Novinky
Dotazník: Prieskum o použití strojov pri tvarovom opracovaní dreva Tlačiť E-mail

IMG_0683.1V uplynulom polroku (prvá polovica roku 2017) bol urobený unikátny prieskum portálu Rezbárstvo.sk. Pretože bol využitý portál Rezbárstvo.sk a komunitne spriaznené weby, možno považovať výsledky za ozaj reprezentatívne pre cieľovú skupinu používateľov motorových píl, ktorou sú v tomto prípade spotrebitelia, ktorí používajú píly na tvarové opracovanie dreva (sochy). Respondentov bolo 40, priemerný vek je 37,1 roka, mužov odpovedalo 38 a ženy 2. Lokalizácia odpovedí pokrýva celé územie SR a ČR za predpokladu, že občan z uvedených republík nevyplnil dotazník mimo uvedené územie.

screenshot1

 

Už prvou otázkou sa jednoznačne potvrdilo, že motorová píla je v súčasnosti základým strojom rezbára. Umiestnenie motorovej píly pred okružnou pílou, hobľovačkou, pásovou pílou a podobne nie je pre cieľovú skupinu celkom iste prekvapením, ale pre tvorcov vzdelávacích metodík na školách umelecko - remeselného zamerania asi áno. To je zároveň dôvod, prečo škola jednoducho nie je tým, čím by pre jej absolventa mohla byť (otázka číslo2).

Chart2

 

Zaujímavé sú aj výsledky otázky číslo tri, kde má dôvera k predajcom, ako nositeľom prvotných spotrebiteľských informácií závažné trhliny. To zároveň poukazuje na skutočnosť, že informáciám z iných zdrojov je venovaná pozornosť, ktorá celkom iste stojí za zmienku.

 

Chart3

 

Čo sa týka odpovedí k bezpečnosti práce, prekvapením sú vybrané možnosti z otázky č. 11. Zo siedmich stupňujúcich sa možností odpovedí sú vyplnené len posledné tri, ktoré reprezentujú viacmenej vysokú mieru záujmu na ochrane zdravia. Protipólom je ale vyplnená prvá odpoveď, ktorá cez tri nevyplnené možnosti stojí v silnej opozícii druhej polovice rebríčka. K výsledkom treba dodať, že aj pozorovania v teréne a následná konfrontácia potvrdzujú, že sebakritický prístup v hodnotení bezpečnosti práce je výslednými tvrdeniami „vylepšený“ oproti realite. Preto body týkajúce sa vlastného hodnotenia treba brať s určitou rezervou, avšak s jasným odkazom, kam sa respondent názorovo prikláňa.

 

Chart11

 

V prevahe je záujem o zavedenie štandardov pre práce s motorovou pílou v umeleckých remeslách. Toto stanovisko sa takmer z polovice prikláňa k názoru, že je to veľmi potrebné a je následne sprevádzané len väčšou, alebo menšou mierou nedôvery až obáv pri ich implementácii a praktickom používaní. Za zbytočné štandardy považujú dvaja respondenti.

 

Chart13

 

Ozaj veľkým prekvapením je súčasné zastúpenie značiek píl medzi rezbármi. Prvenstvo patrí značke Stihl. O druhú priečku sa delí Husqvarna a Makita. Práve Makita je veľkým prekvapením, pretože skôr by sa dalo očakávať, že touto značkou bude Dolmar. Ale pozor! Veci znalí veľmi dobre vedia, že Dolmar a Makita jedno sú, teda len s rozdielnym označením a farbou. Čiže ak zrátame Makita+Dolmar – získame výsledok kde obsadila Makita/Dolmar krásne druhé miesto. A nič by na tom nezmenilo ani pridanie značky Johnsered k Husqvarne, pretože táto značka patrí pod HQ. Husqvarne patrí tretia pozícia. Štvrtá priečka patrí značke Echo. Echo je tiež svojím spôsobom prekvapením. Je prvý krát v prvej päťke a napriek zemiakovej medaile je to veľký úspech. Veď je to pozícia priamo pod Husqvarnou. Nie je to tak dávno, čo uvedené píly predávala v ČR a SK spoločnosť Werco, ktorá bola pri predaji pomerne neúspešná. Komu názov Werco nič nehovorí, tak sa jedná o distribútora značky Hecht. Značky Hecht, Einhel, Oleo Mac a iné sú skôr reprezentanti výnimočného výberu, ktorý môže mať dôvod v nižšej cene, výraznom reklamnom pôsobení, alebo výraznom rozšírení v predajniach od obchodných centier, až po predajne v okrajových lokalitách.

 

pily

 

Dosť bolo slov. Komu nestačia vybrané odpovede, môže si pozrieť kompletné odpovede:  Prieskum o použití strojov pri tvarovom opracovaní dreva

 

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-2.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria