Nástroje
Unikátny typ hoblice pre rezbárov a reštaurátorov Tlačiť E-mail

ramia-logo-600-480__kpia__kpia

Stôl je miestom, kde sa stretá rodina. U stola sa trávi celkom dosť času. Preberajú sa tu vážne aj veselé záležitosti, plánuje budúcnosť, spomína na minulosť a stôl je nosnou plochou pre množstvo pôžitkov. Nepochybne je to jeden z najdôležitejších kusov nábytku.

 

Ako je na tom pracovný stôl v dielni? Aj na ňom sa nie len pracuje, ale občas aj je. Minimálne tá kávička a drobná mňamka. Aj u pracovného stola v dielni sa robia dôležité rozhodnutia. Aj na pracovnom stole v dielni sa rodí budúcnosť a je v ňom zapísaná minulosť. Aj pracovný stôl je svedkom návštev priateľov, zákazníkov, obchodných partnerov, rodinných príslušníkov.

 

Predovšetkým však ide o pracovné pohodlie, možnosti upnutia produktivitu a vlastne aj radosť z práce. Poriadny pracovný stôl by mala mať predsa každá poriadna dielňa, pretože pracovný stôl pre dielňu je tým, čím je stôl v domácnosti. Ako vznikla nová variabilná hoblica Ramia Goal Plus ? (po kliknutí na názov sa dostanete k videoprezentácii hoblice)

 

Mojím prvým pracovným stolom bola stará stolárska hoblica. Bola otcova a predtým dedova a vraj aj dedo ju zdedil po otcovi, ktorý ju vyrobil. Poriadny ponk sa jednoducho dedí. No aj táto hoblica sa ocitla za horizontom použiteľnosti a mal som túžbu mať jej nasledovníka, aj keď niekoľko pracovných stolov už mám.

 

Najprv som chcel zrealizovať želanie, mať niekoľkogeneračnú „poriadnu“ hoblicu ako bola tá po pradedovi. Ale stav vecí sa zariadil tak, že som narazil na spoločnosť, ktorá bola otvorená diskusii a možnosť povedať si „svoje“, prerástla do až návrhu hoblice, ušitej na mieru špecifickým potrebám. No, kto by odmietol takúto príležitosť? Naviac, zámer nezostal len zámerom, ale stal sa skutočnosťou. Pri návrhu riešenia som si najprv stanovil hlavnú prioritu. A to, že ak mám možnosť ovplyvniť celkovú konštrukciu, nebudem rozhodne vychádzať len z klasickej konštrukcie stolárskej hoblice, ale ponechám si priestor na objektívne posúdenie predovšetkým na základe skúseností aj  potrieb. Druhou bolo, že v riešení budú brané v úvahu najmä potreby a očakávania reštaurátorov a rezbárov. Všetky riešenia však už boli vymyslené a spoločnosť Ramia ich reálne mala použité vo svojich produktoch. Napríklad výškovo staviteľné hoblice pre deti, zdvojená konštrukcia pre školy... Z mojej strany išlo teda len o optimalizáciu viacerých riešení do jedného celku, pričom sa v priebehu vývoja ukázalo, že aj takéto riešenie bolo zvažované výrobcom, len k nemu neprišlo. Čiže predložením môjho konceptu bola len potvrdená správnosť úvahy výrobcu, boli dotiahnuté detaily a vízie sa stali skutočnosťou.

 

18404100_10203298021289221_4063990997670449640_o

 

Východzie požiadavky a výhody riešenia

Už na prvý pohľad je hoblica kratšia, ale zato širšia ako bežné stolárske hoblice. Vlastne sú to dve hoblice spojené do jedného funkčné celku. Ani názov „hoblica“ nie je úplne správny (primárne určenie nie je hobľovanie), aj keď ho budem používať (vhodnejším názvom by bol „univerzálny pracovný stôl“, ale to zasa zne veľmi všeobecne).

 

Konštrukcia klasických hoblíc je pomerne úzka a dlhá (optimalizovaná pre hobľovanie, preto aj názov hoblica), spravidla s jedným radom otvorov pre poderáky a dvomi zverákmi s priečnym umiestnením na dvoch stranách hoblice. Bežné hoblice sú konštruované tak, aby bolo možné priloženie k stene.

 

Avšak rezbár využíva hobľovanie minimálne a ak vôbec, tak použije s vysokou pravdepodobnosťou elektrický hoblík, kde nie je potrebný výrazný tlak v smere hobľovania, ako pri ručných hoblíkoch odoberajúcich hoblinu rezom statického noža (tak ako v minulosti). Naopak, rezbár pôsobí silou v rôznych smeroch a v prakticky všetkých možných uhloch (v závislosti od tvarovaného objektu, pozície a smeru vlákien).

 

Rezbár teda nepotrebuje stabilitu len v pozdĺžnom smere a veľkou výhodou je, ak sa dá pracovný stôl obísť. Preto je úzka konštrukcia s umiestnením pri stene nevýhodná. Pri opracovaní sochy je dôležité, aby sa dal priestorovo riešený zámer kontrolovať z viacerých pohľadov. Na soche sa totiž pracuje ako na celku a nie len na jednom detaile.

Ako bolo napísané vyššie, rezbár pôsobí na materiál v rôznych smeroch, preto je vhodnejšia konštrukcia, ktorá tomu zodpovedá. Naviac, reštaurátor aj rezbár ocení väčšiu ložnú plochu, ktorá umožní používať väčšie množstvo nástrojov, ktoré sa často menia a môžu byť umiestnené počas práce na stole a v stredovom žľabe.

 

18402042_10203298021809234_110494600232576246_o

 

Širší stôl je výhodnejší aj pre reštaurátora. Reštaurátor aj rezbár upínajú pomerne členité objekty (sochy) a jeden rad otvorov pre poderáky nie je pre tvarovú rozmanitosť a aj rozmernosť obrábaných predmetov dostačujúci. Dostatočná plocha a množstvo otvorov umožňuje ideálne pripevnenie sôch rezbárskymi šróbami zo spodnej strany a to na tom mieste, ktoré je práve vyhovujúce. Cez otvory sa tiež dajú prevliecť gumové laná a je tak možné upnutie aj obzvlášť členito tvarovaných obrobkov, ktoré nemajú rovné plochy a nedajú sa upnúť medzi poderáky. Štyri zveráky vhodne dopĺňajú dostatočnú plochu. Nespornou výhodou je tak upnutie viacerých prác, pretože pri produktívnej práci dochádza k prehriatiu používaných elektrických strojov a je výhodné pracovať istý čas na niečom inom a neskôr sa vrátiť bez toho, aby sa museli rozpracované práce neustále vymieňať.

Širšia základňa znamená lepšiu stabilitu. Lepšia stabilita dosiahnutá šírkou, umožňuje zasa obmedzenie hrúbok materiálu. Menšia hrúbka materiálu je zasa výhodnejšia pre manipuláciu. Ak sú tieto parametre vhodne zoptimalizované v celku, pracovný stôl je stabilný, dostatočne pevný a pritom má aj isté možnosti manipulácie, ak by bolo treba. Napríklad zvýšenie či zníženie pracovnej plochy (3 úrovne).

 

Najpoužívanejšou úrovňou v prípade našej hoblice bude asi tá najnižšia. Dôvodom je to, že sochy sú zväčša hrubšie a tak sa pracovná rovina na objekte dostáva prirodzene vyššie ako pri plochých formátoch. No a pre prácu na reliéfoch hodlám osadiť pracovný stôl naklápateľnou doskou, ktorá bude fixovaná k ploche stola v otvoroch

 

Vlastná konštrukcia hoblice Ramia a jej výhody

Základom hoblice je pracovná plocha zhotovená z 30 mm hrubej bukovej špárovky s rozmermi 1250 x 850 a spevňujúcim obvodovým rámom s výškou 90 mm. Stredom hoblice prechádza zapustenie – žľab s rozmermi 1170x130 a šikmým nábehovým ukončením (pre jednoduché vymetanie stružlín). Na každej strane stredového žľabu sa nachádza v dvoch radoch 20 otvorov doplnených o 2x2 otvory pre krížové upínanie. Celkom obsahuje pracovná plocha 48 otvorov pre poderáky. Hoblica je vybavená štyrmi zverákmi s kovovým vretenom a dvojitým vedením. Každý je s dvomi otvormi pre poderáky. Zveráky však môžu byť pripevnené (vďaka predvŕtaným otvorom) až v ôsmich pracovných pozíciách. Najnižšia pracovná výška je 76 cm a zvýšenie je možné vždy po 50 mm. Podnožie má stabilnú konštrukciu, je výškovo staviteľné a obsahuje aj odkladaciu plochu. Prispôsobenie upínacích možností je u tejto konštrukcie už na prvý pohľad výnimočné. Je možné dovybavenie šikmými pracovnými plochami, kĺbovými upínacími prípravkami, použitím gumených lán, podporných tŕňov (na sochy). Hoblica je už vo svojom základe jedinečná, pričom spĺňa aj požiadavky pre prácu stolárov. Za zmienku stojí aj tandemové spojenie dvoch hoblíc, ktoré umožní bezproblémové upínanie dlhých dosák, fošní, sôch, mobiliára a jeho častí. A aby som nezabudol, pod pracovnou plochou približne v strednej úrovni nôh sa nachádza odkladacia plocha.

 

IMG_1976

 

Korýtko, kde sa dajú nástroje v prípade potreby schovať bez toho aby sa odkladali v priebehu práce na iné miesta v dielni je neoceniteľné. Najmä ak sa na ploche často menia pozície a nástroje by sa mohli takouto manipuláciou pozhadzovať. Najrýchlejším riešením je odloženie do stredového korýtka a nástroj je následne ihneď k dispozícii.

Nemenej zaujímavou možnosťou, je lepenie škároviek a blokov. Rovinnosť základnej plochy (ktorá sa dá využiť ako presná šablóna pre rovinnosť bloku) a množstvo pozícíí pre poderáky už na prvý pohľad takúto možnosť núkajú.

Hoblica sa dá vybaviť šikmými panelmi (domácej výroby) pre pohodlnú prácu na reliéfoch. Panely sa môžu uchytiť do dostatočného množstva otvorov. Tieto umožňujú aj mnohé ďalšie možnosti uchytenia okrem štandardného (medzi poderáky), od rezbárskych skrutiek, upínacích prípravkov, až po gumené laná. Že otvorov nie je nikdy dosť platilo možno pre iné hoblice. Tu ich je toľko, že takáto námietka je neopodstatnená (48 + 8 v štyroch zverákoch, celkovo 52! na ploche vyše metra štvorcového, ak nerátame roztiahnutie vozíkov do priestoru).

Poderáky sú kruhové oceľové s hliníkovou hlavou a s gulôčkovými obmedzovačmi zasunutia.

 

IMG_1155

 

Určite si čitateľ všimne tandemové spojenie dvoch hoblíc. Aj to je jedna z možností, ako riešiť pracovný priestor. Či je výhodnejšia jedna hoblica, dve samostatné, alebo dve spojené – to závisí od rozhodnutia používateľa a na základe znalostí konkrétnych potrieb. Pri tandemovom usporiadaní máme k dispozícii vyše stovky otvorov, osem zverákov a dvanásť možných pozícií. Takáto pracovná plocha však môže byť splneným snom aj toho najnáročnejšieho remeselníka.

 

Negatíva

Už prvé vzorky a základné informácie vzbudili u odbornej verejnosti pozornosť. Kto mal možnosť vidieť a vyskúšať si hoblicu naživo mal problém nájsť nedostatky, aj keď som o to výslovne požiadal. Poriadna recenzia by však mala obsahovať aj tie. A tak veľmi nasilu hľadám, čo by sa dalo urobiť ešte o niečo lepšie, alebo vôbec dalo považovať za nedostatok. Možno výška. Ak by sa dala znížiť hoblica ešte o jednu pozíciu (možno aj dve), teda o 5 až 10 cm – bolo by to dobré, pretože rezbár pracuje aj na objemnejších prácach a tak sa prirodzene zvyšuje pracovná rovina. Okrem toho, poznám aj invalidných rezbárov, pre ktorých by bola možnosť zníženia mimoriadne vítaná. Spočiatku sa mi hrúbka pracovnej plochy nepozdávala, pretože by som očakával o nejaký ten centimeter viac, ale veľmi rýchlo som pochopil (pri manipulácii) že by to nebolo najšťastnejšie riešenie. Naviac, používaním sa preukázalo, že hrúbka je plne dostačujúca a od mínusového hodnotenia tohto parametru upúšťam. Použité zveráky, teda vretená a dvojnásobné vedenie majú predsa len svoje limity a rozhodne nemajú parametre poriadneho hoblicového vozíka zhotoveného s použitím rybinových spojov. To sa ale u tohto typu nedá ani očakávať. Predsa len jeden návštevník dielne pri „dolovaní“ negatív nakoniec vyslovil zaujímavý podnet: Ak by mala hoblica kovové podnožie a bolo vyriešené nastavenie pracovnej výšky napríklad otáčaním kľuky – tak potom by sa hoblici nedalo už naozaj nič vytknúť.

 

Krátke zhodnotenie na záver

S novou hoblicou od spoločnosti Ramia získa remeselník variabilnú centrálnu plochu, okolo a na ktorej sa môžu realizovať tie najrozmanitešie zámery. Nie len premyslený dizajn, ale najmä funkčnosť robí z tejto hoblice TOP zariadenie dielne, ktoré si zaslúži pozornosť.

 

IMG_1786

 

Až po veľmi dlhom čase sa naskytla príležitosť zrealizovať zámer, kde by boli v jednom výrobku zoptimalizované najočakávanejšie potreby rezbárov a reštaurátorov. Nie je to asi náhoda, že partnerom pre zámer sa stala práve vysokošpecializovaná spoločnosť Ramia, ktorá je európskym, ak nie svetovým lídrom práve vo vývoji a výrobe hoblíc (a to nie len pod značkou Ramia). K dobrému výsledku je však mimoriadne dôležitá spolupráca. K tej zásadným spôsobom prispel Ing. Miroslav Ouředník (jednateľ spoločnosti) a František Burda (vývojár a majster).

 

Andrej Irša

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria