Modelovanie a modelovacie hmoty Tlačiť E-mail

Modelovanie je jednou zo základných (a možno najdôležitejších) schopností výtvarníka v oblasti priestorovej tvorby. Zatiaľ čo profesionál (napriek skúsenostiam) zhotovuje model takmer vždy, pre amatéra je to zbytočná námaha.

Cvičenie priestorového vnímania má pre výtvarníka mimoriadny význam a pre začiatočníkov to platí viac ako dvojnásobne. Modelovou štúdiou tvaru sa predchádza chybám, ktoré sa môžu vyskytnúť v priebehu práce. Práca podľa modelu je rýchlejšia, presnejšia, a ešte na modeli môžeme urobiť úpravy ktoré by na finálnom výrobku neboli možné. Pre zákazníka je tiež lepšie vidieť model, pretože s naším výtvarným zámerom sa nemusí stotožniť a nie každý má takú predstavivosť, aby mal jasno na základe kresby, alebo výkladu. Treba dodať že práca s modelom predíde sklamaniam na jednej i druhej strane a vyhnúť sa nedorozumeniam je základom seriózneho jednania...

 

 Na modelovanie sa používajú rôzne modelovacie hmoty. Každá z nich má svoje výhody i nevýhody.

Sample Image Na obrázku je plastelína ( v popredí), špeciálna modelovacia hmota KERA Plast (vľavo hore) a hlina (vpravo hore).

                                                                                          

                                                                                                                     
Plastelína -
výtvarníci používajú špeciálnu plastelínu ktorá sa od detskej odlišuje. Okrem toho že sa nevyrába v širšej farebnej palete, býva táto plastelína aj tvrdšia. Existujú rôzne recepty domácej úpravy plastelíny. Uvediem jeden, ktorý využíva práve úpravu detskej plastelíny ktorá je ľahko dostupná. Zaobstaráme si detskú plastelínu. Zakúpime včelí vosk (čistený a lisovaný do plátov). Do plastelíny primiešavame kúsky plátov. Pracujeme s malými množstvami ktoré po dokonalom prehnetení spájame a hnetieme ďalej. Pracujeme v teplom prostredí a môžeme si prácu uľahčiť ak ponecháme suroviny s dostatočným predstihom zmäknúť v blízkosti zdroja tepla. Spracovaná hmota po ponechaní v pokoji a následnom stuhnutí  lepšie drží tvar, vymodelovaná vec sa tak ľahko nepoškodí pri neopatrnej manipulácii. Plastelína nezasychá, nepraská a dajú sa precízne vymodelovať detaily. Nevýhodou je, že model nemôže byť v blízkosti tepla, pretože pri vertikálnych tvaroch môže prísť k zmene tvaru. Na plastelínu sa ľahko prichytia piliny, stružliny, prach a plastelína sa môže takto znehodnotiť pre ďaľšie použitie.

 
Hlina - sa používa veľmi často, pretože má veľmi dobré tvarovacie vlastnosti a nie je drahá. Má však mnoho nevýhod. Dá sa dobre modelovať len vo vlhkom stave, preto sa uchováva zabalená v igelite. Ak sa stane že predsa len vyschne, zabalíme blok do namočenej handry a spolu vložíme do igelitovej tašky, prilejeme ešte trochu vody a dobre zabalíme. Skúška správnej vlhkosti je jednoduchá. Ušúľame valček o priemere 1-2 cm. Tento spojíme do kruhu o priemere 5-8cm. Ak sa tvoria po obvode trhliny hlina je suchá ak valček nedrží valcovitý tvar a je mazľavá - je príliš mokrá. Takže niekde medzi je tá správna miera. Objekt vymodelovaný z hliny, musíme neustále udržiavať vlhký, zabalený do vlhkej handry, igelitu pri práci rosiť , kropiť a pod. Ak model vyschne, začne praskať a môže sa úplne rozsypať. Pri väčších modeloch robíme drôtenú kostru na ktorú nalepujeme hlinené „placky“, až dostaneme hrubý tvar. Ak je objekt skutočne rozmerný, alebo vrstva hliny príliš hrubá, používame rôzne výplňové materiály (polystyren, kúsky pórobetónu, handru...) ktoré najprv pripevníme ku kostre. Model je potom ľahší a znižuje sa riziko samovolnej deštrukcie následkom zbortenia modelu vlastnou tiažou. Hlina z nepotrebného modelu sa buď zoškriabe zamokra, alebo sa nechá uschnúť a obije sa kladivom. Kúsky hliny zabalíme do mokrej handry, igelitu a ďalší postup už poznáte...

 
Špeciálne modelovacie hmoty - majú zoptimalizované vlastnosti. U nás je pomerne rozšírená modelovacia hmota českého výrobcu s označením KERA Plast a dovozová DAS. Obe sú biele, alebo červenohnedé.  Veľmi dobre sa s nimi pracuje, držia dobre tvar a po vyschnutí nepraskajú. Môžeme ich preto použiť na modely ktoré si chceme ponechať. Výhody sú vyvážené jednou nevýhodou a tou je cena.

 
Sadra - na modelovanie sa dá doporučiť len s istými výhradami. Dôvodom je krátka doba plastického stavu, ktorý nepostačuje na zhotovenie modelu v kuse. Sadra sa však dá použiť na postupné pridávanie a tým aj vymodelovanie potrebného tvaru. Sadra je tiež vhodná na zhotovenie základného tvaru (tzv. kopyta) na ktorom je finálny tvar vymodelovaný z iného materiálu.

 

Postupy modelovania

Na modelovanie používame bežné špachtle, tvarové výtvarnícke špachtle (drevené, kovové, umelohmotné i kostené) a odoberacie očká. Ak tieto pomôcky nemáme, použijeme príborový nožík, opačnú stranu štetca, zastrúhané drievka a pod. Postup je u každého materiálu takmer zhodný. Prstami a špachtlou pridávame a tvarujeme materiál, očkami a špachtlou odoberáme prebytočný. Pri modelovaní postavy je vhodnou pomôckou drevená figúrka s ohybnými kĺbmi, ktorá nám pomôže nájsť vhodnú pózu a kontrolovať zásadné pomery pri práci na modeli. Po zhotovení modelu sa snažíme ešte „vychytať“ nedostatky a ak sme presvedčení že model reprezentuje náš zámer, pustíme sa do vlastnej výroby originálu. Pri prenášení rozmeru z modelu na výrobok používame hmatadlá, kružidlá, rôzne druhy meradiel, alebo bodovaciu ihlu so stojančekom. Posledný spôsob je najpresnejší, ale najmenej sa používa pretože stojanček (aspoň u nás) nie je bežne dostupná vec. Na prácu s bodovacím stojančekom a podrobný návod na výrobu tejto pomôcky sa zameriame v budúcnosti.
 
svetelsky-oltar-1.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria