Nástroje
OREGON výber z ponuky Tlačiť E-mail

IMG_8598__kpiaOdborná verejnosť síce vie, ale bežný spotrebiteľ ani netuší, že väčšina vo svete používaných pílových reťazí, líšt a hnacích kolies pochádza od výrobcu Oregon. Mätúce môže byť zobrazenie názvov iných značiek na výrobkoch, pretože Oregon dodáva svoje výrobky iným značkám s ich označením. Podľa viacerých materiálov je však celosvetový podiel výrobkov Oregon v tomto segmente 72 až 84 % a keďže čísla sa neustále menia – tak bude asi lepšie použiť pomer, teda že sa jedná v priemere o tri štvrtiny svetovej produkcie. A to už je celkom slušná hodnota. Vlastne, niet sa čomu ani čudovať. Oregon je vôbec prvým výrobcom hobľovacieho typu reťaze, ktorý sa používa na všetkých motorových pílach. Lenže Oregon nevyrába len rezné súpravy, ale širokú škálu iných výrobkov.

IMG_8570

V roku 1947 Joseph Bufford Cox predstavil pílovú reťaz s hoblovacím typom zubov (používa sa dodnes). Spoločnosť  s názvom OREGON SAW CHAIN COMPANY  sa stáva v roku 1949 spoločnosťou  PRECISION CASTPARTS od roku 1953 je známa pod názvom  OMARK INDUSTRIES, INC  v roku 1985 získava názov BLOUNT INDUSTRIES, INC.

 

Na Slovensku je zastúpenie Oregon reprezentované spoločnosťou Prillinger so sídlom v Ivánke pri Dunaji. http://www.prillinger.at/sk/ Skladové priestory sú nabité tovarom od spodných políc až po tie najvyššie, čo znamená, že väčšina tovarov o ktoré je záujem je skladom.

Personál je ústretový a veľmi dobre pozná to, čo ponúka.

 

Urobíme si teda taký malý výber tovarov, ktoré sú atraktívne predovšetkým pre rezbárov. Kto má záujem pozrieť si video  s použitím produktov, stačí kliknúť na tento nápis.

Začnem oblečením.

 

IMG_8560

Oblečenie Yukon s carvingovými lištami.

Osobne musím vyjadriť spokojnosť s protiporezovými nohavicami Yukon, pretože sú oveľa ľahšou náhradou u nás najviac používaných „zeleňáčov“, ktoré sú ozaj ťažké a pocitovo pripomínajú dve rúry, do ktorých máme vsunuté nohy. Nohavice Yukon nie sú možno tiež top výrobkom pozostávajúcim z kevlarových tkanín, Cordury, rozpínateľným odvetrávaním, všakovatými pásikmi podobnými vylepšeniami (aj keď reflexné prvky majú), ale majú najmä jednu obrovskú výhodu: Sú ľahké. A prekvapením je, že hmotnosť nohavíc Yukon pri predpísanom ochrannom účinku je nižšia ako u iných značiek, i keď zvučného mena. No a popri tejto najväčšej výhode nasleduje ďalšia výhoda a to v podobe prijateľnej ceny. Ak by som mal niečo nohaviciam vytknúť, tak je to čierna farba. Okrem toho, že priťahuje slniečko, tak sa veľmi ľahko a viditeľne špiní.

 

Pre notorických odmietačov protiporezových nohavíc ako alternatívu odporúčam protiporezové legíny. Chránia najviac ohrozené časti časti tela, teda nohy, pričom sa netreba prezliekať a dokonca ani vyzúvať topánky, pretože legíny sa pripevňujú priamo na oblečenie. Zadná strana nôh je dobre odvetrávaná, čo prispieva k celkovej pracovnej pohode. Podstatné je aj to, že pri dostatočnej ochrane, ľahkom nasadení a odstránení je cena ešte nižšia, ako v prípade celých protiporezových nohavíc.

 

Opominúc termoprádlo, spomeniem ešte blúzu k nohaviciam, taktiež s názvom Yukon. Je zhotovená z ľahkej priedušnej textílie, ktorá je na kritických miestach doplnená cordurou. Je taktiež čierna a má oranžové reflexné prvky. Strih je v miestach pod pazuchou a na chrbáte odvetraný. Nejedná sa typ vhodný do dažďa a nie je vhodná ako zimné oblečenie, ale jej výhodnosť tkvie v tom, že môže byť ako ľahké ochranné oblečenie použitá len na tričku, alebo ako vrchné oblečenie na inom teplejšom oblečení.

 

Topánky Yukon sú určené pre lesnícke práce, preto sa núka otázka, prečo by ich mal používať aj rezbár. Jednoducho preto, lebo majú protiporezovú úpravu a veľmi dobre fixujú nohu v správnej polohe. Rezbár totiž produkuje pomerne veľké množstvo odrezkov a prednostne sa sústredí na vlastnú prácu. Vyvrtnutie, alebo strata stability po našliapnutí na kus dreva je teda veľmi reálnym rizikom, obzvlášť ak ide o rýchlosť práce.

Niektorí rezbári sa bránia používaniu ochranných pomôcok. Ak ich nepoužívajú doma – je to ozaj ich vec. Na podujatiach však majú zodpovednosť nie len za seba, ale pre kontakt s verejnosťou aj za iných a organizátor je zasa nositeľom zodpovednosti za účastníkov podujatia. Rezbári sú pre ostatných vzorom nie len svojou prácou, ale aj správaním. Napokon, podujatí, ktoré boli pozastavené, či úplne zrušené práve pre nedostatočné zabezpečenie pribúda, len sa o nich málo hovorí.

 

IMG_2198

Zostava priesvitného kanistra s objemom benzínovej nádrže 3,5 l, olejová nádrž má objem 1,5 l. Pre tento kanister sa originálne nástrojové púzdro musí upraviť roztrihnutím a zošitím (je určené pre väčšie kanistre), ale mne vyhovuje práve táto malá zostava.

 

Z ponuky Oregonu som vybral kombi kanister s automatickými uzávermi paliva a oleja (auto stop). Vlastne sa jedná o zostavu zloženú zo základných komponentov, ktoré sa predávajú samostatne. Uzávery sú výhodné tým, že po nasadení na otvor nádrže sa po naplnení automaticky uzavrie tok kvapaliny. Je to rýchle, presné, bezpečné. Žiadny predĺžený krk, zátky ani lievik. No a po naplnení je kanister uzavretý. Na základe s nie veľmi dobrými skúsenosťami s farebnými, či nepriehľadnými kanistrami bol jasnou voľbou biely, respektíve priehľadný. U týchto kanistrov je obrovskou výhodou možnosť sledovania úrovne hladiny a tým je dosiahnutý prehľad o stave kvapalín už na prvý pohľad (to pre farebné neplatí). Druhým parametrom bola veľkosť. Mám niekoľko kanistrov a poznám ich výhody aj nevýhody. Čo sa týka kombi kanistrov, treba si uvedomiť, že v nádobách je benzín aj mazací olej. Pri prenášaní je to výhoda, ale pri nalievaní dvíhame aj hmotnosť kvapaliny, ktorú nenalievame. Pri veľkých kanistroch je to súčet oboch kvapalín v pomerne objemnom balení a naviac veľmi často s pripevnenou montážnou sadou náradia na pílu. A to je ozaj zbytočný „balík“. Rozhodol som sa teda v tomto prípade zriadiť si kanister len o objeme benzínovej nádrže 3,5 l a olejová má objem 1,5 l. Možno si niekto povie že to je predsa málo – čerpať len 3,5 l do kanistra? A prerátavať dávkovanie oleja do benzínu, keď mierky sú štandardne pre 5 litrov? Nie. Čerpať budem do väčšieho, tento s menšími objemami bude takým akčnejším – práve pre dopĺňanie paliva priamo na pracovisku – celá zásoba bude umiestnená vo väčšom kanistri. Je výhodou aj to, že zbytkové palivo, ak sa nedá do nádrží píl nalejem do malého kombi kanistra a mám tak k dispozícii prázdny päťlitrový.

Pri doplnení menšieho kanistra môže vzniknúť problém, pretože originálne obojstranné brašne Oregon sú určené pre väčšie kanistre. Ale profilácia kanistra je pripravená na montáž brašne. Stačí teda brašňu jednoducho rozstrihhúť a spojiť zošitím, alebo nitovaním. A zostava je plne funkčná.

 

IMG_8611

Lišty 35, 30, a 25 cm.

 

A teraz pre rezbárov možno to najpodstatnejšie: Výtvarnícke lišty. Nikto nemusí mať obavu z kvality. Tá je špičková, pretože „Oregony“ majú za sebou nie len slušnú históriu vývoja, ale aj výroby líšt so stelitovými návarkami čím sa nemôže pochváliť každý výrobca. Rezbárom úplne postačia tri veľkosti líšt . A to 25, 30 a 35 cm. Tieto možno dostať so šírkou drážky 1,3 mm a taktiež rozdielnym rádiusom hrotu lišty (r12 a r10). Prevedenie je tzv. univerzálne, to znamená, že je vhodné prakticky pre všetky typy malých prípadne stredných píl. Napriek tomu odporúčam overiť si kompatibilitu či už u dodávateľa, alebo u kolegu.

Výbava Oregon splní prakticky všetky očakávané nároky. Kontakt na predajcu je:

 

http://www.oregonproducts.sk/

PRILLINGER Slovensko s.r.o.

Nádražná 32

900 28 Ivanka pri Dunaji

Tel. +421 2 402 087 24

Fax: +421 2 459 44 576

Mob: +421 915 917 703

Mail :  Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria