Dláta Tlačiť E-mail

Dláto je tradičným nástrojom rezbára. Má mnoho podôb. Podľa charakteru práce sa volí veľkosť a tvar dláta. Pre hrubé opracovanie sa hodí dláto široké, ploché alebo s nízkym profilom. Pre záhyby a zárezy volíme dláta s hlbokým profilom tvaru U a V. Na vyberanie materiálu v hĺbkach a na neprístupných miestach sa používajú lyžicové dláta. Musím však upozorniť začínajúcich rezbárov, aby sa pri výbere dlát zamerali na rovné dláta, pretože práca so špeciálnymi je oveľa náročnejšia. Výber by mal byť podľa toho aké dláto na prácu potrebujeme a nie aké ešte nemáme. Doporučujem už od začiatku činnosti kvalitné profesionálne dláta, pretože rôzne hobby prevedenia naviac veľmi zle brúsené a z nekvalitnej ocele veľa chuti do práce nedodajú. S niektorými dlátami, ktoré obchodníci predávajú ako rezbárske si neviem produktívnu prácu predstaviť. Ak sa stretne takéto dláto so začínajúcim rezbárom je veľká pravdepodobnosť, že adept rezbárstva stratí záujem o toto remeslo hneď na začiatku. Takže radšej jedno dobré dláto ako tri zlé.

Profily (vpichy): 

Sample Image

1. Rovné dláto
2. U profil - mierne vypuklé dláto
3. U profil - mierne vypuklé dláto
4. U profil - hlboké dláto
5. V profil 60˚
6. V profil 60˚ so zaoblením
7. V profil 90˚ 

Rezbárske dláto:

Sample Image


Porovnanie sklonu dlát:

Podľa  predajcov dlát sú to najmä začínajúci rezbári ktorí kupujú prehnuté dláta. Zaujme ich najmä tvar a podľahnú dojmu, že s takýmto dlátom sa lepšie pracuje. Opak je však pravdou. Tieto dláta (tiež dláta lyžicové a opačné) sú vhodné na špeciálne práce na ktoré sú potrebné najmä skúsenosti a návyky s dlátami rovnými. Prehnuté dláta majú oveľa nevýhodnejší uhol rezu, ťažšie sa s nimi pracuje. Urobil som už stovky sôch a reliéfov a môžem povedať že prehnuté dláta používam výnimočne a v skutočne nevyhnutných prípadoch.

 Sample Image

 Sample Image

Spôsoby práce

Sample ImageS dlátami sa pracuje rôznymi spôsobmi. Mäkké dreviny sa ľahko opracovávajú tak, že dláto (u pravákov) je uchopené za rukoväť pravou rukou z vrchnej strany a dlaň ľavej ruky je položená cez kovovú časť dláta tak, že spodný kĺb dlane sa dotýka opracovávaného materiálu. Pri rezaní tlačíme dláto pravou rukou v smere rezu a ľavá ruka pôsobí ako brzda neželanému vyskočeniu dláta. Nikdy nedávame ľavú ruku pred dláto. Tiež nerežeme dlátom proti sebe ani oproti iným osobám a kovovým predmetom . Druhý spôsob práce sa používa pri opracovávaní tvrdého materiálu alebo pri hrubovacích prácach v mäkkom materiáli. Dláto sa v tomto prípade drží tak, že rukoväť vsadíme do dlane ľavej ruky, čepeľ smeruje nadol. Po uchopení rukoväte priložíme dláto k drevu a palicou (kyjanicou) udierame na jeho vrchnú časť.

 

 Poškodenie dlát

Sample ImagePri dlhodobom používaní sa môže poškodiť rukoväť. Údermi sa zhutňuje horná časť rukoväte až dosiahne kritickú hranicu. Vlákna sa snažia rozstúpiť do strán a rukoväť pukne. Preto je vhodné hornú časť dláta obrúsiť. Úber by mal predstavovať aspoň 2 mm, čím sa zníži pnutie a predĺži trvanlivosť rukoväte. Kovovú časť dláta preleštujeme čo najčastejšie, aby nevznikla hrdza. Jamky vzniknuté vyhrdzavením spôsobujú "písanie dláta", ak sa nachádzajú na ostrí. "Písanie" dláta spôsobuje aj nesprávna manipulácia, teda taká, pri ktorej sa dláta o seba poudierajú, pádom na podlahu, alebo nárazom do iného kovového predmetu. Z tohto dôvodu dláta uskladňujeme a prenášame v transportných kožených alebo textilných obaloch, kufríku vystlaného PU penou, alebo na ostrie nasádzame korkové zátky. Pri práci si na stole (hoblici) ponechávame len tie dláta, ktoré potrebujeme, ostatné odložíme. Rezbárske dláta majú zväčša osemhrannú rukoväť, pretože takáto sa dobre drží, nevznikajú otlaky ako pri hladkých rúčkach a dláta sa pri práci nekotúľajú po pracovnej ploche.

Brúsenie dlát

Sample ImageBrúsenie dlát patrí k neoddelitelne k rezbársku. Čo však brúsenie obnáša? Vo všeobecnosti sa vie, že existujú rôzne zrnitosti kotúčov, brúsnych kameňov. Už menej je známe ako vyberať kotúče na brúsenie. Základná charakteristika kotúča je: rozmer, druh zrna, zrnitosť, tvrdosť, štruktúra, druh pojiva a u kotúčov aj pracovná rýchlosť. Obvodová rýchlosť je závislá od priemeru kotúča, otáčok brúsky a nesmie byť prekročená. Pri kúpe kotúča teda vyberáme taký, ktorý je vhodný pre našu brúsku a druh obrábaného materiálu. Pred uložením kotúča na hriadeľ poklepaním rukou alebo dreveným predmetom zistíme či kotúč nie je prasknutý, potom vložíme kotúč na hriadeľ. Príruby po oboch stranách kotúča musia mať zhodný priemer. Po nenásilnom utiahnutí vyskúšame upnutie a kotúč tak, že pri zapnutí brúsky sa nachádzame mimo rovinu kotúča. Pri zanesení kotúča, pri nerovnosti povrchu, hádzavosti kotúča sa na obnovenie optimálnych brúsnych vlastností používa pomôcka z ocele, liatiny, keramický zarovnávač alebo diamant. Priložením k rotujúcemu kotúču odstránime závadu. Za zmienku stoja i brúsne pasty, ktoré dostaneme v rôznych zrnitostiach. Sú krémovej konzistencie alebo tuhé v blokoch. Priložením na kožený, filcový alebo handrový kotúč sa pri otáčke odoberá pasta a následne sa dostáva na dobrusovaný resp. leštený predmet. Týmto úkonom sa dláto odihluje, prelešťuje sa profil dláta a zároveň sa ukončuje celé brúsenie. Ostré dláto musí ľahko rezať list kancelárskeho papiera. Na brúsenie sa používajú umelé ale i prírodné kamene a kotúče. Z prírodných môžu byť napr. pieskovec (červený, šedý, biely) alebo bridlica (zelená, čierna). Kvalita technických kameňov je v súčasnej dobe vysoká a ponuka veľmi široká. Je doporučované uchovávať kamene stále namočené, pretože kvapalina je do kameňa dobre nasiaknutá a kameň tak silno "nepije". Pre časté brúsenie dlát je vhodné zakúpenie pomalobežnej brúsky, ktorá má kotúč ponorený v kvapaline. Pri použití vysokootáčkovej brúsky sa dláto vystavuje riziku poškodenia ocele následkom prehriatia. Preto brúsený predmet chladíme čo najčastejšie vo vode. Charakteristické zmodranie v mieste brúsenia nás upozorňuje, že brúsime nesprávne a takéto poškodenie na dláte odstránime len odbrúsením v dĺžke asi 1 mm. Samozrejme teraz si už dávame väčší pozor - teda častejšie chladíme.

Uhly dlát

Pre efekttívnu prácu s dlátami, potrebujeme vedieť aj aký uhol nástroja dodržiavať. Uhol dláta sa pohybuje od 15˚ do 30˚, treba však dodať, že obe čísla sú extrémnymi hranicami. Pokiaľ často  pracujeme s materiálom rôznej tvrdosti, volíme „univerzálny uhol“. Ak máme vyhradený materiál, uhol volíme podľa neho. Niektorý rezbári používajú dve sady dlát - na mäkké a na tvrdé dreviny.

Sample Image

 Uhol ostria pre ručnú povrchovú úpravu (openiažkovanie) mäkkého materiálu.

 


Uhol ostria  pre prácu v mäkkom dreve.

 

 

 

Uhol ostria  pre prácu s tvrdým materiálom.

 

 


Uhol ostria pre veľmi tvrdé dreviny.

 

 

 

Iné nástroje

Základným nástrojom je sekera. Nevyžaduje vysokú investíciu, ak ju ešte nemáme. Najlacnejšie sekery pradepodebne z Číny si zaobstaráte do 200 Sk, za dobrú značku zaplatíte do 2000 Sk  Sekerou odkôrňujeme drevo, dajú sa s ňou vytesať napríklad  hrubé črty  tváre, alebo plocha na sedenie v guľatine väčšieho priemeru. Ďaľším nástrojom je kopačka, nazývaná aj teslica či motyčka. Je to vynikajúci nástroj na hĺbenie korýt a dlabaných člnov. Pracuje sa ako s motykou, nástroj nesmie pri práci smerovať k nohe. Tento nástroj sa v minulosti často používal.

Sample Image
 

 
svetelsky-oltar-3.jpg
  rez-module-bottom
orlik

Odber noviniek

forcefetish.netforcefetish.net adultload.ws javslon.com amateur sex mobileadultload.ws javslon.com amateur sex mobile

REZBÁRSTVO.SK

Rezbárstvo.sk je portál, kde nájdete  informácie o nástrojoch, materiáli podujatiach a autoroch. Nedajte sa zmiasť názvom portálu, pretože okrem rezbárstva  sú tu užitočné informácie z viacerých oblastí. V krátkom čase pribudnú nové funkcie v profiloch registrovaných, kde môžete umiestniť svoje videá, fotografie a iné zaujímavosti a to celkom zadarmo. Registrácia trvá len pár minút.

    Pripravujeme

    · Arbortech Mini Grinder
    · Rukoväte dlát
    · Ako sa brúsia dláta
    · Lup, na aký sa nezabudne

 


 

 

Vydáva

A-studio Andrej Irša
Posledná atualizácia: 23. novembra 2018
Vychádza nepravidelne

 

ISSN 1338-3728


 

 

drotaria