Články
Pellenc Selion M 12 Tlačiť E-mail

selPonuka bežných značiek je popísaná na letákoch, v predajniach, je o nich veľa diskusií na internete, nájdu sa články, testy, hodnotenia aj užívateľské videá. Menej známym značkám nie je venovaná taká pozornosť, akú by si právom zaslúžili. Preto predstavím výnimočné zariadenie, ktoré v kontraste s inými strojmi, už na prvý pohľad obsahuje zásadné rozdiely v konštrukcii, dizajne, technickom prevedení a výnimkou nie je ani funkčnosť. Parametrom a originálnemu riešeniu zodpovedá aj cena, ktorá cieli na vysoko náročných spotrebiteľov. Neviem koľko rezbárov Pellenc Selion M 12 v rámci ČR a SR používa, ale sme obaja spokojní.

 

IMG_3671

 

Na zariadení je neprehliadnuteľná tzv. pištolová rukoväť. Toto riešenie je výhodou pre práce s polohou od pása vyššie. Klasický koncept motorových píl totiž vychádza z horizontálne riešenej zadnej rukoväte a píly sú tak ergonomicky optimalizované pre práce pod úrovňou pásu, alebo v jeho úrovni. Konštrukcia bežných píl vychádza z potrieb  charakteristických pre práce v lese a okolo domu. Vyššie polohy pri používaní zaťažujú pri práci výraznejšie kĺby aj svalstvo. To je umocnené jednak vyššou hmotnosťou píl (nad 3 kg) a jednak potrebou držania vo väčšej vzdialenosti od tela. Je zrejmé, že koncept píly Pellenc je vytvorený s mimoriadnym dôrazom na optimálnu ergonómiu aj pri inoprofesnom použití, čo je umocnené extrémne úzkym telom a naviac s možnosťou nie len pravého, ale aj ľavého držania.

 

IMG_3716

 

Prakticky je táto píla vo svojom riešení prvá (ale nie jediná), ktorá bez akéhokoľvek prispôsobovania môže byť používaná pravákom, aj ľavákom. Nižšia hmotnosť stroja (1,75 kg) v optimalizovanej geometri je tým, čo ocení predovšetkým profesionálny spotrebiteľ a v zhľadom k cene píly okolo 1000 € a ceny akumulátora takmer 800 € sa nedá predpokladať, že si zariadenie bude húfne kupovať širšia spotrebiteľská základňa.  Stretol som sa s námietkou, že za cenu zariadenia si môže kúpiť záujemca  niekoľko lacných motorových píl a k tomu sud paliva. Nuž, dá sa. Ale  píla Pellenc počas svojej životnosti vie usporiť až 4700 litrov benzínu a 90 litrov oleja pre dvojtaktné motory (s použitím akumulátora ULiB 1100). Podľa testov nákladovosti jeden deň prevádzky vychádzal (v čase testov) na 0, 25 € pro použití batérie ULiB 700. Ak by sme spotrebovali denne 5l benzínu, k tomu zarátali olej pre dvojtaktné motory, môžeme veľmi jednoducho zrátať nákladovosť práce  s motorovou pílou. A to nehovorím o hluku, ďalších servisných nákladoch, exhalátoch a nemožnosti práce na sochách v dielni...

Dôvod prečo uvedené zariadenie popisujem je ten, že koncept nájde nepochybne nasledovníkov, cena bude časom klesať a taktiež preto, lebo neustále počúvam nadnesené tvrdenia o vývoji píl, ale pri pohľade na ne nie je ten vývoj až tak vidieť a jedná sa prakticky len o drobné vylepšenia. Pellenc je výrobkom, ktorý nespochybniteľne vystupuje z pomyselnej priemernosti a na jeho hodnote nič nezmení ani fakt, že vraj je vyrábaný v Číne pre značky Pellenc a Bahco. Kvalita, celkové prevedenie aj funkčnosť je bez ohľadu na miesto výroby po podrobnom preskúmaní a (dnes už) po niekoľkomesačnom používaní exelentná.

 

IMG_3695

 

Pozrime sa na bezpečnosť. Výrobok má mimoriadne účinnú elektrickú brzdu. Tá je rýchlejšia a desaťnásobne citlivejšia ako brzda ktorejkoľvek benzínovej píly. Diagnostický senzor umožní prácu len vtedy, ak je aktívny. Horná časť lišty je vybavená krytom reťaze, ktorý sa dvíha v priamej závislosti od zaborenia píly do materiálu. Pravá aj ľavá ruka sú chránené krytovaním, ktoré neobmedzuje pracovné úkony. K rozbehu je nutné stlačenie poistky v zadnej časti a spúšte v prednej časti. Naviac, inteligentné riadenie elektroniky medzi batériou a pílou obsahuje aj poistenie proti neželanému rozbehu. Bočný kryt je riešený tak, že nevyhadzuje piliny smerom k ruke, ale cez otvor v odnímateľnom ktyte smeruje vyhadzovanie ponad ruku.

 

IMG_3687

 

Pištoľové puzdro umožňuje zavesenie píly v oblasti pásu a tým bezproblémové použitie iného nástroja, alebo pohyb s voľnými rukami pri prerušení práce. Toto riešenie je vhodné nie len pre rezbárov, ale aj tesárov pohybujúcich sa na trámových konštrukciách, kde možnosť bezpečného odloženia píly do puzdra a uvolnenie rúk predstavujú mimoriadnu výhodu a reálne minimalizujú riziká pádu nie len pracovníka, ale aj zariadenia. Pôvodné určenie je pre sady, vinnice a arboristiku. Z tohto dôvodu je na píle kovové očko, ktoré slúži na poistenie proti pádu s použitím lanka a karabíny.

 

IMG_3692

 

Implementovaný montážny kľúč umožňuje uvoľnenie bočného kryru prakticky kdekoľvek a jeho fixácia počas práce magnetom na tele píly svedčí o tom, že konštruktéri mysleli ozaj na pohodlné a fukčné prvky. Napínací mechanizmus je plne automatický a odpadá tým korekcia napnutia pracovníkom. Upnutie reťaze je tak tesné, avšak dostatočne voľné.

 

Píla je celokovovým odliatkom, s plastovým krytovaním. To, že plast nie je nosnou konštrukciou má iste výrazný vplyv na pevnosť a aj účinné chladenie. Motor je totiž plne krytý (bez ventilačných otvorov v krytoch) a nie je chladený vzduchom prúdiacim vo vnútri okolo motora (pracuje bez iskrenia a s 90% účinnosťou). Naopak, je umiestnený v kovovej konštrukcii, ktorej rebrovanie odoberá teplo motora a rozvádza na pomerne velkorysom kovovom bloku píly. Aj toto riešenie nemá pararelu s inými výrobkami.

 

IMG_3706

 

Píla Pellenc Selion M 12 je napájaná z Ultra Líthiových (technológia Li-ION) batérií 43,2 V (viaceré možnosti kapacity) umiestnenej na popruhu. Alternatívou môže byť aj akumulátor umiestnený na opasku. Týmto riešením je odľahčený vlastný stroj, ktorý má tým pádom mimoriadne nízku hmotnosť "v ruke" a zároveň dostatočný výkon (1200 W).

Nevýhodou batérie umiestnenej na popruhu je to, že je umiestnenená vzadu. Tým je znemožnená vizuálna kontrola nabitia, pretože batéria má displej, kde sa zobrazuje hodnota. Taktiež nasadenie popruhu je pomalšie, ako keby bola batéria umiestnená len na opasku. Napriek tomu je zapnutie a vypnutie pomerne jednoduché, pretože spínač napájania je tvarovo ľahko identifikovateľný a jeho nahmatanie za chrbátom je bezproblémové. Batéria má extrémnu výdrž. Hodnota by mala byť niekoľko hodín, ale tým je myslená pravdepodobne nepretržitá prevádzka. Pri bežnom používaní s množstvom prestávok vydržala batéria celý deň a počas prevádzky nebolo potrebné ukončiť prácu z dôvodu vybitia akumulátora. K akumulátoru je možnosť pripojenia nožníc Prunion, spolu s pílou.

 

Nasledovné video v prvej časti zobrazuje použitie nožníc Prunion, v druhej časti píly Pellenc Selion M12, odporúčam pozrieť (pre prehratie videa kliknite na tento odkaz).

 

IMG_3719

 

Píla je vybavená dvomi dodávanými lištami. Tá s oblým zakončením a krytom hlavice zostane u rezbárov celkom iste nepoužitou. Zato carvingová lišta s dĺžkou cm bude využívaná intenzívne. Delenie reťaze je 1/4“ a výmena hnacieho kolieska je jednoduchá. Balenie v kufríku však neobsahuje žiadnu batériu, batérie sú voliteľnou položkou, čo umožňuje výber zákazníka z viacerých možností. Tí špekulatívnejší sa už vyjadrili že je to dobre, lebo píločka sa pri splnení parametrov dá napájať aj  cez transformátor zo siete. Nuž, na Slovensku má takáto vynaliezavosť svoju tradíciu. Čo na to výrobca alebo predajca, na tým sa nebudem zamýšľať. Tým že predajca nevybavil stroj akumulátorom už v základnej výbave, jednoznačne nahráva aj takýmto úvahám a pravdepodobne príde aj k ich naplneniu.

 

Stránky produktu a príslušné technické údaje sú tu.

 

Ako strojár aj rezbár môžem vyjadriť úprimnú poklonu celkovému riešeniu, ktoré je vo svojom kontexte mimoriadne premysleným počinom. Nejedná len o kozmetickú úpravu, alebo jednoduché pozmenenie pôvodných riešení, ale úplne nový prístup.

 

Aby som povedal pravdu, je to minimálne päť rokov čo som vyslovil názor, že konštrukcia bežných motorových píl nezohľadňuje ergonomické nároky špecifických spotrebiteľských skupín. Mal som na mysli práve geometriu úchopu, kde som si vedel predstaviť buď uhlovo nastaviteľnú zadnú rukoväť, alebo jej permanentné zalomenie. Pravoľavé riešenie ma však vôbec nenapadlo. Avšak táto predstava nebola premyslená ani po stránke technických detailov. Myšlienka bola diskutovaná len v úzkom okruhu profesných odborníkov. Nemusím asi zdôrazňovať, že takáto úvaha vyvolávala u kolegov skôr pochybnosti, ako súhlas. Preto skutočnosť, že vzniklo zariadenie bez akéhokoľvek prepojenia v hlavách ľudí možno na inom konci sveta, a že sa funkčným výrobkom potvrdila spochybňovaná úvaha je ozaj príjemné. Potvrdzuje to totiž, že niektoré pofesné postrehy, majú celkom logický základ plynúci práve zo znalosti výkonu profesie.

 

 

Andrej Irša

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }
 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria