Články
Moto, elektro, aku, pneu... Akú reťazovú pílu? Tlačiť E-mail

IMG_4244Často sa stretneme so suverénnymi tvrdeniami o motorových pílach. Niektoré sú vraj úplné šmejdy, v ktorých je sústredené všetko najhoršie. Zato iné majú originálnu konštrukciu, nový ergonomickejší dizajn, vysoký výkon, nízku hmotnosť, vôbec sa nekazia, používa ich každý poriadny profesionál a pri tom všetkom sú ešte aj pomerne lacné. Takúto pílu by si mal záujemca kúpiť... Žiaľ, takéto tvrdenia môžu byť celkom zavádzajúce. A tak ani výber píly nemusí po takomto dobrovzdaní byť voľbou dobrou.

 

Motorová píla je na tvarové opracovanie dreva jedným z najefektívnejších nástrojov. Pred kúpou je však nutné zvážiť, či bude prevaha prác s pílou vonku, alebo v dieni, kde je použitie benzínovej píly zakázané. Taktiež je dôležité zvážiť lokalitu výkonu prác, pretože ak máte menej tolerantného suseda, ani tá najlepšia benzínová motorová pila nemusí byť najlepšou voľbou, obzvlášť ak radi a často režete, alebo je takáto práca zdrojom príjmov.

Ak sa pozrieme na odporúčané benzínové  píly bez predsudkov, zrazu zistíme, že ich konštrukcia nie je ničím novým, píly sa kazia ako ostatné stroje, cena je úmerná kvalite a taktiež ich nevidno v rukách každého profesionála. A napokon, majú aj veľa nevýhod, ktoré sú v odporučeniach zamlčiavané.

Po prvotnom dojme a rozvážnej úvahe si uvedomíme, že značka ani cena nie to, čo by malo byť vo výbere rozhodujúce. Áno, výber by mal byť založený na posúdení reálnych výhod, ktoré nám stroj poskytne. Tie výhody však zahŕňajú viac aspektov, ako technické charakteristiky, značku a odporučenie predajcu, alebo kamaráta. Rezbár musí zohľadniť, kde bude pílu používať aj čo s ňou bude robiť.

 

IMG_6622


Táto kompozícia bola zhotovená v interiéri. Chlapec a rebrík vyžadovali upnutie v hoblici a taktiež počasie v čase výroby nebolo  pre prácu v exteriéri ideálne. Ak by nebola použitá elektrická píla, práca by nebola pre zákazníka zrealizovaná v dohodnutom termíne.

 

Každý záujemca o motorovú pílu by mal jednoducho zvážiť, či pre kúpu nie je vhodnejšia napríklad elektrická píla. O týchto pílach sa dá získať dosť informácií, ponuka je široká, možnosti použitia v dosahu pripojenia na stieť sú dostatočné. Elektrické píly sú veľmi často volené ako alternatíva k benzínovým pílam, ktoré sú drahšie, poruchovejšie, náročnejšie na údržbu, hlučné. Svojím spôsobom sú elektrické píly najvhodnejšou voľbou aj pre začínajúcich rezbárov, pričom aj u tých skúsenejších by mala byť štandardnou súčasťou výbavy. Elektrické píly majú veľmi dobrú cenu, ktorá je spravidla do 200 €, alebo je táto hodnota len mierne presiahnutá. Elektrické píly sa dajú vybaviť carvingovými lištami. Tie s pozdĺžnym uložením motora majú veľmi dobrú ergonómiu.  Najväčšou nevýhodou je napájací kábel, na ktorý sa musí pri práci brať ohľad.

Keďže tento segment je celkom dobre pokrytý ponukou, ale aj informáciami, uvediem ilustratívne jednu z možných možností voľby. Uvedená píla patrí medzi osvedčené a záujemca si ju môže zakúpiť ako Makitu, Dolmar, alebo Husqvarnu. Vo všetkých prípadoch je to ten istý výrobok, len je označený inou značkou.

 

IMG_8635

makihus

Elektrická píla Dolmar  ES 21xx so založenou carvingovou lištou, jej verzia pod označením Makita a Husqvarna s klasickými lištami.

 

Inou možnosťou sú akumulátorové píly. Ich nástup na trh bol v nedávnej minulosti plný predsudkov, ale aj objektívnych nedostatkov. Najzávažnejšími bola vysoká cena a pomerne nízky výkon. Ešte v nedávnej minulosti bolo málo spotrebiteľov a tým aj osobných skúseností. Avšak doba pokročila a faktom je, že akumulátorové píly sú aj v ponuke tých, ktorí u nich nepredpokladali úspech. Vzrástol zároveň výkon, znížili sa ceny, aj keď sú stále vyššie ako by spotrebiteľom vyhovovalo. Ale aj spotrebiteľov pribúda a napriek rozdielnosti názorov sa stáva použitie akumulátorových reťazových píl bežným. Je nespochybniteľným faktom, že práve tento segment zažíva najbúrlivejší rozvoj a je mu prisudzovaná perspektívna budúcnosť. Napokon, pozrime sa do dielní spotrebiteľov. Akumulátorové stroje vo všeobecnosti majú už vo výbave stabilnú pozíciu a dokonca v niektorých prípadoch aj prevahu. V ponuke výrobcov ručného náradia je rozšírenie ponuky najvýraznejšie práve u akumulátorového náradia. Dokonca je poznať útlm ponuky v elektrických zariadeniach napájaných priamo zo siete. Akumulátory pre ručné náradie majú  totiž obrovskú výhodu oproti akumulátorom v mobiloch a podobných zariadeniach.  Záložné akumulátory sa dajú počas práce priebežne dobíjať a následne vymeniť, čím je zabezpečená takmer nepretržitá prevádzka, alebo pripravenosť k práci. To u telefónov, iných spotrebičov, alebo u áut také jednoduché nieje, pretože sa nabíjajú spolu s tým zariadením, ktoré poháňajú.

 

mak

Tu je akumulátorová píla Makita napájaná dvomi 18 V akumulátormi v priereze s pohľadom na umiestnenie motora.


Ďalším perspektívnym pohonom reťazových píl je stlačený vzduch. Pneumatické zariadenia v prevádzkach rezbárov nie sú zastúpené tak, ako by si pre svoju efektivitu zaslúžili. Trend je však taký, že výhody pneumatických zariadení sa čoraz výraznejšie presadzujú v stolárskych aj sochárskych prevádzkach a vo všeobecnosti čoraz častejšie v kreatívnom sektore.

Rezbárske dielne nebudú celkom iste výnimkou už aj preto, lebo nové metodiky ktoré budú v krátkom čase zavedené, považujú pneumatické vybavenie za štandardné a normatívami odporúčané. Vzduch umožňuje pohon priamych brúsok, uhlových brúsok, sponkovačiek, klincovačiek, dlát, vŕtačiek, striekacích pištolí. Nevýhodou je potreba kompresora a vhodné je, ak sú jednotlivé nástroje napájané z rozvodov v dielni. Najmä pneumatická reťazová píla je náročná na objem vzduchu, ktorého potreba je cca 500 l a to pri tlaku 10 bar. Kompresor potrebuje vzdušník s dostatočnou kapacitou, najlepšie nad 250 l.  Bohužiaľ, prevádzka pod odporučenými  limitmi je nereálna. To znamená, že kompresor potrebný k pohonu predstavuje najvýznamnejšiu jednorazovú investíciu, ktorú sa nevyplatí podceniť. Našťastie rozvody, pripojenia a úprava vzduchu sa dajú realizovať priebežne, rovnako ako ďalšie nástrojové dovybavenie. V cenovej rovine sa však jedná o náklady v rádoch tisícov €. Podstatné však je, že používanie napríklad pneumatickej píly predstavuje viac ako päťnásobnú úsporu v prevádzkových nákladoch (oproti benzínovým pílam), čím sa počiatočná investícia veľmi rýchlo vráti. Nízka poruchovosť peumatických zariadení, dlhodobá prevádzka a minimálny servis robia z pneumatického náradia vážnu konkurenciu elektrickým zariadeniam. Rozvod od zdroja môže byť až do vzdialenosti 50 metrov a tak je možný výkon prác aj v exteriéri aj v prípade použitia statického kompresora.

 

IMG_2530

Pneumatická píla Zanon Diamant má hmotnosť 1,96 kg aj so založenou lištou a reťazou. Možno vyzerá ako hračka, ale zdanie klame.

 

V prípade pneumatických reťazových píl je ich najväčšou výhodou nízka hlučnosť (ak je kompresor umiestnený externe) hmotnosť a kompaktnosť. Tým je zabezpečený celkom výnimočný komfort práce. Ak sa pozrieme na pneumatické píly, tak obsahujú prakticky len to najdôležitejšie. Teda rukoväte, kryt, lištu a reťaz, nádržku na mazací olej. Vlastný pohon je tak malý, že sa dá porovnať s veľkosťou tenisovej loptičky. Motorové píly obsahujú prakticky tie isté komponenty, ale to čo je u pneumatických sústredené do veľkosti tenisovej loptičky, to u motorových zaberá oveľa viac miesta a má oveľa väčšiu hmotnosť. O čo sú benzínové píly bohatšie? Je to veľký a horúci výfuk,  karburátor,  štartovanie, okrem nádrže na mazací olej aj nádrž na palivo... Naviac, prevádzkovo je motorová benzínová píla oveľa chúlostivejšia, nutné sú servisné prestoje a prácou dochádza tak či tak k prehrievaniu. Pokiaľ nie je potrebná mobilita, ale väčšina prác je realizovaná v dielni, pneumatická píla rozhodne stojí za úvahu.

Ten, kto začal používať pneumatické stroje si už prevádzku bez nich nevie predstaviť.

 

skyman1-1

Dizajnovo zaujímavé riešenie pneumatickej píly, tentoraz v podaní  Lisam SKY MAN.

 

Záver:

 

Motorové píly sú v pomere k výkonu bezkonkurenčne najlacnejším riešením. Sú mobilné a je skutočne veľa možností, z ktorých sa dá vybrať vhodný stroj. Sú však hlučné, náročnejšie na údržbu a nesmia sa prevádzkovať v uzavretých priestoroch.

 

Elektrické píly sú lacné, tiché, dajú sa bez problémov používať v interiéroch, sú nenáročné na údržbu a taktiež sú málo poruchové. Výber modelov je taktiež dostačujúci.

 

Akumulátorové píly sú pomerne drahé. Ak nie sú napájané z externého akumulátora, tak sú pomerne ťažké  a v pomere k hmotnosti menej výkonné. Ale sú mobilné a tiché.

 

Pneumatické píly sú síce cenovo dostupné, ale tento parameter prebije cena potrebného kompresora, prípadne rozvodov a doplnkových zariadení. Inak sú však ľahké, tiché, výkonné a extrémne odolné voči opotrebeniu.

 

 

Andrej Irša

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }
 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria