, ktorá im dodáva pohyb. Na brúske NTS 251 je osadený keramický kotúč, no jedná sa o kotúč pomerne hrubý a mäkký. Vynikajúco sa osvedčí napríklad na brúsenie sekier, hrubé obrúsenie poškodeného ostria dlát, nožov a podobne. No na jemné brúsenie nie je vhodný. Paradoxom je, že nástroj nabrúsený na originálnom kotúči nie je v stave, kedy je žiaduce použitie leštiaceho kotúča uvedenej brúsky. Ak neurobíme medzibrúsenie na jemnejšom kotúči, brúsenie na koži nedokáže zabezpečiť požadovaný výsledok. Tým by bola lesklá plocha a ostrie ako britva. Ak by som bol výrobcom brúsky NTS 251 uvažoval by som aj o jemnejšom type kotúča, tak aby sa dal následne použiť kožený kotúč s pastou. Na zákazníkovi by bolo, či si zaobstará hrubší ( nie len na brúsenie, ale aj na tvarovanie nástrojov), alebo naopak jemnejší (jemné brúsenie a udržanie geometrie po častom obťahovaní na koži). Ak je reč o kotúčoch, treba spomenúť že hádzavosť kotúčov je spravidla zapríčinená kotúčmi a nie brúskou. A kotúče sa dajú osádzať (a zarovnať) tak, že sa eliminuje ich hádzanie. Už z tohto dôvodu nie je vhodné kotúče neustále meniť a ak musíme – poznačme si najlepšie osadenie na hriadeli aj kotúči.

 

IMG_2931

 

Leštiaci kotúč je vyrobený z ABS plastu a obvod je oblepený koženým pásom. ABS sa používa aj u drahších výrobkov. Jedná sa o plast používaný všade tam, kde sa od plastu očakáva vyššia pevnosť a odolnosť. No tieto výhody sú vyvažované výrazným negatívom. ABS je materiál, ktorý v procese výroby (tvrdnutia) podlieha tvarovej deformácii. To má za následok, že kotúč na brúske ktorú si zakúpite môže mať vyššiu hádzavosť. Zmienená nevýhoda má však dve výhody, ktoré dokážu negatíva eliminovať. ABS je termoplast. Pomalé nahriatie dokáže dostať plast do stavu, kedy sa dá kotúč prehnúť, respektíve sa dá hádzavasť vyrovnať. Vyžaduje to síce istú dávku „citu pre vec“, ale to platí pre každú činnosť. Druhou možnosťou je, že kotúč je pripevnený tromi skrutkami. A hádzavosť sa dá eliminovať aj tenkými podložkami. Uvedenými spôsobmi však dokážeme elimonovať len stranové hádzanie, s obvodovým si tak ľahko neporadíme. No môj kus to obvodové hádzanie nemá až tak veľké, čiže budem predpokladať, že podobne na tom budú aj ostatné výrobky. Za výrazný nedostatok návodu považujem nespomenutie leštiacej, respektíve brúsnej pasty. Táto sa používa ako brúsne médium na kožených, filcových aj handrových kotúčoch. Keďže o paste niet v návode ani zmienky, zámerne som vyskúšal brúsenie „nasucho“. Koža (možno obdoba Československého Barexu) je umiestnená drsnou stranou navrch. Pri brúsení dlát a nožov „prášila“ nástroj bol zahriaty a účinok minimálny. Po nanesení brúsnej pasty bolo jemné brúsenie také, aké má byť. Skutočne neodporúčam brúsenie „nasucho“ lebo bude trpieť kožený oblep kotúča, aj brúsený nástroj.

 

IMG_2979

 

Vanička

Umiestnenie vaničky je nízke (mohlo byť kľudne o cca 2 cm vyššie. Kotúč odoberá kvapalinu, ktorá je nasávaná do pórov kotúča a následne odparovaná. Keďže kotúč je ponorený vo vode len cca 1,5 cm, kvapalinu treba neustále dopĺňať. Vanička je široká a na všetkých stranách je výrazná vôľa. Súčasný typ vzorovej značky má lievikovité rozšírenie hornej časti, ktoré však na brúske NTS 251 nie je. Vanička nemá v spodnej časti zapracovaný magnet na odchytávanie odbrúsených triesok. Dostatok priestoru však umožňuje umiestenenie plochého magnetu na dne vaničky, ktorý splní účel rovnako dobre.

 

Hlučnosť

Hlučnosť stroja je taká, že netreba slúchadlá. Pri práci sa dá úplne v pohode počúvať rádio. Zníženie hlučnosti stroja je veľmi úzko späté aj s použitými gumenými podložkami. U brúsky NTS 251 sú podložky dostatočne veľké a pomerne mäkké, čo znamená, že prechod vibrácií k doske stola na ktorej je brúska umiestnená je výrazne utlmený. Kedže doska stola by mohla pôsobiť ako ozvučnica, takýto spôsob utlmenia vibrácií má priaznivý vlyv na komfort práce. Drobným nedostatkom je, že v balení neboli ku strutkám aj kovové podložky skrutiek, bez ktorých by mohlo prísť k prevlečeniu gumenej podložky cez pomerne malú hlavičku skrutky. Podložky som si teda musel pridať. Je to síce detail a doslova centová záležitosť, no ak sa niekomu vyvlečie pri bežnej manipulácii s brúskou gumená podložka práve kvôli takejto drobnosti – určite pokrúti hlavou, prečo nie sú súčasťou dodávky.

 

Výbava

Ak je reč o doplnkovej výbave, tá je pomerne široká. Jednotlivé pomôcky sú viacmenej špecializované na konkrétne typy brúsenia. Pre rezbárov je podstatné, že medzi prípravkami je sada na brúsenie tvarových dlát, vhod príde aj prípravok na brúsenie hobľovacích nožov, aj prípravok na uchytenie nožov. Rád by som v tomto odseku napísal viac, ale lepšie to urobí video, kde sú možnosti brúsenia zrejmé. Svoju účelnosť pomôcky potvrdili, aj keď v niektorých prípadoch by som uvítal subtílnejšie spracovanie. Ako bonus uvediem vo videu prípravok ktorý sa síce k brúske nedodáva, ale je konštrukčným riešením českej hlavičky. Spája niekoľko výhod do jedného prípravku a na použitie v kombinácii s brúskou Holzstar je ako stvorený. Taký malý dôkaz toho, že brúsku Holzstar NTS 251 možno vybaviť ozaj širokým spektrom pomôcok a to aj inej značky, alebo „domáceho“ riešenia.

 

Brúsenie.

V prvom rade treba povedať, že ak sa stretnete v návode na použitie s tvrdením, že s kotúčom sa brúsi zásadne po smere otáčania, je to nezmysel, ktorý vylučuje technológia brúsenia. Naviac, fotografie v návodoch, letákoch a iných informačných zdrojoch priamo od dodávateľa názorne ukazujú, že demonštrátori používajú aj brúsenie proti smeru otáčania. Ale samozrejme len na kamennom kotúči. Skutočne, ak by by sme mali tento spôsob brúsenia vylúčiť, tak to výrobok silne znevýhodňuje oproti konkurenčným výrobkom, ktoré takéto brúsenie nezakazujú, ale naopak – majú ho v návode. Prekvapením je aj úplne nedostatočný popis lapovania. I keď ostrie sa dá naostriť aj „nasucho“, nie je to celkom iste ten najvodnejší spôsob a v praxi sa používa takmer výlučne brúsna pasta. Bežne sa však aj v iných návodoch stretám s tým, že skôr prevažuje legislatívna ako technologická kvalita dokumentu, čo je samozrejme škoda. Preto musím uzavrieť tento odsek pripomienkou, že aj návod môže mať výrazné nedostatky a nie vždy je vhodná slepá dôvera.

 

Rezbári s často pýtajú ako si vyberám stroje a nástroje. Samozrejme, mám tiež rád to čo je najlepšie. Napriek tomu v mnhých prípadoch používam aj lacnejšie alternatívy, najmä v tých prípadoch, kde viem za rovnakú investíciu dosiahnuť oveľa väčšií prínos pre efektívnu prácu. Napíšem teda také malé porovnanie, ako uvažujem pri kúpe.

 

Porovnanie dvoch možností, ktoré stoja za zváženie:

 

  1. Kúpim si drahšiu brúsku. Brúska má jeden brúsny a jeden leštiaci kotúč. V jednom kotúči nemám možnosť hrubého aj jemného brúsenia, respektíve možnosť tvarovania nástrojov aj šetrného udržiavania ostria. Mám, ak si dokúpim kotúč a minimálne tieto dva kotúče obmieňam. Nemám však ani pri pomerne vysokej investícii možnosť leštenia vnútorných profilov dlát. Alebo si kúpim brúsky dve.

  2. Kúpim si lacnejšiu brúsku. Za rozdiel, ktorý som ušetril kúpou lacnejšej brúsky oproti drahšej si kúpim ešte jednu lacnejšiu a k tomu jeden jemný kotúč. Jemným kotúčom osadím jednu z brúsok, na tej druhej ponechám pôvodný. Na jednej z brúsok vymením plochý leštiaci kožený kotúč za filcový, alebo kožený tvarový, prípadne handrový. Získam tak možnosť leštenia vnútorných profilov dlát. Pri rovnakej cene mám oveľa efektívnejšiu možnosť brúsenia a údržby dlát pri veľmi dobrej cene.

Tieto dve možnosti uvádzam z rýdzo praktických dôvodov s prihliadnutím k získaným výhodám, v pomere k cene. Značku tu vôbec neriešim. Ktorá možnosť z pohľadu investície a dosiahnutých výhod je lepšia?

 

Záverečné zhodnotenie.

S voľbou brúsky som spokojný. Za veľmi dobrú cenu už v základnom prevedení poskytuje očakávané možnosti brúsenia. Pokiaľ si s rozvahou tieto možnosti rozšírime o brúsne pomôcky, získame pomocníka, ktorému sa dá vytknúť len veľmi málo. Osobne si myslím, že by si výrobok zaslúžil viac pozornosti pri spracovaní metodiky brúsenia, ktorá je v návode veľmi povrchná. Taktiež diskusie o možnostiach použitia by výrobku prospeli. Výrobok si môže záujemca na Slovensku a v Českej republike zakúpiť  u spoločnosti BOW První Hanácká, alebo jej zmluvných predajcov. Aktuálna cena výrobku je 181,46 € bez DPH.

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria